Τσεχική Δημοκρατία Εντυπώσεις και tips για Πράγα

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Τελικά η ιστορία από ότι φαίνεται έμεινε στη μέση. Για να πληροφορήσω μελλοντικούς επισκεπτες. Μόλις γύρισα από Πράγα και έχω τις χειρότερες εντυπώσεις για τους Τσέχους που αποδείχτηκαν οι μεγαλύτεροι κλέφτες πανευρωπαϊκά. Κατά αρχήν έφαγα μισή ημέρα να ρωτάω τις ισοτιμίες στα ανταλλακτηρια που ο καθένας έλεγε ότι νούμερο του ερχόταν στο μυαλό με τρελές προμήθειες. Έγραφαν χωρίς προμήθεια και έδιναν όσα ήθελαν. Πχ για 100 ευρώ μου έδιναν 1800 κορώνες μετά από παζάρι ανέβαιναν μέχρι 2300 τη στιγμή που έπρεπε να σου δίνουν 2520. Μόλις έφευγες σε φώναζαν ανέβαζαν τη τιμή πραγματικά τραγικές καταστάσεις. Ρώτησα γύρω στα 30 ανταλλακτηρια του κέντρου και στην πλατεία βενσεσλας και όλοι ήταν συνενοημενοι μέχρι που ένας ντόπιος από ένα τουριστ ινφορμεισον που ρώτησα με έστειλε στο μοναδικό ανταλλακτηριο κοντά στη κεντρική πλατεία που είχε τεράστια ουρά και κανονική ισοτιμία. 2. Σε όλα τα μαγαζιά του κέντρου αλλά και σε στυλ μίνι μάρκετ που δουλεύουν μόνο Κινέζοι το μικρό νερό κοστίζει από 60 έως 80 κορώνες ενώ το μεγάλο 80 με 100. Με 35 βαθμούς ζέστη η θα κορακιασεις η θα το ακριβόπληρώσεις η θα ψάξεις μετά από αρκετό περπάτημα κάποιο σούπερ μάρκετ lidl η billa για να αγοράσεις κάποιο μεγάλο μπουκάλι ζεστό νερό γιατί δεν τα βάζουν στα ψυγεια με 19 κορώνες. 3. Στα μαγαζιά οι σερβιτόροι ζητάνε επιτακτικά μπουρμπουαρ και μάλιστα στο u fleku μου χτύπησαν μια μπύρα παραπάνω και όταν είπα στο σερβιτόρο ότι παρήγγειλα 2 μπύρες μου είπε ότι είναι το tips και διάφορα παραμύθια. Εκτός αυτού κατά τη διάρκεια του φαγητού περνούσε ένας σερβιτόρος με σφινακια από τοπικά λικερ μεντοβινα και μπετσεροβκα που τα κερνουσε και στο τέλος τα χρέωσαν και αυτά! 4. Στις καντίνες με τα λουκάνικα πουλάνε 90 κορώνες ένα ψωμάκι με ένα λουκάνικο μέσα. Γενικά όσα ωραία μέρη και αν είδα στη πραγα και γενικά στη Τσεχία δεν προκειται να την ξανά επισκεφτώ!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.372
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τελικά η ιστορία από ότι φαίνεται έμεινε στη μέση. Για να πληροφορήσω μελλοντικούς επισκεπτες. Μόλις γύρισα από Πράγα και έχω τις χειρότερες εντυπώσεις για τους Τσέχους που αποδείχτηκαν οι μεγαλύτεροι κλέφτες πανευρωπαϊκά. Κατά αρχήν έφαγα μισή ημέρα να ρωτάω τις ισοτιμίες στα ανταλλακτηρια που ο καθένας έλεγε ότι νούμερο του ερχόταν στο μυαλό με τρελές προμήθειες. Έγραφαν χωρίς προμήθεια και έδιναν όσα ήθελαν. Πχ για 100 ευρώ μου έδιναν 1800 κορώνες μετά από παζάρι ανέβαιναν μέχρι 2300 τη στιγμή που έπρεπε να σου δίνουν 2520. Μόλις έφευγες σε φώναζαν ανέβαζαν τη τιμή πραγματικά τραγικές καταστάσεις. Ρώτησα γύρω στα 30 ανταλλακτηρια του κέντρου και στην πλατεία βενσεσλας και όλοι ήταν συνενοημενοι μέχρι που ένας ντόπιος από ένα τουριστ ινφορμεισον που ρώτησα με έστειλε στο μοναδικό ανταλλακτηριο κοντά στη κεντρική πλατεία που είχε τεράστια ουρά και κανονική ισοτιμία. 2. Σε όλα τα μαγαζιά του κέντρου αλλά και σε στυλ μίνι μάρκετ που δουλεύουν μόνο Κινέζοι το μικρό νερό κοστίζει από 60 έως 80 κορώνες ενώ το μεγάλο 80 με 100. Με 35 βαθμούς ζέστη η θα κορακιασεις η θα το ακριβόπληρώσεις η θα ψάξεις μετά από αρκετό περπάτημα κάποιο σούπερ μάρκετ lidl η billa για να αγοράσεις κάποιο μεγάλο μπουκάλι ζεστό νερό γιατί δεν τα βάζουν στα ψυγεια με 19 κορώνες. 3. Στα μαγαζιά οι σερβιτόροι ζητάνε επιτακτικά μπουρμπουαρ και μάλιστα στο u fleku μου χτύπησαν μια μπύρα παραπάνω και όταν είπα στο σερβιτόρο ότι παρήγγειλα 2 μπύρες μου είπε ότι είναι το tips και διάφορα παραμύθια. Εκτός αυτού κατά τη διάρκεια του φαγητού περνούσε ένας σερβιτόρος με σφινακια από τοπικά λικερ μεντοβινα και μπετσεροβκα που τα κερνουσε και στο τέλος τα χρέωσαν και αυτά! 4. Στις καντίνες με τα λουκάνικα πουλάνε 90 κορώνες ένα ψωμάκι με ένα λουκάνικο μέσα. Γενικά όσα ωραία μέρη και αν είδα στη πραγα και γενικά στη Τσεχία δεν προκειται να την ξανά επισκεφτώ!
Δυστυχώς δεν είναι η πρώτη φορά που διαβάζω/ακούω για τέτοια περιστατικά! Αρκετοί γνωστοί και φίλοι που έχουν πάει μου έχουν πεί διάφορα τραγελαφικά και ίσως γι' αυτό "τρενάρω", αρκετά χρόνια, ένα ταξίδι στη Πράγα :rolleyes-80:
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Δυστυχώς δεν είναι η πρώτη φορά που διαβάζω/ακούω για τέτοια περιστατικά! Αρκετοί γνωστοί και φίλοι που έχουν πάει μου έχουν πεί διάφορα τραγελαφικά και ίσως γι' αυτό "τρενάρω", αρκετά χρόνια, ένα ταξίδι στη Πράγα :rolleyes-80:
Καλά κάνεις και το αναβάλεις. Η εκμετάλλευση του τουρίστα στο έπακρο. Στην Πράγα είχα πάει και πριν 9 χρόνια και ήταν διαφορετικά. Πλέον δεν μπορείς να περπατήσεις από τον κόσμο και κυρίως τους Ασιάτες μέχρι που αναρωτήθηκα που βρίσκει και κοιμάται όλος αυτός ο κόσμος. Επίσης το αστρονομικό ρολόι το έχουν καλυμμένο με πανί που έχει ζωγραφισμένη τη φωτογραφία του, προφανώς κάποια συντήρηση κάνουν και δείχνουν τη παράσταση από βίντεο!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.372
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλά κάνεις και το αναβάλεις. Η εκμετάλλευση του τουρίστα στο έπακρο. Στην Πράγα είχα πάει και πριν 9 χρόνια και ήταν διαφορετικά. Πλέον δεν μπορείς να περπατήσεις από τον κόσμο και κυρίως τους Ασιάτες μέχρι που αναρωτήθηκα που βρίσκει και κοιμάται όλος αυτός ο κόσμος. Επίσης το αστρονομικό ρολόι το έχουν καλυμμένο με πανί που έχει ζωγραφισμένη τη φωτογραφία του, προφανώς κάποια συντήρηση κάνουν και δείχνουν τη παράσταση από βίντεο!
Θα ήθελα να ρωτήσω, αν στη Πράγα χρησιμοποιήσατε κάρτες για τις πληρωμές σας και αν ναι σε τι ποσοστό; Γενικά, στην Ευρώπη πλέον υπολογίζω στο περίπου και όσο μπορώ, τι θα χρειαστώ σε μετρητά, για να κάνω μία ανάληψη και μετά με κάρτες όλα τ' αλλα!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Θα ήθελα να ρωτήσω, αν στη Πράγα χρησιμοποιήσατε κάρτες για τις πληρωμές σας και αν ναι σε τι ποσοστό; Γενικά, στην Ευρώπη πλέον υπολογίζω στο περίπου και όσο μπορώ, τι θα χρειαστώ σε μετρητά, για να κάνω μία ανάληψη και μετά με κάρτες όλα τ' αλλα!
Δεν χρησιμοποίησα καθόλου κάρτες διότι δεν συμφέρει. έχω χρεωστικές Πειραιώς και ευροβανκ και έχουν ελάχιστο τέλος ανά συναλλαγή μετατροπης νομίσματος 2.5ευρω και γενικα 2% επί του ποσού. Για πιστωτικές δεν γνωρίζω.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Συμφωνω με ολα και προσθετω και το χειροτερο service και υφος στα εστιατορια,σαν να σου εκαν χαρη που σου εδιναν φαγητο (που δεν ηταν και τιποτα το ιδιαιτερο!)
Δεν πειραζει,υπαρχουν αλλου πορτοκαλιες και φθηνοτερες μαλιστα!!!
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Δυστυχώς το έχω ακούσει και εγώ από γνωστούς μου για την συμπεριφορά των ανθρώπων που εργάζονται εκεί προς τους τουρίστες.

Από που μπορεί να πηγάζει η εν λόγω συμπεριφορά?
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Και εγώ την ίδια εμπειρία είχα στην Πραγα. Αγενέστατοι όλοι, μόνο που δεν σε έβριζαν μέσα στα μούτρα σου. Γενικά για εμενα η Πράγα δεν αξίζει τόσο. Θα την πρότεινα σαν μονοήμερη αν μένετε σε κάποιον κοντινό προορισμό, πχ Βουδαπέστη, Δρεσδη... Αν έχετε δει άλλες ευρωπαϊκές πόλεις, η Πράγα δεν έχει να προσφέρει κάτι διαφορετικό. Παλι ποτάμια, πλατεία, στενάκι παλιάς πόλης. Με μια διαφορα: είναι ΠΟΛΥ, πολύ υπερεκτιμημένα και οι τουρίστες χιλιάδες. Δεν απολαμβάνεις την βόλτα σου.
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Καλησπεεερα ... σε λίγες ώρες πετά με για πραγα .. υπάρχει κάποιος να μου πει που να κάνουμε συνάλλαγμα ; και αν εχει καποιος πληροφορίες για το πώς μπορούμε να πάμε στο cesky krumlov ,δλδ αν υπάρχει τραίνο ή κάποιο λεωφορείο ,πόσες ώρες είναι και πόσο θα κοστίσει ;
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Δεν χρησιμοποίησα καθόλου κάρτες διότι δεν συμφέρει. έχω χρεωστικές Πειραιώς και ευροβανκ και έχουν ελάχιστο τέλος ανά συναλλαγή μετατροπης νομίσματος 2.5ευρω και γενικα 2% επί του ποσού. Για πιστωτικές δεν γνωρίζω.
Εννοείται οτι οι ελληνικές κάρτες δεν συμφέρουν, όπως επίσης δεν συμφέρει και η μετατροπή συναλλάγματος στα ανταλλακτήρια, γιατί δεν βγάζετε μια κάρτα εξωτερικού ;

Καλησπεεερα ... σε λίγες ώρες πετά με για πραγα .. υπάρχει κάποιος να μου πει που να κάνουμε συνάλλαγμα ; και αν εχει καποιος πληροφορίες για το πώς μπορούμε να πάμε στο cesky krumlov ,δλδ αν υπάρχει τραίνο ή κάποιο λεωφορείο ,πόσες ώρες είναι και πόσο θα κοστίσει ;
Η καλύτερη λύση για συνάλλαγμα είναι κάρτα εξωτερικού με μηδενική προμήθεια σε συνάλλαγμα και πληρωμή σε ντόπιες κορώνες τσεχίας, ;) διαφορετικά ντόπια χρήματα μόνο από τραπεζικά ΑΤΜ (Unicredit Bank, Raiffeisen Bank) με τις ανάλογες προμήθειες των ελληνικών τραπεζών, :( ή ανταλλακτήρια συναλλάγματος με αρκετό ψάξιμο και προσοχή γιατί κλέβουν στις ισοτιμίες. :eek:
Σε καμία περίπτωση μην δοκιμάστε να πληρώσετε σε ευρώ, θα σας βάλουν καπέλο :rolleyes-80: ... εκτός αν είστε καλοί στα παζάρια.

Για την εκδρομή την Γερμανική εταιρεία https://global.flixbus.com Υπάρχει και σε εφαρμογή για κινητά.
 
Last edited by a moderator:

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Οντως η συμπεριφορά τους είναι απαράδεκτη, μουρτζούφληδες, αγέλαστοι, κατσούφηδες και αγενείς οι ντόπιοι στα καφέ και τα εστιατόρια του κέντρου ! Να μιλάς στην γκαρσόνα ευγενικά ακόμα και να χαιρετάς στα τσέχικα και αυτή να κάνει νοήματα πίσω απο την πλάτη σου του στυλ ..."άντε στο καλό να έρθουν να κάτσουν άλλα κορόιδα". Ανεξήγητη συμπεριφορά για ενα τόσο τουριστικό μέρος, κατάθλιψη λόγω παρατεταμένης έκθεσης στον κομμουνισμό ; :haha: Μυστήριο...:rolleyes-80:
Η πλάκα είναι πως τις επόμενες ημέρες το στερεότυπο των "ψυχρών Γερμανών" κατέρρευσε με την μονοήμερη εκδρομή στη Δρέσδη και τις φιλικές και χαμογελαστές πωλήτριες...η πλήρη αντίθεση !
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Όσον αφορά συνάλλαγμα, εγώ χρησιμοποίησα αυτό το ανταλλακτήριο εδώ , αφού μου προτάθηκε από άτομα που έμεναν Πράγα ως το πιο συμφέρον (και πράγματι, δεν έτυχε να πετύχω καλύτερη ισοτιμία κάπου όσο τσέκαρα).
Σίγουρα δε συμφέρει να πληρώσεις σε ευρώ κι ούτε και οι κάρτες μας τόσο, λόγω προμηθειών.
αν το παραπάνω θεωρείται τρόπον τινά διαφήμιση, παρακαλώ να αφαιρεθεί

Cesky Krumlov θυμάμαι πως πήγαμε με λεωφορείο regiojet και γύρισαμε με τρένο, αλλά περισσότερες πληροφορίες δεν ξέρω, μιας που δεν είχα ασχοληθεί προσωπικά με το κλείσιμο τους. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι το τρένο που κλείσαμε δεν απείχε πολύ από νυχτερινό Αθήνα-Θεσσ του ΟΣΕ, ούτε είχε χρονικά διαφορά από το λεωφορείο, άρα το μετανιώσαμε.

Προσωπικά την εβδομάδα που πέρασα στην Πράγα πάντως, δεν αντιμετώπισα ακραίες συμπεριφορές/περίεργα βλέμματα σε όσα μαγαζιά βρέθηκα από σερβιτόρους/πωλητές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.745
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom