Ρουμανία Διαμονή στο Βουκουρέστι

Valantiss

Member
Μηνύματα
34
Likes
15
Λοιπόν. Η εκδρομή εχει προγραμματιστεί για τέλη Γενάρη 5 μερες .4 βράδια. Μεσημέρι φτάνουμε περίπου στις 2.30και φεύγουμε νωρίς το απόγευμα περίπου στις 7 . Περιμένω την βοήθεια σας . Είμαστε παιδιά των λουτρών και άνετα θα τρώγαμε εκεί 4 ωρες και πανω όπως και στην βουδαπεστη . Σε ποιες περιοχές να ψάξω για κατάλυμα; (δεν μου επείγει να το κλείσω τώρα) Μετακινήσεις πως ; για την επαρχία που λέτε αν πχ έβγαινε 30 ευρώ το ατομο έξτρα μπορεί και να το κάναμε. Μιας και διαμονή φαγητό θα έχουμε και στο βουκουρεστι αν μείνουμε.
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Λοιπόν. Η εκδρομή εχει προγραμματιστεί για τέλη Γενάρη 5 μερες .4 βράδια. Μεσημέρι φτάνουμε περίπου στις 2.30και φεύγουμε νωρίς το απόγευμα περίπου στις 7 . Περιμένω την βοήθεια σας . Είμαστε παιδιά των λουτρών και άνετα θα τρώγαμε εκεί 4 ωρες και πανω όπως και στο βουκουρεστι. Σε ποιες περιοχές να ψάξω για κατάλυμα; (δεν μου επείγει να το κλείσω τώρα) Μετακινήσεις πως ; για την επαρχία που λέτε αν πχ έβγαινε 30 ευρώ το ατομο έξτρα μπορεί και να το κάναμε. Μιας και διαμονή φαγητό θα έχουμε και στο βουκουρεστι αν μείνουμε.
Μεινε κοντα στη παλια πολη ή στη πλατεια πανεπιστημιου,αφιερωσε μια μερα στα λουτρα να το ευχαριστηθεις και τις υπολοιπες μερες βολταρισε στο Βουκουρεστι...αν το βρεις φθηνο το εισιτηριο για Μπρασοβ τολμα το,αλλιως αστο και πηγαινε σε κανα εξτρα αξιοθεατο στη πολη μεσα
 

Valantiss

Member
Μηνύματα
34
Likes
15
Ναι το διόρθωσα. Οπως στην βουδαπεστη . Θα ξεκινήσω σιγα σιγα έρευνα για διαμονή. Πχ ο vagar78 για την βουδαπεστη μου πρότεινε 3 καταλύματα. Το ενα από αυτά που επέλεξα ηταν στην vaci utca (κεντρικός δρόμος) τα ειχε ολα. Ηταν διπλα σε μέτρο και στην καρδιά της πόλης σε ήσυχο μερος που ομως εσφιζε απο ζωή
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Είχα δίκιο που επεμενα να μείνεις εκεί γύρω παικταρά μου;; Θα τα βρούμε όλα μην σε νοιαζει υπάρχει χρόνος αφθονος. Μετακινησεις με τα πόδια και ουμπερ δεν βολεύει τόσο το μετρό εκεί...Αν είστε 4 ειδικά θα γελάτε με τις τιμές..Επίσης για τα λουτρά έχω φτιάξει οδηγό έγραφα 5 ημέρες για να πας να μην ψάξεις τίποτα :) Ύπνος τώρα κ από αύριο θα δούμε κ για ξενοδοχεία ...
 

Valantiss

Member
Μηνύματα
34
Likes
15
Είχα δίκιο που επεμενα να μείνεις εκεί γύρω παικταρά μου;; Θα τα βρούμε όλα μην σε νοιαζει υπάρχει χρόνος αφθονος. Μετακινησεις με τα πόδια και ουμπερ δεν βολεύει τόσο το μετρό εκεί...Αν είστε 4 ειδικά θα γελάτε με τις τιμές..Επίσης για τα λουτρά έχω φτιάξει οδηγό έγραφα 5 ημέρες για να πας να μην ψάξεις τίποτα :) Ύπνος τώρα κ από αύριο θα δούμε κ για ξενοδοχεία ...
Τα διαβασα ολα οσα έγραψες. Αλλα αν είχες και εσυ κοπελα που αλλαζει γνωμη καθε μια ώρα για το ποιος θα ειναι ο επόμενος προορισμός θα τα ξεχναγες και εσυ. Οχι μόνο ειχες δίκιο αλλα αν σε 3ιχα πετύχει εκεί θα σου κερνουσα και καφέ (στο new york μην φανούμε και γύφτοι χαχα ). εχουμε οντως πολλες μερες ακομη για την εκδρομή Δύο θα είμαστε και οχι 4. Απο τους δύο ο εξης ενας (εγω) που πρεπει να οργανώσω τα πάντα . Σε θεμα πρωινού τι παίζει εκεί; αξίζει να τρως ατο ξενοδοχείο; να παρεις απο σουπερ μαρκετ ή να τρως σε καποιον φούρνο
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Χαχα μην λες τέτοια θα νομίζουν ότι το κάνω για να με κερνατε :)
Τα λεγόμενα τυροπιτοειδή είναι τζάμπα αλλά αν βρεις ξενοδοχείο με πρωινό είναι μια καβατζα, αν πάλι δεν έξω θα φας φτηνα και δεν σε πειράζει τόσο..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Ναι το διόρθωσα. Οπως στην βουδαπεστη . Θα ξεκινήσω σιγα σιγα έρευνα για διαμονή. Πχ ο vagar78 για την βουδαπεστη μου πρότεινε 3 καταλύματα. Το ενα από αυτά που επέλεξα ηταν στην vaci utca (κεντρικός δρόμος) τα ειχε ολα. Ηταν διπλα σε μέτρο και στην καρδιά της πόλης σε ήσυχο μερος που ομως εσφιζε απο ζωή
https://www.airbnb.gr/rooms/16369996?check_in=2017-12-22&check_out=2017-12-27&guests=2
Εγω ειχα μεινει εδω και εμεινα απολυτα ικανοποιημενη,κοντα μετρο και διπλα στη παλια πολη για φαγητο και νυχτερινη ζωη..απο πρωινο σε φουρνο και εχει και στα σουπερ μαρκετ φουρνος μεσα και ειναι και παμφθηνα..luca εγγυηση με τιμες κατω απο 1ε το κομματι
 

Valantiss

Member
Μηνύματα
34
Likes
15
https://www.airbnb.gr/rooms/16369996?check_in=2017-12-22&check_out=2017-12-27&guests=2
Εγω ειχα μεινει εδω και εμεινα απολυτα ικανοποιημενη,κοντα μετρο και διπλα στη παλια πολη για φαγητο και νυχτερινη ζωη..απο πρωινο σε φουρνο και εχει και στα σουπερ μαρκετ φουρνος μεσα και ειναι και παμφθηνα..luca εγγυηση με τιμες κατω απο 1ε το κομματι
Δεν είναι διαθέσιμο στις ημερομηνιες που ψάχνω εγώ δυστυχώς

Χαχα μην λες τέτοια θα νομίζουν ότι το κάνω για να με κερνατε :)
Τα λεγόμενα τυροπιτοειδή είναι τζάμπα αλλά αν βρεις ξενοδοχείο με πρωινό είναι μια καβατζα, αν πάλι δεν έξω θα φας φτηνα και δεν σε πειράζει τόσο..
Ωραια μέχρι εδώ. Περιμένω τις επιπλέον πληροφορίες (μα για τον καφε το κανεις ειναι πασιφανές)
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Δεν είναι διαθέσιμο στις ημερομηνιες που ψάχνω εγώ δυστυχώς



Ωραια μέχρι εδώ. Περιμένω τις επιπλέον πληροφορίες (μα για τον καφε το κανεις ειναι πασιφανές)
Τελη γεναρη δεν ειπες;εγω ελευθερο το βρηκα...παντως κοιταξε και σε αλλα στην τριγυρω περιοχη οπου ειναι βολικη..δε ξερω αν εισαι ηδη χρηστης airbnb αλλιως εχεις σε πρωτη κρατηση -20ε
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
για την επαρχία που λέτε αν πχ έβγαινε 30 ευρώ το ατομο έξτρα μπορεί και να το κάναμε. Μιας και διαμονή φαγητό θα έχουμε και στο βουκουρεστι αν μείνουμε.
Το καλοκαιρι εκλεισα με τρενο 7 ευρω τη διαδρομη για Μπρασοβ. Πολυ λιγοτερο απο 30.

Τ Σε θεμα πρωινού τι παίζει εκεί; αξίζει να τρως ατο ξενοδοχείο; να παρεις απο σουπερ μαρκετ ή να τρως σε καποιον φούρνο
Το απολυτο πρωινο ειναι στον Paul , απεναντι απο το Πανεπιστημιο: Γαλλικες ταρτες και τα μυαλα στα καγκελα. Φυσικα θα βρειτε και φουρνους με ντοπια προιοντα.

https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g294458-d4206941-Reviews-Paul-Bucharest.html
 
Last edited by a moderator:

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Ολα τα καλα ξενοδοχεια ειναι στη
Calea Victoriei.Μη φανταστεις ομως οτι ειναι ακριβα οπως αλλου.Επισης εκει εισαι κοντα στην παλια πολη και σε ολα σχεδον τα αξιοθεατα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom