Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Παιδιά θέλω την βοήθειά σας. Έχω κλείσει αεροπορικά από Κύπρο για Βουκουρέστι τον Δεκεμβριο. Φτάνω εκεί Σάββατο βράδυ. Και φεύγω Τετάρτη μεσημέρι. Μπορεί κάποιος να προτείνει εκδρομές ή να μου βγάλει πρόγραμμα γι αυτές τις μέρες? Να μείνω μόνο Βουκουρέστι ή να πάω και αλλού. Αξίζει να νοικιάσω αμάξι ή όχι?[/QUOTE
Αν θελεις να δεις τα καρπαθια και να πας στις πολεις Sinaia- Brasov- Rasnov - Sighisoara - Sibiou για να δεις αξιοθεατα καστρα , μοναστηρια κλπ κλπ νομιζω ότι ειναι καλυτερα να ενοικιάσεις αυτοκινητο απο το αεροδρομιο. Οι δρομοι ειναι καλοι. Το Βουκουρεστι το βλεπεις σε 2 ημερες. Must ειναι το waterpark στο Otopeni ειναι το μεγαλυτερο της Ευρωπης!!
 
Last edited by a moderator:

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Να τα κάνει ολα αυτα σε 3 μέρες λίγο δύσκολο.

Εγω θα νοίκιαζα αμάξι για 2 μέρες,θα έμενα Μπρασόβ το ένα Βραδυ για να δω Μπρασοβ-Μπραν-Ρασνοβ και μετα επιστροφή Βουκουρέστι. Εννοείτε στη διαδρομή της επιστροφής θα εβλεπα Σιναια και Πελες.

Και πάλι ο χρόνος είναι λίγος.
 
Μηνύματα
12
Likes
4
Αν θελεις να δεις τα καρπαθια και να πας στις πολεις Sinaia- Brasov- Rasnov - Sighisoara - Sibiou για να δεις αξιοθεατα καστρα , μοναστηρια κλπ κλπ νομιζω ότι ειναι καλυτερα να ενοικιάσεις αυτοκινητο απο το αεροδρομιο. Οι δρομοι ειναι καλοι. Το Βουκουρεστι το βλεπεις σε 2 ημερες. Must ειναι το waterpark στο Otopeni ειναι το μεγαλυτερο της Ευρωπης!!
Χρίστο waterpark τον Δεκέμβριο? εάν μείνω 2 μέρες Βουκουρέστι τότε θα έχω μόνο την Τρίτη για να μείνω Μπρασόβ και να πάω στα μέρη που είπες. Θα είναι πολύ δύσκολο πιστεύεις?
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Χρίστο waterpark τον Δεκέμβριο? εάν μείνω 2 μέρες Βουκουρέστι τότε θα έχω μόνο την Τρίτη για να μείνω Μπρασόβ και να πάω στα μέρη που είπες. Θα είναι πολύ δύσκολο πιστεύεις?
https://therme.ro/en/ δεν εχει δει κατι ποιο ομορφο και καθαρό. Φυσικα εινα κλειστο!! εμεις ειμασταν εκει την Πρωτοχρονια του 2018 . Εμεις ειχαμε αυτοκινητο απο το Otopeni. Πηγαμε Brasov οπουμειναμε 5 βραδια με πρωτη σταση sinaia γαι το καστρο Peles . Με ορμητηριο το brasov ειδαμε τα γυρω γύρω. Φαντασικα!! καναμε πρωτοχρονια στο Brasov. Τελεια.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Τότε ή διαλέγω τοποθεσίες που πρέπει να δώ ή αλλάζω εισητήρια για πιο πολλές μέρες..χαχα
Μεινε Βουκουρεστι ολες τις μερες και πηγαινε στο therme ή μολις φτασεις ή στο φευγα...αλλιως μονο μια μονοημερη Μπρασοβ..εκτος και αν βαλεις κ αλλες μερες και το χωρισεις με παραπανω εκδρομες...
 
Μηνύματα
12
Likes
4
Μεινε Βουκουρεστι ολες τις μερες και πηγαινε στο therme ή μολις φτασεις ή στο φευγα...αλλιως μονο μια μονοημερη Μπρασοβ..εκτος και αν βαλεις κ αλλες μερες και το χωρισεις με παραπανω εκδρομες...
Μαρία τελικά νομίζω θα κάνω αυτό που πρότεινες εσύ. Θα μείνω Βουκουρέστι και θα πάω στο σπα μια μέρα και μια μέρα οργανωμένη εκδρομή απο Βουκουρέστι για Μπρασόβ. Σε ευχαριστώ πολύ
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μαρία τελικά νομίζω θα κάνω αυτό που πρότεινες εσύ. Θα μείνω Βουκουρέστι και θα πάω στο σπα μια μέρα και μια μέρα οργανωμένη εκδρομή απο Βουκουρέστι για Μπρασόβ. Σε ευχαριστώ πολύ
θα σε βοηθήσει πολύ όσον αφορά το κομμάτι του θερμαλ σπα αν διαβάσεις https://www.travelstories.gr/commun...ί-ο-παράδεισος-δεν-μπορεί-να-περιμένει.59460/
 
Μηνύματα
12
Likes
4
Σ'ευχαριστώ, να είσαι καλά!
Αν νοικιάσετε αυτοκίνητο για να κινηθείτε εντός Βουκουρεστίου, να ΜΗΝ νοικιάσετε!Είναι ταλαιπωρία η κίνηση και το πάρκινγκ στο κέντρο και επιπλέον ασύμφορο οικονομικά καθώς τα ταξί είναι πάμφθηνα, το μετρό βολικό οπότε πραγματικά δε βρίσκω το λόγο. Αν το νοικιάσετε για να πάτε εκδρομή ημέρα Παρασκευή, συμβουλή μου είναι να φύγετε όσο νωρίτερα μπορείτε το πρωί, ιδανικά πριν τις 8 γιατί είναι ημέρα ηρωικής εξόδου για σκι και η μιάμιση ώρα για Σινάια μπορει άνετα να γίνει 5 και 6 ώρες το ΠΣΚ!!!
To therme είναι σπα με πισίνες, χαμάμ, σάουνες, αρωματοθεραπείες, μασάζ κι όλα αυτά τα ωραία συν τρελές νεροτσουλήθρες αν ενδιαφέρεστε.Και ναι αξίζει πολύ γιατί είναι φοβερό!!!
Για φαγητό τα έχουμε γράψει πολλάκις, la mama, crama domneasca, la placinte, lounge 18, city grill, hanul lui manuc. Γκουγκλάρετε και διαλέγετε!
Villy καλησπερα.. Οπως πολλοι εδω χρειαστηκαν την γνωμη σου ετσι κι εγω.. Εχω κλεισει εισητηρια για ταξιδι στην Ρουμανια τον Δεκεμβριο για 1 βδομαδα.. Φτανω 15 Δεκεμβριου ημερα Σάββατο αλλα 10 το βραδυ και φευγω 22 απογευμα.. Μπορεις να μου προτεινεις ενα προγραμμα τι θα ηταν καλο να κανω αυτες τις μερες? Εχω κατα νου να μεινω μεχρι Τεταρτη Βουκουρεστι και μετα να νοικιασουμε αμαξι για να παμε εκδρομες.. Την μια μερα Βουκουρεστι λεμε για το therme spa.. Μπορεις να μου πεις εσυ ενα προγραμμα? Σε ευχαριστω
 
Μηνύματα
12
Likes
4
Γειά σας παιδιά. Λοιπον πάρθηκε η απόφαση να μεινουμε 1 βδομαδα Ρουμανια. Το πρόγραμμα που σκέφτομαι έχει ως εξής: φτανουμε Σαββατο βραδυ. Μενουμε Βουκουρεστι μεχρι και την Δευτερα. Δευτερα λεμε να την αφιερωσουμε στο therme spa. Επειδη Τριτη το καστρο Πελε ειναι κλειστο ειπαμε να το κανουμε λιγο αναποδα. Να παμε απο Σιμπιου και να διανυκτερευσουμε εκει. Τεταρτη φευγουμε για Σιγκισοαρα και μετα Μπρασοβ. Διανυκτερευουμε Μπρασοβ. Βλεπουμε καστρο κομη Δρακουλα, μαυρη εκκλησια, ανεβαινουμε και στο τελεφερικ κλπ. Πεμπτη παμε Σιναια για καστρο Πελε και για το σπηλαιο. Μενουμε και Σιναια για το βραδυ. Και Παρασκευή επιστροφη Βουκουρεστι. Λοιπον.. Πως σας φαινεται αυτο? Αν εχετε να προτεινεται κατι....
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Γειά σας παιδιά. Λοιπον πάρθηκε η απόφαση να μεινουμε 1 βδομαδα Ρουμανια. Το πρόγραμμα που σκέφτομαι έχει ως εξής: φτανουμε Σαββατο βραδυ. Μενουμε Βουκουρεστι μεχρι και την Δευτερα. Δευτερα λεμε να την αφιερωσουμε στο therme spa. Επειδη Τριτη το καστρο Πελε ειναι κλειστο ειπαμε να το κανουμε λιγο αναποδα. Να παμε απο Σιμπιου και να διανυκτερευσουμε εκει. Τεταρτη φευγουμε για Σιγκισοαρα και μετα Μπρασοβ. Διανυκτερευουμε Μπρασοβ. Βλεπουμε καστρο κομη Δρακουλα, μαυρη εκκλησια, ανεβαινουμε και στο τελεφερικ κλπ. Πεμπτη παμε Σιναια για καστρο Πελε και για το σπηλαιο. Μενουμε και Σιναια για το βραδυ. Και Παρασκευή επιστροφη Βουκουρεστι. Λοιπον.. Πως σας φαινεται αυτο? Αν εχετε να προτεινεται κατι....
Μια χαρούλα μου ακούγεται το προγραμμά σας..Προσωπικά θα αφιέρωνα ένα βράδυ παραπάνω στο Μπράσοφ που έχει πολλα τριγύρω και δεν θα διανυκτερευα Σιναία θα έβλεπα το Πελες και θα έφευγα
Την μέρα που θα επισκεφτείται το κάστρο Μπραν μπορείται να δείτε και το κάστρο Rasnov. Προσωπικά μου άρεσε και περισσότερο, απέχουν μεταξύ τους κανα 20λεπτό οποτε συνδυάζονται μαζί την ίδια μέρα άνετα. Αυτό που προτείνω είναι να δείτε το Μπραν πρώτα να πάτε νωρίς για να αποφύγετε την μεγάλη ουρά πριν πλακώσει κόσμος, γιατί στο δεύτερο δεν θα έχετε προβλημα κίνησης.Αν σε ενδιαφέρει έχω γράψει ιστορία 'Ρουμανία με μηχανή΄μήπως πάρεις καμια άλλη ιδέα.Βουκουρέστι βέβαια δεν πήγαμε το αφήσαμε για την επόμενη φορά..που σίγουρα θα υπάρξει:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom