Τρομοκρατία και ταξίδια

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Τώρα πρόσεξα καλύτερα ότι δεν είναι μέσα το τελευταίο 3μηνο του 2017 ..οπότε η όποια αρνητική διαφορά θα κλείσει προς τα πάνω...


Ειναι απλα τα πραγματα. Η αυξηση σε χωρες οπως η Τουρκια και η Βουλγαρια ειναι λογικη καθως αποτελουν κοντινους και ευκολους προορισμους. Ειδικα αν στα νουμερα συμπεριλαμβονται και οι Ελληνες που περνουν τα συνορα για βενζινη, ψωνια ή αλλες υπηρεσιες τοτε δεν μπορουμε να μιλαμε για πραγματικη αυξηση του ρευματος των Ελληνων τουριστων προς τις δυο γειτονικες χωρες.

Για τις Γαλλια, Γερμανια και Ηνωμενο Βασιλειο μπορουμε να καταλαβουμε τα στατιστικα στοιχεια λογω των Ελληνων νεομεταναστων που συγκρατουν την πτωση στις δυο πρωτες και βοηθηθουν στην αυξηση για την τελευταια. Το ΗΒ ειναι η χωρα με το μεγαλυτερο μεταναστευτικο κυμα Ελληνων κατα τα χρονια της κρισης.

Η απουσια τετοιας μεταναστευσης προς την Τσεχικη Δημοκρατια δικαιολογει και την μεγαλη πτωση. Η ΗΠΑ ειναι μακρινος και ακριβως προορισμος.

Ειναι απολυτα εξηγησιμα τα στοιχεια με οποιον τροπο και αν εχουν προελθει. Στη Γαλλια και σε αλλες χωρες εχω ερωτηθει πολλες φορες πριν την αναχωρηση μου για καποιο ταξιδι, για το που πηγαινω, ποσες μερες θα μεινω, που θα μεινω, ποσα χρηματα προβλεπεται να ξοδεψω (για διαμονη, μεταφορες, φαγητο, διασκεδαση, συνολικα), ποιος ο σκοπος του ταξιδιου κα, απο εκπροσωπους υπουργειων ή αλλων φορεων.
Στην Ελλαδα δεν μου εχει τυχει ποτε αλλα δεν αποκλειω πως μπορει και να γινεται.

Οποτε τα στατιστικα μπορει να ειναι και προιοντα δημοσκοπησεων και οχι μονο πραγματικων καταγεγραμμενων αριθμων.
Τα ψώνια και οι βενζίνες κλ δίπλα είναι κάτι που γίνεται χρόνια.. δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι εδώ..

Τώρα η μετανάστευση που κολλάει εδώ ;; είναι άλλα στοιχεία αυτά δεν έχουν σχέση με τα ταξίδια.. Το ΣΕΤΕ δίνει στοιχεία τί ξοδεύουμε ή εισπράττουμε τουριστικά..
 
Last edited:

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Οι στατιστικές μελέτες της ΤτΕ έχουν πολύ συχνά παραμέτρους και μεταβλητές που υπολογίζονται κατ' εκτίμηση. Όπως είπαν κάποιοι φίλοι πριν εκτίμηση για το πόσα θα ξοδέψεις, πόσο θα μείνεις κτλ . Πιθανόν να συνδυάζονται και με στοιχεία τύπου , αφίξεις από Ελλάδα σε λιμάνια (Ιταλία ) η αεροδρόμια . Στα χερσαία όμως σύνορα, με οδική διέλευση , ειδικά μετά την εφαρμογή των ευρωπαϊκών συνόρων, είναι απορίας άξιο πως αυτή προσμετραται.

Παρατηρώντας τα γραφήματα του Defkalion Επίσης προσεξα ότι υπάρχει μια προφανής τάση πτώσης κοντά στο 2009 -2010 Η οποία όλοι γνωρίζουμε ότι πραγματι υπήρξε. Τέλος , θεωρώ σημαντικό παράγοντα τις ισοτιμίες για μια απόφαση αφού άλλο είναι το κόστος για ένα ταξίδι στις ΗΠΑ με το δολλάριο στο 1,45 και άλλο με 1,10 ..

Υ.Γ good job Defkalion
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Τώρα πρόσεξα καλύτερα ότι δεν είναι μέσα το τελευταίο 3μηνο του 2017 ..οπότε η όποια αρνητική διαφορά θα κλείσει προς τα πάνω...




Τα ψώνια και οι βενζίνες κλ δίπλα είναι κάτι που γίνεται χρόνια.. δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι εδώ..

Τώρα η μετανάστευση που κολλάει εδώ ;; είναι άλλα στοιχεία αυτά δεν έχουν σχέση με τα ταξίδια.. Το ΣΕΤΕ δίνει στοιχεία τί ξοδεύουμε ή εισπράττουμε τουριστικά..
Αν παει καποιος 10 μερες στο ΗΒ να δει τα παιδια του που μεταναστευσαν εκει δεν θα καταγραφει ως τουριστας; Ακομα κι εγω ως τουριστας καταγραφομαι απο τη στιγμη που η φορολογικη μου κατοικια παραμενει στην Ελλαδα.

Ο ΣΕΤΕ δεν μπορει να βρει τα παρανομα καταλυματα στην Ελλαδα και περιμενετε να δωσει αξιοπιστα στοιχεια για τους Ελληνες στο εξωτερικο; Και γαμω το συνδικαλιστικο οργανο!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Και επειδή μιλούσαμε παραπάνω για στατιστικά ανακοινώθηκαν τα έσοδα για τον εισερχόμενο τουρισμό.

http://www.capital.gr/oikonomia/3274376/gemise-to-kalathi-tou-tourismou-10-pano-ta-esoda

Πάλι αναφέρεται ο ΣΕΤΕ αλλά ουσιαστικά τα στοιχεία προέρχονται από την Τράπεζα της Ελλάδος.

Φαντάζομαι θα υπάρχουν και αντίστοιχα για τον εξερχόμενο τουρισμό.

Τώρα πόσο ακριβή είναι και πόσο είναι το στατιστικό λάθος είναι άλλη ιστορία.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Σημερα δοθηκαν τα επισημα στοιχεια για τις αφιξεις στα ξενοδοχεια του Παρισιου και της IDF για ολοκληρο το 2017. Με αυξηση σε σχεση με περυσι κατα 13,7% απο το εξωτερικο και κατα 9,5% απο τις αλλες περιοχες της Γαλλιας, η Γαλλικη πρωτευουσα ανακαμπτει εντυπωσιακα υστερα απο 2 χρονια. Συγκεκριμενα καταγραφηκαν 33,8 εκατομμυρια αφιξεις στα ξενοδοχεια της περιφερειας.

Επισημα στοιχεια για τον συνολικο αριθμο τουριστων (ειτε διεμειναν σε ξενοδοχεια ειτε σε αλλα καταλυματα) που φιλοξενηθηκαν στην μητροπολιτικη περιοχη του Παρισιου δεν εχουν δοθει αλλα εκτιμαται πως ο αριθμος θα ειναι γυρω στα 49 εκατομμυρια.

http://www.lepoint.fr/economie/tour...-de-france-en-2017--22-02-2018-2197051_28.php
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Μιας και ο τίτλος του θέματος έχει να κάνει με τρομοκρατία δυστυχώς πριν λίγο πραγματοποιήθηκε τρομοκρατικό χτύπημα στη πλατεία κλεμπερ του Στρασβούργου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μιας και ο τίτλος του θέματος έχει να κάνει με τρομοκρατία δυστυχώς πριν λίγο πραγματοποιήθηκε τρομοκρατικό χτύπημα στη πλατεία κλεμπερ του Στρασβούργου.
Δεν είναι βέβαιο ότι πρόκειται για τρομοκρατία. Μόνο τα Ελληνικά μέσα επιμένουν, μάλλον επειδή πληροφορούνται από κάτι Κύρτσους που "άκουσαν τους πυροβολισμούς από διαφορετικές κατευθύνσεις" τρομάρα τους.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Όχι δεν είναι καθόλου βέβαιο μιας και είναι γνωστό ότι οι τρομοκράτες της γνωστής ιδεοληψίας δεν αρέσκονται να χτυπάνε χριστουγεννιάτικες αγορές. Μάλλον θα ήταν κάποιος SDF που ξεκίνησε το πιστολίδι στην Place Kleber επειδή έκαναν θόρυβο τα καρουζέλ και δεν μπορούσε να κοιμηθεί.

Νομίζω πρέπει να σοβαρευτούμε λίγο, οι κάτοικοι των μεγάλων ευρωπαϊκών πόλεων ζουν καθημερινά με το φόβο ειδικά αυτές τις γιορτινές μέρες με τις χριστουγεννιάτικες αγορές και τις μεγάλες συγκεντρώσεις κόσμου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Εγώ πάντως επειδή είμαι ήδη σοβαρός, περιμένω τις επίσημες ανακοινώσεις των Γαλλικών αρχών. Εσύ σοβαρέψου όπως προτείνεις.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Ο δράστης, μεγαλωμένος στο Στρασβούργο, με καταγωγή από το Μαρόκο, 29 ετών, Σερίφ Σεκάτ, σχεδιαζόταν να συλληφθεί το πρωί της Τρίτης από άνδρες της χωροφυλακής, στο πλαίσιο έρευνας για απόπειρα ανθρωποκτονίας και ληστεία. Είναι γνωστός στις αρχές για τη διάπραξη κακουργημάτων και υποθέσεις του «κοινού ποινικού δικαίου».

Πηγή: Τρομοκρατική επίθεση στο Στρασβούργο: 3 νεκροί, άφαντος ο δράστης [εικόνες & βίντεο] | iefimerida.gr
Ο φερόμενος δράστης ήταν γνωστός στις αρχές για εγκληματικές δραστηριότητες. Συγκεκριμένα, συγκαταλεγόταν στις λίστες παρακολούθησης, τις λεγόμενες Fiche S, των υπηρεσιών πληροφοριών, ανακοίνωσαν οι τοπικές αρχές. Οι λίστες αυτές περιλαμβάνουν ανθρώπους που παρακολουθούνται για λόγους θρησκευτικής ριζοσπαστικοποίησης ή για διασυνδέσεις με ισλαμιστές.

Πηγή: Τρομοκρατική επίθεση στο Στρασβούργο: 3 νεκροί, άφαντος ο δράστης [εικόνες & βίντεο] | iefimerida.gr
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Εγώ πάντως επειδή είμαι ήδη σοβαρός, περιμένω τις επίσημες ανακοινώσεις των Γαλλικών αρχών. Εσύ σοβαρέψου όπως προτείνεις.
Η επίσημη ανακοίνωση του εισαγγελέα αντιτρομοκρατίας στο Παρίσι είναι ότι ο ένοπλος ακούστηκε από μάρτυρες να φωνάζει αλλαχού ακμπάρ, δηλαδή τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια όπως πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις.

Lors de la conférence de presse du procureur du parquet antiterroriste de Paris, Rémy Heitz, il a annoncé les infos suivantes.
- "Au regard du lieu ciblé, du mode opératoire et du fait que des témoins ont entendu le tireur crier Allahou akbar, le parquet anti terroriste a été saisi hier soir".

(Πηγή https://www.dna.fr/actualite/2018/1...rasbourg-apres-l-attentat-perpetre-mardi-soir)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Η επίσημη ανακοίνωση του εισαγγελέα αντιτρομοκρατίας στο Παρίσι είναι ότι ο ένοπλος ακούστηκε από μάρτυρες να φωνάζει αλλαχού ακμπάρ, δηλαδή τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια όπως πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις.

Lors de la conférence de presse du procureur du parquet antiterroriste de Paris, Rémy Heitz, il a annoncé les infos suivantes.
- "Au regard du lieu ciblé, du mode opératoire et du fait que des témoins ont entendu le tireur crier Allahou akbar, le parquet anti terroriste a été saisi hier soir".

(Πηγή https://www.dna.fr/actualite/2018/1...rasbourg-apres-l-attentat-perpetre-mardi-soir)
Δεν ξέρω τι κάνει νιάου νιάου και σε ποιά κεραμίδια. Το τι φωνάζει κάποιος από μόνο του δεν αποδεικνύει κάποια σύνδεση με τρομοκρατική οργάνωση κλπ. Όταν τα στοιχεία πάψουν να είναι αποσπασματικά και ανεκδοτολογικά, τα ξαναλέμε. Φυσικά δεν αποκλείω καθόλου το ενδεχόμενο να ΕΙΝΑΙ όντως τρομοκρατία, αλλά αυτό θα το μάθουμε από τις έρευνες των αρχών, όχι επειδή το είπε ο Κύρτσος κι ο Ανδρουλάκης στα Ελληνικά κανάλια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom