Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αυτη η εκδρομη γραφει οτι διαρκει 12 ωρες.ουσιαστικα φευγεις νωρις το πρωι και επιστρεφεις βραδυ.
Αυτή η εκδρομή με τι μεταφορικό μέσο θα γίνει, τι μέρα θα γίνει και πιο είναι ακριβώς το πρόγραμμα της;
Με αυτοκίνητο/λεωφορείο είναι ένα 3ωρο στο νερό να πάς και ένα 3ωρο να γυρίσεις. Με τρένο όπως λένε οι προλαλήσαντες είναι 2,5 ώρες αντίστοιχα. Αν βάλουμε ένα δίωρο στο Μπράν και ένα ακόμα δίωρο στο Πέλες μένει ένα 2ωρο για το Μπρασόβ. Δεν είμαι και πολύ fan του Μπρασόβ, αλλά όχι και ένα δίωρο...εκτός και αν κόψουμε χρόνο απο τα αλλα δύο αξιοθέατα!...
Πολύ τρέξιμο! Εγώ πάντως κουράστηκα και στην σκέψη μόνο...Έχω κάνει και εγώ διάφορες "ταρζανιές" σε ταξίδια, αλλά αυτό είναι σκέτο "σκότωμα" όλων των σημείων που προβλέπεται να δείς....
Λέω εγώ τώρα, η άσχετη :rolleyes-80:
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Αυτή η εκδρομή με τι μεταφορικό μέσο θα γίνει, τι μέρα θα γίνει και πιο είναι ακριβώς το πρόγραμμα της;
Με αυτοκίνητο/λεωφορείο είναι ένα 3ωρο στο νερό να πάς και ένα 3ωρο να γυρίσεις. Με τρένο όπως λένε οι προλαλήσαντες είναι 2,5 ώρες αντίστοιχα. Αν βάλουμε ένα δίωρο στο Μπράν και ένα ακόμα δίωρο στο Πέλες μένει ένα 2ωρο για το Μπρασόβ. Δεν είμαι και πολύ fan του Μπρασόβ, αλλά όχι και ένα δίωρο...εκτός και αν κόψουμε χρόνο απο τα αλλα δύο αξιοθέατα!...
Πολύ τρέξιμο! Εγώ πάντως κουράστηκα και στην σκέψη μόνο...Έχω κάνει και εγώ διάφορες "ταρζανιές" σε ταξίδια, αλλά αυτό είναι σκέτο σκότωμα όλων των σημείων που προβλέπεται να δείς....
Λέω εγώ τώρα η άσχετη :rolleyes-80:
Απ οτι ειδα και σ ευχαριστω για την απαντηση σου ειναι πολλα γραφεια που κανουν αυτην την τριπλετα.εννοω δρακουλα,πελες και μπρασοβ.Απ οτι καταλαβα 8ξεκινανε και ξεκιναει το τουρ.Με λεωφορειο ειναι..Τωρα παραπανω ο,τι και να σου πω ειναι λιγο...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Απ οτι ειδα και σ ευχαριστω για την απαντηση σου ειναι πολλα γραφεια που κανουν αυτην την τριπλετα.εννοω δρακουλα,πελες και μπρασοβ.Απ οτι καταλαβα 8ξεκινανε και ξεκιναει το τουρ.Με λεωφορειο ειναι..Τωρα παραπανω ο,τι και να σου πω ειναι λιγο...
Τα γραφεία κάνουν αυτό που ξέρουν πολύ καλά να κάνουν...πουλάνε εκδρομές!
Αν θέλεις να πείς οτι πήγες σε όλα, για να λές οτι πήγες, πήγαινε! Εγώ στη θέση σου θα έκανα ημερήσια μόνο στη Σινάια! Θα πήγαινα με τρένο (για να κερδίσω και τον χαμένο χρόνο, που προκαλεί η υπερβολική κίνηση), θα έκανα βόλτα σε ένα πανέμορφο χωριό, θα έβλεπα το Πέλες, θα έβλεπα και το μοναστήρι της Σινάιας και θα έτρωγα εκεί! Μετά θα γυρνούσα με τρένο πάλι στο Βουκουρέστι και θα είχα περάσει μία πανέμορφη μέρα!

Υ.Γ Το Μπράν γίνεται μονοήμερη μαζί με το Ρασνόβ και κάποια άλλα αξιοθέατα, απο το Μπρασόβ.....
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Τα γραφεία κάνουν αυτό που ξέρουν πολύ καλά να κάνουν...πουλάνε εκδρομές!
Αν θέλεις να πείς οτι πήγες σε όλα, για να λές οτι πήγες, πήγαινε! Εγώ στη θέση σου θα έκανα ημερήσια μόνο στη Σινάια! Θα πήγαινα με τρένο (για να κερδίσω και τον χαμένο χρόνο, που προκαλεί η υπερβολική κίνηση), θα έκανα βόλτα σε ένα πανέμορφο χωριό, θα έβλεπα το Πέλες, θα έβλεπα και το μοναστήρι της Σινάιας και θα έτρωγα εκεί! Μετά θα γυρνούσα με τρένο πάλι στο Βουκουρέστι και θα είχα περάσει μία πανέμορφη μέρα!

Υ.Γ Το Μπράν γίνεται μονοήμερη μαζί με το Ρασνόβ και κάποια άλλα αξιοθέατα, απο το Μπρασόβ.....
Καταλαβα τι λες και εχεις απολυτο δικιο..το μονο θεμα μας ειναι οτι θελουμε να παμε στο Μπρασοβ.Μεχρι που σκεφτομασταν και να μεινουμε.Εμεις παμε στις 29Δεκεμβριου σαββατο και την εκδρομη την κανονιζαμε την Κυριακη.Δευτερες νομιζωτο καστρο ειναι κλειστά.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καταλαβα τι λες και εχεις απολυτο δικιο..το μονο θεμα μας ειναι οτι θελουμε να παμε στο Μπρασοβ.Μεχρι που σκεφτομασταν και να μεινουμε.Εμεις παμε στις 29Δεκεμβριου σαββατο και την εκδρομη την κανονιζαμε την Κυριακη.Δευτερες νομιζωτο καστρο ειναι κλειστά.
Εγώ θα έφευγα το πρωί απο Βουκουρέστι (με τρένο) θα πήγαινα Σινάια, θα αφιέρωνα τη μέρα μου εκεί και μετά με τ΄ρενο πάλι θα πήγαινα Μπρασόβ. Θα έβγαινα, θα έτρωγα, θα έπινα και θα βόλταρα το βράδύ εκεί! Το πρωί θα πήγαινα στο Μπράν, μετά θα γυρνούσα πα΄λι Μπρασόβ να δώ ότι άλλο θα ήθελα να δώ και το απόγευμα θα έφευγα για Βουκουρέστι.
Το θέμα είναι οτι πάτε σε full season, οπότε τα πράγματα αλλάζουν λίγο, γιατί όλοι θα θέλουν να δούν σε μία μέρα 10 αξιοθέατα και θα γίνεται χαμός....
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Εγώ θα έφευγα το πρωί απο Βουκουρέστι (με τρένο) θα πήγαινα Σινάια, θα αφιέρωνα τη μέρα μου εκεί και μετά με τ΄ρενο πάλι θα πήγαινα Μπρασόβ. Θα έβγαινα, θα έτρωγα, θα έπινα και θα βόλταρα το βράδύ εκεί! Το πρωί θα πήγαινα στο Μπράν, μετά θα γυρνούσα πα΄λι Μπρασόβ να δώ ότι άλλο θα ήθελα να δώ και το απόγευμα θα έφευγα για Βουκουρέστι.
Το θέμα είναι οτι πάτε σε full season, οπότε τα πράγματα αλλάζουν λίγο, γιατί όλοι θα θέλουν να δούν σε μία μέρα 10 αξιοθέατα και θα γίνεται χαμός....
Τωρα ετσι οπως μου τα λες και πραγματικα σ ευχαριστω πολυ και σορρυ αν σε κουραζω σκεφτομαι να κανουμε το εξης...Να ξεκινησουμε νωρις το πρωι να παμε στο Πέλες να γυρισουμε οσα μπορουμε περισσοτερα μεχρι το μεσημερι και καποια στιγμη να ανεβουμε προς Μπρασοβ?και φευγουμε απο εκει βραδυ για βιυκουρεστι...πως σου φαινεται?

Και στην τελικη μπορουμε το απογευμα να μεινουμε μπρασοβ να κλεισουμε ενα ξενοδοχειο για μια ημερα και να ξεκινησουμε την ημερα μας εκει.και φευγουμε για βουκουρεστι ο,τι ωρα θελουμε για να κανουμε πρωτοχρονια...
 
Last edited by a moderator:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αμήν! Και δεν με κουράζεις :)

Το θέμα είναι να το απολαύσετε! Είναι κρίμα να τρέχετε και μία πόλη δεν βλέπεται σε 2 ώρες!
Να τσεκάρεις δρομολόγια τρένων και τα ωράρια των αξιοθέατων!
Καλά να περάσετε!
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Αμήν! Και δεν με κουράζεις :)

Το θέμα είναι να το απολαύσετε! Είναι κρίμα να τρέχετε και μία πόλη δεν βλέπεται σε 2 ώρες!
Να τσεκάρεις δρομολόγια τρένων και τα ωράρια των αξιοθέατων!
Καλά να περάσετε!
Αλλη μια ερωτηση..ειπες οτι απο Μπρασοβ ειναι ευκολο να παμε και καστρο Μπραν.σωστα?βαζω την διαδρομη και δεν μου βγαζει κατι διαθεσιμο...
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Καταλαβα τι λες και εχεις απολυτο δικιο..το μονο θεμα μας ειναι οτι θελουμε να παμε στο Μπρασοβ.Μεχρι που σκεφτομασταν και να μεινουμε.Εμεις παμε στις 29Δεκεμβριου σαββατο και την εκδρομη την κανονιζαμε την Κυριακη.Δευτερες νομιζωτο καστρο ειναι κλειστά.
Κυριακή απόγευμα απο Μπρασόβ προς Βουκουρέστι θα έχει τρελή κινηση, Υπολόγισε το λεωφορείο θα κάνει περίπου 4 ώρες αντι για 2,5 που είναι το φυσιολογικό. Δεν σου λέω να μην πάτε απλά σου λεω τι θα συναντήσεις ωστε να εισαι ψυχολογικα έτοιμος ή να επιλέξετε το τρένο.
Στις οργανωμένες εκδρομές απο Βουκουρέστι συνήθως αφήνουν καμια ώρα στο Μπρασόβ.
 

Pagi79

Member
Μηνύματα
63
Likes
45
Ρε συ μην το παραφορτωνεις το πρόγραμμα σου. Να θυμασαι ότι πας γιορτές και παντού θα έχει ουρες. Εγώ πήγα Πέλες μια Τετάρτη του ιουλιου και περιμεναμε 1+ ώρα σε ουρα. Και γνωμη μου αν από αυτά πρεπει να παραλείψεις κάτι είναι το Μπραν.
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Παιδια να στε ολοι καλα...αναθεωρησα..Τελικα θα κανουμε το εξης..Θα ξεκινησουμε αρκετα νωρις με τρενο για καστρο Πελες και ο,τι ωρα κρινουμε οτι ειμαστε κομπλε θα ξεκινησουμε για Μπρασοβ.Με αυτα που μου ειπατε θεωρω οτι ειναι η καλυτερη λυση...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αλλη μια ερωτηση..ειπες οτι απο Μπρασοβ ειναι ευκολο να παμε και καστρο Μπραν.σωστα?βαζω την διαδρομη και δεν μου βγαζει κατι διαθεσιμο...
Τι διαδρομή βάζεις και που;
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω με τα τρένα και τα λεωφορεία γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ. Όλα αυτά τα έχω κάνει με αυτοκίνητο. Αν διαβάσεις λίγο πιο πίσω σε αυτό το rhread θα βρείς απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς για τα μεταφορικά μέσα.
Καλά είναι να προτιμήσεις τρένο και όχι λεωφορείο, λόγω κίνησης.

Εγώ πήγα Πέλες μια Τετάρτη του ιουλιου και περιμεναμε 1+ ώρα σε ουρα.
Και ο Ιούλιος είναι high season :)

Και γνωμη μου αν από αυτά πρεπει να παραλείψεις κάτι είναι το Μπραν.
Ούτε εγώ τρελένομαι για το Μπράν, αλλά δεν είναι και τελείως του πεταματού. Είναι ένα απο τα πιο καλοδιατηρημένα μεσαιωνικά κάστρα. Αν και η Ρουμανία έχει πολύ καλύτερα μεσαιωνικά κτίρια απο το Μπράν....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom