Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλησπέρα και από εμάς!Ετοιμαζομαστε για την πρώτη μας επίσκεψη στις αρχές Ιανουαρίου στο Λονδίνο.Ξερω πως έχουν συζητηθεί πολλά ,απλά είναι τόσες πολλές οι πληροφορίες που αν κάποιος θα μπορούσε να μας δώσει ένα συνοπτικό οδηγό για τις 7 ημέρες διαμονής μας θα ήμουν ευγνώμων.Θα είμαστε 4 άτομα.Επισης ενδιαφερόμαστε να παίξουμε κάποια escape rooms.Εχετε κάτι υπόψιν σας;;Βρήκαμε ένα Ξενοδοχείο κοντά στο μουσείο του Λονδίνου..Θεωρείτε πως η περιοχή και η πρόσβαση θα είναι οκ;;Διάβασα εδώ πως είναι καλό να βρισκόμαστε κοντά στη γραμμή 1 του μετρο..Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Συνοπτικός οδηγός μπορεί να υπάρξει ανάλογα με τα ενδιαφέροντα του καθενός. Σε προηγούμενα ποστ έχουν γραφτεί κάποια βασικά αξιοθέατα.

Γραμμή 1 του μετρό δεν υπάρχει, μήπως εννοείς ζώνη 1? Προφανώς και το καλύτερο θα είναι να βρείτε εκεί. Λίγο παραπάνω αν κοιτάξεις θα δεις πως υπάρχει ξεχωριστό θέμα για ξενοδοχεία στο Λονδίνο.

Επίσης αυτές τις ημέρες έχουν προσφορά τα travelodge.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εγω λεω να παρεις αυτη την ιστορία ως βαση: https://www.travelstories.gr/community/threads/Όχι-μιά-αλλά-έξι-βραδιές-στο-notting-hill.59049/
και διαβαζοντας και τις υπολοιπες ιστοριες του φορουμ να την προσαρμοσεις στα δικα σου μετρα.
Το Λονδινο αλλαζει συνεχως,καλο διαβασμα λοιπον...
Κατα τα αλλα ζωνη 1 και travelodge οπως ειπε κι ο @jimp
 

VasilisG

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλησπερα και παλι.Ευχαριστω για τις πληροφοριες.
 
Last edited by a moderator:

mel_90

Member
Μηνύματα
60
Likes
4
Καλημέρα...εχω διαβασει το θεμα με την travel card και την oyster..αλλα επειδη θα το βγαλουμε κυριως με τα ποδια μιας και δεν θελουμε να μπουμε σε μέσα...αυτο που θελω να εωτησω ειναι αν σε περιπτωση θελουμε να βγαλουμε εισιτηριο για να παρουμε λεωφορειο αυτο απο που το βγαζουμε;;ειναι ευκολο;;κ θυμαστε περιπου που κυμαινονται οι τιμες;σας ευχαριστω
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλημέρα...εχω διαβασει το θεμα με την travel card και την oyster..αλλα επειδη θα το βγαλουμε κυριως με τα ποδια μιας και δεν θελουμε να μπουμε σε μέσα...αυτο που θελω να εωτησω ειναι αν σε περιπτωση θελουμε να βγαλουμε εισιτηριο για να παρουμε λεωφορειο αυτο απο που το βγαζουμε;;ειναι ευκολο;;κ θυμαστε περιπου που κυμαινονται οι τιμες;σας ευχαριστω
Θα βγάλετε το Λονδίνο με τα ποδια; Είναι κάποιου είδους αυτοτιμωρια;

Τέλος πάντων, εισιτήριο με τη μορφή που το ξέρουμε εμείς για μία διαδρομή δεν βγάζεις από κάπου.
Είτε θα βγάλεις Oyster σε κάποιον σταθμό ή θα χρησιμοποιήσεις ανέπαφη τραπεζική κάρτα.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
αλλα επειδη θα το βγαλουμε κυριως με τα ποδια μιας και δεν θελουμε να μπουμε σε μέσα...
Ακόμα και με 20-25 km την ημέρα να κάνεις που το θεωρώ λογικό νούμερο ως τουρίστας δεν μπορείς να βγάλεις το Λονδίνο με τα πόδια μόνο.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Οκ δεκτό να μην θες να κατεβαίνεις σε σκοτεινα τουνελ που μυρίζουν γράσο και υγρασία αλλά τουλάχιστον πρέπει να δοκιμάσεις τα λεωφορεία τους.
Με τηξ δωρεάν περιαγωγή είναι πολύ εύκολο με τους χάρτες της google να πας όπου θες εύκολα.
(Καλύτερο από την εύρεση διαδρομής του TfL)
Νομίζω ότι σημαντικο μέρος της εμπειρίας που λέγεται Λονδονο είναι και το underground του.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Με τηξ δωρεάν περιαγωγή είναι πολύ εύκολο με τους χάρτες της google να πας όπου θες εύκολα.
(Καλύτερο από την εύρεση διαδρομής του TfL)
Citymapper μόνο. Το google κάνει τραγικά λάθη.
 

mel_90

Member
Μηνύματα
60
Likes
4
Παιδια συμφωνω απολυτα με ολους και εχετε δικιο!!δεν ειμαστε τρελοι απλα με ολα αυτα που γινονται μας εχει πιασει λογο φοβος να το πω;λιγο πανικος;; Παμε και 28-31 του δεκεμβρη κ ολοι μας λενε τρελους που παμε τοτε:(:rolleyes-80::rolleyes-80:
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Το γινεται δηλαδή; Δεν είστε εσείς τρελοί που πάτε τρελοί είναι όλοι αυτοί που λένε όλες αυτές τις παλαβομαρες.

Ο ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΑΞΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ ΣΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ. (Και εγώ φοβάμαι λίγο την διαδρομή γιατί πάω με μηχανάκι)

Ούτε από το αεροπλάνο ούτε από τρομοκράτη δεν θα το πάθεις.
Καλά να περάσετε.
 

mel_90

Member
Μηνύματα
60
Likes
4
ευχαριστουμε..εχεις απολυτο δικιο..μας επηρεασαν τοσο που σκεφτομασταν μεχρι κ να το ακυρωσουμε...Ευτυχως που υπαρχετε και εσυ οι travelstories companions να μας βαζετε στον ισιο δρομο!!χαχα σορρυ για το off topic
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Είδα ότι στα ΜΜΜ μπορώ να χρησιμοποιήσω την ανέπαφη χρεωστική μου κάρτα χτυπώντας την στο μετρό και στην είσοδο και στην έξοδο και την επόμενη μερα γίνεται η χρέωση λαμβάνοντας υπόψη το ημερήσιο cap. Σωστά κατάλαβα?
Σκέφτομαι ότι είναι καλή ιδέα για να μην μπλέκω με Oyster. Έχει κανείς εμπειρία?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom