Βιετνάμ Ινδονησία Καμπότζη Βιετνάμ - Άνγκορ Βατ - Μπαλί

Valantis81

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω τους εμπειρότερους του forum και επειδή προγραμματίζω το πρώτο μου ταξίδι στην ΝΑ Ασία θα ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι η καλύτερη περίοδος (αρχές Μαϊ ή αρχές - μέσα Ιουνίου) για ταξίδι 13-14 Δ/Ν στο Βιετνάμ - Καμπότζη?? Φτάνουν οι μέρες και για κανά 2μέρο KOH Rong στο τέλος για σβήσιμο?? Τι πρόγραμμα θα μου προτείνατε ? Με ενδιαφέρουν και η φύση, ναοί, παραλίες και με σφιχτό πρόγραμμα, δεν πάμε για ξεκούραση......Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω τους εμπειρότερους του forum και επειδή προγραμματίζω το πρώτο μου ταξίδι στην ΝΑ Ασία θα ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι η καλύτερη περίοδος (αρχές Μαϊ ή αρχές - μέσα Ιουνίου) για ταξίδι 13-14 Δ/Ν στο Βιετνάμ - Καμπότζη?? Φτάνουν οι μέρες και για κανά 2μέρο KOH Rong στο τέλος για σβήσιμο?? Τι πρόγραμμα θα μου προτείνατε ? Με ενδιαφέρουν και η φύση, ναοί, παραλίες και με σφιχτό πρόγραμμα, δεν πάμε για ξεκούραση......Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Οσο νωριτερα τοσο καλυτερα απο αποψη καιρου! Οι μερες σου ειναι λιγες για ολα αυτα που λες. Ουτε για βιετναμ δε σε φτανουν! Για ξεκουραση ουτε λογος! Εκτος αν θες να δεις πολυ συγκεκριμενα πραγματα... Εγω αφιερωσα 15 μερες κ δεν προλαβα να παω βορεια στη sapa, κεντρικα στο dalat, στο mekong και τοσα αλλα! Και ειχα και 2 εσωτερικες πτησεις! Η χωρα ειναι πραγματικα ΤΕΡΑΣΤΙΑ!
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πετάω για Σιγκαπούρη Ιούλιο. Έχω κλείσει μόνο αυτό το αεροπορικό. Έχω ελεύθερες οχτώ ημέρες. Αρχικά σκέφτηκα να τις διαθέσω όλες στην Καμποτζη αλλά διαβάζοντας πληροφοριες αποκόμισα την αίσθηση ότι η Καμπότζη δεν είναι πολύ φιλική στον επισκέπτη (λόγω διαφόρων απατεώνων). Επίσης βλέπω ότι οι περισσότεροι την επισκέπτονται μόνο για το Σιεμ Ριπ, τρεις μέρες.
Υπάρχει κάποιος που επισκέφτηκε άλλα μέρη και τα βρήκε ενδιαφέροντα; Αξίζει να περάσω οχτώ μέρες εκεί; Ή να τις διαθέσω σε μια άλλη χώρα πχ Ινδονησια;
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
Εξαρτάται από το τι θέλεις.

Το Ανγκορ θα σου γεμίσει εύκολα 3 ημέρες και θα δεις κάτι μοναδικό. Απο εκεί και πέρα προσωπικά θα το συνδυαζα με κάτι ακόμη, με το πιο προφανές να είναι λίγες ημέρες στη Σιγκαπούρη, διότι να αφιερώσεις οκτώ ημέρες Σιεμ Ριπ για να βλέπεις μόνο τους ναούς είναι υπερβολικό για τον (συντριπτικά) περισσότερο κόσμο....

Στη Καμπότζη υπάρχει (μεγάλη) έλλειψη υποδομών. Δεν ξέρω που άκουσες /διάβασες οτι δεν είναι φιλικός προορισμός λόγω απατεώνων αλλά αυτό δεν ισχύει, τουλάχιστον όχι περισσότερο από πολλούς προορισμούς της ΝΑ Ασίας...

(επίσης δες και τον καιρό, το Ανγκορ είναι πολύ όμορφο τη rainy season αλλά είναι και πιο επίφοβο για να δημιουργηθούν προβλήματα...)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πετάω για Σιγκαπούρη Ιούλιο. Έχω κλείσει μόνο αυτό το αεροπορικό. Έχω ελεύθερες οχτώ ημέρες. Αρχικά σκέφτηκα να τις διαθέσω όλες στην Καμποτζη αλλά διαβάζοντας πληροφοριες αποκόμισα την αίσθηση ότι η Καμπότζη δεν είναι πολύ φιλική στον επισκέπτη (λόγω διαφόρων απατεώνων). Επίσης βλέπω ότι οι περισσότεροι την επισκέπτονται μόνο για το Σιεμ Ριπ, τρεις μέρες.
Υπάρχει κάποιος που επισκέφτηκε άλλα μέρη και τα βρήκε ενδιαφέροντα; Αξίζει να περάσω οχτώ μέρες εκεί; Ή να τις διαθέσω σε μια άλλη χώρα πχ Ινδονησια;
Ιούλιος -> Ινδονησία θα πας.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αναφορικά με τον καιρό διαβάζω ότι είναι υποφερτή η κατάσταση. Από την άλλη τέτοια πράγματα δε τα ρισκάρεις.
Μάλλον θα κοιτάξω την Ινδονησια αλλά όχι το τετριμμένο Μπαλί-Ουμπουντ.
Κάτι λιγότερο ρομαντικό !
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αναφορικά με τον καιρό διαβάζω ότι είναι υποφερτή η κατάσταση. Από την άλλη τέτοια πράγματα δε τα ρισκάρεις.
Μάλλον θα κοιτάξω την Ινδονησια αλλά όχι το τετριμμένο Μπαλί-Ουμπουντ.
Κάτι λιγότερο ρομαντικό !
Υποφερτή μάλλον είναι. Απλώς υποφερτή, όχι παραπάνω, και με κίνδυνο να πέσεις σε έκτακτα καιρικά φαινόμενα αν είσαι άτυχη. Αλλά στην Ινδονησία η εποχή είναι ιδανική, και τα αρχαία στη Java (στην οποία προτείνω να εστιάσεις, έχοντας μόνο τόσες λίγες μέρες) κοντράρουν ευθέως το Angkor.

Αν είχες παραπάνω μέρες θα σου έλεγα να δεις και για Μυανμάρ.
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μυανμαρ πέρασε από το μυαλό μου αλλά θα πάω με μεγαλύτερο μπατζετ και περισσότερες μέρες. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Ινδονησια ιτ ιζ.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Kαλησπέρα σας,
Θα ήθελα και γω καποιές κατευθυντήριες γραμμές γιατι έχω χαθεί λιγάκι.
Εχω 17 μέρες διαθέσιμες τον Ιούλη και θέλω να κατευθυνθώ προς Ν/Α Ασία.
Τελευταία φορά που ήμουν σε εκείνα τα μέρη ηταν Ιούνιος του 2015 όπου πέρασα 1 μήνα στο Βιετνάμ και ήταν το καλύτερο ταξίδι μου ως τώρα. Οπως καταλαβένετε ομως τωρα που το Βιετνάμ εχει ανεβάσει τοσο τα standards, ψάχνω να βρω κάτι εξίσου δυνατό σε σχέση με φύση, ανθρώπους, φαγητό, δραστηριότητες, μοναδικότητα. Διαβάζω για Λάος, Καμπότζη, Βιρμανία, Μπαλί και όλα ειναι ελκυστικά αλλά δεν ξέρω προς τα που να κατευθυνθώ.
Βλέπω παραπάνω αναφέρθηκε πως για Indonesia ειναι ιδάνική εποχή.
Παρακαλώ χρειάζομαι μια ώθηση να ξεσκαλώσω!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom