Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    367

xalara

Member
Μηνύματα
216
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora-bora
Αυτην την αποψη την εχει μονο ο @taver και κανα δυο αλλοι. Υπαρχουν πολυ καλυτερες πρωτευουσες στην Ευρωπη, με το Λονδινο να υπερεχει ολων.
Με τι κριτήρια το Λονδίνο υπερέχει? Οταν το επισκέφτηκα σαν τουρίστας χρονια πριν, δεν μου αρεσε καθολου σαν πολη (εκτός κάποιων μουσείων). Η μοίρα τα φερε και μένω Λονδίνο τα τελευταία χρονια και ακομα ψαχνω τις ομορφιες του..
Ενώ η Ρωμη ήταν έρωτας με την πρώτη ματια και δεν χορταίνω να ξαναπηγαινω!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.993
Likes
12.059
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Με τι κριτήρια το Λονδίνο υπερέχει? Οταν το επισκέφτηκα σαν τουρίστας χρονια πριν, δεν μου αρεσε καθολου σαν πολη (εκτός κάποιων μουσείων). Η μοίρα τα φερε και μένω Λονδίνο τα τελευταία χρονια και ακομα ψαχνω τις ομορφιες του..
Ενώ η Ρωμη ήταν έρωτας με την πρώτη ματια και δεν χορταίνω να ξαναπηγαινω!
Young in London, middle-aged in Paris, retired in Rome. Καλα το ξεκινησες παντως.
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Αυτό μάλιστα, θα ήταν ενδιαφέρον: travel wars: Λονδίνο vs Παρίσι (κανονική κι όχι Christmas Edition). Το βρίσκω πιο ταιριαστό, γιατί μιλάμε για τις μεγαλύτερες αμιγώς ευρωπαϊκές πόλεις (με γνώμονα τη μητροπολιτική περιοχή), πόλεις που μπορούν να χαρακτηριστούν (λιγότερο ή περισσότερο) μητροπόλεις της Ευρώπης (αυτές και το Βερολίνο θαρρώ).
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Που είναι το νέο αίμα να κάνει την ανατροπή; Αν πιστεύετε ότι το ιταλικό φαγητό είναι απλό εδώ είναι το περίφημο croque monsieur



Τοστ δηλαδή. Η τιμή του πάνω από 10ε στα περισσότερα φαγάδικα. Μάλλον πληρώνεις και την κούραση του μάγειρα για να το ετοιμάσει!
Μετά που θα φας αυτό χτυπάς και μια αιμοληψία να δεις τα τριγλυκερίδια πως χορεύουν πεντοζάλι.:bleh::bleh::bleh::bleh:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.993
Likes
12.059
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μετά που θα φας αυτό χτυπάς και μια αιμοληψία να δεις τα τριγλυκερίδια πως χορεύουν πεντοζάλι.:bleh::bleh::bleh::bleh:
Ενω αν φας πιτσα, καρμποναρα ή οποιαδηποτε αλλη βλακεια, της πιο ανθυγιεινης γνωστης κουζινας του κοσμου, κανεις 6-pack.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ενω αν φας πιτσα, καρμποναρα ή οποιαδηποτε αλλη βλακεια, της πιο ανθυγιεινης γνωστης κουζινας του κοσμου, κανεις 6-pack.

Πιο ανθυγιεινό φαγητό απ'το Γαλλικό δεν υπάρχει. Πολλά τηγανιτά και βούτυρο και κρέμα γάλακτος παντού. Αν παραγγείλω καρμπονάρα στο Παρίσι τι θα μου φέρουν; Μήπως αυτή την αηδία με την κρέμα γάλακτος και το ζαμπόν;

Ετοιμαστείτε για πολλές καούρες στο Παρίσι!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Αυτά τα travel wars μου θυμίζουν όταν ήμασταν πιτσιρικάδες , φέρναμε τα ποδήλατα μας
και τσακωνόμασταν μεταξύ μας ποιανού το ποδήλατο ήταν καλύτερο.Το δικό μου είναι
μεγαλύτερο,όχι το δικό μου έχει 10 ταχύτητες κλπ...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Γι ονομα Θεου,οτι θεμε λεμε!Η κουζινα τους ειναι μια χαρα,οι ανθρωποι ειναι λεπτοι και υγειεστατοι.Εχοντας συγγενεις εκει εχω ζησει σε σπιτια,κι εχω φαει σε φιλους..καμμια σχεση.Ουτε τηγανητα,ουτε ψωμαρες και πολλα ζυμαρικα..
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Ισχυει panpan αλλα αυτα ειναι που δινουν ενα παραπανω ενδιαφερον!!
Για να μπω στην ουσια και οι δυο πολεις εχουν πολυ ομορφα σημεια,απλα στη Ρωμη,πως να το κανουμε ειναι περισσοτερα κσι ωραιοτερα.
Ειδικα σε πλατειες δεν τιθεται συγκριση.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Γι ονομα Θεου,οτι θεμε λεμε!Η κουζινα τους ειναι μια χαρα,οι ανθρωποι ειναι λεπτοι και υγειεστατοι.Εχοντας συγγενεις εκει εχω ζησει σε σπιτια,κι εχω φαει σε φιλους..καμμια σχεση.Ουτε τηγανητα,ουτε ψωμαρες και πολλα ζυμαρικα..

Οι Γάλλοι δε τρώνε τηγανιτά;! Πατάτες τηγανιτές σε καθημερινή βάση και cordon bleu κάθε δεύτερη μέρα! Βούτυρο βάζουν ακόμα και στα βραστά λαχανικά. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχουν χειρότερα ποσοστά παχυσαρκίας από Ιταλία!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Προφανως δεν μιλαμε για την ιδια χωρα!Δεν εχω δει ποτε τηγανητες πατατες εκει παρα μονο σε αμερικανιζοντα μαγαζια η σε τουριστικα με μενου που θελει ο τουριστας..Και τι προβλημα υπαρχει σε φρεσκα αμπελοφασουλα με μπολικο σκορδο που ,ναι εχουν φρεσκο βουτυρο..Δεν ξερω που πηγες και που εφαγες αλλα δεν ειναι αυτα που λες καθολου σοβαρα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.747
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom