Ηνωμένο Βασίλειο Μεταφορά από/προς το αεροδρόμιο Gatwick

arkat

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
1. Μέχρι μία ώρα καθυστέρηση μπορείς να πάρεις το επόμενο λεωφορείο

2.Η easybus ειναι σαν μεταπωλητής και κάποια δρομολόγια της εκτελούνται από την national express, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Προσωπικά θα σου έλεγα να μπεις στο national rail και να κλείσεις από εκεί εισιτήριο τρένου, φθηνό και γρηγορότερο απ'το λεωφορείο. Τα εισιτήρια τα παραλαμβανεις από αυτόματα μηχανήματα που είναι στην είσοδο του σταθμού.
Αν δεν θες online μπορείς να τα βγάλεις και εκείνη τη στιγμή, δεν τα χάνεις τα εκδοτήρια, κάνουν "μπαμ".
οκ! ευχαριστώ πολύ!!
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Καλησπέρα σε όλους!
ταξιδεύω για πρώτη φορά στο Λονδίνο αρχές Δεκέμβρη και θέλω τα φώτα σας!! έκανα μία μικρή έρευνα αλλά πάλι δεν ξεμπερδεύτηκα εντελώς.
λοιπόν, φτάνουμε στο gatwick με το αγόρι μου Σάββατο στις 8 το βράδυ με easyjet.. για να πάμε από το gatwick στο λονδίνο υπάρχουν 3 τρόποι απ ότι διάβασα και κατάλαβα:

1) gatwick express αλλά είναι πανάκριβο
2) με τρένο αλλά θέλει oyster card ή πιστωτική ανέπαφη και δεν έχουμε όπως επίσης δεν θέλουμε να βγάλουμε oyster αλλά travel card για να έχουμε την προσφορά 1for2 ..
3) με το easyBus αλλά κάνει 1,30 ώρα αντί για μισή που κάνουν τα άλλα

λογικά καταλήγουμε προς το easyBus που είναι και πιο οικονομικό απλά έχω κάποιες απορίες:
1) όταν πας να κλείσεις το εισιτήριο ηλεκτρονικά πρέπει να διαλέξεις ώρα που θα το πάρεις.. αν πχ όμως έχει η πτήση καθυστέρηση τι κάνω;; μπορώ να πάρω το επόμενο ή πάει το έχασα;;
2) όταν πάω να επιλέξω σταθμούς ηλεκτρονικά για να κλείσω τα εισιτήρια δίπλα σε παρένθεση λέει (Νational Express) και όχι easyBus.. υπάρχει πρόβλημα μ αυτό;;;
Καλημέρα. Κι εγω θα πρότεινα το easyBus
1) Άφησε ενα λογικό χρονικό διάστημα μετά την άφιξη της πτήσης για το λεωφορείο. Παρόλα αυτά και καθυστέρηση να έχει η πτήση, μπορείς να πάρεις το επόμενο, δεν υπάρχει πρόβλημα.
2) Το Νational Express εξυπηρετεί την easyBus, και κατά πάσα πιθανότητα με λεωφορείο της Νational Express θα ταξιδέψετε.
 

mel_90

Member
Μηνύματα
60
Likes
4
Καλημερα στους london travel experts :)
Φθανω 28/12 με aegean στο gatwick...πως θα φτασω στο Premmier inn London Westminster;; Επισης ποια σταση μετρο ή λεωφορειου με εξυπηρετει;;δεν μπορω να βγαλω ακρη!!σας ευχαριστω!
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλημερα στους london travel experts :)
Φθανω 28/12 με aegean στο gatwick...πως θα φτασω στο Premmier inn London Westminster;; Επισης ποια σταση μετρο ή λεωφορειου με εξυπηρετει;;δεν μπορω να βγαλω ακρη!!σας ευχαριστω!
Www.rome2rio.com

Καλημέρα βάλε στο παραπάνω site από που θες να πας προς τα πού και θα σου βγάλει όλες τις εναλλακτικές
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Καλημερα στους london travel experts :)
Φθανω 28/12 με aegean στο gatwick...πως θα φτασω στο Premmier inn London Westminster;; Επισης ποια σταση μετρο ή λεωφορειου με εξυπηρετει;;δεν μπορω να βγαλω ακρη!!σας ευχαριστω!
Gatwick express για Victoria και από εκεί με μετρο μια στάση μακριά είναι το Westminster
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλημερα στους london travel experts :)
Φθανω 28/12 με aegean στο gatwick...πως θα φτασω στο Premmier inn London Westminster;; Επισης ποια σταση μετρο ή λεωφορειου με εξυπηρετει;;δεν μπορω να βγαλω ακρη!!σας ευχαριστω!
Gatwick express για Victoria και από εκεί με μετρο μια στάση μακριά είναι το Westminster
Εκείνη την περίοδο δεν θα εχει Gatwick express λόγω έργων.

Οπότε, τρένο μέχρι Blackfriars και από εκεί μετρό μέχρι τη στάση σου, κανένα 10 λεπτό σκέψου.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Για πτηση που φτανει 10.30 αν κλεισω λεωφορειο κατα τις 12 ειναι κομπλε απο θεμα χρονικου περιθωριου;θα χουμε παραλαβη βαλιτσας και περναμε ελεγχο με ταυτοτητες..διαβασα πιο πανω οτι με nationalexpress μπορω να παρω και 1 ωρα αργοτερα λεωφορειο απ αυτο που χω κλεισει αλλα εγω οταν τους ρωτησα στο φμπ μου απαντησαν κατι ακυρα και εχω μπερδευτει τωρα:bleh:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Για πτηση που φτανει 10.30 αν κλεισω λεωφορειο κατα τις 12 ειναι κομπλε απο θεμα χρονικου περιθωριου;θα χουμε παραλαβη βαλιτσας και περναμε ελεγχο με ταυτοτητες..διαβασα πιο πανω οτι με nationalexpress μπορω να παρω και 1 ωρα αργοτερα λεωφορειο απ αυτο που χω κλεισει αλλα εγω οταν τους ρωτησα στο φμπ μου απαντησαν κατι ακυρα και εχω μπερδευτει τωρα:bleh:
Μην πάρεις λεωφορείο από Gatwick, τρένο πάρε, γρήγορο και φθηνό.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Την ημερα που παω ειναι μονοδρομος ή μετα ταξι το οποιο βγαινει διπλη τιμη απο 2 εισιτηρια του λεωφορειου
Ε τότε κλείσε με λεωφορείο, καλή είναι η ώρα που λες και δεν θα έχεις πρόβλημα με το λεωφορείο.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Ε τότε κλείσε με λεωφορείο, καλή είναι η ώρα που λες και δεν θα έχεις πρόβλημα με το λεωφορείο.
Ειναι η μονη εταιρια που λειτουργει τα χριστουγεννα δυστυχως...ευελπιστω να μην εχω θεμα βεβαια αν μπω σε επομενο λεωφορειο απ την ωρα που χω κλεισει..σε απαντηση τους στο ερωτημα μου μου παν οτι μπορω να μπω να το αλλαξω με επιπλεον χρεωση βεβαια,πραγμα που ευελπιστω πως θα αποφυγω!σ ευχαριστω παντως!
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Καλησπέρα, έχω αναχώρηση από το Gatwick στις 26/1 στις 09:00 το πρωί.
Έλεγα να μείνω στην περιοχή του Kings cross station (ευτυχώς που δεν έκλεισα) γιατί λογικά θα πρέπει να φύγω απο το ξενοδοχείο από τις 5 το πρωί (μαζί μου θα είναι και άτομο μεγαλύτερης ηλικίας οπότε θέλω όσο το δυνατόν λιγότερη ταλαιπωρία) και βόλευε από τη στιγμή που ο σταθμός του τραίνου είναι δίπλα.
Μπήκα όμως να κλείσω εισιτήρια με το τραίνο και διάβασα οτι στις 26/1 γίνονται εργασίες και ότι το τραίνο πηγαίνει μέχρι το σταθμό Redhill και από εκεί έχει λεωφορείο που σε πάει στο Gatwick επίσης αναφέρει ότι το σκ λόγω εργασιών η διαδρομή μπορεί να διαρκέσει περισσότερο ( Buses replace trains between Redhill and Gatwick Airport on Saturday 26 and Sunday 27 January και
Engineering works take place on weekends, evenings and bank holidays).

Για να αποφύγω τη ταλαιπωρία επειδή θα είναι και πρωί, τι εναλλακτικές μου προτείνετε ?
Τα λεωφορεία της easy bus δεν περνάνε απο kings Cross από ότι είδα. Να κοιτάξω για άλλη περιοχή για το ξενοδοχείο που να περνάει το λεωφορείο της easybus?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.329
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom