Πολωνία Μετακινήσεις στην Πολωνία

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Λοιπόν όσο αφορά το φοιτητικό εγώ πέρυσι γύρισα από Πολωνία εμένα μόνιμα όταν ήρθαν τα αδέρφια μου φοιτήτριες τότε με το μπλα μπλα πέρναγα παντού και εγώ με τιμές φοιτητή...πάρτη μαζί σου για καλό και για καλό ποτέ δεν ξερεις
Το πάσο ισχύει γενικά στην Πολωνία αλλά όχι στα τρενα. Δεν μπορείς να έχεις έκπτωση με το δικό μας φοιτητικό πασο, μόνο αν έχεις πολωνικό. Και τα εισητηρια θα τα έχεις κλείσει νωρίτερα όποτε δεν μπορείς να τους πείσεις με το μπλα μπλα εκεί :p Ήμουν Ερασμους Πολωνία και χρησιμοποιούσα πολύ τα τρενα όποτε είναι σίγουρο αυτό για το πάσο. Μόνο με το πολωνικό είχαμε έκπτωση.
 

HliasP

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
Φιλανδία
Το γρήγορο τρένο φουλ ξεκούραστο και με ανέσεις δεν θα καταλάβεις πότε θα φτάσεις εμείς το κλείσαμε 24 ευρώ πήγαινε έλα και επειδή σερβίρουν και καφέ μου φάνηκε λες και πήγα κάπου για καφέ και βρέθηκα Κρακοβία :p
Το αεροπλάνο μου κάνει εντύπωση που το βρήκες τέτοια τιμή γιατί όταν έψαχνα εγώ ήταν διπλάσια τιμή απ το τρένο πήγαινε έλα αλλά επειδή δεν γνωρίζω τις μετακινήσεις για τα αεροδρόμια συν τις πιθανές καθυστερήσεις που μπορεί να έχει η πτήση νομίζω θα επέλεγα τρένο και πάλι...
έχει βγάλει η LOT προμο πρόγραμμα για αυτό και αυτές οι τιμές είναι νομίζω μέχρι τέλος Ιανουαρίου. Έκλεισα τρένο τελικά για 59 ευρώ τα 2 άτομα.

Δεν γνωρίζω για τις εκπτώσεις, αλλά εγώ θα επέλεγα το τρένο για μία τόσο σύντομη διαδρομή. Παίρνεις μία καλή γεύση και της υπαίθρου της χώρας που αλλιώς δεν θα έβλεπες. Ακόμα και να είναι 3-4 ώρες σε διάρκεια, μέσα σε 7 ημέρες ταξιδιού δεν είναι πολύς χαμένος χρόνος.
Απλά νομίζω ότι οι 4 μέρες θα έπρεπε να είναι στη Βαρσοβία, έχει πολύ περισσότερα να δεις.
Έχω μπερδευτεί όσο αναφορά τις ήμερες γιατί πολύ λένε Βαρσοβία καλά έκανες και κάθεσαι τόσο και άλλοι πάλι μου λένε το ανάποδο... τα έκλεισα έτσι με την λογική του ότι 1 μέρα ολόκληρη ειναι Άουσβιτς και αλατωρυχεία όποτε πάει αυτη η μέρα έπειτα ακόμα μια μέρα θες για το εργοστάσιο σιντλερ και κάστρο Βαβέλ κτλ όποτε με βάση αυτό είπα να μείνουμε Κρακοβία και 2 ακόμα μέρες για να πάρουμε και μια γεύση από την πόλη. Βαρσοβια τι θα μπορουσα να δω εκτος απο τα κλασσικα (παλατι κουλτουρα, παρκο, καστρο)

Από το Σοπέν για να πας ακριβώς στο κέντρο πέρνεις το 175 λεωφορείο έξω από το αεροδρόμιο σταση κέντρο σε σταματάει στο παλάτι της κουλτούρας και των επιστημών το εισιτήριο στοιχίζει 4.70zl για μια διαδρομή δια 4,κάτι υπολόγισε περίπου 1ε!

Λοιπόν όσο αφορά το φοιτητικό εγώ πέρυσι γύρισα από Πολωνία εμένα μόνιμα όταν ήρθαν τα αδέρφια μου φοιτήτριες τότε με το μπλα μπλα πέρναγα παντού και εγώ με τιμές φοιτητή...πάρτη μαζί σου για καλό και για καλό ποτέ δεν ξερεις

Επίσης για μετακίνηση στη Πολωνία κοίτα να βγάλεις από τα μηχανήματα 3μερο εισιτήριο ή αφού είσαι κέντρο 24ωρο θα μπαίνεις σε όποιο μέσων θες με το ίδιο...εισιτήρια επίσης σε όλα τα λεωφ. μέσα με πιστωτική τώρα θα δω λίγο και τα εισιτήρια των τρένων γιατί δεν θυμάμαι
από οτι διάβασα κυκλοφορείς άνετα με τα ποδια και στην Βαρσοβια και στην Κρακοβια και δεν είχα σκεφτεί να βγάλω κάρτα με την λογική του ότι ζεις και την πόλη περπατώντας την. Άλλα η αλήθεια είναι πως δεν διάβασα κάτι τεκμηριωμένο πάνω σε αυτό. Συνεπώς θα χρειαστεί σωστά ;
Επίσης από το αεροδρόμιο Μοντιλιν μόνο το LeoExpress πάει η ταξί ; Γιατι ουτε στο GOOGLE ούτε κάπου άλλου βρήκα την συγκοινωνία που συνδέει την πόλη με το αεροδρόμιο.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
έχει βγάλει η LOT προμο πρόγραμμα για αυτό και αυτές οι τιμές είναι νομίζω μέχρι τέλος Ιανουαρίου. Έκλεισα τρένο τελικά για 59 ευρώ τα 2 άτομα.


Έχω μπερδευτεί όσο αναφορά τις ήμερες γιατί πολύ λένε Βαρσοβία καλά έκανες και κάθεσαι τόσο και άλλοι πάλι μου λένε το ανάποδο... τα έκλεισα έτσι με την λογική του ότι 1 μέρα ολόκληρη ειναι Άουσβιτς και αλατωρυχεία όποτε πάει αυτη η μέρα έπειτα ακόμα μια μέρα θες για το εργοστάσιο σιντλερ και κάστρο Βαβέλ κτλ όποτε με βάση αυτό είπα να μείνουμε Κρακοβία και 2 ακόμα μέρες για να πάρουμε και μια γεύση από την πόλη. Βαρσοβια τι θα μπορουσα να δω εκτος απο τα κλασσικα (παλατι κουλτουρα, παρκο, καστρο)



από οτι διάβασα κυκλοφορείς άνετα με τα ποδια και στην Βαρσοβια και στην Κρακοβια και δεν είχα σκεφτεί να βγάλω κάρτα με την λογική του ότι ζεις και την πόλη περπατώντας την. Άλλα η αλήθεια είναι πως δεν διάβασα κάτι τεκμηριωμένο πάνω σε αυτό. Συνεπώς θα χρειαστεί σωστά ;
Επίσης από το αεροδρόμιο Μοντιλιν μόνο το LeoExpress πάει η ταξί ; Γιατι ουτε στο GOOGLE ούτε κάπου άλλου βρήκα την συγκοινωνία που συνδέει την πόλη με το αεροδρόμιο.
Ααα ωραία μια χαρά τιμή τα έκλεισες!!!Γενικά το γούστο είναι υποκειμενικό για το ποια πόλη αρέσει στον καθένα γ αυτό υπάρχει και η πολυφωνία απόψεων...Εγώ είχα 4 βράδια πολωνία έμεινα 3 Βαρσοβία και 1 Κρακοβία που κατέβηκα για να δω το άουσβιτς.Προσωπικά από Κρακοβία χόρτασα καθώς είδα τα βασικά και μου αρκεί αν ξαναβρεθώ εκεί ο λόγος θα είναι τα αλατωρυχεία που δυστυχώς δεν είδα.Βαρσοβία είδα σχεδόν τα πάντα (έβρεχε και δεν πρόλαβα να δω 2-3 που προγραμματίζα) άλλα δεν μου έφτασαν οι μέρες ήθελα κ άλλες (η αλήθεια είναι δεν θα με χάλαγε να γίνω και μόνιμος κάτοικος :p ) και σίγουρα ξαναπάω με το καλό κάποια στιγμή γιατί την λάτρεψα την πόλη.Για το αεροδρόμιο μόντλιν υπάρχει επιλογή του λεωφορείου modlinbus καθώς και το τρένο.Έχε υπόψιν σου οτι την περίοδο που θα πας η θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα χαμηλές οπότε θα χρειαστείτε σίγουρα τα μμμ για να κάνετε διαλείμματα απ το κρύο.Εγώ πήγα Οκτώβρη και πάγωσα.Το εισιτήριο των μμμ στην Βαρσοβία κοστίζει 3,4 ζλοτυ και ισχύει για 20 λετπά για κάρτες δεν γνωρίζω αλλά μπορείς να τα βρεις εύκολα και εκεί.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Έχω μπερδευτεί όσο αναφορά τις ήμερες γιατί πολύ λένε Βαρσοβία καλά έκανες και κάθεσαι τόσο και άλλοι πάλι μου λένε το ανάποδο... τα έκλεισα έτσι με την λογική του ότι 1 μέρα ολόκληρη ειναι Άουσβιτς και αλατωρυχεία όποτε πάει αυτη η μέρα έπειτα ακόμα μια μέρα θες για το εργοστάσιο σιντλερ και κάστρο Βαβέλ κτλ όποτε με βάση αυτό είπα να μείνουμε Κρακοβία και 2 ακόμα μέρες για να πάρουμε και μια γεύση από την πόλη. Βαρσοβια τι θα μπορουσα να δω εκτος απο τα κλασσικα (παλατι κουλτουρα, παρκο, καστρο)


από οτι διάβασα κυκλοφορείς άνετα με τα ποδια και στην Βαρσοβια και στην Κρακοβια και δεν είχα σκεφτεί να βγάλω κάρτα με την λογική του ότι ζεις και την πόλη περπατώντας την. Άλλα η αλήθεια είναι πως δεν διάβασα κάτι τεκμηριωμένο πάνω σε αυτό. Συνεπώς θα χρειαστεί σωστά ;
Σε γενικες γραμμές, ουτε ο σιδηροδρομικός σταθμός της Κρακοβίας είναι παρα πολύ μακριά από την παλιά πόλη, ούτε ο σταθμος της Βαρσοβιας είναι μακριά από το δικό της ιστορικό κέντρο. Κανένα 10 λεπτό είναι στην Κρακοβια, στην Βαρσοβια άντε να είναι κανένα τέταρτο. Νομίζω ειχες πει ότι θα μένετε εκεί. Το θέμα είναι ότι θα έχει κρύο και αν είναι πολύ, πιστέψτε με, δεν θα είναι και τόσο εύκολο να περπατάτε :p Εγώ θα έλεγα να δείτε πως θα σας φανεί ο καιρός την πρώτη μέρα και μετά βλέπετε τι εισητηριο θα βγάζετε. Να προτείνω και το Uber που είναι πολύ διαδεδομένο στην Πολωνία και πάμφθηνο. Μπορείτε να πηγαίνετε με τα πόδια όπου θέλετε και στην επιστροφή αν είστε κάπου μακριά από στάση τραμ/λεωφορείου κτλ, καλείτε Uber.
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΚΟΥΝ
Είναι το πακέτο αστικό+τρένο και κοστίζει 19 ζλοτυ (περίπιου 5 ευρώ)όλο μαζί το αγοράζει από γκισέ στις αφίξεις...
Σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες σου!!☺
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Μακριά μόνο από ταξί, σε ερώτηση που κάναμε σε έναν για το πόσο θα μας πάρει από το palace of culture μέχρι πάρκο lazienki η απάντηση ήταν 100 ζλοτι (περίπου 25 ευρώ) για απόσταση 3 χλμ.Απ οτι φαίνεται τα ταξί είναι "tourist trap" σε όλες τις Ευρωπαϊκές πόλεις.Uber και πάλι uber
 

HliasP

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
Φιλανδία
μπορεί κάποιος να προτείνει κάποια σελίδα για ενοικιαζομενα και τι ακριβώς παίζει με την εγγύηση ; Γιατί στην σελίδα της ryan ζητάνε έως και 600 εγγύηση. Θέλω αμάξι για 1 μέρα γιατί σκέφτομαι να πάω τουρ ζακοπανε και στην λίμνη για να υπάρχει περισσότερη άνεση σε σχέση με το τρένο. Και πόσο εφικτό είναι να πάει αμάξι τέτοια εποχή ζακοπανε
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.767
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σχεδιάζω να μεταβώ από την Κρακοβία στο αεροδρόμιο του Κατοβίτσε για πτήση επιστροφής στην Αθήνα και το flixbus είναι η πιο οικονομική επιλογή, φτάνει δε και σε βολική ώρα για την πτήση. Με αγχώνει λίγο το γεγονός ότι τη μια και μοναδική φορά που το έχω χρησιμοποιήσει είχε καθυστέρηση περίπου 50 λεπτά. Για την ακρίβεια είχα κάνει εσωτερική διαδρομή στην Ιταλία και το λεωφορείο είχε ξεκινήσει από την Πράγα! Με λίγο ψάξιμο που έκανα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μάλλον από την Κρακοβία ξεκινάει η γραμμή που με ενδιαφέρει και ότι κάνει μία στάση στο Κατοβίτσε πριν το αεροδρόμιο, οπότε δεν υπάρχει μεγάλος κίνδυνος για καθυστέρηση.
Υπάρχει όμως τρόπος να βρίσκουμε σε ποια γραμμή ανήκει μια διαδρομή του flixbus πριν την κλείσουμε;
 
Last edited:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Σχεδιάζω να μεταβώ από την Κρακοβία στο αεροδρόμιο του Κατοβίτσε για πτήση επιστροφής στην Αθήνα και το flixbus είναι η πιο οικονομική επιλογή, φτάνει δε και σε βολική ώρα για την πτήση. Με αγχώνει λίγο το γεγονός ότι τη μια και μοναδική φορά που έχω χρησιμοποιήσει είχε καθυστέρηση περίπου 50 λεπτά. Για την ακρίβεια είχα κάνει εσωτερική διαδρομή στην Ιταλία και το λεωφορείο είχε ξεκινήσει από την Πράγα! Με λίγο ψάξιμο που έκανα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μάλλον από την Κρακοβία ξεκινάει η γραμμή που με ενδιαφέρει και ότι κάνει μία στάση στο Κατοβίτσε πριν το αεροδρόμιο, οπότε δεν υπάρχει μεγάλος κίνδυνος για καθυστέρηση.
Υπάρχει όμως τρόπος να βρίσκουμε σε ποια γραμμή ανήκει μια διαδρομή του flixbus πριν την κλείσουμε;
Σε εσωτερική διαδρομή στην Πολωνία δεν είχε ποτε καθυστέρηση το flixbus... ούτε στην διαδρομή από Πολωνία για Γερμανία... μόνο μια εσωτερική διαδρομή Βερολίνο-Δρεσδη είχε καθυστέρηση κανένα μισαωρο. Κατά τ’αλλα δεν είχα ποτε πρόβλημα. Ειχα κάνει την αντίστροφη διαδρομή, από Κατοβιτσε στην Κρακοβια, και εκεί όλα καλά. Δεν νομίζω να έχεις θέμα μέσα στην Πολωνία... ρίξε μια ματια και στα εισητηρια των τρένων για να έχεις μια εναλλακτική.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Σχεδιάζω να μεταβώ από την Κρακοβία στο αεροδρόμιο του Κατοβίτσε για πτήση επιστροφής στην Αθήνα και το flixbus είναι η πιο οικονομική επιλογή, φτάνει δε και σε βολική ώρα για την πτήση. Με αγχώνει λίγο το γεγονός ότι τη μια και μοναδική φορά που το έχω χρησιμοποιήσει είχε καθυστέρηση περίπου 50 λεπτά. Για την ακρίβεια είχα κάνει εσωτερική διαδρομή στην Ιταλία και το λεωφορείο είχε ξεκινήσει από την Πράγα! Με λίγο ψάξιμο που έκανα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μάλλον από την Κρακοβία ξεκινάει η γραμμή που με ενδιαφέρει και ότι κάνει μία στάση στο Κατοβίτσε πριν το αεροδρόμιο, οπότε δεν υπάρχει μεγάλος κίνδυνος για καθυστέρηση.
Υπάρχει όμως τρόπος να βρίσκουμε σε ποια γραμμή ανήκει μια διαδρομή του flixbus πριν την κλείσουμε;
Έχεις κατεβάσει την εφαρμογή για κινητά? Αναλύει κάθε δρομολόγιο, το νούμερο του λεωφορείου, τη διαδρομή που κάνει, τις στάσεις και τυχόν ανταποκρίσεις.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Έχεις κατεβάσει την εφαρμογή για κινητά? Αναλύει κάθε δρομολόγιο, το νούμερο του λεωφορείου, τη διαδρομή που κάνει, τις στάσεις και τυχόν ανταποκρίσεις.
Νομίζω ότι στην αναζήτηση φαίνεται μόνο η πόλη αναχώρησης και προορισμού που γράφεις καθώς και οι ενδιάμεσες στάσεις χωρίς να αναφέρεται αν ξεκινάει από τη πόλη αναχώρησης η είναι διερχόμενο. Πάντως σε οποιαδήποτε καθυστέρηση σου στέλνει μήνυμα και επίσης φαίνεται κ στην εφαρμογή.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.767
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
@alice~ Άρα εμείς ήμασταν λίγο άτυχοι. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
@giannismits Έχω την εφαρμογή, αλλά δε βλέπω κάπου αριθμό λεωφορείου και γραμμή πριν κάνω κράτηση. Συμφωνώ με @escursione με τη διαφορά ότι δε βλέπω ούτε τις ενδιάμεσες στάσεις.
Φαίνεται πως δεν τα καταφέρνω και πολύ καλά με το Flixbus.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom