Ηνωμένο Βασίλειο Χριστουγεννα στο Λονδινο

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Last edited by a moderator:

Malin

Member
Μηνύματα
10
Likes
7
Μόλις έκλεισε η πλατφόρμα για 25/12!!!
Η μοναδική λύση είναι να πάω Uber από το Heathrow...:cry:
Ειλικρινά θέλω να κλάψω...
Στις 31/12 έχει τρένα;(απελπισμένα ρωτάω πλέον...)
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μόλις έκλεισε η πλατφόρμα για 25/12!!!
Η μοναδική λύση είναι να πάω Uber από το Heathrow...:cry:
Ειλικρινά θέλω να κλάψω...
Στις 31/12 έχει τρένα;(απελπισμένα ρωτάω πλέον...)
Δυστυχώς ανήμερα υπάρχει δυσκολία στις μετακινήσεις. Κοίταξε το site του αεροδρομίου για το meeting point. Για το terminal 5:
Where to meet your driver at T5 | Level 1: Row R | Wait for your driver at Short Stay Car Park 5
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Eυχαριστώ πολύ!


Λες να συναντηθούμε εκεί? Εμείς κλείσαμε για 24/12 17:30
Εμεις 15:30

με κουπονι εκλεισες??ξερεις αν εχει διαθεσιμοτητα ακομα??
Δες εδω διαθεσιμότητα

https://reservation.groupon.co.uk/p...=Groupon&utm_medium=HP&utm_campaign=PreviewBT
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έχω να σας πω ότι έχουν ανοίξει πολλά μαγαζιά της αλυσίδας Busaba με ταϊλανδέζικο φαγητό και εξαιρετικές τιμές!
Εάν σας αρέσει η Ταιλανδέζικη κουζίνα αξίζει να τα επισκεφθείτε...
+1 για Busaba.
 

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Καλησπερα....διεθνης ημερα ninja η σημερινη...μολις ενημερωθηκα απο το ραδιοφωνο γραφοντας αυτο το μνμ...και δεν μπορουσα να μην το μοιραστω με καποιον μου φανηκε τοσο αστειο... Το λοιπον 21-27/12 θα βρεθουμε Λονδινο, εχω παει τουλαχιςτον 5 φορες αλλα η τελευται μετραει 10χρονια πριν....αυτη τη φορα μαζι με την 9χρονη κορη μας... Θα ηθελα λοιπον-αν και εχω διαβασει τα παντα-καποιες συμβουλες... Το προγραμμα μας εχει ως εξης 21/12 φτανουμε στο Gatwick 22:00 οποτε κατευθειαν για υπνο. Την επομενη 22/12 ελεγα να παρουμε το open bus να γυρναμε ολη μερα το Λονδινο προκειμενου η μικρη αφενως να προςανατολιςτει και να παρει μια συνοπτικη δοςη Λονδινου και αφετερου μην κουραςτει. Παραλληλα παμε μουσειο Φυσικης Ιστοριας που θελει πολυ και απογευμα London eye. Εχουμε νοικιασει κοντα στο σταθμο Paddington οποτε η επομενη 23/12 θα ειναι αφιερωμενη σε Camden, Maida Vale και το απογευμα ....ισως Hyde Park. 24/12 ελεγα τωρα εγω να παμε stonehenge και κανα χωριουδακι εκει τριγυρω εχει πολλα....καλη ιδεα η ακυρο?... 25/12 λεγαμε να παμε εκδρομη εκτος και να φαμε σε κανα πανδοχειο για χριστουγεννα... Εχετε καποια προταση για εκτος Λονδινου ανημερα Χριστουγεννων??? 26/12 Ελευθερη μερα walk around.... Οι ερωτησεις μου...απο Gatwick εκτος απο τρενα και λεωφορεια ξερετε καποιο φτηνο shuttle service, Επισης 2 ενηλικες κι ενα παιδι δεχομενου οτι μια μερα θα την φαμε στο open buss συν 1-2 μερες εκδρομες εκτος Λονδινου τι μας συμφερει να βγαλουμε σαν καρτα μεταφορας μενουμε κοντα στους σταθμους Paddington st. & Edware str. Κατι αλλο που προτεινεται με ενδιαφερον για παιδια? Ισως και κατι ενδιαφερον και value for money σε οτι αφορα ρεβεγιον χριστουγεννων...αυτα. Ευχαριστω προκαταβολικα :)
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Nα πας την κόρη σου ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στο Hamleys στην Regent str. Πάντα έχουν ξωτικά απ'εξω κι έναν τυπα ντυμένο Σκρούτζ. Σαν παιδί πάντα μου άρεσε να μπαίνω σε ένα τέτοιο παιχνιδάδικο. Και σαν μεγάλος μου αρέσει δηλαδή.
Winter Wonderland στο Hyde Park επίσης είναι must για όλες τις ηλικίες. Το Aquarium και ο ζωολογικός κήπος είναι πιστεύω επιλογές για τέτοια ηλικία. Αν διαβάζει Harry Potter μπορείτε να πάτε στην πλατφόρμα 9 και 3/4 στο σταθμό Kings Cross και να βγεί φωτογραφία εδώ:
1.JPG
Covent Garden, Oxford,Picadilly, Leicester square, Seven Dials και Carnaby είναι επιλογές για βόλτα αφού τα πάντα είναι στολισμένα, θα σας βγάλει σίγουρα ο δρόμος.

Απο κεί και πέρα εγώ θα την πήγαινα σε κάποιο γνωστό μιούζικαλ. Ακόμα κι αν δεν καταλαβαίνει την γλώσσα καλά είναι ξεχωριστή εμπειρία να δει το Lion King ή τον Alladin.
H αλλιώς αυτό που πέρυσι ήταν υπέροχο:
https://www.oldvictheatre.com/whats-on/2018/a-christmas-carol-2
 

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Nα πας την κόρη σου ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στο Hamleys στην Regent str. Πάντα έχουν ξωτικά απ'εξω κι έναν τυπα ντυμένο Σκρούτζ. Σαν παιδί πάντα μου άρεσε να μπαίνω σε ένα τέτοιο παιχνιδάδικο. Και σαν μεγάλος μου αρέσει δηλαδή.
Winter Wonderland στο Hyde Park επίσης είναι must για όλες τις ηλικίες. Το Aquarium και ο ζωολογικός κήπος είναι πιστεύω επιλογές για τέτοια ηλικία. Αν διαβάζει Harry Potter μπορείτε να πάτε στην πλατφόρμα 9 και 3/4 στο σταθμό Kings Cross και να βγεί φωτογραφία εδώ:
View attachment 257430
Covent Garden, Oxford,Picadilly, Leicester square, Seven Dials και Carnaby είναι επιλογές για βόλτα αφού τα πάντα είναι στολισμένα, θα σας βγάλει σίγουρα ο δρόμος.

Απο κεί και πέρα εγώ θα την πήγαινα σε κάποιο γνωστό μιούζικαλ. Ακόμα κι αν δεν καταλαβαίνει την γλώσσα καλά είναι ξεχωριστή εμπειρία να δει το Lion King ή τον Alladin.
H αλλιώς αυτό που πέρυσι ήταν υπέροχο:
https://www.oldvictheatre.com/whats-on/2018/a-christmas-carol-2

Υπεροχη ιδεα το μιουζικαλ.....πως και δεν το σκεφτηκα. Ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση ανταποκριση και τις ιδεες. Θα παμε και στο Hamleys for sure!!!....και σε μενα θα αρεσει ;)
Μπαινω να βρω εισητηρια....ας ελπισω τελευταια στιγμη κατι λογικο να μπορεσω να κλεισω.

Ευχαριστω παρα πολυ για τις προτασεις!!!
 

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Ούπς....The Lion King για τις ημερομηνίες που θα ειμαστε εκει είναι ολίγον απλησίαστο, αν και από τα πλάνα που είδα πρεπει να είναι συγκλονιστικό. Aladdin λίγο καλύτερες τιμές αλλα από τα πλάνα μου έκανε λίγο κουραστικό...τωρα υπαρχει και η Matilda απ´οτι είδα με καλύτερες τιμές αλλα ..... Μπήκα londonboxoffice και δεν σάιτ απευθείας πάνω κατω τα ίδια. Μήπως ξέρετε κάτι που δεν ξερω για φθηνότερα εισιτήρια ίσως κάποια κάρτα που να δίνει vouchers ...η κάποιο άλλο σάιτ τύπου regroup, groupon....
Επίσης κάποια πρόταση για ρεβεγιόν Xmas κι εκδρομή εκτός London..?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας....:)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.019
Likes
6.398
Καλησπερα....διεθνης ημερα ninja η σημερινη...μολις ενημερωθηκα απο το ραδιοφωνο γραφοντας αυτο το μνμ...και δεν μπορουσα να μην το μοιραστω με καποιον μου φανηκε τοσο αστειο... Το λοιπον 21-27/12 θα βρεθουμε Λονδινο, εχω παει τουλαχιςτον 5 φορες αλλα η τελευται μετραει 10χρονια πριν....αυτη τη φορα μαζι με την 9χρονη κορη μας... Θα ηθελα λοιπον-αν και εχω διαβασει τα παντα-καποιες συμβουλες... Το προγραμμα μας εχει ως εξης 21/12 φτανουμε στο Gatwick 22:00 οποτε κατευθειαν για υπνο. Την επομενη 22/12 ελεγα να παρουμε το open bus να γυρναμε ολη μερα το Λονδινο προκειμενου η μικρη αφενως να προςανατολιςτει και να παρει μια συνοπτικη δοςη Λονδινου και αφετερου μην κουραςτει. Παραλληλα παμε μουσειο Φυσικης Ιστοριας που θελει πολυ και απογευμα London eye. Εχουμε νοικιασει κοντα στο σταθμο Paddington οποτε η επομενη 23/12 θα ειναι αφιερωμενη σε Camden, Maida Vale και το απογευμα ....ισως Hyde Park. 24/12 ελεγα τωρα εγω να παμε stonehenge και κανα χωριουδακι εκει τριγυρω εχει πολλα....καλη ιδεα η ακυρο?... 25/12 λεγαμε να παμε εκδρομη εκτος και να φαμε σε κανα πανδοχειο για χριστουγεννα... Εχετε καποια προταση για εκτος Λονδινου ανημερα Χριστουγεννων??? 26/12 Ελευθερη μερα walk around.... Οι ερωτησεις μου...απο Gatwick εκτος απο τρενα και λεωφορεια ξερετε καποιο φτηνο shuttle service, Επισης 2 ενηλικες κι ενα παιδι δεχομενου οτι μια μερα θα την φαμε στο open buss συν 1-2 μερες εκδρομες εκτος Λονδινου τι μας συμφερει να βγαλουμε σαν καρτα μεταφορας μενουμε κοντα στους σταθμους Paddington st. & Edware str. Κατι αλλο που προτεινεται με ενδιαφερον για παιδια? Ισως και κατι ενδιαφερον και value for money σε οτι αφορα ρεβεγιον χριστουγεννων...αυτα. Ευχαριστω προκαταβολικα :)
Εκτός απ'το φυσικής Ιστορίας, ενδιαφέρον έχει και το Science Museum με πολλά πράγματα να κάνουν τα μικρά και τα μεγάλα παιδιά.

Για τις εκδρομές τώρα, για να πάτε μονοι σας με μέσα μεταφοράς στις 25-26 τις ξεχνάτε γιατί δεν υπάρχουν συγκοινωνίες.
Υπάρχουν κάποια τουρ που μπορείτε να κλείσετε στο Tripadvisor οπως αυτά, τα οποία δίνουν και 15% έκπτωση σε όσους γράφονται πρώτη φορά στο site(οπότε μην κλείσεις την καρτέλα που θα σου βγάλει αυτό το μήνυμα): https://www.groupon.co.uk/deals/premium-tours-ltd-100, https://www.groupon.co.uk/deals/anderson-tours, https://www.groupon.co.uk/deals/premium-tours-ltd-104

Μόνοι σας αν θέλετε εκδρομές καλύτερα να τις κάνετε στις 23/24, σε μέρη όπως Cambridge ή στο Brighton με την πανέμορφη,γεμάτη παιχνίδια, προβλήτα http://www.brightonpier.co.uk/.
Εισιτήρια βρισκεις στο http://www.nationalrail.co.uk/

Ωραία θέα και δωρεάν έχει στο Skygarden, απλά πρέπει να κλείσεις εισιτήρια απ'το site του με το που ανοίξουν οι ημερομηνίες.
Επίσης διδακτική με ωραία θέα και φθηνή ειδικά σε σχέση με το London Eye, είναι και η Tower Bridge.

Για κάρτα μεταφοράς αν έχετε ανέπαφες τραπεζικές κάρτες θα είστε μία χαρά αλλιώς βγάζετε εκεί από μία Oyster για εσάς.


Υ.Γ: Για τις παραστάσεις που λες και για άλλες κοίτα και εδώ https://www.groupon.co.uk/occasion/live-attractions Φυσικά προσοχή στους όρους και στις ημερομηνίες για τις οποίες ισχύουν οι τιμές.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.435
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom