Γερμανία Μεταφορές Βερολίνο (κάρτες, μουσείων – μεταφορών )

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πώς το έκαναν αυτό οι Γερμανοί και άφησαν το κύριο και πολύ πιο κοντινό αεροδρόμιο χωρίς μετρό, αλλά όχι το δευτερεύον; Ξέρει κανείς πόσο στοιχίζει το ταξί από το Tegen μέχρι το κέντρο (περιοχή του Νησιού των Μουσείων);
Το Tegel θα είχε κλείσει σήμερα, αν δεν ήταν η μνημειώδης, ντροπιαστική για τη Γερμανία, καθυστέρηση στην παράδοση του νέου αεροδρομίου που κοντέυει να συμπληρώσει τα 10 χρόνια καθυστερήσεων στην παράδοση του...
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Γνωρίζει κανείς αν στο tegel υπάρχει μηχάνημα ή γενικά εκδοτήριο που να μπορώ να βγάλω το 7 days ticket?
Θα είμαι εκεί για 7 ημέρες και δε βλέπω κανέναν να αναφέρει για tegel κάτι τελικά και νόμιζα ότι ήταν και το κεντρικό αεροδρόμιο αφού πάει η aegean αλλά τελικά όπως είδα ούτε μετρό δεν έχει γι αυτό ανησυχώ αν θα μπορείς να βγάλεις κάρτες εκεί
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Προφανώς θα μπορείς, το βασικό αεροδρόμιο της πόλης είναι. Ξέρω ότι σίγουρα μπορείς να βγάλεις τη Berlin Welcome Card μέχρι και 6 ημερών, που προσφέρει απεριόριστες μετακινήσεις και εκπτώσεις σε πολλά μέρη του Βερολίνου.
 
Last edited:

Nks13

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso/Lapland
Παιδιά να ρωτήσω κάτι που δεν βρήκα στο φορουμ.

Φοιτητικές εκπτώσεις ισχύουν στα ΜΜΜ;
Στο Museum Island απ' ότι είδα έχει 50%. Πρέπει να έχω την International Card ή αρκεί το πάσο το ελληνικό;
 

Dimitrios76

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τρόμσε
Δεν ξέρω για την κάρτα για το αεροδρόμιο σίγουρα βολεύουν τα παραπάνω τρένα που πρόταθηκαν. Επιπλέον σε real time για τις συγκοινωνίες να αξιοποιήσεις το google map ..σου βγάζει ακριβώς τι θα πάρεις και σε ποια στάση να κατέβεις. Για τα μουσεία ...το Ράιχσταγκ και τον πύργο της τηλεόρασης υπάρχει αρκετή ουρά μπορείς όμως να γλιτώσεις σε χρόνο αν κλείσεις διαδικτυακά τις επισκέψεις γιατί θα χάσεις τσάμπα χρόνο.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Για τα μουσεία ...το Ράιχσταγκ και τον πύργο της τηλεόρασης υπάρχει αρκετή ουρά μπορείς όμως να γλιτώσεις σε χρόνο αν κλείσεις διαδικτυακά τις επισκέψεις γιατί θα χάσεις τσάμπα χρόνο.
Για το Ράιχσταγκ υποχρεωτικά διαδικτυακά γιατί διαφορετικά δεν μπορείς να το επισκεφτείς.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Σαφως μονο διαδικτυακα οπως λεει και ο chris7.υπαρχει και ελεγχος ασφαλειας καθως και εγγραφων
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
Γειά σας!
Μερικές πληροφορίες θαθελα κι εγώ…
Θα πάμε στο Βερολίνο 8 άτομα για έξι μέρες, αεροδρόμιο SXF, τέλος Γενάρη και θα μείνουμε στο Mitte. Θα επισκεφθούμε και το Πότσδαμ. Σκέφτομαι να παραγγείλουμε και να μας σταλούν πάσο για ΜΜΜ: 6 Days City Centre Berlin + Potsdam και τριήμερα Museum Pass Berlin των 29 ευρώ. Δηλ. 29+47=76 ευρώ.
Έχω δυό ερωτήσεις...
Ξέρετε κάποιον άλλο συμφερότερο συνδιασμό;
Και να ρωτήσω επίσης αν γνωρίζετε, γιατί δεν είναι «καθαρό» στο σάιτ τους, αν το πάσο για τα μουσεία στέλνετε ως έχει ή μας στέλνουν βάουτσερ που σημαίνει ότι καθόμαστε σε ουρές για να το ανταλλάξουμε και αυτό όπως καταλαβαίνετε θέλουμε να το αποφύγουμε. Έχει παραγγείλει κάποιος με ταχυδρομείο το τριήμερο πάσο για τα 30+μουσεία;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom