Κινηματογραφική κουβέντα....

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Δεν ξέρω αν το βάζω αυτό σωστα εδω αλλα τον ερχόμενο Μάιο ο Hugh Jackman θα κανει συναυλιακο τουρ με τραγουδια απο ταινιες μιουζικαλ που εχει πρωταγωνιστησει οπως το The Greatest Showman και οι Αθλιοι.
http://www.justjared.com/2018/11/29/hugh-jackman-announces-world-tour-dates-cities-venues/
Ημερομηνιες εχουν βγει,τα εισιτηρια απο 7/12!
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Αριστουργηματική ταινία είναι και η τελευταία, του μεγάλου μινιμαλιστή σκηνοθέτη Άκι Καουρισμάκι "Η άλλη όψη της ελπίδας". Την είχα δει εν όψει ενός πρόσφατου ταξιδιού μου στη Φινλανδία και θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες ταινίες παραγωγής του έτους 2017.
Προτείνω να τη δείτε
και θα με θυμηθείτε.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.298
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Το Backstabbing for beginners του 2018 διαπραγματεύεται την πραγματική ιστορία εσωτερικής διαφθοράς στο Πρόγραμμα Πετρέλαιο αντί τροφίμων του ΟΗΕ στο Ιράκ, η οποία έχει και μια οσμή Ελλάδας στο τέλος του έργου.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
@KIKI, έχεις δίκιο. Η ταινία "Ψυχρός πόλεμος" είναι εξαιρετική ταινία. Τον Παβλικόφσκι τον θεωρώ από τους πολύ αξιόλογους σκηνοθέτες. Έχω δει και παλαιότερες του ταινίες οι οποίες είναι πολύ καλές όπως η "Ida" (2013).
Εμένα μου άρεσε η ταινία αλλά περίμενα κάτι παραπάνω;;την βρήκα απλά καλή,με εξαιρετικά μουσικά ακούσματα!Η "Ιda"μου προκάλεσε πιό δυνατά συναισθήματα!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μη χάσετε το"ROMA":του βραβευμένου με Όσκαρ σκηνοθέτη Αλφόνσο Κουαρόν.Αυτοβιογραφική αριστουργηματική ταινία,εστιάζει στη ζωή μιάς πλούσιας οικογένειας της συνοικίας Ρομα στο Μεξικό (δεκαετία 1970),τα προβλήματα της οικογένειας και τα τελείως διαφορετικά προβλήματα της φτωχικής τάξης του "υπηρετικού"προσωπικού...Κεντρική ηρωίδα η νεαρή ταλαιπωρημένη υπηρέτρια και στο επίκεντρο οι διαπλεκόμενες σχέσεις της και αλληλεπιδράσεις με τα πρόσωπα της αστικής οικογένειας και όλα αυτά εν μέσω έντονων πολιτικοκοινωνικών αναταραχών και εξεγέρσεων της εποχής εκείνης.
Υποβλητική άκρως συγκινητική και ανθρώπινη ταινία με διαρκείς αντιθέσεις αλλά και σημεία σύγκλισης διαφορετικών κόσμων με μιά αψογη αρτιότατη σκηνοθεσία και φωτογραφία...η κάμερα εστιάζει σε λεπτομέρειες ...ήδη από το ξεκίνημα του έργου και την πρώτη σκηνή που είναι "κολλημένη"σε ένα πλάνο καταλαβαίνεις ότι δεν πρόκειται για μια συνηθισμένη ταινία.Ωστόσο και παρά την μεγάλη της διάρκεια δεν κουράζει ίσα ίσα σε καθηλώνει και σε μαγεύει!!Πλούσια παραγωγή με πλειάδα ηθοποιών και κομπάρσων ,θα την χαρακτήριζα Η(κεφαλαίο Η)
τέχνη στο μεγαλείο της!!
Στο τρίτο μέρος δε ..οι σκηνές στο μαιευτήριο !!αλλά και προς το τέλος στη θάλασσα είναι τόσο μα τόσο σοκαριστικά πειστικές που είχα την εντύπωση ότι βλέπω ντοκυμαντέρ και όχι ταινία!!!!
Αν και ακόμα περιμένουμε να δούμε και άλλες καινούργιες ταινίες πιστεύω ότι αυτή θα πρωταγωνιστήσει σαν φαβορί για τα Όσκαρ!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
"ΟΛΟΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ"
του βραβευμένου με Οσκαρ Ιρανού Ασγκάρ Φαραντί...
Κατώτερη των προσδοκιών μου ,υποδεέστερη των προηγούμενων του ταινιών, ο Φαραντί μ αυτήν την ταινία κάνει ένα τόλμημα νομίζω για πρώτη φορα;;να χρησιμοποιήσει διεθνές κάστ ηθοποιών(και όχι Ιρανούς) και να αναφερθεί σε μιά κουλτούρα διαφορετική(ευρωπαική),δεδομένου ότι η ταινία είναι γυρισμένη στην Ισπανία.
Πρόκειται για ένα οικογενειακό δράμα γύρω από την απαγωγή μιάς νεαρής κοπέλας ...του λείπει το βαθειά ανθρωποκεντρικό στοιχείο με τις εκπλήξεις, τα ψέμματα τις "καλυμμένες"αλήθειες....
Μου φάνηκε σαν μιά αποτυχημένη προσπάθεια να μοιάσει στο ύφος τις προηγούμενες του ταινίες και το γνωστό του στύλ.Προβλέψιμο σενάριο χωρίς να σου προσδώσει τόσο δυνατά συναισθήματα όσο θάπρεπε σε σχέση με το κεντρικό του θέμα.
Το δίδυμο Χαβιέ Μπαρδέμ -Πενέλοπε Κρουζ πολύ καλοί στους ρόλους τους,ειδικά ο Χαβιέ Μπαρδέμ νομίζω παίρνει στις πλατες του όλο το έργο..
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.298
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Δε νομίζω ότι η εξήγηση της ταινίας είναι τόσο απλή. Το τέλος (και η λύση του μυστηρίου) είναι αλληγορικά και έχουν να κάνουν όχι με τους δράστες καθεαυτό αλλά με τα κρυμμένα οικογενειακά μίση, δεν μπορώ να πω περισσότερα γιατί θα είναι σπόιλερ.
Δηλαδή μπορεί να μην υπάρχουν οι φοβερές ανατροπές αλλά ο Ιρανός θέλει να δείξει πώς συμπεριφερόμαστε σε περιπτώσεις εγκλημάτων, απαγωγών κτλ και πώς αυτή μας η συμπεριφορά επηρεάζεται από το τι πιστεύουμε γενικά για τον καθένα ενοχοποιώντας ή αθωώνοντας τον χωρίς να βλέπουμε τα πραγματικά δεδομένα αντικειμενικά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μη χάσετε το"ROMA":του βραβευμένου με Όσκαρ σκηνοθέτη Αλφόνσο Κουαρόν.Αυτοβιογραφική αριστουργηματική ταινία,εστιάζει στη ζωή μιάς πλούσιας οικογένειας της συνοικίας Ρομα στο Μεξικό (δεκαετία 1970),τα προβλήματα της οικογένειας και τα τελείως διαφορετικά προβλήματα της φτωχικής τάξης του "υπηρετικού"προσωπικού...Κεντρική ηρωίδα η νεαρή ταλαιπωρημένη υπηρέτρια και στο επίκεντρο οι διαπλεκόμενες σχέσεις της και αλληλεπιδράσεις με τα πρόσωπα της αστικής οικογένειας και όλα αυτά εν μέσω έντονων πολιτικοκοινωνικών αναταραχών και εξεγέρσεων της εποχής εκείνης.
Υποβλητική άκρως συγκινητική και ανθρώπινη ταινία με διαρκείς αντιθέσεις αλλά και σημεία σύγκλισης διαφορετικών κόσμων με μιά αψογη αρτιότατη σκηνοθεσία και φωτογραφία...η κάμερα εστιάζει σε λεπτομέρειες ...ήδη από το ξεκίνημα του έργου και την πρώτη σκηνή που είναι "κολλημένη"σε ένα πλάνο καταλαβαίνεις ότι δεν πρόκειται για μια συνηθισμένη ταινία.Ωστόσο και παρά την μεγάλη της διάρκεια δεν κουράζει ίσα ίσα σε καθηλώνει και σε μαγεύει!!Πλούσια παραγωγή με πλειάδα ηθοποιών και κομπάρσων ,θα την χαρακτήριζα Η(κεφαλαίο Η)
τέχνη στο μεγαλείο της!!
Στο τρίτο μέρος δε ..οι σκηνές στο μαιευτήριο !!αλλά και προς το τέλος στη θάλασσα είναι τόσο μα τόσο σοκαριστικά πειστικές που είχα την εντύπωση ότι βλέπω ντοκυμαντέρ και όχι ταινία!!!!
Αν και ακόμα περιμένουμε να δούμε και άλλες καινούργιες ταινίες πιστεύω ότι αυτή θα πρωταγωνιστήσει σαν φαβορί για τα Όσκαρ!!
Δεν μπόρεσα να τη δω στο φεστιβάλ της Αβάνας, αλλά και οι τρεις σινεφίλ φίλοι που την είδαν μου είπαν πως τη βρήκαν πάρα πολύ κουραστική. Γενικά κακές κριτικές και από τους Λατινοαμερικάνους κριτικούς, έφυγε χωρίς βραβείο παρότι ήρθε ως φαβορί. Άλλες μεξικανικες τα πήγαν πολύ καλύτερα.

Θα γράψω αργότερα για το φεστιβάλ, επιτέλους οι κουβανικες φέτος ήταν εξαιρετικές, φανταστική σοδειά το 2018.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Δεν μπόρεσα να τη δω στο φεστιβάλ της Αβάνας, αλλά και οι τρεις σινεφίλ φίλοι που την είδαν μου είπαν πως τη βρήκαν πάρα πολύ κουραστική. Γενικά κακές κριτικές και από τους Λατινοαμερικάνους κριτικούς, έφυγε χωρίς βραβείο παρότι ήρθε ως φαβορί. Άλλες μεξικανικες τα πήγαν πολύ καλύτερα.

Θα γράψω αργότερα για το φεστιβάλ, επιτέλους οι κουβανικες φέτος ήταν εξαιρετικές, φανταστική σοδειά το 2018.
Περιμένουμε ......
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεν μπόρεσα να τη δω στο φεστιβάλ της Αβάνας, αλλά και οι τρεις σινεφίλ φίλοι που την είδαν μου είπαν πως τη βρήκαν πάρα πολύ κουραστική. Γενικά κακές κριτικές και από τους Λατινοαμερικάνους κριτικούς, έφυγε χωρίς βραβείο παρότι ήρθε ως φαβορί. Άλλες μεξικανικες τα πήγαν πολύ καλύτερα.

Θα γράψω αργότερα για το φεστιβάλ, επιτέλους οι κουβανικες φέτος ήταν εξαιρετικές, φανταστική σοδειά το 2018.
Εχει κερδίσει τα βραβεία πέντε ενώσεων κριτικών της Αμερικής..Σικάγο,Φιλαδέλφεια,Λος αντζελες,Τορόντο και Ν.Υόρκης.Τέλος πάντων αυτό μπορεί να σημαίνει πολλά μπορεί και τίποτε...τώρα το διάβασα (θέλω να πώ αφού είδα την ταινία)επειδή ανέφερες για βραβεία.
Η "ματιά"στην τέχνη στην καθε είδους τέχνη και εδώ μιλάμε για τον κινηματογράφο είναι υποκειμενική γι αυτό και έχει πολύ ενδιαφέρον η κουβέντα που κάνουμε εδώ και οι διαφορετικές απόψεις που εκφράζουμε πολλές φορές(Οπως και με τον North πιό πάνω για την άλλη ταινία έχουμε άλλη άποψη ο καθένας)
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Δεν μπόρεσα να τη δω στο φεστιβάλ της Αβάνας, αλλά και οι τρεις σινεφίλ φίλοι που την είδαν μου είπαν πως τη βρήκαν πάρα πολύ κουραστική. Γενικά κακές κριτικές και από τους Λατινοαμερικάνους κριτικούς, έφυγε χωρίς βραβείο παρότι ήρθε ως φαβορί. Άλλες μεξικανικες τα πήγαν πολύ καλύτερα.
Μου έκανε φοβερή εντύπωση αυτό που έγραψες και το έψαξα λίγο. Το Roma δεν ήταν στο διαγωνιστικό μέρος, προβλήθηκε απλά στα πλαίσια του φεστιβάλ.
Προσωπικά, "κουραστική ταινία" θα ήταν ο τελευταίος χαρακτηρισμός που θα χρησιμοποιούσα. Μακάρι να συνέχιζε για άλλο τόσο!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Είδα το Roma δυστυχως σε λαπτοπ , τα ασχημα της επαρχιας .

Σε πρώτη ανάγνωση.
Σαν ταινία την βρήκα αρτια . Πολυ καλή καταγραφή εξωτερικών και εσωτερικων χώρων .
Η σκηνή της γέννας μπαινει άνετα στην ανθολογία του σινεμά .
Η ερασιτέχνης πρωταγωνίστρια εξαιρετική .Μου θύμισε την επιλογη του Δαμιανού στην Ευδοκία .
Ο σκηνοθετης - σεναριογραφος - φωτογράφος - συνμοντερ Κουαρόν αψογος σε όλα .

Με δεύτερη ανάγνωση .
Προσωπική υπόθεση του Κουαρόν με μεγάλη διάρκεια .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom