Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Α!!!!!δεν παμε καλα καθολου καλα.Αλλα θα μου πεις εχουν γινει ερευνες και για πιο γελοια θεματα εκει θα ζοριστουν π.χ. για τους πολιτικους:shock::mad::eek::bleh:

Μου φαίνεται παρατραβηγμένο να ταξιδεύει κάποιος στην άλλη άκρη του κόσμου απλά και μόνο για επιδειξη. Εκτός και αν μιλάμε για τύπους που ανεβάζουν φωτογραφίες σε πεντάστερες πισίνες δειχνωντας τον κ@λο τους και πινοντας κοκτειλ. Που δεν ξέρουν πως να ξοδεύψουν τα λεφτά τους και η μόνη εννοια τους είναι η επιδειξη πλούτου.

Το να κάνεις ένα ταξίδι στην Καμπότζη ή το Νεπάλ με ένα σακιδιο στο ώμο, που είναι ονειρό σου και για να μαζεύψεις αυτα τα χρήματα έχεις στερηθεί πραγματα, δε νομίζω να γίνεται για επιδειξη. Μπορεί να μπαίνεις στο τριπάκι του να ανεβάσεις καμιά φωτογραφία για να δείξεις που εφτασε η χάρη σου αλλά όχι οτι αυτός είναι ο λόγος που πραγματοποίησες το ταξίδι.... Λετε να υπάρχουν τόσο καμένοι; Τι να πω...
Καλησπερα,καμενοι και κατακαημενοι υπαρχουν,δεν βλεπεις ποιοι κυβερνανε παγκοσμιως(για τους λαοπροβλητους μιλαω,οχι τους αλλους;):))οποτε ο νοων νοειτε!Αλλα και δω?
 
Last edited by a moderator:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Α!!!!!δεν παμε καλα καθολου καλα.Αλλα θα μου πεις εχουν γινει ερευνες και για πιο γελοια θεματα εκει θα ζοριστουν π.χ. για τους πολιτικους:shock::mad::eek::bleh:
Δεν το βρίσκω καθόλου γελοίο σαν θέμα. Είναι ένα σύγχρονο φαινόμενο, όπως και το γενικότερο φαινόμενο των social media, που αγγίζει αρκετούς κλάδους και επηρεάζει την καθημερινή μας ζωή. Αν ρίξετε μια μάτια στις διπλωματικές και τα ερευνητικά των πανεπιστημίων σήμερα, θα καταλάβετε. Σε μάθημα επιλογής έκανα έρευνα πάνω στο voluntourism, των εθελοντισμό με λίγα λόγια των δυτικών στις αναπτυσσόμενες χώρες και τις επιπτώσεις του. Οι νέοι απ’ο,τι βλέπετε δεν είμαστε τόσο αδιάφοροι προς την σύγχρονη πραγματικότητα όπως πολλοί θέλουν να νομίζουν :rolleyes:
Και για να ειμαι στο θέμα, οι περισσότεροι νέοι στην ηλικία μου που δεν ταξιδεύουν είτε αντιμετωπίζουν οικονομικες δυσκολίες και αυτά που έχουν προτιμούν να τα διαθέσουν σε αλλά αγαθά, είτε επειδή νομίζουν πως είναι δύσκολη διαδικασία να οργανώσει κανεις μόνος του ταξίδι.
 
Last edited:

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Δεν το βρίσκω καθόλου γελοίο σαν θέμα. Είναι ένα σύγχρονο φαινόμενο, όπως και το γενικότερο φαινόμενο των social media, που αγγίζει αρκετούς κλάδους και επηρεάζει την καθημερινή μας ζωή. Αν ρίξετε μια μάτια στις διπλωματικές και τα ερευνητικά των πανεπιστημίων σήμερα, θα καταλάβετε. Σε μάθημα επιλογής έκανα έρευνα πάνω στο voluntourism, των εθελοντισμό με λίγα λόγια των δυτικών στις αναπτυσσόμενες χώρες και τις επιπτώσεις του. Οι νέοι απ’ο,τι βλέπετε δεν είμαστε τόσο αδιάφοροι προς την σύγχρονη πραγματικότητα όπως πολλοί θέλουν να νομίζουν :rolleyes:
Και για να ειμαι στο θέμα, οι περισσότεροι νέοι στην ηλικία μου που δεν ταξιδεύουν είτε αντιμετωπίζουν οικονομικες δυσκολίες και αυτά που έχουν προτιμούν να τα διαθέσουν σε αλλά αγαθά, είτε επειδή νομίζουν πως είναι δύσκολη διαδικασία να οργανώσει κανεις μόνος του ταξίδι.
Καλησπερα,η γνωμη μου πανω στο θεμα ,δεν απτεται του κλαδου σπουδων μου,ειναι απλα η γνωμη μου οτι κακως ασχολουνται τοσα ατομα,σοβαρα η μη .Το ιντερνετ γενικα ειναι ενα πολυεργαλειο,δεν μπορει να υποκαθιστα τα παντα ολα στη ζωη των ανθρωπων.Ισα ισα που τωρα πια οι νεοι και πολυ μορφωμενοι ειστε και εξυπνοτεροι απο τις προηγουμενες γενιες και ποιο ευαισθητοποιημενοι σε πολλα πραγματα,αλλα και πολλες φορες απροσανατολισμενοι απο τον ογκο των πληροφοριων που λαμβανεται.Και στο τελευταιο που λες ,αν βρισκετε εσεις δυσκολια με τοσα εργαλεια στην διαθεση σας και τις γνωσεις σας ,εμεις οι μεγαλυτεροι ειμαστε να φουνταρουμε:haha::).Κεφι να εχετε !!!!
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Μου φαίνεται παρατραβηγμένο να ταξιδεύει κάποιος στην άλλη άκρη του κόσμου απλά και μόνο για επιδειξη. Εκτός και αν μιλάμε για τύπους που ανεβάζουν φωτογραφίες σε πεντάστερες πισίνες δειχνωντας τον κ@λο τους και πινοντας κοκτειλ. Που δεν ξέρουν πως να ξοδεύψουν τα λεφτά τους και η μόνη εννοια τους είναι η επιδειξη πλούτου.

Το να κάνεις ένα ταξίδι στην Καμπότζη ή το Νεπάλ με ένα σακιδιο στο ώμο, που είναι ονειρό σου και για να μαζεύψεις αυτα τα χρήματα έχεις στερηθεί πραγματα, δε νομίζω να γίνεται για επιδειξη. Μπορεί να μπαίνεις στο τριπάκι του να ανεβάσεις καμιά φωτογραφία για να δείξεις που εφτασε η χάρη σου αλλά όχι οτι αυτός είναι ο λόγος που πραγματοποίησες το ταξίδι.... Λετε να υπάρχουν τόσο καμένοι; Τι να πω...
ο τροπος ταξιδιου δεν νομιζω να εχει σχεση με την επιδειξη. μπορει καλλιστα καποιος να κανει πολυτελεις διακοπες και να μην ανεβαζει ουτε μια φωτο και καποιος αλλος να ειναι με το σακιδιο και να ιδρωνει για τα λαικ.
αντιστοιχα κοσμος δεν μπορει να βγαλει τον μηνα για να αγορασει το τελευταιο κινητο καθε φορα που βγαινει, δεν θεωρω οτι ειναι κατι διαφορετικο με τα ταξιδια
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Καλησπέρα στη παρέα!! Δεν ξέρω απο που να ξεκινήσω.... Διαβάζοντας σας εδω ένιωσα ότι πρεπει και εγώ να τοποθετηθώ επι του θέματος. Γεννημένος το 1993. Χρησιμοποιώ καθημερινά instagram , ποστάρω φωτογραφίες και στόρυ αρκετά συχνα απο την καθημερινή μου ζωή και τα ταξίδια μου. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσα μηνύματα έχω δεχτεί , απο αγνώστους κυρίως , για το πως καταφέρνω να ταξιδεύω τόσο πολύ και που βρίσκω τα λεφτά!! Πλέον θεωρούμε περίεργο ενας νέος στα 25 να δουλεύει και να κάνει ταξίδια. Αυτο που βλέπει ο άλλος βέβαια είναι οτι εγώ πάλι πήγα ταξίδι και περνάω καλα. Το τι στερήσεις έγιναν για αυτό και πόσες δυσκολίες είχε κανείς δεν το ξέρει. Εχω χρησιμοποιήσει νομίζω τα πάντα για να ταξιδέψω , ευρωπαικά προγράμματα , low cost εταιρείες , λεωφορεία , couchsurfing , hostels και γενικά οτιδήποτε θα μπορούσε να κάνει ενα ταξίδι φθηνότερο και πιο υλοποιήσιμο. Κάποια απο αυτά πολλοί γνωστοί μου μόνο που τα ακούνε τρομάζουν. Μεγαλώνοντας όμως κάποια πράγματα άλλαξαν, η μετάβαση κυρίως απο την φοιτητική ζωή στη δουλειά έπεξε σημαντικό ρόλο. Πλέον δεν διαθέτω τόσο χρόνο όσο είχα όταν σπούδαζα , οπότε η πολύωρη μετάβαση σε κάποιο προορισμό με λεωφορείο με σκοπό την μείωση του κόστους γίνεται πολύ πιο δύσκολη (27 ώρες απο Θεσσαλονίκη για Ουτινέζε αλλά τότε είχα παρέα, 24 ώρες απο Μπανγκόγκ για Βανγκ Βιενγκ μόνος ) . Επίσης ποιος δεν θέλει ενα όμορφο δωμάτιο όταν γυρνάει στο ξενοδοχείο μετα απο μια μεγάλη και κουραστική μερα ..... προσωπικά το θέλω αλλα δεν σημαίνει οτι είμαι διατεθειμένος να δώσω και μια περιουσία, για αυτο θα πάμε Ροβανιέμι και θα μείνουμε σε ενα πανέμορφο χοστελάκι!! :xalara:

Και προχωράμε με το εαν κάποιος ταξιδεύει για να κάνει επίδειξη . Το θεωρω προσωπικά λίγο τραβηγμένο , άλλωστε υπάρχουν ευκολότερη τρόποι για να το κάνει κάποιος. Πιστεύω πως και να μην υπήρχαν τα social media το ταξίδι πάλι θα γινόταν , όμως δεν ειμαι σίγουρος εαν θα διάλεγαν το ίδιο καταλυμα και εαν κάποιες απο τις δραστηριότητες θα γίνονταν. π.χ. ποιος θα έδινε 40 δολάρια για να κάνει κούνια στο Μπαλί και να βγάλει φωτογραφία εαν το μόνο μέρος που θα την έβαζε θα ήταν στο σπίτι του. Ακόμα προβληματίζομαι εαν θα βγάλω φωτογραφία με τον Santa για 25 ευρώ!! :bleh::mad:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υπάρχει μια λεπτή διαφορά που κινδυνεύει να χαθεί στο θέμα αυτό: Άλλο πράγμα το κάνω δραστηριότητες ΓΙΑ να τις ποστάρω στα social media (ή στο travelstories), κι άλλο να θέλω να μοιραστώ με τους φίλους μου (και ενδεχομένως και άλλους, όπως και τα μέλη του travelstories) αυτό που είδα/έζησα/τράβηξα. Δεν είναι τα social media (ή αντίστοιχα το travelstories) το "πρόβλημα" αλλά ή χρήση τους.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Για να μη θιξουμε το θεμα που πολλοι κανουν φωτοσοπιες και ποσταρουν φωτο απο μερη που πιθανως να ειδαν στον υπνο τους,ενω αλλοι δινουν και περιγραφες που διαβασαν καπου...Πολλοι το κανουν απο ψωνιο,κι αλλοι κονομανε...ναι,εχουμε ξεφυγει..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το προβλημα δεν ειναι ποσοτικο αλλα ποιοτικο. Ειδε και επαθε η γυναικα του ξαδερφου μου να τον πεισει μετα απο 9 χρονια γαμου να πανε ενα ταξιδι στο εξωτερικο. Μεχρι τωρα περιοριζονταν σε ημερησιες σε μερη που γινονταν πανηγυρια κοντα στην Αθηνα. Μετα απο δεκαδες προτασεις δεχθηκε ο ξαδερφος να ερθουν στο Παρισι. Καθε πρωι εβγαινε η ξαδερφη για περιπλανηση στα αξιοθεατα και ο ξαδερφος αφου ξυπνουσε κατα τις 10-11 ερχοταν απο το σπιτι μας να πιει φρεντο. Γιατι φρεντο σαν της Ελλαδας δεν το βρισκεις εξω στο Παρισι. Κατα τη 1-2 ετρωγε και μεσημεριανο. Αφου τελειωνε γυρνουσε στο ξενοδοχειο για να ξεκουραστει! Ειχε ζητησει να του αλλαξουν και δωματιο και να του δωσουν ενα στον τελευταιο οροφο με μπαλκονι για να βγαινει να καπνιζει. "Κοιτα θεα που εχουμε. Μεχρι και τον Αιφελ βλεπουμε". Απο κοντα βεβαια δεν πηγε ποτε να τον δει. Τεσσερις μερες εβγαινε μονο βραδια για ποτο και κατι προχειρο για φαγητο και αναθεματιζε το κρυο και τις τιμες.
Την πρωτη μερα ποσταρε μια σελφι στο μπαλκονι του ξενοδοχειου "ερωτευμενος στο Παρισι", την τελευταια μια αλλη στο ιδιο μερος "λυπημενος που φευγει απο το Παρισι".
Φετος που του ζητησε η γυναικα του να ξαναπανε ενα ταξιδι της απαντησε: "Και τι θα καταλαβουμε; Αφου ο,τι κανουμε εδω θα κανουμε κι εκει που θα παμε"! Ετσι το 'χει καταλαβει το ρημα "ταξιδευω" ο ξαδερφος.
 

8avos

Member
Μηνύματα
654
Likes
6.463
Για μας εδώ τους φορουμιστες το θέμα ειναι να ταξιδεύει ο άνθρωπος...Για ποιον λογο και τι θα "πρεπει" να κάνει ο καθένας στο ταξίδι του είναι δικό του θέμα αφου αυτός πληρώνει και δεν μας χρωστάει δανεικά βέβαια:haha:
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Διαβάζοντας τις πρώτες σελίδες του ποστ,γραμμένς το 2007...έχω να επισημάνω,ότι μετά από 11 χρόνια και την εισβολή των Low cost στη ζωή μας...έχει αλλάξει κατά πολύ το ποσοστό των Ελλήνων που ταξιδευει.Θυμάμαι όταν το 2008 θα πήγαινα Παρίσι,ήμουν η μόνη σε μια δουλειά με 80 εργαζόμενους,που θα πήγαινε στα Ευρώπας και όλοι λέγανε ε βέβαια αυτή θα εχει πλούσιο άντρα...γι αυτό κάνει ταξίδια...Βέβαια οι ίδιοι που τα λέγανε αυτά,πήγαιναν στο Καϊμακτσαλαν ή στο Νυμφαίο στα δωμάτια της κυρα Μαρίκας με τα εμπριμε σεντονια απο την προίκα της και την ξυλόσομπα και πληρώναμε την ίδια τιμή σε δωμάτιο..αλλά η νοοτροπία ήταν ότι το εξωτερικό είναι πανάκριβο...
11 χρόνια μετά...έχω βαρεθεί να τρώω σοκολατάκια από συναδέλφους,κάτω των 40 επισημαίνω,από διάφορους ευρωπαϊκούς προορισμούς...ταξιδεύουν συνέχεια...σε όποια πόλη πετάει η ryan και η easy βέβαια...αλλά τι να κανουμε δεν ειματε και υψηλόμισθοι...
Γενικά πιστεύω ότι το όνειρο ζωής των προηγούμενων γενιών,αυτό του ιδιόκτητου σπιτιού για χαρη του οποίου κάνανε γενιές και γενιές το σκ@τό τους παξιμάδι και στερούνταν πολλά,μεταξύ των οποίων και τα ταξίδια...μετά το τεράστιο φιάσκο με τα δάνεια,που πάμπολλοι Έλληνες βρέθηκαν χρεωμένοι ως το λαιμό... αλλά και λόγω της μετανάστευσης των νέων,που απέδειξε ότι είναι μάταιο να κάνεις οικονομίες μια ολόκληρη ζωή, για να μείνει ένα σπίτι στο παιδί...που πολύ πιθανό το παιδί να μη χρειαστεί ποτέ...έχει εκλείψει από τα νεότερα παιδιά. Τρώνε τα λεφτά τους,ταξιδεύουν και κατ' εμέ καλά κάνουν.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πιστεύω ότι το οικονομικό κομμάτι σε συνδυασμό με την οικογενειακή κατάσταση είναι ο πιο σημαντικός παράγοντας. Όταν είσαι ένα άτομο είναι πιο εύκολο να βρεις μία πτήση και ένα φθηνό ξενοδοχείο.. όταν έχεις οικογένεια όμως πρέπει να πολλαπλασιασεις τα ατομικά σου έξοδα ανάλογα με τα μέλη της οικογένειας και βγαίνεις πολύ εύκολα εκτος budget και το αφήνεις για του χρόνου... .
Ή αφήνεις το ταξίδι ΜΕ παιδιά για του χρόνου (χωρίς να λες ποιανού χρόνου) και πας ταξίδι για δύο φέτος..χαχαχα...
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μην ξεχνάμε και την συμπαθέστατη κατηγορία αυτων που ταξιδευουν και επιλέγουν κάποια ξενοδοχεία ή δραστηριότητες με βασικό σκοπό να μπούνε στο μάτι πρωτα απο ολα των συγγενων τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom