Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εχετε ηδη 2 εκδρομες ετοιμες..φανταζομαι θα κατσετε πανω απο εβδομαδα?Αν ο καιρος ειναι καλος και δεν εχετε ξαναπαει,υπαρχουν και οι Βερσαλλιες σχετικα κοντα.
 

Σοφία χ

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα και από εμένα!!! Μόλις έκλεισε αεροπορικά 12/1 με 15/1 κοιτάω για το παρακάτω ξενοδοχείο... έχει και κριτική είναι δίπλα στο μέτρο και έχει καλή τιμή.... έχει μείνει κανένας η έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο;;;


https://www.booking.com/hotel/fr/de...3010&m_occ=2&srhp=1&activeTab=property-images

https://www.booking.com/hotel/fr/av...07660057;type=total;ucfs=1&#availabilityBlock Η αυτό;;
 
Last edited by a moderator:

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Δεν με τρελαίνουν οι περιοχές και το πρώτο μου φαίνεται και λίγο μακριά. Airbnb σε ενδιαφέρει ή μόνο ξενοδοχείο;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ευχαριστω και παλι! Η πλειοψηφια θελει αμαξι, ετσι μιας και θα εχουμε το αυτοκινητο, προτεινετε καποια αξιολογη μονοημερη εκδρομη απο Παρισι?
Ταξιδευουμε εβδομαδα Χριστουγεννων. 25 και 26 Δεκεμβριου ειναι ανοιχτα τα εστιατορια?
Chateau de Vaux le Vicomte, Chateau de Chantilly, Chateau de Fontainebleau, L'isle Adam, Saint German en Laye, Provins, Amiens, Rouen, Reims, Mont Saint Michel κα.

25 Δεκεμβριου υπαρχουν αρκετα καταστηματα για φαγητο ανοιχτα στο Παρισι αλλα γενικα επικρατει μια ηρεμια στην πολη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί

Σοφία χ

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Δεν με τρελαίνουν οι περιοχές και το πρώτο μου φαίνεται και λίγο μακριά. Airbnb σε ενδιαφέρει ή μόνο ξενοδοχείο;
Με ενδιαφέρει αρκεί να κινείτε στα χρήματα που διαθέτουμε και να είναι σε ασφαλή περιοχή

Ξεχασε το...



Η περιοχη ειναι μια χαρα (μενω στον ακριβως απο κατω δρομο εδω και 4 σχεδον χρονια). Απλα μην κινηστε Ανατολικα και Βορειοανατολικα το βραδι. Αν σας κανει σαν ξενοδοχειο ειναι ενα πολυ καλο μερος για διαμονη.
Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο ;;; Η που να κοιτάξω σε ποιο διαμέρισμα ;;

http://www.booking.com/Share-YOFRci Έχω βρει και αυτο
 
Last edited by a moderator:

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Για τουρίστα με 3 μέρες στη διάθεσή του θα πρότεινα 1, 2, 3, 4, 5, 6, τα 7 και 8 όχι πολύ άκρη (δηλαδή στο μισό τους μέρος που κοιτάει ανατολικά) και το 11 κοντά στα σύνορά του με 3-4. Νομίζω πιο οικονομικές επιλογές σε αυτά τα διαμερίσματα θα βρεις στο 3, 4 και 11.

Μια εποχή πριν χρόνια είχα μείνει σ' αυτό: https://www.booking.com/hotel/fr/li...=1&sb_price_type=total&type=total&#map_closed
Μια χαρά ήταν, απλά είχε λίγο κακή ηχομόνωση και το πρωινό είχε τα πολύ βασικά.

Επίσης, αυτό έχει μικρά απρόσωπα δωμάτια, αλλά καλή τοποθεσία:
https://www.booking.com/hotel/fr/paris-bastille-opera.el.html

Δεν ξέρω τι ακριβώς ψάχνεις, αλλά μην δίνεις σημασία στο να περιλαμβάνει πρωινό. Καλύτερο πρωινό από αυτό που θα βρεις σε παριζιάνικο φούρνο δεν θα βρεις πουθενά!

Κάνε και μια αναζήτηση στο Airbnb. Λίγο έβαλα τώρα τα φίλτρα που σε ενδιαφέρουν και έχει αξιοπρεπέστατα διαμερισματάκια.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επειδη βλεπω μερικους να λενε και να ξαναλενε για την airbnb, θελω να πω πως πρεπει να ειστε ιδιαιτερα προσεκτικοι. Σημερα περισσοτερα απο τα μισα καταλυματα του Παρισιου που εμφανιζονται στην airbnb ειναι παρανομα και πολλα αλλα παραβιαζουν τους περιρισμους που εχει θεσει η νομοθεσια. Οι αρχες εχουν ηδη εδω και καποιους μηνες να μοιραζουν εκατονταδες προστιμα με μεσο ορο 12000 ευρω ανα διαμερισμα. Επισης με νεο νομο που ειναι στα σκαρια θα υποχρεωνει πλεον την airbnb να διαφημιζει μονο τα καταλυματα που εχουν ή θα παρουν αριθμο εγγραφης.

Αυτο πρακτικα σημαινει πως αν κανει καποιος κρατηση σε καποιο καταλυμα που ειναι παρανομο ή που εχει ξεπερασει τις 120 μερες ενοικιασεις για το 2018 ή υπαρχει αλλη παραβαση του νομου η airbnb θα πρεπει να σταματησει να το διαφημιζει και πιθανοτατα να ακυρωσει την κρατηση. Επισης οι παρανομοι διαχειριστες υπο το φοβο ισως των μεγαλων προστιμων ακυρωσουν μονοι τους τις κρατησεις.

Το να κλειθει καποιος τουριστας να καταβαλει προστιμο ειναι δυσκολο αν και οι ξενοδοχοι το ζηταν κι αυτο να συμπεριληφθει στο νεο νομο. Ομως αν καποιος κανει καταγγελια για καποιο καταλυμα και τυχει να μενετε σε αυτο οταν θα ελεγχθει απο τις αρχες τοτε θα πρεπει να απομακρυνθειτε και να αναζητησετε αλλου διαμονη.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Επειδή φαντάζομαι "οι μερικοί" είναι εγώ, προσωπικά το λέω και το ξαναλέω, επειδή έμεινα πέρυσι στο απόλυτο κέντρο με πολύ καλή τιμή και δεν με χάλασε καθόλου. Την ίδια στιγμή τα ξενοδοχεία στην ίδια περιοχή είχαν το τριπλάσιο. Καταλαβαίνω ότι κάποιος πρέπει να είναι "προσεκτικός" αλλά πώς μπορεί αυτό να γίνει στην πράξη; Πώς ξέρει ο τουρίστας εάν το κατάλυμα που βλέπει έχει ξεπεράσει τις 120 μέρες ενοικίασης ή τις λοιπές παρανομίες;
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Ο τουρίστας κατά πάσα πιθανότητα δε θα το μάθει ποτέ. Σκέψου όμως το ενδεχόμενο να έχεις κάνει κράτηση μέσω airbnb για διαμονή μετά από x μήνες και μετά από "έλεγχο" αναγκαστεί ο "εκμισθωτής" να ακυρώσει τις επερχόμενες κρατήσεις κι εσύ να μείνεις ξεκρέμαστη...
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Φαντάζομαι τότε ότι αυτή τη στιγμή η μόνη ασφαλής λύση θα είναι να μην κάνει κανείς κράτηση μέχρι να περάσει η νέα νομοθεσία, το Airbnb να κάνει μόνο του εκκαθάριση ή οι ιδιοκτήτες να φοβηθούν και να αυτο-εκκαθαριστούν. Εσείς καλά κάνετε και το λέτε. Από εκεί και πέρα εναπόκειται στον καθένα να αποφασίσει αν θέλει να αναλάβει το ρίσκο, διότι οι τιμές του Airbnb είναι ασύγκριτα καλύτερες από των ξενοδοχείων, ιδίως στις πιο κεντρικές περιοχές.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.621
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom