Ζιμπάμπουε Μποτσουάνα Μποτσουάνα - Ζιμπαμπουε. Στην Ελβετια και τη Κουβα της Αφρικης.

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
IMG_20181110_102106.jpg

Σταση για αλλαγή λάστιχου στη μέση του πουθενά στην έρημο Καλαχάρι .

Η πολυμήχανη και πολυμηχανή Σολι . Τι άξια γυναίκα !


Travelbreak προσπαθω με τις οδηγιες σου και σε ευχαριστω !



Με την αργοπορία των Τσέχων για τα ντολαρς αναγκαστήκαμε να φάμε στη διαδρομή κατω απο ένα δέντρο .
Εδω τους βλέπετε , ειναι το ορθιο ζευγάρι δεξιά με τα μπλέ .
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Να ευχαριστησω και τους διαχειριστες που βοηθουν με τις φωτογραφίες !
Τι θαυμάσια παιδια είσαστε !
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Πολύ ωραίο ταξίδι μπράβο
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ημέρα έβδομη 14.11

Chobe Nacional Park

Route Nata to Kasane 300 klms

Ξημερωνει η ημερα στη Νάτα και απο τις πέντε τριγυριζω γυρω απο το ξενοδοχειο και απολαμβάνω την ηρεμία του τόπου . Χαράζει πολυ νωρις , στις πέντε εχει ήδη φως .
Δεν θέλω να φύγω αλλά το πρόγραμμα με τα πρακτορεια αυτά εχει . Δεν μπορεις να παρεκλίνεις .

Ξεκινάμε να διανυσουμε 300 χλμ για να φτασουμε στο Τσόμπε .
Είναι ενα αχανές οικολογικό παρκο 11700 km , κατά μήκος του ποταμού Τσόμπε , με τεράστιο πληθυσμό ελεφάντων και άλλα θηράματα . Αντε να δω και αγρια ζώα στο φυσικό τους περιβαλλον .
Ειπα πριν οτι είναι χαμηλά στις προτιμησεις μου αλλά τέτοια ευκαιρία που θα ξαναβρώ ;

Φτανουμε κατα τη μία στο ξενοδοχειο μας που ανηκει μάλλον σε κρατικο φορέα αφου εξυπηρετει επισκέπτες του πάρκου . Φανηκε αμέσως η διαφορά απο τα προηγουμένα . Αδιαφορη υποδοχη , πιο μικρα δωματια και διακοσμηση αστα να πάνε . Πάνω απο το κρεβατι μου υπηρχαν σε μεγάλο μεγεθος ενα τεραστιο σκαθαρι και μια τρομακτικη σαυρα σε μεταλλικη κατασκευη ! Διακοσμητη τι σκεφτοσουν οταν τα έβαζες στο τοίχο ;
Ειναι το μόνο που δεν εχει πριζα καταλληλη να φορτίσω το κινητο μου και οταν ζηταω απο την υποδοχη μετασχηματιστη μου λένε οτι θέλουν 10 δολλαρια μετρητα για εγγυηση ! Τους δινω τη κάρτα μου αλλά οχι . Μονο μετρητα . Εχω 100 δολλλαρια αλλά όχι δεν εχουν ρέστα . Τελικά τους εδωσε μια Γερμανιδα απο το γκρουπ 10 ευρω και μπορεσα να κάνω τη δουλεια μου . Εκλειναν στις 9 το βραδυ και ανοιγαν στις 7 το πρωι .
Αν χρειαζοσουν κάτι τη νυχτα πχ νερό την έβαψες !

Μετά εχουμε δυο προαιρετικες εκδρομές .
Στις δυο η ωρα πάμε με 10θεσια τζιπ ένα σαφαρι τριων ωρων να δουμε ζωα . Το τουρ κοστιζει 37 ευρώ . Ηταν πολυ ωραια εμπειρία ειδα απειρους ελέφαντες και διαπιστωσα οτι οι αφρικανικοι ειναι πιο ομορφοι απο τους ασιατικους . Ειχαμε και τη τυχη να πετυχουμε λιονταρια πράγμα οχι και τόσο εύκολο .
Κατω απο ενα δεντρο κάνανε σιεστα ενα αρσενικο , δυο θηλυκές και τεσσερα νήπια ενω μεσα στη κουφάλα ηταν και ενα μωράκι ! Πολυ ομορφο θέαμα . Καποια στιγμη ο αρσενικος είχε ορεξη και ειδαμε και στιγμες σεξ που είχε με τη μία λιονταρίνα !
Επεσε και η σχετική πλάκα κυρίως για το γρήγορο της υπόθεσης ! Αν ετσι το κανει ο βασιλιας της ζουγκλας φαντασου οι υπολοιποι !
Ειδαμε πανεμορφα ιμπαλα και πολλους μπαμπουινους και πολλά άλλα που τωρα δεν θυμάμαι .

Τελειωνει το μίνι σαφαρι και αμεσως μας ξεκινανε τη δευτερη προαιρετικη βολτα με ποταμοπλοιο . Κοστος 37 ευρώ για 3-4 ωρες . Ειδαμε πολλους ιπποποταμους , πολλους κροκοδειλους , νεροβουβαλους και σπανια πτηνά .
Ειδα και μαραμπου και θυμηθηκα τον Καββαδία .Ειναι όντως ασχημούλια .
Το ποτάμι εντυπωσιακά μεγάλο ειναι τα φυσικά συνορα με την Ναμιμπια και την Ζαμπια . Ειμαστε σε τετραεθνες σημειο . Μποτσουάνα , Ναμίμπια , Ζαμπια και Ζιμπαμπουε .

Κάποια στιγμή απο την υπερβολική ζέστη και το πολυ φορτωμενο προγραμμα αρχισα να αισθανομαι ασχημα . Εβλεπα οτι ημουν στα πρόθυρα θερμοπληξιας . Πηρα παγο και εβαλα στο κεφαλι και οπουν υπαρχουν φλέβες . Δυο γερμανιδες ειχαν τα ίδια συμπτωματα και ο παγος εκανε θαύματα .
Καλιτερα θα ήταν να ειχαμε δυο νυκτες αντι για μία για να γίνουν οι εκδρομες σπαστά .

Το βραδυ οταν επιστρεψαμε δεν ειχα ορεξη να παω στο πουλμαν για φαγητό . Ασε που δεν ειχαν φωτα στα "μονοπατια " του καταλυματος και έπρεπε να εχεις φακό για να το βρεις .
Ευτυχως ομως ειχαν ωραιο μπαρ - πιτσαρία με ξυλοφουρνο και ετσι εφαγα πολυ νοστιμη πιτσα με πολλα αναψυκτικα και νερό γιατι η αφυδατωση ηταν κοντά ! Ειχα παρέα και μια συμπαθητική οικογενεια γερμανων απο το γκρουπ . Ειχαμε δεσει με την μάνα το γυιο και τη κορη απο τις προηγουμένες ημέρες και έτσι περασαμε ευχαριστα με πολύ γέλιο .

Μετά καθησαμε εξω από τα δωματια μας για ενα γλυκακι και το τελευταιο τσιγαρο .H γερμανιδα 35αρα κόρη και εγώ είμαστε οι γλυκατζουδες του γκρουπ . Ποτέ δεν ξεμέναμε και εκεινο το βραδυ ειχαν την τιμητική τους γεμιστα Παπαδοπουλου και μαντολατο που είχα φερει μαζι μου .

Πάμε τωρα για υπνο με παρεα τη σαυρα και το σκαθάρι .
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Το τέλειο δωματιο -σπιτάκι στη Νάτα
IMG_20181114_052216.jpg


Υποδοχή να σου πετύχει ! Πιο κακογουστο δεν γίνεται και καπάκι το ωραριο


Ολα τα ζωα στη σκια το καταμεσήμερο εκτος απο εμάς που τρέχαμε να τα δούμε !
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μπράβο Κική!!!! Τα κατάφερες και με τις φωτογραφίες....
Χαχαχα Γηρασκω αει διδασκόμενος !!

Για την ωρα ανεβαζω απο αυτές του κινητου μου που δεν είναι και ότι καλιτερο .
Αυτές που μου εστειλε η Πιλαρ σε μεηλ και εχουν εξαιρετική ποιοτητα με δυσκολευουν .
Που θα πάει όμως .....
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Βάλε και το σκαθάρι στον τοίχο!!!! Να το βλέπεις νύχτα και να σου κόβεται το αιμα χα χα χα!!!
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Καλησπερα,το ονομα του ντεκορατερ παρακαλω!:haha:Ειναι φανταστικος ,αν εχεις αυπνια μπορει να σου πεσει η μεταλικη σαυρα στο κεφαλι και παει η αυπνια 2 σε ενα !!!!Superieur!:clap::)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
Μόλις την πήρα χαμπάρι την ιστορία.Βάλε όσες περισσότερες φωτό να πάρουμε έμπνευση.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ο συμπαθεστατος Κορεατης μας εβγαλε αναμνηστικη
46837314_2200591723541028_2759043001895354368_n.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom