Γερμανία Berlin - δρομολόγιο για Schonefeld τα ξημερώματα

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Παίζει ρόλο και η μέρα κατά την οποία θα γίνει η μετακίνηση.
Για παράδειγμα το Σαββατοκύριακο (Παρασκευή προς Σάββατο και Σάββατο προς Κυριακή) αν θυμάμαι καλά τα S-Bahn & U-Bahn κυκλοφορούν όλο το 24ωρο
 

olympiaalag

Member
Μηνύματα
34
Likes
4
Παίζει ρόλο και η μέρα κατά την οποία θα γίνει η μετακίνηση.
Για παράδειγμα το Σαββατοκύριακο (Παρασκευή προς Σάββατο και Σάββατο προς Κυριακή) αν θυμάμαι καλά τα S-Bahn & U-Bahn κυκλοφορούν όλο το 24ωρο
Καλησπέρα,εμεις Σάββατο πετάμε οποτε ευελπιστώ το μέτρο να ξεκινά κατά τις 5 το πρωί. Το θέμα είναι ότι πρέπει να το σιγουρεψουμε ώστε να βρούμε και δωμάτιο μετα που να είναι κοντά σε μετρο
 

Νοσταλγός

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα στην παρέα. Έχω κλείσει για Βερολίνο από 28 Δεκ - 1 Ιαν. Το θέμα είναι ότι η πτήση της επιστροφής είναι στις 01/01/2019 7 το πρωί και δεν ξέρω αν το μετρό λειτουργεί μιας και είναι αργία. Έψαξα στο επίσημο σάιτ συγκοινωνιών αλλά δεν δείχνει τα δρομολόγια μετά τις 8 Δεκ. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία?
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Χαίρεται έχω κλείσει και εγώ για Βερολίνο στις 8/1/19 και φτάνουμε 11 το βράδυ στο Βερολίνο, Θα μεινουμε στο Holiday inn express alexanderplazz μήπως γνωρίζετε πως να φτάσουμε εκεί? Νομίζω υπάρχει τρένο το S5 με αλλαγή από αυτά που έχω διαβάσει αλλά αν υπάρχει κάποιος να με κατατοπίσει καλύτερα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Χαίρεται έχω κλείσει και εγώ για Βερολίνο στις 8/1/19 και φτάνουμε 11 το βράδυ στο Βερολίνο, Θα μεινουμε στο Holiday inn express alexanderplazz μήπως γνωρίζετε πως να φτάσουμε εκεί? Νομίζω υπάρχει τρένο το S5 με αλλαγή από αυτά που έχω διαβάσει αλλά αν υπάρχει κάποιος να με κατατοπίσει καλύτερα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.
Τα τρένα RE7 και RB14 πάνε απευθείας στην Αlexanderplaz.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Όμως αργά την νύκτα που φτάνουμε θα υπάρχουν δρομολόγια?
Δυστυχώς δεν θυμάμαι μέχρι ποια ώρα έχει τρένο. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι το πρωί είχε αρκετά νωρίς δρομολόγια γύρω στις 4.00 με 4.30. Αυτά βέβαια πριν από ένα χρόνο περίπου. Πιστεύω πως δεν άλλαξε κάτι.
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Δυστυχώς δεν θυμάμαι μέχρι ποια ώρα έχει τρένο. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι το πρωί είχε αρκετά νωρίς δρομολόγια γύρω στις 4.00 με 4.30. Αυτά βέβαια πριν από ένα χρόνο περίπου. Πιστεύω πως δεν άλλαξε κάτι.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
Χαίρεται έχω κλείσει και εγώ για Βερολίνο στις 8/1/19 και φτάνουμε 11 το βράδυ στο Βερολίνο, Θα μεινουμε στο Holiday inn express alexanderplazz μήπως γνωρίζετε πως να φτάσουμε εκεί? Νομίζω υπάρχει τρένο το S5 με αλλαγή από αυτά που έχω διαβάσει αλλά αν υπάρχει κάποιος να με κατατοπίσει καλύτερα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.
8.01 είναι τρίτη.23:00 σημαινει οτι πριν τις 23:30 δεν πρόκειται να επιβιβαστεις ακομη και δρομολόγια να χε.Τα τρένα δεν λειτουργουν εκεινες τις ωρες παρά μόνον νυχτερινό λεωφορείο.Θα ρωτήσεις στο information του αεροδρομίου να σε κατευθυνουν πιο καλά.
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
8.01 είναι τρίτη.23:00 σημαινει οτι πριν τις 23:30 δεν πρόκειται να επιβιβαστεις ακομη και δρομολόγια να χε.Τα τρένα δεν λειτουργουν εκεινες τις ωρες παρά μόνον νυχτερινό λεωφορείο.Θα ρωτήσεις στο information του αεροδρομίου να σε κατευθυνουν πιο καλά.
Το σκεφτόμουν ότι έτσι ώρα δεν θα λειτουργούσαν! Ελπίζω να βρούμε λεωφορείο γιατί ταξί που το έχω ψάξει είναι πολύ ακριβό. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα ρωτήσω για λεωφορείο
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
Λεωφορείο θα βρεις οπωσδηποτε.Απλα να χεις υπόψιν οτι κάνει μεγαλο κύκλο λογω του ότι εξυπηρετεί αρκετές περιοχες(για το νυχτερινό πάντα).

Ενας αλλος τροπος,δεν ξερω το ποσο εξοικειωμενη με την τεχνολογία εισαι,να νοικιασεις ενα car2go αυτοκίνητο, αεροδρόμιο αλεξανταπλατζ.Αν βρεις ακρη κοστιζει λιγο.
 

Dimitrios76

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τρόμσε
Μόλις επέστρεψα από Βερολίνο και ταξίδεψα μέσω shonefeld....η συγκοινωνία δε σταματάει απ ότι θυμάμαι είναι ανά ώρα στη χειρότερη. Με χάρτες google σου βγάζει αναλυτικά και με την εφαρμογή moovit ή rome2rio. Πάντως πήγα να την πατήσω με το. S9 τα δύο τρένα ήταν καλύτερα . Αφού φτάνεις νωρίς να βγάλεις ημερήσιο τουλαχιστον εισιτηριο.

Επιπλέον παρασκευη και Σάββατο έχει 24 ωρη συγκοινωνία σε πολλά μέσα ..ταξί με τίποτα δεν αξιζει.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom