Ζιμπάμπουε Μποτσουάνα Μποτσουάνα - Ζιμπαμπουε. Στην Ελβετια και τη Κουβα της Αφρικης.

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μόλις την πήρα χαμπάρι την ιστορία.Βάλε όσες περισσότερες φωτό να πάρουμε έμπνευση.
Παναγιώτη τώρα που πήρα φόρα με τις φωτογραφίες ποιος με πιάνει χαχα

Να πω ομως την αλήθεια . Οταν ξεκιναω να διαβαζω μια ιστορία όσο ενδιαφερουσα και να είναι αμα εχει παρα πολλες φωτογραφιες με κουράζει . Οταν παω καπου μπορω να δω απειρες στο ιντερνετ ή βιντεο στο youtube για τον προορισμό .Προτιμω το κειμενο και φωτογραφιες τόσο όσο .
Για αυτό βαζω καποιες πιο "προσωπικές ".
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Απο το πρωι σκεφτομαι να γραψω αλλά σήμερα
IMG_20181107_151819.jpg
δεν εχω κέφια να συνεχισω το οδοιπορικο !
Ας βαλω φωτο για τον Παναγιωτη ! Σε όλα τα ξενοδοχεια ειχαν βραστηρα και καφέ , τσαι , γάλα και τριων ειδών ζαχαρη . Πολυ βολικό για το πρωι να πιεις τον καφέ σου εντός και μετά να πας πουλμαν για πρωινό ειδικά για εμένα που χωρις καφέ δεν μπορω να μιλήσω με ανθρωπο .
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια

Η πλάκα είναι ότι πριν καναδυό χρόνια κι εγώ φλέρταρα με κάτι τέτοιο.
https://justglobetrotting.com/africa-overland-what-to-expect/
Πολυ ενδιαφερον και κατατοπιστικό αρθρο .
Τα πραγματα σε αυτό το ειδος ταξιδιου είναι οπως ακριβώς τα λέει .
Πάντως οσο και να φαινεται καπως "εκκεντρικος" ο τρόπος είναι απολαυστικός πρωτοτυπος και χαρη σε αυτον μπορεσα και έκανα ενα πολυ ωραίο ταξίδι.

Τωρα είδα το μότο σου ! Τέλειο !
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μεχρι να γραψω για το υπόλοιπο του ταξιδιου θα πω καποια πραγματα για την Ζιμπαμπουε μια και έπεται στην ιστορία .

Ειναι η παλιά Ροδεσία που βρίσκεται στα νότια της Ανατολικής Αφρικής με έκταση 390.000 τ.μ. και πληθυσμο 15.000.000. Την εποχή της αποικιοκρατίας ήταν βρετανική αποικία και ονομαζόταν Νότια Ροδεσία .
Εγινε ανεξαρτητη το 1965 ως Ροδεσία και μετανομάστηκε Ζιμπαμπουε το 1980.

Τα οικονομικά προβλήματα της χώρας ειναι εντονότατα με κυριότερο τον καλπάζοντα πληθωρισμό,ο οποίος είναι και ο υψηλότερος στον κόσμο (2.200.000% ).
Η πολιτικη κατάσταση ασταθης με διαρκη πραξικοπήματα και ταραχές .

Υπάρχει ελληνικη κοινοτητα που εφτασε σε μέγιστο περίπου 15.000 ατόμων το 1972.
Απο τότε λόγω της αστάθειας εχει μειωθει σε περιπου 1.100 Ελληνες.
Εχει τρια ελληνογλωσσα σχολεία που ανηκουν στην ελληνική κοινότητα στο Χαράρε .

Ενας λόγος που μου αρέσουν τα ταξίδια ειναι η γνώση που μου προσφερουν.
Δεν ήξερα οτι η γνωστη απο το σχολειο Ροδεσία είναι η σημερινή Ζιμπάμπουε !
Ακουσα το όνομα πριν 2-3 χρόνια απο τον Αδωνι που είπε στη βουλή " θα γίνουμε Ζιμπάμπουε" και αναρωτηθηκα που κολλαει αυτό σε σχεση με το ευρώ και τη δραχμή .
Οταν ομως στρωθηκα στο διαβασμα για τη χωρα που θα επισκεπτομουν και κυρίως οταν μίλησα με την Σόλι διαπιστωσα οτι δεν εχουν πλεον εθνικό νόμισμα .
"Κατι κουρέλια σε μπαουλα εχουμε " μου ειπε χαρακτηριστικά .
Μου μίλησε για τα 4 εκατομμυρια μεταναστες που εφυγαν την τελευταια πενταετια απο τη χωρα ,τον πληθωρισμό , την εξαρση βίας λογω φτώχειας , τους φορεις του AIDS και την πολιτική ασταθεια με προεδρους δικτατορες .

Λυπηθηκα γιατί ειναι μια πανέμορφη χωρα , στο κομματι που βρεθηκα για δυο μερες ειναι επίγειος παράδεισος . Σαν να βρισκομουν σε τροπικό μέρος . Τα εξωτικά φρουτα τα φρέσκα λαχανικά , το ωραιο κλιμα με πολυ πρασινο όαση για αφρικανική χώρα . Νόστιμη κουζίνα με επιρροες ευρωπαικές και αρτοειδή επιπεδου Γαλλιας .

Και επιπλεον πιάστηκα αδιάβαστη απο τον Αδωνι ! Δεν είναι και λίγο !
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Να προσθετω οτι δυστυχως η ωραια Ζιμπαμπουε ειναι πολυ ακριβή λογω της οικονομικης κατάστασης ακόμα και για τον τουρίστα .
Ειδικά στη Βικτωρια που πάνε όλοι να δουν τους καταρρακτες .
Οσα χρήματα χάλασα εκει σε δυο μέρες παραμονης είχα χαλασει τις προηγουμενες μέρες στην Μποτσουάνα !
Το δειγμα σαλατας στην επομένη φωτογραφια εκανε 3 δολλαρια ( ηταν ελάχιστη και συνοδευε το κυριως πιάτο ) και οι δυο φετουλες ψωμί κοστισαν 2 δολλαρια .
Το παραδοξο ; Ηταν απο τις πιο νόστιμες σαλατες που εχω δοκιμάσει !

Μπλουζακι βαμβακερο αναμνηστικό 25 δολλαρια.
Η είσοδος για τους καταρρακτες 25 ευρώ .
Βίζα εισόδου στη χωρα 30 ευρώ . Ευτυχως βγαίνει εύκολα επιτοπου .


Εφαγα για βραδυ με τη Πιλαρ καπου στο χωριο και με πολυ ζόρι βρηκαμε μενου με 15 δολλαρια .
Μια σαλατουλα η σουπίτσα , ενα κυριως και για επιδορπιο μια μπαλιτσα παγωτο .
Ευτυχως όλα πεντανόστιμα .
Ενας χυμος 4 δολλαρια , ο καφες τρία .
Το ταξι για 1.5 χλμ απόσταση 5 δολλαρια .
Γενικά όλη η κατάσταση μου θύμιζε εντονα την Κουβα , εξ ου και ο τίτλος .
Το άσχημο ειναι οτι δεν εχουν τις παροχές της Κουβας σε υγεία και παιδεία. Ούτε την ασφάλεια .
Μόνο τα αρνητικά λογω οικονομικής κρίσης .

Ακομα και τα σουβενιρ ήταν πανάκριβα . Αυτα που στις περισσοτερες χωρες κανουν 2-5 ευρω εκει ζητουσαν απο 10 και πάνω . Με πολύ παζάρι μπορεσα και πηρα λιγα γιατι τελειωνε το ταξιδι και στην Μποτσουανα δεν ειχαμε βρει κανένα μαγαζι με αναμνηστικά !
Κινηθηκαμε 1 εβδομαδα σε τελειως τουριστικά σημεια χωρις να δουμε ενα σημειο να πουλαει . Μου φάνηκε πολυ περίεργο . Ευκολότερα αγόραζες ενα βόδι ή ενα διαμάντι παρά ενα αναμνηστικο .
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
IMG_20181115_114712.jpg . IMG_20181115_115644.jpg IMG_20181115_112344.jpg Καταρρακτες , μετα την εισοδο εστιατορειο με τελειο πρωινο και εσπρεσο , αψογη παρουσιαση και γλυκια σερβιτορα.
Και άρτος και θέαμα .
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom