ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
και αυτή της εκδρομή την κάναμε μόνοι μας (Ουάσιγκτον). Πρωινή πτήση με δέλτα, άφιξη στην πόλη γύρω στις 11:00 και αναχώρηση το βράδυ (γύρω στις 20:00) με πούλμαν. Το αστικό κάνει από ότι θυμάμαι κάνα 4ώρο. Τσέκαρε το.
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
και αυτή της εκδρομή την κάναμε μόνοι μας (Ουάσιγκτον). Πρωινή πτήση με δέλτα, άφιξη στην πόλη γύρω στις 11:00 και αναχώρηση το βράδυ (γύρω στις 20:00) με πούλμαν. Το αστικό κάνει από ότι θυμάμαι κάνα 4ώρο. Τσέκαρε το.
Αυτό το στυλ έχω κανονίσει για Σικάγο. Τώρα είναι λίγο αργά για να κανονίσω κάτι μόνος μου. Θυμάσαι την εταιρεία του πούλμαν που πήρες να γυρίσεις και πόση ώρα έκανες να φτάσεις πισω
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
το είχα κλείσει από το gotobus.com ή το wanderu.com . Κοίταξε τιμές και στα δύο και ώρες αναχώρησης- άφιξης.

ps. Τσέκαρα λίγο τα αεροπορικά και δεν είναι ακριβά για Οκτώβρη. Στα 66€ πρωινή πτήση
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Αυτό δε το ήξερα, ευχαριστώ. Οπότε ένα απ'ολα πρέπει να το επισκεφθώ. Θα μπορούσες να μου προτείνεις ένα απ' αυτά που μου έγραψες που να είναι λίγο πιο χαλαρό και όχι τελείως κυριλέ.
Το Peter luger είναι λίγο πιο χαλαρό αλλά όχι πιο φτηνο. Επίσης είναι στο μπρουκλιν. Δεν ξέρω γενικά το πρόγραμμα σου. Εμείς πήγαμε εκεί αλλά μετά κάναμε και βόλτα στο williamsburg μια ανερχόμενη περιοχή του brooklyn και καθίσαμε για ποτό στο maison premiere
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.306
hlmer32, μακάρι να ήξερα να σε φωτίσω, πίστεψε με όταν ξέρω κάτι μ'αρεσει να δίνω τα φωτά μου και να το μοιράζομαι! Αν με ρωτησεις για μπριτζολαδικα στο περασμα του Ι10 (ΙΗ10 για άλλους) έχω να σου προτείνω πολλά από το Cattleman's Ranch τo Herradero De Los Soto κα. Δυστυχώς από ΝΥ δεν ξέρω τπτ, layovers είχα και στα 3της αεροδρόμια. Θεού θέλοντος θα'μαστε εκεί το thanksgiving και ξεζουμίζω τα διάφορα φόρουμ μπας και γίνω λίγο γνώστης, από που να πάω, τι να κάνω με το ΝΥ Pass, τι να δω, κλπ. Σαν πας στην Phili (αλλα παντού υπάρχει δεν είναι μόνο Φιλαδέλφεια) δοκίμασε και κανα Phili steak sandwhich είτε σε ψωμί είτε σε κανα wrap (flavored tortilla), μην περιοριστής στην μπριτζολα, και το rib eye roast δεν περιγράφεται. Eκτος από τα φαγάδικα και τα food trucks/καντίνες στον δρόμο η σε παρκιγκ έχουν γίνει πολύ δημοφιλή! Τα μπριτζολικια με τα κιλά μου είναι απαγορευτικά :( (τι @#$%^ δεν έχει κανένα smiley να κλαίει σπαρακτικά). Καλό σου ταξίδι!
 
Last edited:

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Θεού θέλοντος θα'μαστε εκεί το thanksgiving
Μη παραλείψεις να πας στο Dyker Heights στο Brooklyn να δεις μονοκατοικίες καταπληκτικά/υπερβολικά στολισμένες για Χριστούγεννα. Επίσης καταπληκτική είναι η παράσταση Rockettes στο Radio City που αν προτιμήσεις μεσημβρινή παράσταση είναι πιό οικονομική
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
το είχα κλείσει από το gotobus.com ή το wanderu.com . Κοίταξε τιμές και στα δύο και ώρες αναχώρησης- άφιξης.

ps. Τσέκαρα λίγο τα αεροπορικά και δεν είναι ακριβά για Οκτώβρη. Στα 66€ πρωινή πτήση
Τελικά έκλεισα και μονοήμερη στην Ουάσινγκτον πήγαινε έλα 132 ευρώ το άτομο με Α.Α.
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Στο east River υπάρχουν τα east River ferry που κάνουν μια διαδρομή από γέφυρα Μπρούκλιν μέχρι midtown manhatan με κάποιες ενδιάμεσες στάσεις. Ξέρετε αν υπάρχουν και στο χατσον τέτοια καραβάκια.
 

Travelloveranti

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα , μετά από πολύ διάβασμα έχω κάποιες απορίες που νομίζω ότι δεν απαντώνται κάπου κ θα ήθελα τ φώτα σας
1. Έχουμε κλείσει με κοινή κράτηση αεροπορικά από Θεσσαλονίκη προς jfk με ενδιάμεσο σταθμό στην Φρανκφούρτη , όταν προχώρησα στην κράτηση γι την επιλογή θέσης μ ζητούσε 50-60 επιπλέον ευρώ την οποία προσπέρασα έτσι , η ερώτηση μ είναι η εξής : θα μας βάλουν να καθίσουμε χωριστά κ ας είναι κοινή η κράτηση ;
2. Όταν μιλάμε για ταξί από αεροδρόμιο προς Μανχάτταν λέτε ότι είναι στάνταρ η τιμή 50-60 δολάρια εννοείται το άτομο η η διαδρομή ;
3. Η μεταφορά από το κέντρο στο Woodbury κοστίζει 25-30 δολάρια πάνε έλα ;
4. Αν βάλω μικρή βαλίτσα μέσα σε μεγάλη προς παράδοση σε περίπτωση ελέγχου τι λέω ;; Γιατί έχω την μικρή μέσα στη μεγάλη ; Έχει τύχει σε κάποιον κάτι ανάλογο ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας
Καλά ταξίδια
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
1. Με ποιά αεροπορική ταξιδεύεις; Συνήθως επιλέγεις δωρεάν θέσεις της αρεσκείας σου,όταν ανοίξει το chec-in.
2. Η τιμή είμαι για τη διαδρομή.
3. Η μεταφορά πριν 1 χρόνο στοίχιζε 42$ πήγαινε-έλα.
4. Δε θα σε ρωτήσει κανένας για τη βαλίτσα.
 

Travelloveranti

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σ . Πετάμε με Lufthansa στο πάνε κ με Austrian airlines στην επιστροφή . Όποτε θα κάνω τσεκ ιν ηλεκτρονικά το πρωί πριν την πτήση κ θα επιλέξω εκεί να είμαστε δίπλα δίπλα . Ουφ πρώτο υπερατλαντικό ταξίδι κ έχω ενα κάποιο άγχος . Κ πάλι ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom