Πολωνία Συμβουλές για Πολωνία

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ναι για Κρακοβια εχεις δικιο..για τις αλλες πολεις ειναι καλες οι μερες που λεμε να κατσουμε?
Για μένα 2 μέρες Βαρσοβία και 1 μέρα Βρότσλαβ. Είναι πανέμορφο αλλά Βαρσοβία σε μία μέρα δεν βλέπεις πολλά.
Αν θες πάρε μια ιδέα εδώ. https://www.travelstories.gr/community/threads/roadtrip-in-poland.56935/ Είχαμε μείνει 2 μέρες Βαρσοβία,1 Βρότσλαβ και 3 Κρακοβία(Άουσβιτσ+Αλατωρυχεία).
 

marianna1989

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Τελεια! Αν τελικα παμε με τετοιο καιρο θα εχω στο νου μου τις συμβουλες σας!

Σας ευχαριστω!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Καλημερα!! Αρχες Δεκεμβριου σκεφτομαστε με τον αντρα μου και μαζι με ενα ζευγαρι να παμε Πολωνια. Θα ηθελα ομως να ρωτησω, αν ενα τετοιο ταξιδι ειναι ευκολο με ενα μωρο 4 μηνων. Τι καιρο εχει περιπου τετοιο μηνα? Οι μετακινησεις μας λεμε να γινουν με αμαξι για να αποφυγουμε μεσα μαζικης μεταφορας. Θα ηθελα τις συμβουλες σας.
Θα ρωτουσα παιδιατρο. Με -11 παιρνεις ρισκο για πολυ βαρυ κρυωμα και πυρετους ενω δεν θα θυμαται τιποτα απο το ταξιδι.
 

GeorgiaVas

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
καλησπέρα ! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν το φοιτητικό πάσο έχει ισχύ στην Πολωνία και αν ναι πού;
 

onoma meloys

Member
Μηνύματα
70
Likes
25
καλησπέρα ! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν το φοιτητικό πάσο έχει ισχύ στην Πολωνία και αν ναι πού;
Καλησπέρα, το 2015 είχα επισκεφτεί την Βαρσοβία, όντας φοιτητής, και χρησιμοποιούσα κανονικά το πάσο, όπου προβλεπόταν μειωμένη είσοδος μ' αυτό (πχ μουσεία). Καλά να περάσεις !!!
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
καλησπέρα ! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν το φοιτητικό πάσο έχει ισχύ στην Πολωνία και αν ναι πού;
Δες σε κανένα μουσείο που θέλεις να πας αν έχει μειωμένη είσοδο.Έχει φοιτητικό εισιτήριο και για την πανοραμική θέα στον 30 ο όροφο στο παλάτι επιστήμης και κουλτούρας,δεν μου χρειάστηκε πουθενά αλλού.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
καλησπέρα ! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν το φοιτητικό πάσο έχει ισχύ στην Πολωνία και αν ναι πού;
Να ξερεις ότι δεν ισχύει στα τρενα πάντως! Δεν μπορείς να βγαλεις μειωμένο εισητηριο.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Εγώ πάντως στα μέσα μαζικής μεταφοράς δεν ρίσκαρα να βγάλω μειωμένο εισιτήριο.Έτσι κ αλλιώς 80 λεπτά του ευρώ κοστίζει το κανονικό και διαρκεί για 20 λεπτά για όλα τα μέσα αλλά αντε να το χρησιμοποιήσεις 2-3 φορές οι περισσότερες αποστάσεις περπατιούνται.Αν έχει πολύ κρύο και δυσκολεύει τις μετακινήσεις σας τότε κοιτάξτε να βγάλετε κάποια κάρτα απεριόριστων διαδρομών.
 

elinaki88

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
who knows?
Πολύ καλή ιδέα πιστεύω, και εμείς όταν είχαμε πάει έτσι το κάναμε, από αεροδρόμιο κατευθείαν σταθμό τρένου για Κρακοβία και μετά Βαρσοβία. Θα είναι και στολισμένα λογικά θα είναι πανέμορφα! Απλά να κοιτάξετε να κλείσετε νωρίς τα εισιτήρια τρένου online γιατί εξαντλούνται σύντομα.
Ευχαριστούμε πολύ!! :)
 

Vickara

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γνωρίζει κάποιος αν τα σουπερ μάρκετ είναι ανοιχτά την Κυριακή; ή ισχύει ότι ισχύει και εδώ στην Ελλάδα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom