Πολωνία Αποριες για κρακοβια

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Οι ερωτήσεις του μέλους @Kiriakoula για το κάπνισμα στην Κρακοβία συγκεντρώθηκαν όλες εδώ.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Καλησπέρα. Μια ερώτηση παρακαλώ. Εκλεισα απο το site του Αουσβιτσ θέσεις για επισκεψη χωρις ξεναγηση με συγκεκριμενη ωρα. Αυτη η κρατηση αφορα και τα δυο στρατοπεδα?Πρέπει να πάω πρώτα στο Ι και μετά στο ΙΙ ή δεν εχει σημασία με ποια σειρά θα τα επισκεφτώ?Ευχαριστω
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Στο Μπιρκεναου πρεπει να πατε.Σάς πηγαινει δωρεαν λεωφορειο απο το Αουσβιτς κι ειναι πολυ κοντα.Δεν χρειαζεται κρατηση στο Μπιρκεναου.
Περιπου ποσο χρονο χρειαζεται η επισκεψη στο Μπιρκεναου και ποση στο Αουσβιτσ?

T


Το παρακάτω link θα σου λύσει πολλές απορίες.
https://www.busy-krk.pl/en/how-to-get-to-auschwitz/
Είναι καλύτερα να πας όμως με την εταιρεία Lajkonik ( που αναφέρεται και πιο πάνω) , διότι είναι η μοναδική που έχει στάση ακριβώς μπροστά στο μουσείο του .Άουσβιτς . Οπότε αν πάρεις το λεωφορείο των 7:10 θα είσαι εκεί 8:35. ( τα δρομολόγια είναι αρκετά ακριβή , χωρίς καθυστερήσεις).
Απο που παιρνεις το λεωφορειο της Lajkonik ?
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
95
Likes
65
Καλησπέρα. Μια ερώτηση παρακαλώ. Εκλεισα απο το site του Αουσβιτσ θέσεις για επισκεψη χωρις ξεναγηση με συγκεκριμενη ωρα. Αυτη η κρατηση αφορα και τα δυο στρατοπεδα?Πρέπει να πάω πρώτα στο Ι και μετά στο ΙΙ ή δεν εχει σημασία με ποια σειρά θα τα επισκεφτώ?Ευχαριστω[
προτιμοτερο να πας στο 1 και μετα στο 2 γιατι το 1 εχει συγκεκριμενη ωρα το 2 οχι
 
Last edited by a moderator:

marymar281

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σε ολους!Θα παω Κρακοβια στις 15 Νοεμβρη, για το Αουβιτς ειναι προτιμοτερο να κλεισω με καποιο τουριστικο η να παμε με λεωφορειο? Στο σαιτ του Αουσβιτς οι θεσεις στα αγγλικα με ξεναγο εχουν εξαντληθει,αυτες που ειναι χωρις ξεναγο εχουν audio guide?Αν εχει παει καποιος προσφατα ας βοηθησει.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Καλησπερα σε ολους!Θα παω Κρακοβια στις 15 Νοεμβρη, για το Αουβιτς ειναι προτιμοτερο να κλεισω με καποιο τουριστικο η να παμε με λεωφορειο? Στο σαιτ του Αουσβιτς οι θεσεις στα αγγλικα με ξεναγο εχουν εξαντληθει,αυτες που ειναι χωρις ξεναγο εχουν audio guide?Αν εχει παει καποιος προσφατα ας βοηθησει.
Εμείς είχαμε πάει με το λεωφορείο της γραμμής και ηταν ευκεύκ και πολύ πιο οικονομικο!επισης νομιζν ότι το audio guide αξίζει γιατί θα αποφυγευετονα συνοστισμο των γκρουπ
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Είμαι Κρακοβία και γύρισα πριν λίγες ώρες από Άουσβιτς.Πηγαμε με το εισιτήριο που ήταν χωρίς ξεναγό και ήταν μια χαρά έχει επιγραφές για το τι βλέπεις και επίσης μπορείς να διαβάζεις παράλληλα κάποιες ιστορίες συμφορουμιτων που γράφουν αρκετές πληροφορίες για τα στρατόπεδα.Εχεις και την επιλογή να αγοράσεις ένα βιβλιαρακι από την είσοδο του μουσείου που υπάρχει και στα ελληνικά και σου εξηγεί τι βλέπεις στο κάθε δωμάτιο.
Εμείς είχαμε πάει με το λεωφορείο της γραμμής και ηταν ευκεύκ και πολύ πιο οικονομικο!επισης νομιζν ότι το audio guide αξίζει γιατί θα αποφυγευετονα συνοστισμο των γκρουπ
Επίσης ακριβώς δίπλα απ τον σταθμό των τρένων είναι ο σταθμός των λεωφορείων που έχει πολλές εταιρίες που αναχωρούν για το Μουσείο.
 
Last edited by a moderator:

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Περιπου ποσο χρονο χρειαζεται η επισκεψη στο Μπιρκεναου και ποση στο Αουσβιτσ?


Απο που παιρνεις το λεωφορειο της Lajkonik ?
Το λεωφορείο το παίρνεις από το σταθμό των λεωφορείων πίσω από τον σταθμό των τρένων η διεύθυνση είναι bosacka 18
 

christinaif

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
πολωνία
Είμαι Κρακοβία και γύρισα πριν λίγες ώρες από Άουσβιτς.Πηγαμε με το εισιτήριο που ήταν χωρίς ξεναγό και ήταν μια χαρά έχει επιγραφές για το τι βλέπεις και επίσης μπορείς να διαβάζεις παράλληλα κάποιες ιστορίες συμφορουμιτων που γράφουν αρκετές πληροφορίες για τα στρατόπεδα.Εχεις και την επιλογή να αγοράσεις ένα βιβλιαρακι από την είσοδο του μουσείου που υπάρχει και στα ελληνικά και σου εξηγεί τι βλέπεις στο κάθε δωμάτιο.


Επίσης ακριβώς δίπλα απ τον σταθμό των τρένων είναι ο σταθμός των λεωφορείων που έχει πολλές εταιρίες που αναχωρούν για το Μουσείο.
καλησπερα ! θα μπορουσες να μου πεις αν εκλεισες μεσω ιντερνετ τα εισιτηρια για αουσβιτσ απο πριν η απευθειας εκει? ποσο κοστισε και ειναι ευκολο να μου πεις κ πως πηγες εκει? μεσα μεταφορας η αμαξι? σε ευχαριστω για την υπομονη σου (χααχ) και ευχομαι να περνας ομορφα! :):)
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Παρακολουθω κι εγω γι απαντησεις. Θα παμε Ιανουαριο 4 ατομα για 5 μερες Κρακοβια. Ψαχνω κι εγώ να βρω τι συμφερει περισσοτερο για Αουσβιτς και Αλατορυχεια. Θα παμε ξεχωριστες μέρες φυσικα.
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Είμαι Κρακοβία και γύρισα πριν λίγες ώρες από Άουσβιτς.Πηγαμε με το εισιτήριο που ήταν χωρίς ξεναγό και ήταν μια χαρά έχει επιγραφές για το τι βλέπεις και επίσης μπορείς να διαβάζεις παράλληλα κάποιες ιστορίες συμφορουμιτων που γράφουν αρκετές πληροφορίες για τα στρατόπεδα.Εχεις και την επιλογή να αγοράσεις ένα βιβλιαρακι από την είσοδο του μουσείου που υπάρχει και στα ελληνικά και σου εξηγεί τι βλέπεις στο κάθε δωμάτιο.


Επίσης ακριβώς δίπλα απ τον σταθμό των τρένων είναι ο σταθμός των λεωφορείων που έχει πολλές εταιρίες που αναχωρούν για το Μουσείο.
Να σε ρωτησω,στο σαιτ βλεπω πως η εισοδος χωρις ξεναγο ειναι δωρεαν,ισχυει?
Επίσης,αν θελει καποιος ακουστικα,μπορει να προμηθευτει απο εκεί με κάποιο κόστος?
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
καλησπερα ! θα μπορουσες να μου πεις αν εκλεισες μεσω ιντερνετ τα εισιτηρια για αουσβιτσ απο πριν η απευθειας εκει? ποσο κοστισε και ειναι ευκολο να μου πεις κ πως πηγες εκει? μεσα μεταφορας η αμαξι? σε ευχαριστω για την υπομονη σου (χααχ) και ευχομαι να περνας ομορφα! :):)
Τα εισιτήρια τα είχα κλείσει κανα 2μηνο πριν και είναι δωρεάν εάν επιλέξεις χωρίς ξεναγό και καλό είναι οτι εισιτήριο επιλέξεις να το κλείσεις από πριν και άμεσα γιατί ο αριθμός των επισκεπτών είναι συγκεκριμένος ανα ημέρα και εξαντλούνται γρήγορα οι θέσεις .Το πως θα πας στο Άουσβιτς το απαντάω στο μήνυμα που μου γράφεις :p Υπάρχουν πολλές εταιρίες λεωφορείων στον σταθμό krakow mda που είναι ακριβώς διπλά απ τον σταθμό των τρένων krakow glowny και το εισιτήριο κοστίζει 12-15 ζλοτυ (για μονή διαδρομή) ανάλογα με την εταιρία (τουλάχιστον εγώ αυτές τις τιμές είδα).Νομίζω τα μέσα μεταφοράς είναι πιο οικονομικός τρόπος και δεν νομίζω πως αξίζει να νοικιάσεις αμάξι μόνο για το Άουσβιτς.Δυστυχώς έχω από την Τρίτη που γύρισα αλλά πέρασα πολύ ωραία και εύχομαι να περάσεις πολύ όμορφα και εσύ,η Πολωνία δεν θα σε απογοητεύσει :)

Να σε ρωτησω,στο σαιτ βλεπω πως η εισοδος χωρις ξεναγο ειναι δωρεαν,ισχυει?
Επίσης,αν θελει καποιος ακουστικα,μπορει να προμηθευτει απο εκεί με κάποιο κόστος?
Ναι η είσοδος χωρίς ξεναγό είναι δωρεάν αλλά ειναι το πρωί μέχρι τις 10:00-10:30 δεν θυμάμαι ακριβώς και μετά ειναι απο 16:00 και μετά.Ενδιάμεσα μπαίνεις μόνο με ξεναγό που και εκεί δωρεάν είναι το εισιτήριο το μόνο που πληρώνεις είναι η ξενάγηση.Μπορείς να τα δεις αναλυτικά όλα στο σαιτ.Για ακουστικά δεν γνωρίζω.
Παρακολουθω κι εγω γι απαντησεις. Θα παμε Ιανουαριο 4 ατομα για 5 μερες Κρακοβια. Ψαχνω κι εγώ να βρω τι συμφερει περισσοτερο για Αουσβιτς και Αλατορυχεια. Θα παμε ξεχωριστες μέρες φυσικα.
Αλατωρυχεία δεν πήγαμε αλλά ξέρω οτι πας με αστικό και το εισιτήριο έχει στανταρ τιμή θέλει προκράτηση γιατί μπορεί να μην βρεις θέση και είναι με ξεναγό.Ρώτα κάποιον που έχει πάει να στα εξηγήσει καλύτερα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.715
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom