Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

Valantiss

Member
Μηνύματα
34
Likes
15
Αν είναι να τα μετατρέψεις Αθήνα και να μην βγάλεις από ΑΤΜ εκεί τότε καλύτερα να αλλάξεις από ανταλλακτήριο εκεί αλλά σε καμία περίπτωση στο αεροδρόμιο
Εχουμε ρευστό μαζι μας. Οπότε αναγκαστικά εκει θα γινει η αλλαγή. Υπάρχει κάποιο site που να δουμε που υπάρχουν ανταλλακτηρια και αν εχει κοντά μας; για τις μετακινήσεις hop on ή κάρτα για μετρο κτλ για 3 μερες;;;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Κάρτα για μετρό το χοπ ον αξίζει αν δεν έχετε καθόλου χρόνο και θέλετε να δείτε όσο πιο πολλά μέρη μπορείτε σε μια μέρα...Στην Βάτσι ουτκα έχει σίγουρα αρκετά κ στον οδηγό έχει κ διεύθυνση από ανταλλακτήριο με καλή ισοτιμία που είχε κάνει η @Klair
Τσέκαρε εδώ για ανταλλακτήρια https://www.google.gr/search?client...13i10i30j0i8i13i30.B8nDCK1WJSI#istate=lrl:xpd
 
Last edited:

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Την Σιταντελα βάλτην μαζί με κλειστή αγορά κ εκκλησία μέσα στο βράχο οπότε το κάστρο άλλη μέρα γιατι θα είναι αρκετά κουραστικό να ανεβείτε στον λόφο να κατεβείτε κ να πάτε στο κάστρο...Πόσες μέρες έχετε;
Φτάνουμε Παρασκευή 10.10 το πρωί και επιστρεφουμε Τριτη με πτηση 11 το πρωι. (ωρες Βουδαπεστης). Απλά έχω σκεφτεί τη Δευτέρα να την έχουμε πιο χαλαρή! Να πάμε στην κλειστή αγορά να παρουμε δωρακια, να παμε στη Vaci για βολτα κ ψωνια και να κλεισουμε τη μερα στα λουτρα. Μας παιρνει? Θα χωρεσουν ολα τα υπολοιπα σε Παρασκευη κ ΣΚ?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μπορείς αφού φτάνεις πρωί να πας Παρασκευή κάστρο Βούδας κ εκκλησία Ματίας κ να κάνεις την πλευρά από εκεί μέχρι το νησί της Μαργαρίτας αν σας φτάσει ο χρόνος..Σάββατο πηγαίντε κοινοβούλιο, Αγιο Στέφανο και όπερα και μετά βόλτα στις γέφυρες να τις δείτε και φωτισμένες και Κυριακή πλατεία ηρώων σεζέζνι ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΚΑΦΕ κ δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρει ζωολογικός...Έτσι αφήνεις Δευτέρα για ψώνια κλειστή αγόρα για αναμνηστικά, σιταντελα κ το βραδάκι Ρουντας με θέα Δούναβη στην ταράτσα...
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Καλησπερα κ παλι! Αργησα λιγο αλλα βαζω μια συνοπτικη περιγραφη του πλανου μας για τις 2,5 ολοκληρες μερες:p. Προς @vagar78 κ οποιον αλλο εχει την καλη διαθεση να το διαβασει:)

Ξεκιναμε Σαββατο πρωι:
Βασιλικη Αγιου Στεφανου
Οπερα (μπαινει κανεις κ μεσα η μονο αν εχει εισιτηρια;)
Παπουτσια στο Δουναβη
Κοινοβουλιο (εχουμε κρατηση)
Κλειστη Αγορα (αν την προλαβουμε ανοιχτη)
Λοφος Γκελερτ-Σιταντελα
Βραδυ εχω κρατηση στο Χουγκαρικουμ

Κυριακη:
Καστρο Βουδας (μονο εξωτερικα)
Προμαχωνας Ψαραδων
Εκκλησια Ματιας
Ισως κ νησι Μαργαριτας αλλα δν ειμαστε σιγουροι οτι μας ενδιαφερει κ τοσο.
Μου φαινονται καπως λιγα...ποσο χρονο περιπου παιρνουν κ τα τρια μαζι;
Απογευμα θα παμε κρουαζιερα κ καμια βολτα στη Χριστουγεννιατικη Αγορα

Κ για Δευτερα μεχρι μεσημερι:
Πλατεια Ηρωων
Λουτρα Σετσενι
Ισως κ μια βολτα εξωτερικα στο καστρο που ειναι εκει
Μια μικρη βολτα στα μαγαζια για κανενα δωρακι.

Οποιαδηποτε παρατηρηση χρησιμη. Κ μια αλλη ερωτηση: ποσες ωρες νωριτερα πρεπει να ειμαστε αεροδρομιο; εχοντας κανει check-in. Εχει τπτ ουρες κ καθυστερησεις;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το Σαββατο δεν βγαίνει ούτε αν έχετε κάποιον να σας περιμένει με αμαξι και αναμμενη μηχανή απέξω από τα αξιοθέατα..Νομίζω την γεμίσατε υπερβολικά κ άδειασατε τις υπόλοιπες ..Δεν ξέρω αν πρέπει να σε μπέρδεψω περισσότερο λέγοντας σου τι πρέπει να αλλάξεις κ χωρίς φυσικά να επηρεάζονται οι κρατησεις που έχεις κάνει .. Ουρές δεν θυμάμαι στο αεροδρομιο αλλά αν είστε 1.30 ώρα πριν πιστεύω θα είστε άνετοι.
Πφφφ δεν θα προλάβετε με τιποτα την κλειστή αγορα ανοιχτή κ θα έχει νυχτώσει δεν θα μπορείτε και να βγάλετε κ πολλές φωτογραφίες από σιταντελα..Πρώτη μέρα βάλτε απόγευμα πλατεία ηρώων κ κάστρο που δεν σας νοιαζει κ αν νυχτώσει κ τελευταία αγορά και σιταντελα κ βόλτα για αγορές ...Κυριακή είναι χαλαρή σχετικά αν θέλετε να το ευχαριστηθειτε μπορείτε να πάτε στα λουτρα απογευματακι ...
 
Last edited:

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Το Σαββατο δεν βγαίνει ούτε αν έχετε κάποιον να σας περιμένει με αμαξι και αναμμενη μηχανή απέξω από τα αξιοθέατα..Νομίζω την γεμίσατε υπερβολικά κ άδειασατε τις υπόλοιπες ..Δεν ξέρω αν πρέπει να σε μπέρδεψω περισσότερο λέγοντας σου τι πρέπει να αλλάξεις κ χωρίς φυσικά να επηρεάζονται οι κρατησεις που έχεις κάνει .. Ουρές δεν θυμάμαι αλλά αν είστε 1.30 ώρα πριν πιστεύω θα είστε άνετοι.,
Γιατι το λες αυτο;:p. Το ξενοδοχειο ειναι διπλα στη Βασιλικη κ απ οτι βλεπω στο visit my city οι αποστασεις ειναι μικρες με τα ποδια. Ενταξει αν δν προλαβουμε την κλειστη αγορα που κλεινει στις 3 δν εγινε κ κατι... κ εννοω οτι θα ξεκινησουμε πρωι για να τελειωσουμε απογευμα οχι μεσημερι. Δλδ υπολογιζω κατα τις 4 να ειμαστε Σιταντελα για να δουμε κ τη θεα μολις νυχτωσει. Συνηθως τετοιο πριγραμμα κανουμε...αλλα οτι θες να προτεινεις πες μου. Η μονη κρατηση που δν αλλαζει ειναι για το Κοινοβουλιο. Δν εχω κανει αλλη...α! Κ το Χουγκαρικουμ γι δειπνο αλλα αυτο δν επηρεαζει κατι;).
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σου έγραψα τι θα άλλαζα εγώ στο προηγούμενο μήνυμα . Στον Άγιο Στέφανο ας πούμε θα μπείτε απλά μέσα δέκα λεπτά και θα φύγετε ή θα ανέβετε και πάνω να βγάλετε φώτο από ψηλά με θέα; Αν ανεβείτε που για μένα αξίζει θέλετε μια ωρίτσα και σίγουρα και στη βουλή θα φάτε 1 ώρα το λιγότερο μιας και το τουρ κρατάει περίπου 45-50 λεπτά αλλά πρέπει να είστε και λίγο νωρίτερα εκεί. Αλλά το θέμα είναι να το ευχαριστηθείτε και όχι να κάνετε κυνήγι θησαυρού ή να είστε με το ρολόι στο χέρι. Αν κάνετε μόνο αυτή την αλλαγή με κλειστή αγορά και σιταντέλα να πάνε τελευταία μέρα θα είστε χαλαροί να πάτε ότι ώρα θέλετε πλατεία ηρώων και κάστρο..Εκεί μάλιστα πιστεύω θα είναι ανοιχτό το μεγάλο παγοδρόμιο δίπλα στο κάστρο για να αφιερώσετε αρκετή ώρα για να χαζέψετε αν δεν είστε φαν του είδους. Εσείς αποφασίζετε πως και τι γιατί εσείς θα πρέπει να το φέρετε εις πέρας :) Καλά να περάσετε σε ότι και αν αποφασίσετε να κάνετε..
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Σου έγραψα τι θα άλλαζα εγώ στο προηγούμενο μήνυμα . Στον Άγιο Στέφανο ας πούμε θα μπείτε απλά μέσα δέκα λεπτά και θα φύγετε ή θα ανέβετε και πάνω να βγάλετε φώτο από ψηλά με θέα; Αν ανεβείτε που για μένα αξίζει θέλετε μια ωρίτσα και σίγουρα και στη βουλή θα φάτε 1 ώρα το λιγότερο μιας και το τουρ κρατάει περίπου 45-50 λεπτά αλλά πρέπει να είστε και λίγο νωρίτερα εκεί. Αλλά το θέμα είναι να το ευχαριστηθείτε και όχι να κάνετε κυνήγι θησαυρού ή να είστε με το ρολόι στο χέρι. Αν κάνετε μόνο αυτή την αλλαγή με κλειστή αγορά και σιταντέλα να πάνε τελευταία μέρα θα είστε χαλαροί να πάτε ότι ώρα θέλετε πλατεία ηρώων και κάστρο..Εκεί μάλιστα πιστεύω θα είναι ανοιχτό το μεγάλο παγοδρόμιο δίπλα στο κάστρο για να αφιερώσετε αρκετή ώρα για να χαζέψετε αν δεν είστε φαν του είδους. Εσείς αποφασίζετε πως και τι γιατί εσείς θα πρέπει να το φέρετε εις πέρας :) Καλά να περάσετε σε ότι και αν αποφασίσετε να κάνετε..
Αααα...τωρα ειδα το υπολοιπο μηνυμα που το προσθεσες μετα. Θα το σκεφτω κι αυτο το ενδεχομενο. Η Βουδα ποσες ωρες πιστευεις περιπου οτι χρειαζεται;
Το προβλημα ειναι οτι η τελευταια μερα δν ειναι ολοκληρη...πεταμε στις 19:10. Οποτε αν πρεπει να ειμαι αεροδρομιο κατα τις 5, δε θα πρεπει να φυγουμε γυρω στις 4;
Ευχαριστω πολυ για ολα παντως!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τελευταία μέρα πως να απολαύσετε λουτρά που έχετε βάλει όταν θα έχετε το ρολόι στο χέρι :) :) Ενώ αν πάτε Κυριακή απόγευμα θα καθίσετε όσο θέλετε χωρίς άγχος.. Κυριακή αν ξεκινήσετε πρωί θα προλάβετε άνετα το κομμάτι του κάστρου μέχρι την εκκλησία του Ματίας και θα μπορέσετε και να κάνετε και βόλτα στο νησί της μαργαρίτας με αμαξάκι (σας προτείνω) ή ποδηλατάδα... Αρκεί σιταντέλα να μπει τελευταία μέρα μαζί με αγορά μιας και είναι δίπλα έτσι θα πάρετε και τα αναμνηστικά σας και θα φύγετε απευθείας για αεροδρόμιο.. Αν ξεκινήσετε 16:00 για αεροδρόμιο θα είστε άνετα μέχρι 17:30 ακόμα και αν βγείτε λίγο εκτός προγράμματος ..
 

Valantiss

Member
Μηνύματα
34
Likes
15
Την Τετάρτη 14 Νοεμβρίου στις 6 το απόγευμα πρέπει να βρισκομαι στο αεροδρόμιο. Λογικά θα ξεκινήσουμε απο την vaci utca πως μπορούμε να μεταφερθούμε στο αεροδρόμιο και υπάρχει διαφορά η στάση του οποίου λεωφορείου στις αναχωρήσεις απο τις αφίξεις ;;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ανάλογα ποιο λεωφορείο θα χρησιμοποιήσετε, αν πχ θέλετε να πάτε με το Ε200 παίρνετε μετρό μέχρι τον σταθμο Kobanya-Kispest και συνεχίζετε με το Ε200 αν πάτε με το Ε100 θα πρέπει να πάτε με τα πόδια μέχρι Deak Ferenc Square(Αν σας φαίνεται μακριά μπορείτε να πάρετε το πιο κοντινό μετρό κ να πατε) και από εκεί να πάρετε το Ε100...Έχεις αποφασιζετε η διαφορά είναι ότι το Ε200 περιλαμβάνεται στην κάρτα απεριορίστων διαδρομών ενω το Ε100 όχι...Το αεροδρόμιο είναι κοντά στη πόλη 16 χιλ νομίζω οπότε θα πάτε σχετικά γρήγορα κ από εκεί δεν είναι μακριά από όσο θυμάμαι η πύλη αναχώρησης..
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom