Ιταλία Πλημμυρισμένη Βενετία

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Πολλες πολλες ευχες κι απο μενα. Ευχομαι καθε χρονο αυτη τη μερα να την περνατε σε διαφορετικα μερη συλλεγοντας τετοιες ομορφες εμπειριες.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Εντάξει σκέτος μπελάς όλη αυτή η κατάσταση. Πρωτόγνωρη και πρωτότυπη εικόνα αλλά κακά τα ψέματα τρελή ταλαιπωρία. Πρέπει να είσαι πολύ αισιόδοξος τύπος και ολίγον τρελός για να το δεις σαν περιπέτεια και ωραία εμπειρία:D. Οπότε μπράβο Ντίνα για την σούπερ καλή σας διάθεση. Γι' αυτό μ'αρέσεις!

Εύχομαι να είστε πάντα έτσι χαρούμενοι και να απολαύσετε τις επόμενες 10ετίες που έρχονται!
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Εισαι δεν εισαι αισιοδοξος τυπος εαν σου τυχει τι να κανεις; Εχεις κλεισει εισητηρια, ξενοδοχεια και απο την στιγμη που μπηκες για χορο πρεπει να χορεψεις. Στο τελος θα εχεις ξεχασει τους λογους που σε εκαναν να ανυσηχεις και θα το διασκεδασεις, σιγουρα περισσοτερο απο την επιστροφη πισω.
Μου εχει συμβει (σε μικρο ταξιδι εσωτερικου που στραβωσαν ολα, αλλα πηγα) και πραγματικα δεν μπορω εκ των υστερων να καταλαβω γιατι στεναχωριομουν τοσο πολυ.

Δεν νομιζω να ειναι σπανια αυτα τα περιστατικα, εχω ξαναδει φωτογραφιες με τις προχειρες ξυλινες ραμπες και νερα απο κατω.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
@depy!!! μου και φιλε @giannismits ευχαριστω για τις ευχες σας.
Τελικα θα χρειαστω μεγαλη τουρτα:)
Δεν νομιζω να ειναι σπανια αυτα τα περιστατικα, εχω ξαναδει φωτογραφιες με τις προχειρες ξυλινες ραμπες και νερα απο κατω.
Ακριβως! Η διαφορα ηταν πως φετος η σταθμη ανεβηκε περισσοτερο.
Συμφωνω σε οσα λες αλλα συμφωνω και με τον Γιαννη πως ηταν ταλαιπωρια. Εφοσον ομως ηθελα να παω αυτη την εποχη στοιχηματισα με την τυχη μου. Απο την αλλη ηταν πολυ αργα για να ακυρωσουμε. :oops:
Οποτε ειπαμε: Παμε κι οτι γινει. :cool:

Εγω φιλε @orck ειχα φαει χοντρη φρικη στη Νορμανδια, οπου το gps τα ειχε παιξει και μας οδηγουσε .... οπου ναναι!!!
Τοτε αποφασισα πως στο μελλον θα ειμαι ευελικτη και πως τιποτα δεν θα ξαναχαλασει την διαθεση μου σε ταξιδι. :cool: Και οχι μονο.....
Το ταξιδι, οπως καθε δυνατη εμπειρια, μας διαμορφωνει. Ετσι δεν ειναι;

Γιαννη, σε ευχαριστω και για τα ευγενικα σου λογια! Ναι, σε οτι αφορα την τρελα, θελω να την διατηρησω! Αν και οι "περιπετειες μου" ειναι αστειες μπροστα σε οσα διαβαζω απο αλλους. Γι αυτο ψηφιζω travelstories!

Εχει πολλους ωραιους τρελους εδω, που με εμπνεουν με τις επιλογες τους :):):)
 
Last edited:

maryloop

Member
Μηνύματα
22
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Συγνώμη, που βρήκατε αυτά τα πλαστικά πορτοκαλί προστατευτικά για τα πόδια; Δεν έχω ξαναδει κάτι τέτοιο.
Τα πουλάνε και στους δρόμους, πλανοδιοι!
 
Last edited:

maryloop

Member
Μηνύματα
22
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
@Dina Z , θερμές ευχές και από εμένα για τα χρόνια που θα ερθούν!!

Κι εμείς είχαμε πάει στη Βενετία γαμήλιο ταξίδι ακριβώς την ίδια εποχή. Την ημέρα που φτάσαμε δεν έβρεχε κι έβλεπα τις ξύλινες εξέδρες και έλεγα στον άντρα μου οτι μάλλον της έχουν για συναυλίες (σπίρτο ήμουν)!!!!! αχαχαχ!!
Ε, την επόμενη ημέρα κατάλαβα τη χρήση τους! :lol::lol::lol:
 

giorgoStar

Member
Μηνύματα
50
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
@Dina Z Τι ωραίο ζευγάρι που είστε εσείς μωρέ! Να είστε πάντα έτσι αγαπημένοι και να ταξιδεύετε!
Τώρα, σημαντικότατον και πρωτεύον το ότι αφιέρωσες χρόνο, διάθεση και ζήλο να πραγματοποιήσεις το ταξίδι! Αυτό από μόνο του εμένα θα με σκλάβωνε σε παρόμοια περίπτωση.
Το ότι συναντήσατε τη Βενετία έτσι, δίνει ουσιαστικά ένεση στην εμπειρία και θα έχεις να θυμάσαι στο μέλλον αυτά περί γαλότσας, πασαρέλας κτλ και θα τα χαίρεσαι! Και να σου πω από το να είχε κόσμο-πλημμύρα, προτιμώ αυτή του νερού στη συγκεκριμένη πόλη, δεν το βλέπεις παντού ;)
Και εις άλλα πολλά να ευχηθώ. Να είστε γεροί!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
έβλεπα τις ξύλινες εξέδρες και έλεγα στον άντρα μου οτι μάλλον της έχουν για συναυλίες
Που να το φανταστεις κοριτσι μου!! :haha: Σε ευχαριστω για τις ευχες.
Το ότι συναντήσατε τη Βενετία έτσι, δίνει ουσιαστικά ένεση στην εμπειρί
@giorgoStar ευχαριστω για τις ευχες και τα καλα σου λογια. Ωραια το εθεσες: "ενεση".
Μερικα ταξιδια τα θυμομαστε ακριβως για τις δυσκολιες η και τις γκαφες μας :D
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
@Dina Z τις ευχες μου και απο μενα..
Το καλο ειναι οτι λογω βροχης εχεις βρει την τελεια δικαιολογια να πεισεις το ετερον ημισυ να σε ξαναπαει..:lol:!!!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
@Dina Z τις ευχες μου και απο μενα..
Το καλο ειναι οτι λογω βροχης εχεις βρει την τελεια δικαιολογια να πεισεις το ετερον ημισυ να σε ξαναπαει..:lol:!!!
Χα, χα, χα! Σωστά! Δεν μπορεί να μου πει: "Περίμενε άλλα 20 χρόνια" :p :D
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Που είχα μείνει; Λοιπόν:
Ήταν ταξίδι-αστραπή δύο ημερών αν και ήξερα πως έπρεπε να έχω οπωσδήποτε τέσσερεις. Δηλαδή οι τέσσερεις φθάνουν για πρώτη φορά. Στη μικρή αυτή πόλη, ο χρόνος κυλάει διαφορετικά. Σε άλλα μέρη ξέρω ότι από το σημείο Α στο σημείο Β θα χρειαστώ Χ λεπτά. Εδώ έχανα την αίσθηση του χρόνου. Εδώ σε κάθε βήμα σταματούσα. Ήθελα να φωτογραφίσω κάθε κτίριο και κάθε κανάλι. Ομορφιά παντού και σε όλα – με ελάχιστες εξαιρέσεις.
Όπως π.χ. οι στάσεις των βαπορέτο:

Βενετία 001.jpg


Άσε πια οι βιτρίνες!!! Εντυπωσιαζόμουν από το κάθε πραγματάκι που έβλεπα!
Εμένα τα ψώνια στα ταξίδια με αφήνουν παντελώς αδιάφορη. Στις μητροπόλεις της μόδας έριχνα μια ματιά και προχωρούσα. Εδώ όμως ήταν διαφορετικά. Ίσως η αισθητική των Ιταλών, ίσως το γεγονός πως τα καταστήματα είναι συγκεντρωμένα, ίσως τα Μουράνο και οι μάσκες.

Ήθελα να τα αγοράσω ΟΛΑ … Μαζί με την βιτρίνα! :haha:
Βενετία 083.jpg


Βενετία 122.jpg

Βενετία 069.jpg
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Αν και η κατάσταση δεν ήταν τραγική το πρόγραμμά μου τινάχτηκε στον αέρα για τους εξής λόγους:
α) Οι πλημμυρισμένοι δρόμοι και το ψιλόβροχο μας δυσκόλευαν να περπατάμε και να φωτογραφίζουμε άνετα.
β) Η πιθανότητα να ανέβει ξαφνικά η στάθμη του νερού μας έκανε πιο διστακτικούς και συντηρητικούς στις αποφάσεις μας.

Παράδειγμα: Ήθελα μετά την γέφυρα του Ριάλτο να πάμε στη περιοχή San Polo, να επισκεφτούμε το Scuola Grande di San Rocco και τέλος να χαζέψουμε στα δυό εργαστήρια που φτιάχνουν χειροποίητες μάσκες (Atelier Marega και La Bauta). Είχα μάλιστα αποφασίσει σε τι στυλ θα ήταν αυτή που θα αγόραζα!!!
Αλλά ενώ βρισκόμασταν στο Ριάλτο, ήχησαν οι σειρήνες. :( Έτσι αποφασίσαμε να μην περάσουμε στην απέναντι πλευρά του Μεγάλου Καναλιού.
Πήραμε λοιπόν το βαπορέτο, κατεβήκαμε στη στάση Ferrovia, περιπλανηθήκαμε στο Canareggio και την Εβραϊκή συνοικία (Jewish Ghetto) που είναι τμήμα του.
Εδώ νόμιζα πως βρίσκομαι σε άλλη πόλη καθώς η αρχιτεκτονική των κατοικιών διαφέρει πολύ. Τα κτίρια, στα οποία έζησαν οι Εβραίοι απομονωμένοι από τον 16ο έως τον 19ο αιώνα είναι ψηλά με μικρά διαμερίσματα.

Βενετία 020.jpg

Βενετία 019.jpg

Αρκετά πεινασμένοι και καθώς έχουμε πάρει τον δρόμο της επιστροφής, βλέπουμε ένα λαϊκό μαγαζί που είχε προσφορά πίτσα/μακαρόνια + αναψυκτικό/μπύρα 11€. Χωρίς σκέψη μπαίνουμε και διαπιστώνουμε πως είναι γεμάτο ντόπιους, εμείς δε οι μόνοι τουρίστες! Καταπληκτικό, έτσι;;)
Λέγεται Tiziano S.a.s και είναι κοντά στη Chiesa di San Giovanni Grisostomo. Τέτοιες προσφορές είχαν πολλοί αλλά εκεί ήταν καλή και η ποιότητα.

Βενετία 076.jpg


Επιστρέφουμε στο ξενοδοχείο για ξεκούραση με την ελπίδα πως αργότερα – Θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος – να περάσουμε απέναντι, στο Isola di San Giorgio Maggiore, για να θαυμάσουμε την πόλη από ψηλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom