Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Fenaki1981

Member
Μηνύματα
77
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ!!!!
Καλησπέρα! Να ρωτήσω κάτι κ εγώ... η 48ωρη κάρτα απεριορίστων διαδρομών ισχύει για όλους τους προορισμούς;; Πχ Μουράνο, Μπουρανο... κ την ακυρώνεις μόνο μια φορά;; Το βράδυ μέχρι τι ώρα λειτουργούν τα βαπορετα; Ευχαριστω :)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Καλησπέρα! Να ρωτήσω κάτι κ εγώ... η 48ωρη κάρτα απεριορίστων διαδρομών ισχύει για όλους τους προορισμούς;; Πχ Μουράνο, Μπουρανο... κ την ακυρώνεις μόνο μια φορά;; Το βράδυ μέχρι τι ώρα λειτουργούν τα βαπορετα; Ευχαριστω :)
Εχω ολοφρεσκα νεα γιατι γυρισα χθες :D
Η καρτα της ACTV ισχυει και για τα νησια. Ενεργοποιειται την πρωτη φορα που την χτυπας αλλα πρεπει να την χτυπας καθε φορα που μπαινεις.
Εμας παντως δεν μας ελεγξε κανεις και οι μπαρες ηταν παντου ανοιχτες. Σε αντιθεση με το βαπορετο της Alilaguna, που το πηραμε για μεταβαση απο και προς αεροδρομιο.
Δεν ξερω μεχρι πια ωρα λειτουργουν γιατι αυτες τις ημερες λογω πλημμυρων ειχαν περιορισει τα δρομολογια (ετσι κι αλλιως δεν ειμαι παιδι της νυχτας :p)
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Ελπιζω να μην ταλαιπωρηθηκες πολυ με τις πλημμυρες..Δυο φιλοι εφυγαν αρον αρον γιατι ο ενας δεν ειδε που τελειωνε το πεζοδρομιο και βρεθηκε μεσα στο καναλι,εγινε εξαλλος και τα μαζεψαν..
 

Fenaki1981

Member
Μηνύματα
77
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ!!!!
Καλώς όρισες κ ευχαριστω πολύ! Την κάρτα την βγάζεις από την σελίδα της ACTV η μπορείς κ εκεί επιτόπου;
 
Last edited by a moderator:

Fenaki1981

Member
Μηνύματα
77
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ!!!!
Για φαγητό που πήγατε;; Τι προτείνεις;;
 
Last edited by a moderator:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ελπιζω να μην ταλαιπωρηθηκες πολυ με τις πλημμυρες..Δυο φιλοι εφυγαν αρον αρον γιατι ο ενας δεν ειδε που τελειωνε το πεζοδρομιο και βρεθηκε μεσα στο καναλι,εγινε εξαλλος και τα μαζεψαν..
Ωχ, ο καημενος! Ηθελε αρκετη προσοχη αλλα εμεις δεν ταλαιπωρηθηκαμε καθολου.
Βεβαια κουραστηκαμε περισσοτερο -πλατσουριζοντας και προσεχοντας που παταμε - αλλα το πηραμε στην πλακα.:)
Θα ανεβασω συντομα ιστορια και φωτογραφιες.
Καλώς όρισες κ ευχαριστω πολύ! Την κάρτα την βγάζεις από την σελίδα της ACTV η μπορείς κ εκεί επιτόπου; Για φαγητό που πήγατε;; Τι προτείνεις;;
Δεν κοιταξα την ιστοσελιδα γιατι λογω των πλημμυρων πηγαμε με την λογικη "Βλεποντας και κανοντας". Η καρτα εκδιδεται και στα ταμεια που θα βρεις ακριβως εξω απο τις αφιξεις στο Marco Polo αλλα και στα ταμεια στις αποβαθρες (εμεις ετσι καναμε).
 
Last edited by a moderator:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Σχετικα με το φαγητο: Ειχα σημειωσει δυο προτασεις απο το φορουμ:
α. το Ristorante Rosa Rossa (ειχα κανει και κρατηση, τρομαρα μου!!!) και
β. το Osteria Nono Risorto.
Δεν πηγα πουθενα!!!!:(
Οταν φτασαμε πηραμε πακετο απο το Dal Moro's Fresh, που ηταν κοντα στο ξενοδοχειο μας. Χορταστικο, νοστιμο και παμφθηνο (7 ευρω η μεριδα). Φαγαμε στεγνοι στο δωματιο μας, φιλε @makisg Ρομαντικο δεν το λες παντως :haha:

Την επομενη περπατωντας στην εβραικη συνοικια με κατευθυνση το Ριαλτο περασαμε εξω απο ενα μαγαζι που εμοιαζε με το ζαχαροπλαστειο "Κρινος" στην Αιολου!!!
Ειχε προσφορα πιτσα η μακαρονια συν αναψυκτικο/μπυρα 11 ευρω. Χωρις σκεψη μπηκαμε για να διαπιστωσουμε πως ηταν γεματο ντοπιους, εμεις δε οι μοναδικοι τουριστες! Καταπληκτικο, ετσι; ;)Λεγεται Tiziano S.a.s και ειναι κοντα στη Chiesa di San Giovanni Grisostomo.
Τετοιες προσφορες εχουν πολλοι αλλα εκει ηταν πολυ καλη και η ποιοτητα και η εξυπηρετηση.
 
Last edited by a moderator:

Fenaki1981

Member
Μηνύματα
77
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ!!!!
Ευχαριστω πολύ! Θα τα έχω υπόψιν μου..:)
 

Echepolus

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημερα σε ολη την παρεα..Μενω Ηγουμενιτσα και αποφασισα με την συζυγο μου να ταξιδεψουμε Βενετια με το καραβι απο Ηγουμενιτσα για Βενετια και να μεινουμε στην Βενετια (στο κεντρικο νησι) για 6 βραδια ... εχω κλεισει τα εισιτιρια (ακτοπλοοικα) καθως και το ξενοδοχειο απλα εχω καποια προβληματα ...
Εμαθα οτι πλεον το λιμανι εχει αλλαξει και δε σε αφηνει πλεον στη Βενετια αλλα στη φουζινα ...
1. Προβλημα. Το καραβι φτανει στις 01.30 τα ξημερωματα ποιους τροπους μεταφορας εχεις να πας στη Βενετια εκεινη την ωρα (taxi βρισκεις) ??
2.Προβλημα και σημαντικοτερο. Την μερα της αναχωρησεις το Καραβι φευγει στις 04.30 το πρωι ... με ποιο τροπο μπορω να παω εκεινη την ωρα απο την Βενετια στο λιμανι (Φουζινα) εκεινη την ωρα μπορω να βρω εστω taxi ???
 

george_kir

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σε ολους θα παω εν τριημερο στη βενετια και θα μενω στο Μεστρε εχω διαβασει διαφορα εδω αλλα πολυ γενικα θα μπορουσατε να μου πειτε τα εξης;
1) Εστιατόρια στη Βενετία μεσα σε νορμαλ τιμες
2) Μεσα σε 3 μερες που προτεινετε οπωσδηποτε να παω νω δω;
3) Το τριημερο εισητήριο με 28 ευρω αξιζει ?
σας ευχαριστω πολυ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom