Ταξίδια με μωρό.

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.379
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ο θηλασμός σαν θέμα δε νομίζω να έχει εκτραχυνθεί περισσότερο από άλλη χώρα. Κάθεται κόσμος και αναλύει και μάχεται και πολεμάει για τα αυτονόητα. Έχουν βγάλει στην Ελλάδα το θηλασμό από αηδιαστικό και σκανδαλώδη μέχρι άχρηστο. Εξεπλάγην πέρσι τέτοια εποχή που πήγα σε φιλικό σπίτι μουσουλμάνων στην Αλβανία και η νύφη θήλαζε με τρόπο που στην Ελλάδα θα αποτελούσε σκάνδαλο (δηλαδή τόλμησε να έχει το μαστό της απ’εξω χωρίς σεντονάκι) μπροστά στον πεθερό της. Φυσικά κανεις δεν είχε πρόβλημα με αυτό, ούτε σκανδαλίστηκε.
Φυσιολογικά πράγματα τα θεωρούμε αφύσικα τη στιγμή που ως ορθόδοξο έθνος έχουμε ακόμα και την Παναγία σε εικόνες θηλάζουσα με μαστό ακάλυπτο.
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Μονο ας μην χεωνουμε ως τεμπελες, φυγοπονες και ανεπαρκεις μανες αυτες που οντως δεν εχουν αρκετο γαλα η εχουν οντως καταθλιψη. Ας μην ειμαστε τοσο καχυποπτοι με τις γυναικες σε οποιαδηποτε χωρα. Καθε μια κανει το καλυτερο που μπορει.
Προς Θεου κανένας δεν είπε κάτι τέτοιο απλά από γνωστές και φίλες που έχω και βγάζω το συμπέρασμα δεν προσπάθησαν καν..πως γινετε να ξέρεις οτι δεν έχεις γάλα απο την στιγμή που ο θηλασμός θέλει χρόνο μέχρι να σταθεροποιηθεί?
Επίσης επειδή γέννησα σε κλινική (για καλύτερα υποτίθεται και λόγο εγκυμοσύνης υψηλού κινδύνου) θα πω ότι μαία μου είπε να αντλήσω το γάλα και να το πετάξω??είναι δυνατόν??δεν είχα καμία ενημέρωση και θα συμφωνήσω ότι σαν χώρα δεν υποστηρίζουμε αυτήν την φυσιολογική για μένα κατάσταση όσο θα έπρεπε

Καλησπερα και να σου ζησουν να τα χαιρεσαι τα διδυμακια σου:clap:.Εγω παλι σαν παλια μαμα για το θεμα θηλασμου να πω την δικια μου εμπειρια,ο γιος μου γεννηθηκε 5 κιλα και 65 ποντους(τερατακι).Μολις γεννησα ημουν στα 20 ,στο Ηρα τοτε,μου πηραν γαλα να δουν αν θα χορταινει ο μικρος,μετα ηρθε η μαια και μου λεει θα δινεις και ξενο γιατιδεν ειναι καλο το γαλα σου και θα πειναει.Ετσι και εγινε (στις 35 μερες ομως σχεδον μου κοπηκε)λοιπον ο γιος μου και 1.98 εγινε και αρρωστια δεν ηξερε και δεμενοι ειμαστε .Ετσι πιστευω οτι γενικα γινεται πολυ φασαρια για το τιποτα.Τωρα αγαπητες μου κανετε πολυ φασαρια(χωρις να θελω να σας προσβαλω )για κατι πολυ φυσικο και απλο οπως η μητροτητα δεν ειναι και κατι το περιεργο και αφυσικο,ανεκαθεν γεννουσαμε ,θηλαζαμε η οχι και η καθε μια οικογενεια μεγαλωνε τα παιδια της κατα πως νομιζε,χωρις ειδικους κτλ.Στην τελικη αυτο θα δειξει αλλα δεν νομιζω οτι με την συνδρομη των ειδικων θα βγουν οι τελειοι ανθρωποι η εστω κατα πολυ καλυτεροι,ειδωμεν και ευχομαι να διαψευστω.Συγνωμη αν ακουγετε σαν κηρυγμα και γιατι μου βγηκε τεραστιο,ελπιζω να μην κουρασα:)
Δεν είμαι και καιμία κολλημένη ούτε κατακρίνω κανέναν απλά βλέπω ότι οι περισσότεροι καταφέυγουν στην ευκολη λύση..θα σου πω μόνο ότι σαν πρόσφατη μαμα για όλα υπάρχουν λύσεις αν θέλεις να κάνεις κάτι..και να αυξήσεις το γάλα με πολλούς τρόπους αλλά και την ποιότητα του..ίσως και γω να μην έμπαινα στην διαδικασία αλλά εφόσον μπορώ να προσφέρω κατι καλύτερο στα παιδιά μου και γιατί να μην δεν το κάνω??

ΜΠΡΑΒΟ!!!!!! Επιτέλους βρήκαμε άνθρωπο στη χώρα αυτή που απλά κάνει το φυσιολογικό. Μήπως να κάνουμε παρέα; :D
Γιατί όχι??
έχουμε περισσότερα κοινά απότι νομίζεις
1. συνονόματος με τον συζυγο όνομα και επώνυμο
2. η μαμά της Αλυόνας είναι ξένη, το ίδιο και η δική μου
3. τα παιδιά μας είναι κοντά ηλικιακά
4. Συμφωνούμε
5. αγαπάμε τα ταξίδια
6. Ονειρευόμαστε την Ισλανδία:bleh:
Σε κάλυψα?????
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Προς Θεου κανένας δεν είπε κάτι τέτοιο απλά από γνωστές και φίλες που έχω και βγάζω το συμπέρασμα δεν προσπάθησαν καν..πως γινετε να ξέρεις οτι δεν έχεις γάλα απο την στιγμή που ο θηλασμός θέλει χρόνο μέχρι να σταθεροποιηθεί?
Επίσης επειδή γέννησα σε κλινική (για καλύτερα υποτίθεται και λόγο εγκυμοσύνης υψηλού κινδύνου) θα πω ότι μαία μου είπε να αντλήσω το γάλα και να το πετάξω??είναι δυνατόν??δεν είχα καμία ενημέρωση και θα συμφωνήσω ότι σαν χώρα δεν υποστηρίζουμε αυτήν την φυσιολογική για μένα κατάσταση όσο θα έπρεπε



Δεν είμαι και καιμία κολλημένη ούτε κατακρίνω κανέναν απλά βλέπω ότι οι περισσότεροι καταφέυγουν στην ευκολη λύση..θα σου πω μόνο ότι σαν πρόσφατη μαμα για όλα υπάρχουν λύσεις αν θέλεις να κάνεις κάτι..και να αυξήσεις το γάλα με πολλούς τρόπους αλλά και την ποιότητα του..ίσως και γω να μην έμπαινα στην διαδικασία αλλά εφόσον μπορώ να προσφέρω κατι καλύτερο στα παιδιά μου και γιατί να μην δεν το κάνω??



Γιατί όχι??
έχουμε περισσότερα κοινά απότι νομίζεις
1. συνονόματος με τον συζυγο όνομα και επώνυμο
2. η μαμά της Αλυόνας είναι ξένη, το ίδιο και η δική μου
3. τα παιδιά είναι κοντά ηλικιακά
4. Συμφωνούμε
5. αγαπάμε τα ταξίδια
6. Ονειρευόμαστε την Ισλανδία:bleh:
Σε κάλυψα?????
Αγαπητη μου εγινα μαμα πριν απο 34 χρονια,γεννησα φυσιολογικοτατα ενα μωρο 5 κιλων 65 ποντων οντας 20 χρονων και πρωτη γεννα ,κατι που σημερα ουτε στα ονειρα σας γινετε(μου βγηκαν κοινως τα ματια)λες αν υπηρχε τοτε κατι να μην θηλαζα το τερατακι μου?απλα τοτε ουτε ολοι κοβονταν τοσο για τον θηλασμο (οπως τωρα που εχει γινει θεμα για το αυτονοητο)ουτε επαθε και κανεις τιποτα επειδη δεν θηλασε.Η πεθερα μου εκανε 7 παιδια 4 που δεν δουλευε τα θηλασε 3 οχι γιατι λογω φτωχειας θηλαζε αλλα που δεν ειχαν οι μανες τους,ε !δεν παθαν και τιποτα τα μικρα (τωρα η μικροτερη ειναι 50 με παιδια και εγγονια)που δεν θηλασαν!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Προς Θεου κανένας δεν είπε κάτι τέτοιο απλά από γνωστές και φίλες που έχω και βγάζω το συμπέρασμα δεν προσπάθησαν καν..πως γινετε να ξέρεις οτι δεν έχεις γάλα απο την
Παλι θα με κατηγορησει ο @KonstantinosAlyona οτι μιλαω για μεμονωμενες περιπτωσεις.
Ειχα ενα χρονο αδεια μητροτητας οποτε για μενα οκ.
Καποια στιγμη εμφανιστηκε στη δουλεια συμβασιουχος λεχωνα 2 μηνων. Ειχε γαλα αλλα και εμενε μακρια, καπου μια ωρα δρομος. Επειδη δεχοταν ολη την πίεση για αποκλειστικο θηλασμο την ειχαμε με κλαμματα καθε φορα που στη μεση του ωραριου την επαιρνε η μαμα της τηλεφωνο και της ελεγε οτι το μωρο κλαιει γιατι πειναει. Και η μαια την ειχε τρομοκρατησει οτι αν δωσει φορμουλα θα κοψει το μωρο τον θηλασμο. Πραγματικα δεν εχω δει ανθρωπο να βασανιζεται περισοοτερο. Τα τηλεφωνα ηταν ασταματητα στο τελος του ωραριου, ακουγε το μωρο που εκλαιγε και κατερρεε και εφευγε καθε μερα τρεχοντας με ταξι. Την επομενη χρονια διοριστηκε μονιμα αλλα πηρε αδεια χωρις αποδοχες για να συνεχισει τον θηλασμο.

Εγω δεν θα την χρεωνα αν κατερρεε απο την πιεση που δεχοταν απο το βασανο του παιδιου της. Πρεπει να εχεις λυμενα τα οικονομικα σου προβληματα για να κανεις κατι τετοιο, να φυγεις απο τη δουλεια για εναν χρονο Γι αυτο λεω οτι ο Φαρος απευθυνεται στις δικες του πελατισσες που τα εχουν λυσει.
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Αγαπητη μου εγινα μαμα πριν απο 34 χρονια,γεννησα
Πριν 35 χρόνια από ότι ξέρω οι γυναίκες το προσπαθούσαν τουλάχιστον.Αποτι μου είπε η συμβουλός θηλασμού το ποσό έχει μειωθεί δραματικά και όχι επειδή υπάρχει κάποιος σημαντικός λόγος..

δεν παθαν και τιποτα τα μικρα
Δεν κατακρίνω κανέναν ούτε και γω ήθελα να θηλάσω πριν γεννήσω αλλά λόγω της περιπετειάς μου (3μαστίτιδες και χειρουργείο για απόστημα στήθους από λάθος διαγνωση γιατρού) με πιάσαν οι εγωισμοί μου και τα κατάφερα..
Για μένα είναι περισσότερο προσωπικό το θέμα μιας που κοντεψα να χάσω το στήθος μου και χαιρομαι που τα καταφερα τελικά,με θήλαστρο φυσικά με δυο νεογάννητα και χωρίς καμία βοήθεια..επίσης θα σου πω πως πριν μείνω έγκυος ζυγιζα 50κιλά οπότε όπως καταλαβαίνεις τα διδυμάκια μου γεννήθηκαν 2κιλά το ένα,πράγμα που σημαίνει πως ο θηλασμός ήταν περισσότερο αναγκαίος..παρολα αυτά η στηριξη του γιατρού και της κλινικής μηδαμινή..γιαυτό και τσαντίζομαι όταν ακούω πολλές που δεν έχουν την υπομονη..καταλαβαίνεις
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Αλήθεια, σταματώ εδώ, δεν μπορώ να βγάλω άκρη. :cool: (Το ήξερα κατά βάθος όταν ξεκινούσα)
- Ποιος διάολο είναι αυτός ο Φάρος; Δε με απασχολεί!
- Μη μου λες για μεμονωμένες περιπτώσεις, όταν σε μια χώρα το 99% των μανάδων δε θηλάζει μετά το εξάμηνο, δεν πρόκειται για κάτι μεμονωμένο, αλλά για μόδα - βλακεία - άγνοια και οτιδήποτε άλλο, με κάποιο ποσοστό προβλημάτων που ανέφερες, προβλήματα που υπάρχουν και σε άλλες χώρες, δεν ανακαλύψαμε εδώ τη δουλειά, την κατάθλιψη, τα οικογενειακά θέματα και οτιδήποτε άλλο. Επίσης, όταν είμαστε πρώτη χώρα σε καισαρικές, σιγά μην έχω απαιτήσεις για θηλασμό.
- Δε σημαίνει ότι επειδή ξέρω έναν που θήλαζε και έναν άλλο που δε θήλαζε και τελικά ο δεύτερος έγινε γιατρός και ο πρώτος άστεγος, ότι όλα καλά, δεν τρέχει τίποτα αν δε θηλάσεις. Τρέχει, μπορεί απλά ο μικρός μου αν δε θήλαζε να είχε κολικούς, μπορεί και όχι, πού να το ξέρουμε. Ο θηλασμός είναι κάτι εντελώς φυσιολογικό και απαραίτητο, χωρίς να σταυρώνουμε όσες δεν το κάνουν, δε με απασχολεί κιόλας.
- Δεν είναι κακό να πει κανείς "Ναι, το τάδε πράγμα συμφωνώ ότι είναι καλύτερο σε κάθε περίπτωση, εν γνώσει μου δεν το κάνω, για τον τάδε λόγο".
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Πριν 35 χρόνια από ότι ξέρω οι γυναίκες το προσπαθούσαν τουλάχιστον.Αποτι μου είπε η συμβουλός θηλασμού το ποσό έχει μειωθεί δραματικά και όχι επειδή υπάρχει κάποιος σημαντικός λόγος..



Δεν κατακρίνω κανέναν ούτε και γω ήθελα να θηλάσω πριν γεννήσω αλλά λόγω της περιπετειάς μου (3μαστίτιδες και χειρουργείο για απόστημα στήθους από λάθος διαγνωση γιατρού) με πιάσαν οι εγωισμοί μου και τα κατάφερα..
Για μένα είναι περισσότερο προσωπικό το θέμα μιας που κοντεψα να χάσω το στήθος μου και χαιρομαι που τα καταφερα τελικά,με θήλαστρο φυσικά με δυο νεογάννητα και χωρίς καμία βοήθεια..επίσης θα σου πω πως πριν μείνω έγκυος ζυγιζα 50κιλά οπότε όπως καταλαβαίνεις τα διδυμάκια μου γεννήθηκαν 2κιλά το ένα,πράγμα που σημαίνει πως ο θηλασμός ήταν περισσότερο αναγκαίος..παρολα αυτά η στηριξη του γιατρού και της κλινικής μηδαμινή..γιαυτό και τσαντίζομαι όταν ακούω πολλές που δεν έχουν την υπομονη..καταλαβαίνεις
Αγαπητη μου ,αν και επαναλαμβανομαι εχετε κανει την τριχα τριχια ,που λεει ηπεθερα μου καλη της ωρα.Το ακουω συχνα και λογω της δουλειας μου,η γεννα ο θηλασμος το να εισαι γονιος ουτε εσεις οι νεοι το ανακαλυψατε ουτε ειναι και κατι τραγικα μεγαλοιωδες ,απο την αυγη του χρονου η γυναικα γεννα ,θηλαζει κλπ δεν ειναι και κατορθωμα ,φυσιολογικα πραγματα ειναι δεν ανακαλυψατε και τον τροχο !αλλωστε τωρα τελευταια εγιναν μοδα οι συμβουλοι θηλασμου(λες και δεν ξερει μια γυναικα να θηλασει το μωρο της)η πεθερα μου και η μαμα μου ειχαν συμβουλο θηλασμου γιαυτο θηλασαν:haha:.Μην τρελαθουμε κιολας για τα φυσιολογικα ,προσγειωθητε κοριτσια σας περιμενουν πραγματικα ζορια μεχρι να κλεισετε τα ματια σας(γιατι τοτε τελειωνει η μητροτητα)!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Αντιγραφω απο την ερευνα που παρεθεσες και δεν ξερω πως προκυπτει το 'Δεν υπαρχει δεν μπορω αλλα δεν θελω"


Οι μισές περίπου από τις μητέρες που σταμάτησαν να θηλάζουν (45%), ανέφεραν σαν βασικό λόγο διακοπής το «ανεπαρκές γάλα». Ακολουθούν σε συχνότητα τα «προβλήματα με το στήθος» (9%), κούραση/άγχος/κατάθλιψη (9%) και η επιστροφή στην εργασία (8%), (Παράρτημα 3-Πίνακας Π3β).
Το ανεπαρκες γαλα οφειλεται στο οτι δεν ξερουν κ βασικα δε μπαινουν στον κοπο να μαθουν να θηλαζουν . Δεν ειναι το θεμα μας μας ο θηλασμος, αλλα να δεν θηλασεις σωστα δεν εχεις γαλα. Ειναι φοβερο πως οι γυναικες πλεον δεν εχουν γαλα, ενω πριν τη φόρμουλα ειχαν.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Αλήθεια, σταματώ εδώ, δεν μπορώ να βγάλω άκρη. :cool: (Το ήξερα κατά βάθος όταν ξεκινούσα)
- Ποιος διάολο είναι αυτός ο Φάρος; Δε με απασχολεί!
- Μη μου λες για μεμονωμένες περιπτώσεις, όταν σε μια χώρα το 99% των μανάδων δε θηλάζει μετά το εξάμηνο, δεν πρόκειται για κάτι μεμονωμένο, αλλά για μόδα - βλακεία - άγνοια και οτιδήποτε άλλο, με κάποιο ποσοστό προβλημάτων που ανέφερες, προβλήματα που υπάρχουν και σε άλλες χώρες, δεν ανακαλύψαμε εδώ τη δουλειά, την κατάθλιψη, τα οικογενειακά θέματα και οτιδήποτε άλλο. Επίσης, όταν είμαστε πρώτη χώρα σε καισαρικές, σιγά μην έχω απαιτήσεις για θηλασμό.
- Δε σημαίνει ότι επειδή ξέρω έναν που θήλαζε και έναν άλλο που δε θήλαζε και τελικά ο δεύτερος έγινε γιατρός και ο πρώτος άστεγος, ότι όλα καλά, δεν τρέχει τίποτα αν δε θηλάσεις. Τρέχει, μπορεί απλά ο μικρός μου αν δε θήλαζε να είχε κολικούς, μπορεί και όχι, πού να το ξέρουμε. Ο θηλασμός είναι κάτι εντελώς φυσιολογικό και απαραίτητο, χωρίς να σταυρώνουμε όσες δεν το κάνουν, δε με απασχολεί κιόλας.
- Δεν είναι κακό να πει κανείς "Ναι, το τάδε πράγμα συμφωνώ ότι είναι καλύτερο σε κάθε περίπτωση, εν γνώσει μου δεν το κάνω, για τον τάδε λόγο".
Αγαπητε πως θες να βρεις ακρη σε κατι καθαρα γυναικειο,ουτε γεννησες ουτε καν θα....αλλωστε με ποιο δικαιωμα απαιτεις να θηλασει καποιος οταν δεν μπορεις να το κανεις εσυ?Κατι ειπες ποιο πανω να αγαπαει και να σεβεται ο γιος σου το διαφορετικο ,συγνωμη αλλα απο τα γραφομενα σου χλωμο το κοβω!!!!!!!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Αγαπητη μου ,αν και επαναλαμβανομαι εχετε κανει την τριχα τριχια ,που λεει ηπεθερα μου καλη της ωρα.Το ακουω συχνα και λογω της δουλειας μου,η γεννα ο θηλασμος το να εισαι γονιος ουτε εσεις οι νεοι το ανακαλυψατε ουτε ειναι και κατι τραγικα μεγαλοιωδες ,απο την αυγη του χρονου η γυναικα γεννα ,θηλαζει κλπ δεν ειναι και κατορθωμα ,φυσιολογικα πραγματα ειναι δεν ανακαλυψατε και τον τροχο !αλλωστε τωρα τελευταια εγιναν μοδα οι συμβουλοι θηλασμου(λες και δεν ξερει μια γυναικα να θηλασει το μωρο της)η πεθερα μου και η μαμα μου ειχαν συμβουλο θηλασμου γιαυτο θηλασαν:haha:.Μην τρελαθουμε κιολας για τα φυσιολογικα ,προσγειωθητε κοριτσια σας περιμενουν πραγματικα ζορια μεχρι να κλεισετε τα ματια σας(γιατι τοτε τελειωνει η μητροτητα)!
Αυτό ακριβώς, η τρίχα τριχιά
Φτάσαμε στο σημείο να έχουμε συμβούλους θηλασμού, για κάτι αυτονόητο. Ναι, γιατί η Medela, η Pampers, τα Almiron και όλα αυτά τα σκατά, είναι παντού μέσα στις κλινικές και τα νοσοκομεία, γιατί οι γιατροί σε σπρώχνουν στην καισαρική για να μην τους χαλάσεις την άδεια, γιατί σου λένε να δίνεις και ξένο γάλα από την πρώτη μέρα (ενώ το μητρικό γάλα θέλει τρεις μέρες να κατέβει κανονικά, και το πρωτόγαλα αρκεί στο βρέφος, σωστά; Αφού τα ξέρετε καλύτερα εσείς ;) ), γιατί η τηλεόραση, οι διαφημίσεις, η εύκολη ζωή οδηγούν τη μάνα που δεν ξέρει και φοβάται στον εύκολο δρόμο, της σκόνης.
Όταν λοιπόν, το 2018, στα δωρεάν μαθήματα τοκετού και θηλασμού ενός δημόσιου νοσοκομείου, προσέρχονται σε πόλη σαν τη Θεσσαλονίκη καμιά δεκαριά γυναίκες, τότε ναι, θα πούμε τα< αυτονόητα.
Και κάτι τελευταίο, η υποτίμηση κάθε μάνας του σήμερα γιατί τότε ήταν πιο δύσκολα, δε δείχνει επίπεδο. Και η γιαγιά η δική σας μπορεί να ήταν πιο δύσκολα από εσάς, τι να γίνει τώρα, να ντραπούμε;
Συμπερασματικά, ναι, θα συνεχίζουμε να λέμε το αυτονόητο, το οποίο το κάνει μονο το 1% των γυναικών στη χώρα μας σήμερα, το αυτονόητο. Το αυτονόητο και το φυσιολογικό!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Αγαπητε πως θες να βρεις ακρη σε κατι καθαρα γυναικειο,ουτε γεννησες ουτε καν θα....αλλωστε με ποιο δικαιωμα απαιτεις να θηλασει καποιος οταν δεν μπορεις να το κανεις εσυ?Κατι ειπες ποιο πανω να αγαπαει και να σεβεται ο γιος σου το διαφορετικο ,συγνωμη αλλα απο τα γραφομενα σου χλωμο το κοβω!!!!!!!
Υπαγόρευε η σύζυγος, αν αυτό έχει σημασία για εσάς. Επαναλαμβάνω, η υποτίμηση δε δείχνει επίπεδο, αφήστε αυτά τα δήθεν "αγαπητέ" καλύτερα. Και απαντήστε μου σε όσα λέω
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Εχουμε χασει το νοημα. Παν μετρον αριστον παιδια. Καλο ειναι να ταξιδευουμε με τα παιδια μας οσο μπορουμε κ οσο μας ακολουθούν. Και οταν εχουμε αναγκη να μεινουμε μονοι μπορουμε νατο κανουμε. Δεν κατηγορει κανεις κανενα. Αλλα δεν βρισκω σωστο να προτρεπουμε νεους γονεις να παρκαρουν τα παιδιαα σε παππουδες. Και προσωπικα δε θα αλλαζα με τιποτα το βλεμμα κ τη χαρα της κορης μου οταν διασκεδαζε 20 μηνων στο Disney World, η οταν ανεβαινε στο τελεφερικ στο Hong Kong και φωναζε να παμε πιο ψηλα, κ ας μη θυμαται τιποτα .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom