Ταξίδια με μωρό.

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Πολύ σωστά, ας τα αφήσουμε να είναι παιδιά, με αγάπη, επαφή, επικοινωνία, συντροφικότητα. Όχι με tablet, τηλεόραση, ψεύτικα γάλατα και πατατάκια, "αφού βλέπει άλλα και ζηλεύει". Δεν τίθεται νομίζω θέμα αύξησης I.Q. μέσω ταξιδιών, μουσείων κτλ, αλλά ας τα δίνουμε κανένα βιβλίο να διαβάζουν.
Καλησπερα και παλι,μιλας(γραφεις μαλλον):)σε καποια που δεν μπορει να διαβασει ουτε τα νεα στο p.c.( χωρις να αγγιξεις ,να μυρισεις, να φυλλομετρισεις, το βιβλιο,εφημεριδα κτλ πως να νοιωσεις οτι διαβαζεις)Αλλα μην ξεχνας οτι δεν μπορεις να κανεις ενα παιδι να κανει κατι που δεν εχει δει να κανεις ποτε εσυ.Τα παιδια δυστυχως η ευτυχως μιμουνται τους γονεις ,μεχρι τουλαχιστον να αποκτησουν την δικη τους κριτικη ικανοτητα .και να ακολουθησουν η να διαφοροποιηθουν.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Άντε πάλι. Δεν είπε κανείς ότι θα ελέγχει ο γονέας τι θα γίνει το παιδί, κοίτα μερικά posts πίσω.
Και ο παππούς μου κάπνιζε 50 χρόνια, και έζησε μέχρι τα 95 του, χωρίς θέμα στον πνεύμονα, τι πάει να πει αυτό;
Ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει σωστό, κατάλληλο για τον ίδιο και την οικογένειά του, το τι θα γίνει στο μέλλον δεν το ξέρει.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Καλησπερα και παλι,μιλας(γραφεις μαλλον):)σε καποια που δεν μπορει να διαβασει ουτε τα νεα στο p.c.( χωρις να αγγιξεις ,να μυρισεις, να φυλλομετρισεις, το βιβλιο,εφημεριδα κτλ πως να νοιωσεις οτι διαβαζεις)Αλλα μην ξεχνας οτι δεν μπορεις να κανεις ενα παιδι να κανει κατι που δεν εχει δει να κανεις ποτε εσυ.Τα παιδια δυστυχως η ευτυχως μιμουνται τους γονεις ,μεχρι τουλαχιστον να αποκτησουν την δικη τους κριτικη ικανοτητα .και να ακολουθησουν η να διαφοροποιηθουν.
Ακριβώς, μιμούνται, δεν ακούνε. :) Γι' αυτό τον έχουμε και "διαβάζει" βιβλία με τη μητέρα του, καιελπίζουμε να τον μάθουμε να αγαπάει και να σέβεται, όχι μόνο να κρίνει και να απορρίπτει κάθε τι διαφορετικό.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Παιδια ,ειρηνη υμιν.Aγαπητη paefstra,πρεπει να εισαι στην ηλικια του γιου μου 33+ ,τοτε καλο μου κοριτσι δεν ειχαν ενοχοποιηθει οπως τωρα η τηλεοραση(ο γιος μου οπως και ολοι οι φιλοι του λατρευαν τις διαφημισεις),τρωγατε πατατακια,σερενατες:haha:και κανεις δεν ελεγε τιποτα ουτε καν οι παιδιατροι,αλλα χρονια αλλα ηθη και εθιμα:),.Τωρα οι καθε ειδους ειδικοι λενε το μακρυ και το κοντο τους και πολλες φορες αλληλοαναιρουνται.Σας εχουν τρελανει τους νεους γονεις ,γιαυτο ψυχραιμια ,ακουστε και το ενστικτο σας που και που,οι παλιες μητερες το ακουγαν ποιο συχνα,λογω συνθηκων και καλα πιστευω τα καταφεραν!Λιγο προσοχη και μην τρελαινεστε ολα καποια στιγμη παιρνουν το δρομο τους.Το βασικοτερο να ακουτε τα παιδια σας και να τα αγαπατε οτι κι αν γινουν η δεν γινουν!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Β Το παράδειγμα με τις Αλβανίδες το ανέφερα γιατί είναι στην κουλτούρα τους, είναι προτεραιότητα, με οποιοδήποτε κόστος. Και το ξέρω από το νοσοκομείο που γέννησε η σύζυγος, από τους γείτονές μας, και από τα μαθήματα στο Ιπποκράτειο και πάλι.
Προσωπικα απο αυτα που βλεπω στη δουλεια μου βγαζω το καπελο στις Φιλιππινεζες που εχουν οργανωσει ατυπους παιδικους σταθμους για να φροντιζουν συμπατριωτισσες γιατι ειναι πολυ μακρια οι Φιλιππινες για να τα στειλουν στους παππουδες να τα μεγαλωσουν. Εννοειται οτι τα βλεπουν μονο σαββατοκυριακα.
Επισης βλεπω οτι ακριβως επειδη δουλευουν παρα πολυ οι Αλβανιδες τις περισσοτερες φορες στελνουν τα παιδια στις γιαγιαδες να μεγαλωσουν ως τη σχολικη τους ηλικια, εν μερει γιατι ειναι σχετικα κοντα η χωρα και καταφερνουν να τα βλεπουν καπου καπου. Μαλιστα ειναι εντυπωσιακη η προσαρμοστικη ικανοτητα των παιδιων που ερχονται συνηθως στα 5 στην Ελλαδα και ενωνονται παλι με τους γονεις που χτυπανε πρωτιες στην επιδοση, παροτι πρεπει να μαθουν συντομα Ελληνικα.
Καμια μανα απο αυτες δεν θα χρεωνα για το στυλ της μητροτητας, οταν υπαρχει αναγκη για εργασια.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Ακριβώς, μιμούνται, δεν ακούνε. :) Γι' αυτό τον έχουμε και "διαβάζει" βιβλία με τη μητέρα του, καιελπίζουμε να τον μάθουμε να αγαπάει και να σέβεται, όχι μόνο να κρίνει και να απορρίπτει κάθε τι διαφορετικό.
Καλε μου,το παιδι μαθαινει οχι οταν διαβαζει με την μητερα του,αλλα το τονιζω,οταν βλεπει εσενα η την μητερα του συχνα και σε ανυποπτο χρονο να διαβαζεται και γιατι οχι να σχολιαζεται τα θεματα των βιβλιων.Οχι του τυπου τωρα θα διαβασουμε παρεα γιατι πρεπει να μαθεις να αγαπας τα βιβλια,δεν παει ετσι.
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Σαν νεα μαμα θα χωθώ και εγώ στην κουβεντούλα σας

Τόσο αλλού ζούμε εμείς, που η μόνιμη ατάκα "δεν έχω γάλα", ακούγεται από κάθε γνωστή, το πρόβλημα είναι η αποστείρωση (που σημαίνει ότι δε θηλάζουν),
συμφωνώ 100% μαζί σου. Γεννησα πριν 7μήνες τα διδυμάκια μου. Παρότι εκανα δυο παιδιά κατάφερα και τα θήλασα και τα δύο για 6,5μήνες αποκλειστικά..κατέφυγα στην φόρμουλα για μια εβδομάδα και αυτό επειδή έπαθα απόστημα και χειρούργηθηκα στο στήθος..3 ώρες μετά την εγχείρηση ήμουν σπίτι και αντλούσα γάλα κλαίγοντας από τον πόνο..επισκεφτόμουνα τον γιατρό για αλλαγές στις γάζες για εναμιση μήνα μετά..ο θηλασμός μετα από αυτήν την περιπέτεια συνεχίστηκε κανονικά με πολύ πολύ αγώνα..
Οι περισσότερες γνωστές και φίλες με ΕΝΑ παιδί δεν θήλασαν καθόλου...το "δεν έχω γάλα" είναι μια δικαιολογία που όπως μου είπε η συμβουλος θηλασμού που είχα δεν στέκει..εκτός από μεμονομένες περιπτώσεις που η μητέρα δεν τρέφεται σωστά και τα λοιπά.

Ενα βρέφος μπορεί να μην θυμάται κάποιες εμπειρίες από κάποια ταξίδια αλλά σίγουρα μαθαινει να προσαρμόζεται καλύτερα από ένα άλλο που κάθεται μέσα στο σπίτι όλη μέρα..αγκαλιά με ένα ταμπλετ.
Ας μην πάμε μακρυα και γω το ταξιδιωτικό μου μικρόβιο από την μητέρα μου το κόλησα που λόγο που δεν είχε βοηθεια από γονείς μας έπαιρνε παντού μαζί της στα ταξιδια που έκανε και παντού..
Και είναι το ωραιότερο δώρο που μας έχει κάνει..αυτό λοιπόν θα επιλέξω και η ίδια να κάνω με τα παιδιά μου και ας ταλαιπωρηθώ λιγουλάκι!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Καλε μου,το παιδι μαθαινει οχι οταν διαβαζει με την μητερα του,αλλα το τονιζω,οταν βλεπει εσενα η την μητερα του συχνα και σε ανυποπτο χρονο να διαβαζεται και γιατι οχι να σχολιαζεται τα θεματα των βιβλιων.Οχι του τυπου τωρα θα διαβασουμε παρεα γιατι πρεπει να μαθεις να αγαπας τα βιβλια,δεν παει ετσι.
Πρεπει να εχεις ακουσει, οπως κι εγω, παιδια να λενε στα 12 "δεν θελω να ξαναδω μουσειο στη ζωη μου, σιχαθηκα να με τραβανε τοσα χρονια". Γι αυτο το δικο μου το παω με ορια και προσοχη και φυσικα οταν θελω να παω σε πολλα μουσεια, δεν το παιρνω μαζι στο ταξιδι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Οι περισσότερες γνωστές και φίλες με ΕΝΑ παιδί δεν θήλασαν καθόλου...το "δεν έχω γάλα" είναι μια δικαιολογία που όπως μου είπε η συμβουλος θηλασμού που είχα δεν στέκει..εκτός από μεμονομένες περιπτώσεις που η μητέρα δεν τρέφεται σωστά και τα λοιπά.
To "και τα λοιπα" μπορει να ειναι επιλοχειος καταθλιψη και το τελευταιο που θα ηθελε μια μαμα σε αυτη την κατασταση ειναι να της λενε 'Δεν υπαρχει δεν μπορω αλλα δεν θελω".
Εμεις οι γυναικες ξερουμε πολυ καλα οταν ακουμε μωρομανες να πηδανε απο μπαλκονια γιατι το εκαναν, ενω δεν ειχαν δωσει αφορμη.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Καλε μου,το παιδι μαθαινει οχι οταν διαβαζει με την μητερα του,αλλα το τονιζω,οταν βλεπει εσενα η την μητερα του συχνα και σε ανυποπτο χρονο να διαβαζεται και γιατι οχι να σχολιαζεται τα θεματα των βιβλιων.Οχι του τυπου τωρα θα διαβασουμε παρεα γιατι πρεπει να μαθεις να αγαπας τα βιβλια,δεν παει ετσι.
Αυτό εννοούσα λέγοντας "διαβάζει", ότι χαζεύει τα βρεφικά βιβλία που έχουμε από τη Ρωσία, μαζί με τη μαμά του. Και φυσικά βλέπει τη μητέρα μονίμως να διαβάζει, έτσι κι αλλιώς. Συμφωνούμε, πίστεψέ με. Και κατά βάση, τηλεόραση δεν έβλεπα ούτε εγώ, που είμαι 34, δε θεωρούσε η μάνα μου ότι έχει να μου προσφέρει κάτι, πόσο μάλλον τώρα με τη σαπίλα να κυριαρχεί.
Για τα υπόλοιπα, το τελευταίο μήνυμα της/του @KostasLia με καλύπτει απόλυτα. ;)
Ο μητρικός θηλασμός είναι καλύτερος από κάθε τι, σε κάθε τομέα της ζωής του βρέφους. Δεν ήθελα να πω περί δικαιολογιών "δεν έχω γάλα" και τέτοια, αλλά αφού το είπε μάνα με δίδυμα, τι να πω κι εγώ..
Ταξίδια: Γουστάρω το μικρό μου να είναι μαζί μου εκεί που πηγαίνω, από το αντίσκηνο στο Αγιοφάραγγο, μέχρι το μουσείο που δεν πάμε γενικά γιατί δεν μας πολυτραβάνε, μέχρι τη χριστουγεννιάτικη αγορά του Ζάγκρεμπ κι ας κοιμάται στο καρότσι. Είναι η ζωή μας όλη, τον λατρεύουμε, και γι' αυτό ακριβώς θέλουμε να κάνουμε μαζί του πράγματα. :) Μεγαλώνοντας, βλέπουμε και αποφασίζουμε.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
http://epilegothilasmo.gr/wp-content/uploads/2018/03/meleti_breastfeeding_-2018_17_final.pdf

Σελίδα 17, δηλαδή σε τούτη τη χώρα έχουμε μόνο επιλόχια κατάθλιψη, φόρτο εργασίας, δε δουλεύει η υπόφυση στον εγκέφαλο κτλ. 1% θηλασμός στο εξάμηνο, 1%;;;
Απλά η Νεοελληνίδα μάνα, σε τεράστιο ποσοστό δε θέλει να πονέσει, να ζοριστεί, να, να, να. Μέσα στο 99% προφανώς υπάρχουν πολλές με κατάθλιψη, με εργασία που δε γίνεται να αφήσουν κτλ. Αλλά ας μην είμαστε των άκρων.

Σαν νεα μαμα θα χωθώ και εγώ στην κουβεντούλα σας



συμφωνώ 100% μαζί σου. Γεννησα πριν 7μήνες τα διδυμάκια μου. Παρότι εκανα δυο παιδιά κατάφερα και τα θήλασα και τα δύο για 6,5μήνες αποκλειστικά..κατέφυγα στην φόρμουλα για μια εβδομάδα και αυτό επειδή έπαθα απόστημα και χειρούργηθηκα στο στήθος..3 ώρες μετά την εγχείρηση ήμουν σπίτι και αντλούσα γάλα κλαίγοντας από τον πόνο..επισκεφτόμουνα τον γιατρό για αλλαγές στις γάζες για εναμιση μήνα μετά..ο θηλασμός μετα από αυτήν την περιπέτεια συνεχίστηκε κανονικά με πολύ πολύ αγώνα..
Οι περισσότερες γνωστές και φίλες με ΕΝΑ παιδί δεν θήλασαν καθόλου...το "δεν έχω γάλα" είναι μια δικαιολογία που όπως μου είπε η συμβουλος θηλασμού που είχα δεν στέκει..εκτός από μεμονομένες περιπτώσεις που η μητέρα δεν τρέφεται σωστά και τα λοιπά.

Ενα βρέφος μπορεί να μην θυμάται κάποιες εμπειρίες από κάποια ταξίδια αλλά σίγουρα μαθαινει να προσαρμόζεται καλύτερα από ένα άλλο που κάθεται μέσα στο σπίτι όλη μέρα..αγκαλιά με ένα ταμπλετ.
Ας μην πάμε μακρυα και γω το ταξιδιωτικό μου μικρόβιο από την μητέρα μου το κόλησα που λόγο που δεν είχε βοηθεια από γονείς μας έπαιρνε παντού μαζί της στα ταξιδια που έκανε και παντού..
Και είναι το ωραιότερο δώρο που μας έχει κάνει..αυτό λοιπόν θα επιλέξω και η ίδια να κάνω με τα παιδιά μου και ας ταλαιπωρηθώ λιγουλάκι!
ΜΠΡΑΒΟ!!!!!! Επιτέλους βρήκαμε άνθρωπο στη χώρα αυτή που απλά κάνει το φυσιολογικό. Μήπως να κάνουμε παρέα; :D
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Αντιγραφω απο την ερευνα που παρεθεσες και δεν ξερω πως προκυπτει το 'Δεν υπαρχει δεν μπορω αλλα δεν θελω"


Οι μισές περίπου από τις μητέρες που σταμάτησαν να θηλάζουν (45%), ανέφεραν σαν βασικό λόγο διακοπής το «ανεπαρκές γάλα». Ακολουθούν σε συχνότητα τα «προβλήματα με το στήθος» (9%), κούραση/άγχος/κατάθλιψη (9%) και η επιστροφή στην εργασία (8%), (Παράρτημα 3-Πίνακας Π3β).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom