Κρακοβία Εστιατόρια στην Κρακοβία

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Restauracje

Για τους ποιο απαιτητικούς, η Κρακοβία προσφέρει μια μεγάλη πληθώρα εστιατόριων. Εδώ επίσης οι τιμές ποικίλουν ανά μαγαζί όπως και οι γεύσεις.

Πρώτο και καλύτερο μαγαζί το Chłopskie Jadło. Το μαγαζί αυτό προσφέρει παραδοσιακό πολωνικό φαγητό (χωρίς τα νέα προϊόντα όπως ketchup, coca cola ή πατάτες τηγανητές) παρέα με την παραδοσιακή μπύρα. Πριν το φαγητό θα σας προσφέρουν ένα καρβέλι ψωμί παρέα με λαρδί, για να το αλείψετε. Τιμή για ένα σετ γεύμα: γύρω στα 80-100 ζλότυ.

Wentyl βρίσκετε στο κέντρο της Κρακοβίας (Rynek) και οι τιμές είναι ολίγον τσουχτερές. Το φαγητό τους είναι κυρίως ευρωπαϊκό, για ένα φουλ γεύμα υπολογίστε στα 150-200 ζλότυ.

Pod Wawelem. Ένα μικρό και κομψό εστιατόριο ακριβώς δίπλα στο κάστρο Wawel. Φημίζετε για τις τεράστιες ποσότητες κρέατος που προσφέρει, σε προσιτές τιμές. Σετ φαγητού στα 50 ζλότυ

Bary Mleczne


Ή κοινώς Milky Bar. Ένα από τα ποιο διάσημα μαγαζιά φαγητού στην Πολώνια. Δημιουργήθηκαν το 19ο αιώνα, και πήραν το όνομα τους, από τα υλικά τα οποία είχαν σαν βάση στα φαγητά (αυγά, γάλα και αλεύρι). Τα μαγαζιά αυτά, άνθισαν στην εποχή του κομουνισμού, εξαιτίας του φτηνού και φρέσκου φαγητού τους. Σήμερα πολλά μαγαζιά έχουν κλείσει, αλλά υπάρχουν ακόμα στην Κρακοβία καμία 10άρια που ζουν κυρίως από τους φοιτητές. Οι τιμές τους πολλές φορές είναι και 3 φορές φθηνότερες από τα κοινά εστιατόρια, αλλά προσοχή! Σε κανένα μαγαζί δε υπάρχουν γκαρσόνια, πάρα μόνο ταμίες που τους ζητάς το φαγητό που θες, και μετά πας στο παραθυράκι της κουζίνας για να αφήσεις την παραγγελία. Ο μάγειρας θα φωνάξει μετά το πιάτο σου και μόλις το φας, το αφήνεις στο άλλο παράθυρο για τα άπλυτα πιάτα. Δεύτερον πιθανώς στα πιο πολλά θα έχει μόνο πολωνικό μενού, αρά θα πρέπει να πειραματιστείτε.
Μερικά καλά Bary Mleczne
Bar Zaczek Czarnowiejska 75
Nawojka Reymonta 11
Krakus Reymonta 15

Πολλές φορές θα βρείτε και αλλά μαγαζιά με το όνομα Jadłodajnia τα οποία είναι λίγο πιο ακριβά από τα μπαρ.
 

Attachments

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Πρώτο και καλύτερο μαγαζί το Chłopskie Jadło. Το μαγαζί αυτό προσφέρει παραδοσιακό πολωνικό φαγητό (χωρίς τα νέα προϊόντα όπως ketchup, coca cola ή πατάτες τηγανητές) παρέα με την παραδοσιακή μπύρα. Πριν το φαγητό θα σας προσφέρουν ένα καρβέλι ψωμί παρέα με λαρδί, για να το αλείψετε. Τιμή για ένα σετ γεύμα: γύρω στα 80-100 ζλότυ.
Στο site του αναφέρει 3 τέτοια μαγαζιά στην Κρακοβία. Ποιο από τα τρία
προτείνεις?
 

olympiaalag

Member
Μηνύματα
34
Likes
4
Restauracje

Για τους ποιο απαιτητικούς, η Κρακοβία προσφέρει μια μεγάλη πληθώρα εστιατόριων. Εδώ επίσης οι τιμές ποικίλουν ανά μαγαζί όπως και οι γεύσεις.

Πρώτο και καλύτερο μαγαζί το Chłopskie Jadło. Το μαγαζί αυτό προσφέρει παραδοσιακό πολωνικό φαγητό (χωρίς τα νέα προϊόντα όπως ketchup, coca cola ή πατάτες τηγανητές) παρέα με την παραδοσιακή μπύρα. Πριν το φαγητό θα σας προσφέρουν ένα καρβέλι ψωμί παρέα με λαρδί, για να το αλείψετε. Τιμή για ένα σετ γεύμα: γύρω στα 80-100 ζλότυ.

Wentyl βρίσκετε στο κέντρο της Κρακοβίας (Rynek) και οι τιμές είναι ολίγον τσουχτερές. Το φαγητό τους είναι κυρίως ευρωπαϊκό, για ένα φουλ γεύμα υπολογίστε στα 150-200 ζλότυ.

Pod Wawelem. Ένα μικρό και κομψό εστιατόριο ακριβώς δίπλα στο κάστρο Wawel. Φημίζετε για τις τεράστιες ποσότητες κρέατος που προσφέρει, σε προσιτές τιμές. Σετ φαγητού στα 50 ζλότυ

Bary Mleczne


Ή κοινώς Milky Bar. Ένα από τα ποιο διάσημα μαγαζιά φαγητού στην Πολώνια. Δημιουργήθηκαν το 19ο αιώνα, και πήραν το όνομα τους, από τα υλικά τα οποία είχαν σαν βάση στα φαγητά (αυγά, γάλα και αλεύρι). Τα μαγαζιά αυτά, άνθισαν στην εποχή του κομουνισμού, εξαιτίας του φτηνού και φρέσκου φαγητού τους. Σήμερα πολλά μαγαζιά έχουν κλείσει, αλλά υπάρχουν ακόμα στην Κρακοβία καμία 10άρια που ζουν κυρίως από τους φοιτητές. Οι τιμές τους πολλές φορές είναι και 3 φορές φθηνότερες από τα κοινά εστιατόρια, αλλά προσοχή! Σε κανένα μαγαζί δε υπάρχουν γκαρσόνια, πάρα μόνο ταμίες που τους ζητάς το φαγητό που θες, και μετά πας στο παραθυράκι της κουζίνας για να αφήσεις την παραγγελία. Ο μάγειρας θα φωνάξει μετά το πιάτο σου και μόλις το φας, το αφήνεις στο άλλο παράθυρο για τα άπλυτα πιάτα. Δεύτερον πιθανώς στα πιο πολλά θα έχει μόνο πολωνικό μενού, αρά θα πρέπει να πειραματιστείτε.
Μερικά καλά Bary Mleczne
Bar Zaczek Czarnowiejska 75
Nawojka Reymonta 11
Krakus Reymonta 15

Πολλές φορές θα βρείτε και αλλά μαγαζιά με το όνομα Jadłodajnia τα οποία είναι λίγο πιο ακριβά από τα μπαρ.
Καλησπέρα, την πρωτοχρονιά θα βρίσκομαι με παρέα στην Κρακοβία.Εχεις ν προτεινεις κάποιο εστιατόριο ώστε αν χρειάζεται ν κανουμε κρατηση;
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα, την πρωτοχρονιά θα βρίσκομαι με παρέα στην Κρακοβία.Εχεις ν προτεινεις κάποιο εστιατόριο ώστε αν χρειάζεται ν κανουμε κρατηση;
Ανάλογα τι τύπο ψάχνετε. Κυριλέ η να μπείτε στο κλίμα της πόλης? Αν το 2ο τότε θα πω το Chata. Δεν είναι κυριλέ αλλά έχει τρομερό κλίμα και πάντα γεμάτο. Έχει και τζάκι μέσα και στα καθίσματα έχει γούνες. Δες το στο TripAdvisor και αν σας αρέσει ρωτήστε τους.
 

olympiaalag

Member
Μηνύματα
34
Likes
4
Ανάλογα τι τύπο ψάχνετε. Κυριλέ η να μπείτε στο κλίμα της πόλης? Αν το 2ο τότε θα πω το Chata. Δεν είναι κυριλέ αλλά έχει τρομερό κλίμα και πάντα γεμάτο. Έχει και τζάκι μέσα και στα καθίσματα έχει γούνες. Δες το στο TripAdvisor και αν σας αρέσει ρωτήστε τους.
Σ ευχαριστώ πολύ!Αν θέλαμε κατι πιο κυριλέ ποιο να κοιτούσαμε;
 
Last edited by a moderator:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ανάλογα τι τύπο ψάχνετε. Κυριλέ η να μπείτε στο κλίμα της πόλης? Αν το 2ο τότε θα πω το Chata. Δεν είναι κυριλέ αλλά έχει τρομερό κλίμα και πάντα γεμάτο. Έχει και τζάκι μέσα και στα καθίσματα έχει γούνες. Δες το στο TripAdvisor και αν σας αρέσει ρωτήστε τους.
7 τραπέζια έχει πως να μην είναι γεμάτο :)
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Αν και μπορεί να είμαι λίγο off-topic έχω να προτείνω το moaburger.Δεν το λες εστιατόριο αλλά ούτε και φαστφουνταδικο είναι κάτι σαν το brothers in law της Θεσσαλονικης (Και αρκετά ανωτερο) και τρώνε αρκετοί ντόπιοι.Μεταξυ μας είναι ένα από τα καλύτερα burgerαδικα που έχω δοκιμάσει.Βρίσκετε στην παλιά πόλη και αν είσαστε εκεί γύρω αξίζει να φάτε μιας και η Πολωνία φημίζεται και για τα burger.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
7 τραπέζια έχει πως να μην είναι γεμάτο :)
Το μαγαζί έχει και μπροστά μέρος και πίσω! Δεν έχει καμιά σχέση αν είναι μεγάλο η μικρο με το αν είναι γεμάτο η όχι! Το καταλαβαινεις αυτό σωστά ?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το μαγαζί έχει και μπροστά μέρος και πίσω! Δεν έχει καμιά σχέση αν είναι μεγάλο η μικρο με το αν είναι γεμάτο η όχι! Το καταλαβαινεις αυτό σωστά ?
Μου θυμίζεις μια φίλη μου που είναι κοντή και λέει αν βάλω τακούνια γίνομαι 1.75...
IMG_20180811_214212.jpg
IMG_20180811_221327.jpg
To μαγαζί έχει δύο μικρές αίθουσες στη μια χωράει 5 τραπέζια και στην άλλη 3-4 ούτε καν κρατήσεις δεν κάνουν κάποιες μέρες γιατί είναι πολύ μικρό...Εκτός αν λες άλλο τσάτα εγώ μιλάω για αυτό : https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...w_Lesser_Poland_Province_Southern_Poland.html
Δηλαδή αν έχω 2 αίθουσες μαγαζί και έχει 3 τραπέζια η κάθε αίθουσα και είναι κάθε μέρα γεμάτα θα λέω το μαγαζί μου είναι κάθε μέρα φουλ !!! Τεσπά το μαγαζί είναι μια χαρά και ωραίο φαγητό...
 

ecg21

New Member
Μηνύματα
4
Likes
11
Καλησπέρα, την πρωτοχρονιά θα βρίσκομαι με παρέα στην Κρακοβία.Εχεις ν προτεινεις κάποιο εστιατόριο ώστε αν χρειάζεται ν κανουμε κρατηση;
Καλησπέρα, επειδή φέτος την Πρωτοχρονιά θα βρίσκομαι εγω Κρακοβια, εχεις να μου προτείνεις κάτι? Ψάχνω απεγνωσμένα να δω τι θα κάνουμε την αλλαγή του χρόνου. Σε ευχαρθιστώ!
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
261
Likes
4.408
Καλησπέρα, επειδή φέτος την Πρωτοχρονιά θα βρίσκομαι εγω Κρακοβια, εχεις να μου προτείνεις κάτι? Ψάχνω απεγνωσμένα να δω τι θα κάνουμε την αλλαγή του χρόνου. Σε ευχαρθιστώ!
Πολλά ξενοδοχεία οργανώνουν ρεβεγιόν με δείπνο για την αλλαγή του χρόνου, το δικό μας έστειλε mail να μας ενημερώσει αλλά φαντάζομαι ότι μπορεί να κανει κράτηση και οποιοσδήποτε αν μπει στην ιστοσελίδα του εκάστοτε ξενοδοχείου. Κατά τα άλλα, αν έχετε ήδη φάει τι καλύτερο από αλλαγη του χρόνου στην κεντρική πλατεία ή με θέα το κάστρο; Εξαιρετικό μαγαζάκι είναι και το morskie oko με μεσαιωνική διακοσμηση και επίπεδα αλλά δεν ξέρω αν θα μένει ανοιχτό για αλλαγή χρόνου..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.724
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom