Γερμανία Κάστρα Neuschwanstein & Hohenschwangau

john_shadow86

Member
Μηνύματα
92
Likes
205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα,

σε 2 βδομάδες θα πάω Γερμανία και θα ήθελα όποιος έχει πάει στα 2 κάστρα του θέματος να μου πει τα εξής:
1. Αξίζει το guided tour τους? γιατί έχω διαβάσει σε διάφορα reviews ότι δε λέει και πολλά..
2. Χωρίς guided tour μέχρι που μπορείς να πας στα κάστρα? εννοώ μπορείς να περάσεις την πύλη και να πας στην αυλή η όχι?

ευχαριστώ :)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Στο Neuschwanstein μπορείς να μπεις στην αυλή του χωρίς εισιτήριο. Στο Hohenschwangau δεν γνωρίζω.
Η καλύτερη θέα των δύο κάστρων είναι από μια γέφυρα πάνω από το Neuschwanstein (Mariabruke).
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
566
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια!
Παιδια για το καστρο Neuschwanstein – Linderhof λετε οτι πρεπει να κλεισουμε απο τωρα για Οκτώβρη ή οταν παμε εκει ? κ απο που να κλεισουμε
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Παιδια για το καστρο Neuschwanstein – Linderhof λετε οτι πρεπει να κλεισουμε απο τωρα για Οκτώβρη ή οταν παμε εκει ? κ απο που να κλεισουμε
κι εγω εχω την ίδια ερωτηση
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
566
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια!
οχι οχι φιλε , χθες βραδυ ηρθα Ελλαδα , πηγαμε εκει και βγαλαμε εισιτηρια αλλα ειχε τεραστια ουρα, στην ουσια εχουν παρει παααρα πολυ εισιτηρια κ επειδη μπαινουμε λιγοι λιγοι ανα 5 λεπτα....υπαρχει αυτη η αναμονη.. εμεις φτασαμε 1 το μεσημερι κ πηραμε εισιτηρια που ελεγαν οτι μπαινουμε με το νουμερο ταδε, 3:30 ωρα !!!! εμεις ειχαμε νουμερο 490..αλλαζει καθε 5 λεπτα κ μπαινουν κ οι επομενοι ...12$ , περασαμε υπεροχα κ ειχε κ Ελληνικη περιγραφη!!
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
οχι οχι φιλε , χθες βραδυ ηρθα Ελλαδα , πηγαμε εκει και βγαλαμε εισιτηρια αλλα ειχε τεραστια ουρα, στην ουσια εχουν παρει παααρα πολυ εισιτηρια κ επειδη μπαινουμε λιγοι λιγοι ανα 5 λεπτα....υπαρχει αυτη η αναμονη.. εμεις φτασαμε 1 το μεσημερι κ πηραμε εισιτηρια που ελεγαν οτι μπαινουμε με το νουμερο ταδε, 3:30 ωρα !!!! εμεις ειχαμε νουμερο 490..αλλαζει καθε 5 λεπτα κ μπαινουν κ οι επομενοι ...12$ , περασαμε υπεροχα κ ειχε κ Ελληνικη περιγραφη!!
Πως πηγατε απ το Μοναχο στο κάστρο και πόση ώρα κάνατε? Ευχαριστώ
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
υπάρχει κάποιος που πήγε πρόσφατα και μπορεί να μας δώσει πληροφορίες σχετικά με ημερήσια επίσκεψη από Μόναχο στα κάστρα Neuschwanstein και Hohenschwangau χωρίς αυτοκίνητο. Με ποιους τρόπους μπορείς να πας, πόσο απέχουν μεταξύ τους, πόσο περπάτημα χρειάζεται, από που αγοράζεις τα εισιτήρια, αν χρειάζεται κάποια κράτηση, κλπ.. Και αν μπορείς να συνδυάσεις και το Φύσεν και αν έχει κάτι να δεις.
 

john_shadow86

Member
Μηνύματα
92
Likes
205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Εγώ πήγα τον Μάιο, λοιπόν από μένα τα εξής:
1. Υπάρχουν 2 κυρίως τρόποι για να πας, είτε με τρένο είτε με λεωφορείο.

α) Για τα τρένα θα βγαλεις Bayern Day Ticket https://www.bahn.com/en/view/offers...N0060_REGIO-LAENDERTICKETS-BUTTON-BAYERN_LZ03
και για δρομολόγια σου συνιστώ να κοιτάξεις στο google maps όπως έκανα εγώ γιατί συνήθως παίζει με ανταπόκριση (έχει και απευθείας μερικές φόρες ανάλογα την μέρα και την ώρα), η διαδρομή είναι Μόναχο -> Φύσσεν και συνήθως είναι 2 ώρες και κάτι.

β) Για τα λεωφορεία κοιτάς εδώ: https://global.flixbus.com/ τα δρομολόγια συνήθως είναι αναχώρηση από Μόναχο κατά τις 9, στα κάστρα κατά τις 11+ και μετά αναχώρηση κατά τις 5 για πίσω.

Αν πας με τρένο θα κατέβεις Φύσσεν και από εκεί παίρνεις λεωφορεία για τα κάστρα τα οποία είναι δίπλα στον σιδηροδρομικό σταθμό και είναι τα 73 & 78 (και τα 2 περνάνε από τα κάστρα οπότε πάρτε οποίο φεύγει πρώτο).

Με το λεωφορείο(Flixbus) μπορείς να κατέβεις είτε Φύσσεν είτε στα κάστρα κατευθείαν.

Το Φύσσεν είναι μια μικρή και όμορφη πόλη αλλά και να μην το δείτε δε θα χάσετε και κάτι μπροστά στην ομορφιά των κάστρων.

2. Εισιτήρια για τουρ στα κάστρα θα κλείσεις είτε εκείνη την μέρα που θα πας(αλλά σίγουρα θα έχει αρκετή ουρά στα ταμεία) είτε ηλεκτρονικά από εδώ: https://www.hohenschwangau.de/430.html και μετά θα το παραλάβεις από τα ταμεία(έχει ξεχωριστή ουρά γι αυτούς που έχουν κλείσει ηλεκτρονικά).

Τα κάστρα μεταξύ τους με τα πόδια είναι μια απόσταση περίπου 40-50 λεπτά.
Για το Neuschwanstein έχει αρκετή ανηφόρα αλλά έχει βανάκι και άμαξες που μπορούν να σας ανεβάσουν(δεν ξέρω τιμές).
Εδώ ένας χάρτης που λέει για αποστάσεις κτλ:
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Αν και ο @john_shadow86 τα είπε όλα :) να προσθέσω μόνο πως θα ήταν καλό να μην βάλεις στο πρόγραμμά σου κάτι άλλο εκείνη την ημέρα ώστε να έχεις χρόνο να απολαύσεις χαλαρά και την περιοχή, που είναι πάρα πολύ όμορφη! :rolleyes:
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Εγώ πήγα τον Μάιο, λοιπόν από μένα τα εξής:
1. Υπάρχουν 2 κυρίως τρόποι για να πας, είτε με τρένο είτε με λεωφορείο.

α) Για τα τρένα θα βγαλεις Bayern Day Ticket https://www.bahn.com/en/view/offers...N0060_REGIO-LAENDERTICKETS-BUTTON-BAYERN_LZ03
και για δρομολόγια σου συνιστώ να κοιτάξεις στο google maps όπως έκανα εγώ γιατί συνήθως παίζει με ανταπόκριση (έχει και απευθείας μερικές φόρες ανάλογα την μέρα και την ώρα), η διαδρομή είναι Μόναχο -> Φύσσεν και συνήθως είναι 2 ώρες και κάτι.

β) Για τα λεωφορεία κοιτάς εδώ: https://global.flixbus.com/ τα δρομολόγια συνήθως είναι αναχώρηση από Μόναχο κατά τις 9, στα κάστρα κατά τις 11+ και μετά αναχώρηση κατά τις 5 για πίσω.

Αν πας με τρένο θα κατέβεις Φύσσεν και από εκεί παίρνεις λεωφορεία για τα κάστρα τα οποία είναι δίπλα στον σιδηροδρομικό σταθμό και είναι τα 73 & 78 (και τα 2 περνάνε από τα κάστρα οπότε πάρτε οποίο φεύγει πρώτο).

Με το λεωφορείο(Flixbus) μπορείς να κατέβεις είτε Φύσσεν είτε στα κάστρα κατευθείαν.

Το Φύσσεν είναι μια μικρή και όμορφη πόλη αλλά και να μην το δείτε δε θα χάσετε και κάτι μπροστά στην ομορφιά των κάστρων.

2. Εισιτήρια για τουρ στα κάστρα θα κλείσεις είτε εκείνη την μέρα που θα πας(αλλά σίγουρα θα έχει αρκετή ουρά στα ταμεία) είτε ηλεκτρονικά από εδώ: https://www.hohenschwangau.de/430.html και μετά θα το παραλάβεις από τα ταμεία(έχει ξεχωριστή ουρά γι αυτούς που έχουν κλείσει ηλεκτρονικά).

Τα κάστρα μεταξύ τους με τα πόδια είναι μια απόσταση περίπου 40-50 λεπτά.
Για το Neuschwanstein έχει αρκετή ανηφόρα αλλά έχει βανάκι και άμαξες που μπορούν να σας ανεβάσουν(δεν ξέρω τιμές).
Εδώ ένας χάρτης που λέει για αποστάσεις κτλ:
Πολύ ωραίες οι πληροφορίες σου.
Η Bayern Day Ticket μέχρι που εξυπηρετεί?? Είναι για όλες τις εταιρίες??
Έχω 5 μέρες διαθέσιμες, κατεβαίνω Μόναχο και επιστρέφω απο Μέμμεγκεν. Θα ήθελα να δω εκτός απο Μόναχο και Σάλτσμπουρκ, Ίννσμπρουκ και κάστρα, προλαβαίνω?? Άν δεν φτάνουν οι μέρες σκέφτομαι να αφαιρέσω τα κάστρα ή το Ιννσμπρουκ, τι λέτε???
 

john_shadow86

Member
Μηνύματα
92
Likes
205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πολύ ωραίες οι πληροφορίες σου.
Η Bayern Day Ticket μέχρι που εξυπηρετεί?? Είναι για όλες τις εταιρίες??
Αν πατήσεις στο λινκ κάτω έχει με εικονίδια τα μέσα που εξυπηρετεί, αυτά εδώ:


και εδώ είναι και ένας χάρτης με ολόκληρο το δίκτυο εξυπηρέτησης(το Σάλτσμπουργκ είναι μέσα ;))
https://www.bahn.com/en/view/mdb/pv...ts/2015/mdb_190311_streckenkarte_bay_2015.pdf
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.714
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom