Ισπανία Μαδριτη

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Γεια σας παιδάκια. Στο τέλος της ερχόμενης εβδομάδας θα βρεθώ για 4 μέρες στην Μαδρίτη. Για την ακρίβεια τις δυο πρώτες θα βρίσκομαι/μείνω στο Valdemoro για ένα γάμο, γλέντια κ.λπ. Και θα έχω ουσιαστικά 2 ολόκληρες μέρες στη Μαδρίτη όπου θα μείνουμε δίπλα στο Callao. Έχω κάνει αρκετή έρευνα αλλά προβληματίζομαι στο τι να χωρέσω σε δυο μέρες χωρίς να τρέχω απο δω και από κει και να μην αφομοιώνω τίποτα. Πέρα από το Prado, τo Retiro και την πλατεία Mayor τι δεν πρέπει οπωσδήποτε να χάσουμε. Επίσης έχετε να προτείνετε κανένα παραδοσιακό/δοκιμασμένο εστιατόριο γιατί έχω βρει άπειρα και έχω χαθεί και θέλω να φάω σε όλα. :p :p
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Είναι αρκετά αυτά που δεν πρέπει να χάσεις αλλά τα περισσότερα είναι μαζεμένα στο κέντρο.
Εγώ σε 2,5 μέρες την γύρισα πολύ καλά τη Μαδρίτη χωρίς να τρέχω. Έχω γράψει 5 κεφάλαια για τη Μαδρίτη στην ιστορία μου. Είναι στην 3η και 4η σελίδα
https://www.travelstories.gr/commun...rid-barcelona-guest-star-toledo-girona.59123/

Εγώ θα σου πω σίγουρα να μην χάσεις την θέα από το εμπορικό El Corte Inglés που είναι στην Callao, και τη θέα από το Círculo de Bellas Artes όπου μπορείτε να πιείτε και το ποτό σας ή να φάτε. Επίσης την Plaza Santa Ana και τα γύρω στενά. Εννοείται θα περπατήσετε και την γειτονιά της La Latina. Εμένα μου άρεσε και η πολυπολιτισμική Lavapies.

Πραγματικά έχει άπειρα μέρη για φαγητό. Μust για παραδοσιακά tapas bar είναι στην Calle Cava Baja στην Latina, στην Plaza Santa Ana και τα γύρω στενά όπως και η Calle de las Huertas, επίσης η εναλλακτική περιοχή της Chueca έχει πολύ ωραία μαγαζιά και την προτιμούν και οι ντόπιοι. Μου άρεσε η Taberna Malaspina δίπλα από την Puerta del Sol. Μαγαζί απλό με νόστιμα πιάτα και πολύ οικονομικό. Κι εγώ όταν έψαχνα είχα βρει άπειρα και είχα χαθεί. Έχουν προταθεί αμέτρητα οπότε πάνε με το ένστικτο ;)
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες Γιάννη μου. Φανταστικά τα κεφάλαια σου και οι φωτογραφίες σου για την Μαδρίτη και όλη σου η ιστορία φυσικά ;) . Ανυπομονώ να περπατήσω και εγώ εκεί. Θα πάμε σίγουρα για ποτάκι στo Circulo και η Malaspina στο κατάλογο που έχω σημειώσει για τα εστιατόρια ήταν στο top. Οπότε έκλεισε! Μαζεύει πολύ κόσμο ή θέλει κράτηση;
Επίσης επειδή είναι και κατακαλόκαιρο φαντάζομαι θα υπάρχουν άπειρα μαγαζάκια/μπαράκια με εξωτερικούς χώρους συγκεντρωμένα...Γνωρίζετε τέτοιες γειτονιές;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες Γιάννη μου. Φανταστικά τα κεφάλαια σου και οι φωτογραφίες σου για την Μαδρίτη και όλη σου η ιστορία φυσικά ;) . Ανυπομονώ να περπατήσω και εγώ εκεί. Θα πάμε σίγουρα για ποτάκι στo Circulo και η Malaspina στο κατάλογο που έχω σημειώσει για τα εστιατόρια ήταν στο top. Οπότε έκλεισε! Μαζεύει πολύ κόσμο ή θέλει κράτηση;
Επίσης επειδή είναι και κατακαλόκαιρο φαντάζομαι θα υπάρχουν άπειρα μαγαζάκια/μπαράκια με εξωτερικούς χώρους συγκεντρωμένα...Γνωρίζετε τέτοιες γειτονιές;
Πήγαμε χωρίς κράτηση και δεν δυσκολευτήκαμε να βρούμε τραπέζι.Δεν νομίζω να θέλει κράτηση. Το συγκεκριμένο έχει και έξω τραπεζάκια. Έχει άπειρα μαγαζιά και τα περισσότερα απ' όσο θυμάμαι είχαν και τραπέζια έξω.. Κινηθείτε στις περιοχές που σου είπα. Είτε χειμώνα είτε καλοκαίρι είναι αυτές που γεμίζουν με κόσμο. Σίγουρα η Plaza Santa Ana θα σου αρέσει και είναι αυτό που ζητάς.

Αν θες να σου προτείνω και κάτι εναλλακτικό και λόγω καλοκαιριού. Να πάτε στον ποταμό Μανθανάρες πολύ κοντά από το κέντρο, μια περιοχή με μεγάλη ανάπλαση τα τελευταία χρόνια, ωραίος χώρος αναψυχής με πολύ πράσινο και επιλογές σε καφέ και φαγητό. Λογικά θα έχει και δροσιά ;) Πας από την calle de Segovia.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Σαντα Ανα για μενα,η αγαπημενη μου περιοχη.Τα εχει ολα!Να περασεις τελεια!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Σίγουρα η Plaza Santa Ana θα σου αρέσει και είναι αυτό που ζητάς.

Αν θες να σου προτείνω και κάτι εναλλακτικό και λόγω καλοκαιριού. Να πάτε στον ποταμό Μανθανάρες πολύ κοντά από το κέντρο, μια περιοχή με μεγάλη ανάπλαση τα τελευταία χρόνια, ωραίος χώρος αναψυχής με πολύ πράσινο και επιλογές σε καφέ και φαγητό. Λογικά θα έχει και δροσιά ;) Πας από την calle de Segovia.
Σε ευχαριστώ. Λατρεύω τα ποτάμια ,θα το κοιτάξουμε. :)

Σαντα Ανα για μενα,η αγαπημενη μου περιοχη.Τα εχει ολα!Να περασεις τελεια!
Σας ευχαριστώ πολύ @coco μου. Ελπίζω να είστε καλά και να περάσετε τέλεια όπου και να πάτε :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Santa Ana/Huertas φυσικά, αλλά και για τάπας στο Mercado San Anton στην Chueca.
 

Travelgirl96

Member
Μηνύματα
76
Likes
90
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Βόρειο σέλας
Καλησπέρα Traveloφίλοι μου!
21 Νοεμβρίου πετάω για Μαδρίτη (5 μέρες). Υπάρχει κάποιος που να έχει πάει πρόσφατα; Να μου προτείνει μέρη να επισκεφτώ, μαγαζιά ή ότι άλλο του έκανε εντύπωση; Επίσης σκέφτομαι για μια μονοήμερη σε κάποιο μέρος εκεί κοντά, έχω διαβάσει για Τολέδο ,Σεγκόβια, Αβιλα.
Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε πληροφορία, όλες θα είναι χρήσιμες :)
Σε 28 μέρες 18 ώρες 11 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα φευγωωωωωω!!!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Το καλοκαίρι του '16 πήγα Μαδρίτη τελευταία φορά. Το αγαπημένο μου πράγμα στη Μαδρίτη είναι οι βόλτες στο κέντρο (γύρω απ'τη puerta del sol) που είναι γεμάτο καφετέριες, εστιατόρια, μπαρ κλπ. Επίσης έχει πολύ ωραία πάρκα και πλατείες. Συγκεκριμένες προτάσεις καλύτερα να σου πει κάποιος άλλος πιο ειδικός.

Αυτό που θέλω να σου προτείνω είναι να πας οπωσδήποτε Τολέδο! Αν σου αρέσουν τα παραμύθια ή οι ταινίες που δείχνουν ένα κάστρο και γύρω του ποτάμι, το Τολέδο είναι ακριβώς αυτό! Αν πας μην παραλείψεις να φας το παραδοσιακό τοπικό τους πιάτο carcamusa! Είναι χοιρινό με αρακά και ότι πρέπει για να σου στρώνει το στομάχι, πράγμα που χρειάζεσαι στην Ισπανία:D Το βράδυ στην παλιά πόλη του Τολέδο δεν έχει ζωή. Ακόμα και για να βρεις κάπου να φας μετά από κάποια ώρα είναι δύσκολο. Προσωπικά θα προτιμούσα να είμαι πίσω στη Μαδρίτη για το βράδυ.

Καλά να περάσεις!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Υπάρχουν "παράθυρα" συνήθως δίωρα για δωρεάν είσοδο σε Πράδο και Ρέινα. Ψάξτο λίγο. Εκδρομή οπωσδήποτε σε Τολέδο. Εγώ είχα πάει και Σεγκόβια που επίσης είναι σούπερ. Φαγητό στα όρθια σε κάποιο Museo del Jamon. Ματσάκι της Ρεάλ αν βολέψει.
Καλά έχουν περάσει και χρόνια από τότε που έχω πάει, αλλά όλα νομίζω ισχύουν ακόμα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
κ Μπερναμπεου να πας. εχει σταση το μετρο.. η συλλογη απο κυπελλα ειναι εντυπωσιακη
προτεινω κ γω ημερησια Τολεδο... μπειτε οπωσδηποτε στον Καθεδρικο του. υπεροχος. . και στο σπιτι του Ελ Γκρεκο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.636
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom