Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Pagi79

Member
Μηνύματα
63
Likes
45
Σε όλα τα μνημεία στη Ρωμη έχει έλεγχο τσαντών και αποσκευών όπως στα αεροδρόμια. Οπότε ούτως ή άλλως θα έχεις μικροκαθυστερησεις. Και εγώ είχα διαβάσει ότι μπορείς να παρεις εισιτήριο απο την αρχαία αγορά, όπου έχει μικρότερη ουρά , αλλά δεν το έκανα. Τώρα όσον αφορά audio guide, είναι απόφαση δική σου. Στη Ρώμη παρατήρησα ότι τα γκρουπ με ξεναγούς ήταν εξοπλισμένοι ως εξης: ξεναγός φορητό μικρόφωνο, γκρουπ φορητά ακουστικά για να ακούν τον ξεναγό.
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Παιδιά καλησπέρα . Μπορεί να μοθ πει κάποιος που βρίσκετα η είσοδος για τα μουσεία στο Βατικανό. Έχω βγάλει κανονικά το εισητήριο μου online.
Επίσης ξέχασα να εκτυπώσω το voucher. Φαντάζομαι πως δεν υπάρχει θέμα επειδή έχει barcode. Επίσης παρατήρησα οτι δεν αναγράφονται τα ονόματά μας στο voucher.
 

PoppyTh

Member
Μηνύματα
44
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βορεια Αφρικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
Εμεις ειχαμε μεινει στο termini. Μπορει να μην ειναι η σουπερ περιοχη αλλα βρισκεις καλες τιμες με πρωινο, εχει αφετηρια για λεωφορεία διπλα σου, το μετρο επισης αλλα και το λεοφωρειο για το αεροδρομιο. Περπατιεται για το κεντρο και οσον αφορα την ασφαλεια δε φοβηθηκα καθολου γιατι ειδικα το βραδυ υπηρχε αστυνομια στο επομενο στενο απο το καταλυμα μας. Οταν ξαναπαω (γιατι σίγουρα θα επιστρεψω στην αγαπημενη Ρωμη) θα επιλεξω καπου πιο κεντρικα ή στο πανεμορφο Trastevere ακομα κι αν δεν ειναι και τοσο βολικο απο θεμα συγκοινωνιας. Νομιζω πως οποιος παει πρωτη φορα το Termini ειναι η καλύτερη επιλογη για λογους ευκολιας. Οπου και να μεινει ομως κανεις η Ρωμη ειναι ερωτας με την πρωτη ματια
 

PoppyTh

Member
Μηνύματα
44
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βορεια Αφρικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
Ένα τέταρτο είναι από Fontana, περίπου 20λεπτο από Ισπανικά σκαλιά. Βάσει του google maps.
Δεν διαφωνώ με την επιλογή σου, απλά κάνω τις επισημάνσεις για λόγους προγραμματισμού.
Επίσης είσαι μόνο ένα δεκάλεπτο από Santa Maria di Maggiore. Μην την χάσετε. Καταπληκτική εκκλησία και τα παρεκκλήσια της κορυφαία.
Είσαστε 20 λεπτά απο Κολοσσαίο και αρχαία αγορά.
Βάσει τοποθεσίας δεν είναι κορυφαία επιλογή αλλά δεν είναι και κακή.
Ω, η Santa Maria di Maggiore! Την απολαυσα απο το roof garden του ξενοδοχειου που βρισκεται ακριβως απεναντι με ενα κοκτειλ στο χερι και στα ηχεια jazz. Πανεμορφη πραγματι
 

Attachments

fanisbal3

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους . Πρώτο μου ποστ στο φόρουμ, αν και το παρακολουθώ εδώ και καιρό. Σε περίπτωση που γνωρίζει κάποιος θα ήθελα να μου απαντήσει στα εξής: Θα βρίσκομαι στο αεροδρόμιο Chiampino πρωινές ώρες, και σκοπεύω να πάρω το αστικό λεωφορείο 520 προς Anagnina ή Cinecita. Επίσης σκοπεύω να εκδώσω το εβδομαδιαίο εισιτήριο ΜΜΜ αξίας 24 ευρώ. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να βγάλω το εισιτήριο κατευθείαν στο αεροδρόμιο από κάποιο αυτόματο μηχάνημα, ή εάν τέτοιου είδους μηχανήματα υπάρχουν μόνο στους σταθμούς metro. Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
 

Semina

Member
Μηνύματα
15
Likes
10
Παίδες τα φώτα σας!!! Το μέτρο σε κάποιες στάσεις διέρχεται αλλά δεν σταματάει line a spagna berberini και republica οσοι πήγατε πως μετακινήθηκατε?οσοι κατέχετε την ιταλική γλώσσα μήπως μπορείτε ναμας πείτε έως πότε θα ίσχυει αυτό;;;
 

Semina

Member
Μηνύματα
15
Likes
10
Εκπέμπω το sos συμφορμιτες!!! Τι γίνεται με το μέτρο;; δεν λειτουργούν κάποιες στάσεις πως την βολεψατε οσοι πήγατε αυτες τις ημέρες;;;(line a spagna berberini Republica)????
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παίδες τα φώτα σας!!! Το μέτρο σε κάποιες στάσεις διέρχεται αλλά δεν σταματάει line a spagna berberini και republica οσοι πήγατε πως μετακινήθηκατε?οσοι κατέχετε την ιταλική γλώσσα μήπως μπορείτε ναμας πείτε έως πότε θα ίσχυει αυτό;;;
Εργασιες επισκευων-συντηρησης, αγνωστο ποτε θα τελειωσει. Υπαρχει λεωφορειο που κανει ολες τις στασεις flaminio-termini.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα σε όλους . Πρώτο μου ποστ στο φόρουμ, αν και το παρακολουθώ εδώ και καιρό. Σε περίπτωση που γνωρίζει κάποιος θα ήθελα να μου απαντήσει στα εξής: Θα βρίσκομαι στο αεροδρόμιο Chiampino πρωινές ώρες, και σκοπεύω να πάρω το αστικό λεωφορείο 520 προς Anagnina ή Cinecita. Επίσης σκοπεύω να εκδώσω το εβδομαδιαίο εισιτήριο ΜΜΜ αξίας 24 ευρώ. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να βγάλω το εισιτήριο κατευθείαν στο αεροδρόμιο από κάποιο αυτόματο μηχάνημα, ή εάν τέτοιου είδους μηχανήματα υπάρχουν μόνο στους σταθμούς metro. Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
Δεν λες ποσο "πρωινες" ωρες. Πριν τις 8 στον οδηγο μονο με κοστος 2€/τικετ 100'. Μετα τις 8 εδω:
biglietteria-atac.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom