Ερώτηση SOS: Πολίτες εκτός ΕΕ

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Ναι η visa της είναι multiple entrances με συνολική διάρκεια διαμονής 90 μέρες (μετρησαμε τις μέρες και μας καλύπτει). Όσον αφορά την άδεια διαμονής,σε επικοινωνία μου τοσο με δικηγορικό γραφείο εξειδικευμένο στο μεταναστευτικό όσο και με τμήμα ελέγχου διαβατηρίων της αστυνομίας με ενημέρωσαν ότι η κάρτα διαμονής (όχι η προσωρινή βεβαίωση που σου δίνουν μέχρι να πάρεις την άδεια διαμονής) έχει την ίδια ισχύ με την θεώρηση, δηλαδή αντιμετωπίζεται ως "ευρωπαϊκό διαβατήριο" . Με τους μόνους που δεν μπορώ να επικοινωνήσω είναι και οι πλέον αρμόδιοι, δηλαδή το ΥΠ.ΕΣ. στο οποίο δεν απαντάει κανείς στο τηλεφωνικό κέντρο...
Και εγω αυτο ηξερα για αυτο μου εκανε εντυπωση.
Με τα γραφεια ΥΠ.ΕΣ και ΚΕΑ, διευθυνσεις Περιφερειων κλπ δεν μπορεις να συνενοηθεις τηλεφωνικα, σε ΚΕΑ κ Περιφερειες για την ακριβεια ουτε με φυσικη παρουσια ειναι ευκολο να συννενοηθεις...
Προσωπικα για αυτο ακριβως τον λογο προσπαθω να απανταω σε τετοια θεματα μεσω φορουμ για να αποφυγει κοσμος την ταλαιπωρια που ειχα αντιμετωπισει εγω προσπαθωντας να βγαλω ακρη.
 

rena o

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γειά σας ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει Κάπιος να μου πει αν μπορώ να κάνω ετηση για βιζα για τον σύζυγο μου με την βεβαιώσει γιατί η άδεια διαμονής θα καθυστέρηση πάρα πολύ μου είπαν η μπορώ να ζητήσω συντόμευση της διαδικασίας για την άδεια διαμονής ..Ευχαριστώ
 

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Γειά σας ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει Κάπιος να μου πει αν μπορώ να κάνω ετηση για βιζα για τον σύζυγο μου με την βεβαιώσει γιατί η άδεια διαμονής θα καθυστέρηση πάρα πολύ μου είπαν η μπορώ να ζητήσω συντόμευση της διαδικασίας για την άδεια διαμονής ..Ευχαριστώ
Rena αιτησεις για βιζα μπορεις να κανεις οσες θες αλλα το τι χαρτια διαθετει καθοριζουν τις πιθανοτητες αυτη να γινει δεκτη η' οχι. Για να γινω πιο σαφης θα πρεπει να μας πεις τι ειδους βιζα, απο ποια χωρα, τι διαβατηριο διαθετει ο συζυγος και τον τοπο μονιμης διαμονης του..

Σε οτι αφορα την αδεια διαμονης υπαρχει σε ολες η δυνατοτητα να κανεις αιτηση επισπευσης. Η περιφερεια η' το ΚΕΑ θα σου ζητησει καποιο δικαιολογητικο για την αιτηση π.χ αν ειναι για λογος υγειας καποια γνωματευση η' κατι αντιστοιχο αναλογα την περιπτωση. Το θεμα ειναι οτι οι αιτησεις αυτες με βαση την εμπειρια μου δεν εξεταζονται πολυ σοβαρα..
 

rena o

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
ο σύζυγος έχει αλβανικό διαβατηριο μένουμε Ελλάδα να κάνω αίτηση για βίζα για να πάμε τα Χριστούγεννα στην Αγγλία δεν ξέρω τί βίζα χρειάζεται
 

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Εφοσον εχει Αλβανικο διαβατηριο, θα πρεπει να κανει αιτηση για βιζα ετσι και αλλιως και να εχει δηλαδη αδεια διαμονης σε ισχυ δεν μπορει να ταξιδεψει στην Αγγλια χωρις βιζα. Εφοσον προκειται για ολιγοημερη επισκεψη θα πρεπει να αιτηθει τουριστικη βιζα. Εχε υποψιν οτι θελει 10-15 μερες (αυτο ισχυε τουλαχιστον μεχρι περσι που ξερω) η διαδικασια της αιτησης και της απαντησης απο την Αγγλικη πρεσβεια.
 

rena o

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
ναι αυτό το ξέρω αλλά θα του δώσουν βίζα μονο με την βεβαιώσει χωρίς να έχει την άδεια διαμονής
 

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Δεν νομιζω οτι θα τους επηρεασει αυτο, τους αρκει που εχει την βεβαιωση γιατι γνωριζουν οτι η διαδικασια εδω τραβαει πολυ καιρο. Αυτο που τους ενδιαφερει κυριως να επιβεβαιωσουν ειναι οτι εχει κινητρα εδω για να επιστρεψει και να μην μεινει στην Αγγλια, αυτο ειναι το βασικο που κοιτανε. Κινητρα εννοω π.χ δουλεια εδω, οικογενεια, ακινητα, περιουσια κλπ. Αυτο ειναι η βασικη τους προτεραιοτητα.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Ναι η visa της είναι multiple entrances με συνολική διάρκεια διαμονής 90 μέρες (μετρησαμε τις μέρες και μας καλύπτει). Όσον αφορά την άδεια διαμονής,σε επικοινωνία μου τοσο με δικηγορικό γραφείο εξειδικευμένο στο μεταναστευτικό όσο και με τμήμα ελέγχου διαβατηρίων της αστυνομίας με ενημέρωσαν ότι η κάρτα διαμονής (όχι η προσωρινή βεβαίωση που σου δίνουν μέχρι να πάρεις την άδεια διαμονής) έχει την ίδια ισχύ με την θεώρηση, δηλαδή αντιμετωπίζεται ως "ευρωπαϊκό διαβατήριο" . Με τους μόνους που δεν μπορώ να επικοινωνήσω είναι και οι πλέον αρμόδιοι, δηλαδή το ΥΠ.ΕΣ. στο οποίο δεν απαντάει κανείς στο τηλεφωνικό κέντρο...
Κατ' αρχήν να ξεχωρίσουμε τα ταξίδια μεταξύ χωρών Schengen και τα ταξίδια σε άλλες χώρες της ΕΕ που όμως δεν είναι μέλη της Schengen (HB, Ιρλανδία, Κύπρος, Βουλγαρία, Ρουμανία).

Σε περίπτωση που πάτε ταξίδι σε άλλο χώρα Schengen κανονικά ΔΕΝ υπάρχει συνοριακός έλεγχος. Μπορεί να γίνει έλεγχος χαρτιών από την αστυνομία (μέχρι πρόσφατα στα ταξίδια από Ελλάδα στη Γερμανία ελέγχονταν όλοι οι επιβάτες, απ' ότι ξέρω τώρα σταμάτησε) όπως επίσης και έλεγχος ταυτότητα από την αεροπορική στην επιβίβαση.

Γενικώς η άδεια παραμονής πολίτης τρίτης χώρας, μέλους οικογένειας πολίτη της Ε.Ε. ισοδυναμεί με βίζα και ο κάτοχός της μπορεί να ταξιδέψει, να ζήσει και να δουλέψει σε όλες τις χώρες που ανήκουν στην Schengen. Προσοχή, μιλάμε για την κανονική άδεια παραμονής, το μπλε προσωρινό χαρτί ΔΕΝ έχει την ίδια ισχύ. Καλό είναι αν υπάρχει μόνο αυτό το χαρτί να υπάρχει και η βίζα Schengen στο διαβατήριο σε ισχύ.

Επίσης ΚΑΝΟΝΙΚΑ θα έπρεπε η ίδια άδεια να ισχύει για τις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ που δεν είναι μέλη της Schengen όμως εδώ υπάρχουν διάφορα ζητήματα με αντικρουόμενες απόψεις. Είναι σίγουρο ότι για την είσοδο στο ΗΒ έχει ζητηθεί από πολίτες τρίτων χωρών μέλη οικογένειας πολίτη ΕΕ το λεγόμενο family permit (ουσιαστικά βίζα που εκδίδεται χωρίς χρήματα). Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις όπου η άδεια παραμονής η οποία έχει εκδοθεί με βάση το άρθρο 20 ήταν αρκετή. Γενικά το ΗΒ είναι μπερδεμένη κατάσταση.

Για την Κύπρο, τη Βουλγαρία και τη Ρουμανία, μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι ξέρω αρκετές περιπτώσεις (τουλάχιστον 5) όπου τούρκοι υπήκοοι παντρεμένοι με έλληνες που ζουν στην Ελλάδα, μπήκαν σε αυτές τις χώρες χωρίς κανένα πρόβλημα με την άδεια παραμονής. Όμως και για αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν γκρίζα σημεία και καλό είναι πριν από κάθε ταξίδι να γίνεται μια καλή αναζήτηση των καταστάσεων που ισχύουν εκείνη τη στιγμή.

Και εννοείται ότι για ταξίδια από Ελλάδα προς οποιαδήποτε χώρα Schengen το διαβατήριο σε ισχύ και η κανονική άδεια παραμονής είναι τα μόνα έγγραφα που απαιτούνται.
 

rena o

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε αλλά επειδή θα βγει απο την ΕΕ και δεν έχει την κανονική άδεια μπορεί να απορρίψουν την αίτηση για την βίζα
 

Manelakis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας
Θέλω να ταξιδέψω στην Ολλανδία με τη σύζυγό μου ( σύμφωνο συμβίωσης ) τον ερχόμενο Απρίλιο. Είμαι Έλληνας πολίτης κ η Νάταλι Ρωσίδα με μπλέ βεβαίωση εν αναμονή της κανονικής άδειας παραμονής. Έχω κάποιες αποριες εαν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει.
Μπορούμε να ταξιδέψουμε κ αν όχι γιατί? Τι έγγραφα χρειάζονται για το ταξίδι αυτό? Που μπορώ να απευθυνθώ για να έχω έγκυρη ενημέρωση?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλησπέρα σας
Θέλω να ταξιδέψω στην Ολλανδία με τη σύζυγό μου ( σύμφωνο συμβίωσης ) τον ερχόμενο Απρίλιο. Είμαι Έλληνας πολίτης κ η Νάταλι Ρωσίδα με μπλέ βεβαίωση εν αναμονή της κανονικής άδειας παραμονής. Έχω κάποιες αποριες εαν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει.
Μπορούμε να ταξιδέψουμε κ αν όχι γιατί? Τι έγγραφα χρειάζονται για το ταξίδι αυτό? Που μπορώ να απευθυνθώ για να έχω έγκυρη ενημέρωση?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Μέχρι τον Απρίλιο θα έχει βγει η άδεια διαμονής, λογικά. Λένε ότι μπορεί να πάρει κι ένα χρόνο, αλλά εφόσον είναι όλα εντάξει με το γάμο κτλ, βγαίνει πιο σύντομα.
Αν όμως δεν έχει βγει ως τότε, ΔΕΝ μπορεί να ταξιδέψει η σύζυγος με τη μπλε βεβαίωση οπουδήποτε αλλού πλην της Ρωσίας. Η μπλε βεβαίωση είναι προσωρινή, και μπορεί με αυτή μόνο να είναι Ελλάδα και στη χώρα της.
Αν (λογικά θα έχει) βγει η άδεια διαμονής, με αυτή στο χέρι και το διαβατήριό της (του εξωτερικού εννοείται, όχι το άλλο για εντός Ρωσίας), ταξιδεύει κανονικά για Ολλανδία.
Περισσότερες πληροφορίες, στο Γραφείο Αλλοδαπών της Περιφέρειάς σου.
 

Manelakis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Μέχρι τον Απρίλιο θα έχει βγει η άδεια διαμονής, λογικά. Λένε ότι μπορεί να πάρει κι ένα χρόνο, αλλά εφόσον είναι όλα εντάξει με το γάμο κτλ, βγαίνει πιο σύντομα.
Αν όμως δεν έχει βγει ως τότε, ΔΕΝ μπορεί να ταξιδέψει η σύζυγος με τη μπλε βεβαίωση οπουδήποτε αλλού πλην της Ρωσίας. Η μπλε βεβαίωση είναι προσωρινή, και μπορεί με αυτή μόνο να είναι Ελλάδα και στη χώρα της.
Αν (λογικά θα έχει) βγει η άδεια διαμονής, με αυτή στο χέρι και το διαβατήριό της (του εξωτερικού εννοείται, όχι το άλλο για εντός Ρωσίας), ταξιδεύει κανονικά για Ολλανδία.
Περισσότερες πληροφορίες, στο Γραφείο Αλλοδαπών της Περιφέρειάς σου.
Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom