Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

trelenaki

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους, φεύγουμε για Παρίσι 18-23 Δεκεμβρίου και μας έχει προβληματίσει αρκετά η διαμονή.
Διαβάζοντας όσο περισσότερο γίνεται τις πληροφορίες που έχετε δώσει για το θέμα κατάλαβα ότι η καλύτερη και ασφαλέστερη επιλογή για διαμονή βρίσκεται μεταξύ των διαμερισμάτων 1-9.
Μέχρι στιγμής έχουμε βρει κάποια διαμερίσματα και ξενοδοχεία στο διαμέρισμα 1, πως σας φαίνεται σαν επιλογή;
Τα λεφτά που διαθέτουμε είναι περίπου στα 500 ευρώ, μπορεί κάποιος να προτείνει με αυτά τα χρήματα κάποιο ξενοδοχείο το οποίο να βρίσκεται αρκετά κεντρικά και όσο κοντά γίνεται στα σημεία ενδιαφέροντος; Γνωρίζω ότι θα χρειαστούμε κάποιες φορές το μετρό αλλά αν υπάρχει η επιλογή να το χρησιμοποιήσουμε λιγότερο, θα ήταν καλύτερα.
Σας ευχαριστώ!
 

d_nikolaos

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες, Χαβάη, Ταϊλάνδη
Καλησπέρα σας.
Έχω κλείσει να πάω με την κοπέλα μου στο Παρίσι από 29 Δεκεμβρίου μέχρι 3 Ιανουαρίου. Ψάχνω να βρω ένα φθηνό ξενοδοχείο ή διαμέρισμα (στο οποίο να είμαστε μόνοι βέβαια). Το budget είναι βαριά βαριά 350-400€, αν βρεθεί και κάτι φθηνότερο, δεν θα πούμε όχι. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!
Ευχαριστώ!
 

d_nikolaos

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες, Χαβάη, Ταϊλάνδη
Καλησπέρα σας.
Έχω κλείσει να πάω με την κοπέλα μου στο Παρίσι από 29 Δεκεμβρίου μέχρι 3 Ιανουαρίου. Ψάχνω να βρω ένα φθηνό ξενοδοχείο ή διαμέρισμα (στο οποίο να είμαστε μόνοι βέβαια). Το budget είναι βαριά βαριά 350-400€, αν βρεθεί και κάτι φθηνότερο, δεν θα πούμε όχι. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!
Ευχαριστώ!
Τελικά έκλεισα ξενοδοχείο στην περιοχή Κουρμπεβουά, το Best Western Rives de Paris La Defense. Το ξέρω ότι είναι λίγο μακρυά αλλά το φθηνότερο ξενοδοχείο στο κέντρο του Παρισιού είχε περίπου 650€, σχεδόν τα διπλά από ότι το ξενοδοχείο που κλείσαμε. Θα έχουμε λίγο περπάτημα, ελπίζω μόνο να μην είναι επικίνδυνα τις ώρες που θα επιστρέφουμε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τελικά έκλεισα ξενοδοχείο στην περιοχή Κουρμπεβουά, το Best Western Rives de Paris La Defense. Το ξέρω ότι είναι λίγο μακρυά αλλά το φθηνότερο ξενοδοχείο στο κέντρο του Παρισιού είχε περίπου 650€, σχεδόν τα διπλά από ότι το ξενοδοχείο που κλείσαμε. Θα έχουμε λίγο περπάτημα, ελπίζω μόνο να μην είναι επικίνδυνα τις ώρες που θα επιστρέφουμε.
Οχι, θα εχετε πολυ περπατημα αλλα η περιοχη ειναι ομορφη και ασφαλης. Θα εχετε να ευκαιρια να δειτε και το Ile de la Jatte.
 

d_nikolaos

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες, Χαβάη, Ταϊλάνδη
Έχεις υπ' όψι σου που είναι καλύτερα να κάνουμε την αλλαγή του χρόνου; Η κοπέλα μου σκέφτεται για πύργο του Άιφελ που λογικά θα έχει πυροτεχνήματα, λαμπάκια κλπ, υπάρχει κάτι άλλο;
 

trelenaki

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα και πάλι, μπορεί κάποιος να μας πει ποια είναι η καλύτερη επιλογή ανάμεσα στα παρακάτω ξενοδοχεία;

Hôtel Alexandrine Opera
Exe Paris centre
Hotel Agora

Τα δύο πρώτα βρίσκονται στο 8ο διαμέρισμα και το τελευταίο είναι στο 1ο, που είναι καλύτερα;
Σας ευχαριστώ!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έχεις υπ' όψι σου που είναι καλύτερα να κάνουμε την αλλαγή του χρόνου; Η κοπέλα μου σκέφτεται για πύργο του Άιφελ που λογικά θα έχει πυροτεχνήματα, λαμπάκια κλπ, υπάρχει κάτι άλλο;
Champs Elysees οσο γινεται πιο κοντα σε Arc de Triomphe. Αλλα και στον πυργο καλα θα ειναι. Αν καταληξετε προς τα εκει καλυτερα να πατε απο Trocadero και οχι Bir Hakeim ή Dupleix.

Καλησπέρα και πάλι, μπορεί κάποιος να μας πει ποια είναι η καλύτερη επιλογή ανάμεσα στα παρακάτω ξενοδοχεία;

Hôtel Alexandrine Opera
Exe Paris centre
Hotel Agora

Τα δύο πρώτα βρίσκονται στο 8ο διαμέρισμα και το τελευταίο είναι στο 1ο, που είναι καλύτερα;
Σας ευχαριστώ!
Και τα τρια ειναι κεντρικα (ειδικα το τριτο ειναι σουπερ) και διπλα σε σταθμους με φοβερη συγκοινωνια. Ειναι ομως και σε αποσταση αναπνοης απο αρκετα εως πολυ κακοφημους δρομους για αργα το βραδι. Μαλλον θα διαλεγα ενα απο τα δυο πρωτα ή μαλλον το τριτο.
 

trelenaki

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
@tripakias Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση !
Διάβασα καλύτερα τις κριτικές και για τα 3 ξενοδοχεία αλλά ανακάλυψα ότι το 3ο ( Agora) ξενοδοχείο έχει ψύλλους όποτε το απορρίψαμε o_O Ίσως κλείσουμε στο Exe αλλά ακόμα δεν είμαστε σίγουροι για την τοποθεσία, αν είναι κεντρικά και κοντά στα σημεία ενδιαφέροντος και γενικά αν έχει η γύρω περιοχή να κάνεις κάτι τις βραδινές ώρες. Λίγες πληροφορίες παραπάνω για τη περιοχή θα με βοηθούσαν ή αν έχει κάποιος να προτείνει κάποιο άλλο κεντρικό ξενοδοχείο!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
ειχα μεινει σ αυτο το ξενοδοχειο αρκετα χρονια πριν,τοτε δεν ειχε ψυλλους,αλλα η γυρω περιοχη ειχε πολυ νταλαβερι.Φετο την βρηκα πολυ πιο ησυχη!Φετος εμεινα σ ενα φρικτο και σε ενα πολυ καλο που με καλυψε απολυτα.Hotel De Roubaix λεγεται ,ειναι στο συνορο 2 και 3 διαμερισμα και εχει ολα τα βασικα,καθαρο και προσιτο.Η θεση του ειναι αριστη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
@tripakias Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση !
Διάβασα καλύτερα τις κριτικές και για τα 3 ξενοδοχεία αλλά ανακάλυψα ότι το 3ο ( Agora) ξενοδοχείο έχει ψύλλους όποτε το απορρίψαμε o_O Ίσως κλείσουμε στο Exe αλλά ακόμα δεν είμαστε σίγουροι για την τοποθεσία, αν είναι κεντρικά και κοντά στα σημεία ενδιαφέροντος και γενικά αν έχει η γύρω περιοχή να κάνεις κάτι τις βραδινές ώρες. Λίγες πληροφορίες παραπάνω για τη περιοχή θα με βοηθούσαν ή αν έχει κάποιος να προτείνει κάποιο άλλο κεντρικό ξενοδοχείο!
Η περιοχη του ειναι μια χαρα. Διπλα σε εναν απο τους πιο πολυσυχναστους σταθμους του Παρισιου. Σε κοντινη αποσταση απο την boheme Μονμαρτρη, τις περιοχες που δρα η γαλλικη bourgeoisie και τους ναους της καταναλωσης οπου κατακλυζονται απο τo enfant gate εγχωριο και εισαγωμενο ανθρωπινο δυναμικο της πολης. Pas mal du tout!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η περιοχη του ειναι μια χαρα. Διπλα σε εναν απο τους πιο πολυσυχναστους σταθμους του Παρισιου. Σε κοντινη αποσταση απο την boheme Μονμαρτρη, τις περιοχες που δρα η γαλλικη bourgeoisie και τους ναους της καταναλωσης οπου κατακλυζονται απο τo enfant gate εγχωριο και εισαγωμενο ανθρωπινο δυναμικο της πολης. Pas mal du tout!
Μερικές φορές έχω την εντύπωση ότι απαντάς μόνο και μόνο για να πετάξεις ότι Γαλλικούρα θυμηθείς :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom