Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

Nikoskaloy

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, στο τρενο με το εισητήριο σου κανονικά έχεις και μια αποσκευή των 20 κιλών νομίζω ;
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Να ρωτήσω τι διαφορα έχει η 1η κλάση ε την 2η;
Μεγαλύτερο κουπέ με περισσότερο χώρο για τα πόδια σου,και καλά. Τίποτα άλλο :p
Να ρωτήσω για το τρενο υπάρχει καποια εκπτωση στα 2 ατομα; το ελληνικο φοιτικο πάσο ισχυει ; στο kind of coach επιλέγεις κάτι ; ενω στο number of passengers βαζω 2 ,μετα στα στοιχεία μου ζηταει ενα ονομαονομα, έτσι γινεται ; μετα στα στοιχεία της καρτας αν βάλω τη χρεωστική μου κάρτα ,ποια θα ειναι η χρέωση για την αλλαγή του νομίσματος ;
Το πάσο δεν ισχύει, στο coach συνηθως θα σου βγάζει αυτόματα την επιλογή compartment, είναι τα κουπέ με 6 θέσεις, κάθεσαι μαζί με άλλους. Μετά ναι, δεν χρειάζεται να δωσεις στοιχεία από δυο επιβάτες, μόνο από τον εναν. Αλλά εννοείται να έχετε ταυτότητες πάνω σας γιατί περνάνε για έλεγχο και καμία φορά τις ζητάνε. Για τις βαλίτσες δεν ελέγχουν τίποτα, εκτός και αν είναι τίποτα τεράστιες αλλά και παλι είχα δει πολλες φορές κόσμο να κάθεται στον διάδρομο επειδή είχε μεγάλες βαλίτσες που δεν χωρούσαν άλλου. Προσοχή! Δεν ισχύει το ίδιο για τα λεωφορεία! Εκεί υπάρχει περιορισμός για τις αποσκευές.

Επειδη ο στολος της flixbus στην Πολωνια ειναι αγορασμενος απο την Polski Bus, η εμπειρια μου στην Πολωνια ηταν μετρια και σε καμια περιπτωση ισοτιμη με τα λεωφορεια της Flixbus σε Γαλλια και Ελβετια που ηταν καταπληκτικα.
Παρολα αυτα για 4 ευρω και μικρη διαδρομη (η δικη μας ηταν 2,5 ωρες) , δεν θα το ψειριζα και τοσο. Καλα φτασαμε αν και εμοιαζαν με οχηματα επαρχιακου Κτελ. Μπορει να εφταιγε η διαδρομη που επιλεξαμε, ισως να βαζουν καλυτερα σε αλλες.
Ισχύει! Πίστεψε με δεν φταίει η διαδρομή! Από Πολωνία για Βερολίνο και για άλλες χώρες, τα λεωφορεία (και δυστυχώς και η εξυπηρέτηση) είναι άθλια.
 
Μηνύματα
5
Likes
17
Πολωνία 19/1-24/1/2019
Μες το καταχείμωνο βρήκαμε φθηνά αεροπορικά εισιτήρια για Πολωνία και αποφασίσαμε να πάμε.
Πετάξαμε πολύ πρωί για Κρακοβία (Ryanair)και επιστρέψαμε με βραδινή πτήση από Βαρσοβία.
Φθάνοντας στο αεροδρόμιο της Κρακοβίας ,πήραμε το τρένο για τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό της Κρακοβίας( Krakow Glowny). Η εταιρεία είναι η Koleje Malopolske. Υπάρχουν παντού πινακίδες και στα αγγλικά ,που σε οδηγούν στην αποβάθρα του τρένου. Είναι κοντά στο πάρκιν των αυτοκινήτων. Το εισιτήριο έχει 9 Zl, περνάει κάθε μισή ώρα περίπου.
Η επόμενη μέρα μας ήταν αφιερωμένη στο Άουσβιτς. Το λεωφορείο από το σταθμό των λεωφορείων της Κρακοβίας MDA Bus Station . Είναι κοντά στο σιδηροδρομικό σταθμό στην οδό Bosacka 18. H εταιρεία Lajkonik άφησε έξω από το Άουσβιτς 1. Το εισιτήριο είχε 15 Zl δρομή ήταν μιάμιση ώρα περίπου. Για το Άουσβιτς είχαμε κλείσει εισιτήρια (δωρεάν) μέσω της ιστοσελίδας www.auschwitz.org και έτσι δεν περιμέναμε καθόλου στην ουρά . Εκεί με 6,5 ευρώ αγοράσαμε ένα βιβλίο στα ελληνικά και με βάση αυτό περιηγηθήκαμε μόνοι μας στο χώρο.
Μετά από τρεις περίπου ώρες μέσα στο Άουσβιτς 1 ,πήραμε ,δωρεάν , ένα λεωφορείο που μας πήγε στο Μπιργκενάου. Απόσταση 5΄με το λεωφορείο.
Τα δρομολόγια των λεωφορείων αναγράφονται πάνω στις στάσεις.
Την επόμενη μέρα πήγαμε στα αλατωρυχεία Wieliczka. Πήραμε το τρένο από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό με κατεύθυνση Wieliczka Rynek-Kopalnia .Το εισιτήριο είχε 3,5Zl. Υπάρχει και το λεωφορείο 304 με 4 Zl. Εδώ δε χρειάζεται να κάνει κανείς κράτηση από πριν. Το εισιτήριο είναι ακριβό 89Zl το άτομο. Αξίζει πολύ όμως ! Είναι κάτι ξεχωριστό!! Η επίσημη ιστοσελίδα είναι www.wieliczka-saltmine.com.
Η Κρακοβία είναι μια πολύ όμορφη πόλη και αξίζει να την περπατήσει κανείς. Ξεχωριστή είναι η εβραϊκή συνοικία , στην οποία υπάρχουν πολλά μαγαζιά για καφέ ή φαγητό. Στην κεντρική πλατεία φάγαμε στο Sukiennice Restauracja. Εξαιρετικά φαγητά (ιδίως το κότσι),φθηνά, ωραία μουσική. Δύο βραδιές φάγαμε εκεί. Ο λογαριασμός ήταν τη μία 18 και με το κότσι 25ευρώ . Ένα κότσι, που έτρωγαν 4 άτομα, μία πατάτες ,μια Pilsner Urqell 500ml και μία Coca cola.
Την τρίτη βραδιά φάγαμε στην εβραϊκή συνοικία .Εκεί είχε αρκετά μαγαζιά που έπαιζαν klezmer μουσική.
Από Κρακοβία για Βαρσοβία επιλέξαμε το τρένο . PKP Intercity είναι οι σιδηρόδρομοι της Πολωνίας. Καλό είναι να κλείσει κανείς από το internet ,γιατί βρίσκει φθηνά και τις ώρες που θέλει. Είχα δει στο internet εισιτήριο Κρακοβία- Βαρσοβία 54Zl το άτομο και φτάνοντας στο γκισέ τη μέρα του ταξιδιού το εισιτήριο είχε 150 Zl το άτομο!!
Έτσι αποφασίσαμε να περιμένουμε 2 ½ ώρες στο σταθμό και να πάρουμε το φθηνό. Το φθηνό φαινόταν εξίσου καλό και γρήγορο μέχρι που μας άφησε στη μέση του πουθενά και αφού περιμέναμε μέσα περίπου μία ώρα στο τέλος μας άδειασε. Έκαναν ανακοίνωση στα πολωνικά μόνο ότι έπρεπε να κατέβουμε και να πάρουμε άλλο τρένο. Ευτυχώς μία κυρία δίπλα μας ήξερε αγγλικά και μας κατατόπισε.
Κατεβήκαμε λοιπόν όχι σε πλατφόρμα, ουσιαστικά πηδήξαμε στο χιόνι, περάσαμε πάνω από άλλες γραμμές και μπήκαμε στο άλλο τρένο ,στο οποίο τρομάξαμε να βρούμε θέση.
Η Βαρσοβία είναι μια πάρα πολύ όμορφη πόλη ,με πολύ καλές συγκοινωνίες.
www.ztm.waw.pl το site για τα ΜΜΜ της Βαρσοβίας και www.jakdojade.pl το site για τα δρομολόγια.
Εμείς μείναμε κοντά στην παλιά πόλη ,η οποία είναι μαγευτική. Είναι εντυπωσιακό το πως σου δίνει την αίσθηση ότι είναι παλιά ,ενώ τα σπίτια της ξαναχτίστηκαν μετά το τέλος του Β΄Παγκόσμιου Πολέμου λιθαράκι-λιθαράκι. Τη Βαρσοβία ισοπέδωσαν οι Ναζί.
Η μετάβαση στο αεροδρόμιο Μοντλίν γίνεται με λεωφορεία που ξεκινούν από το πλάι του Παλατιού της Κουλτούρας (ο μεγάλος σοβιετικός πύργος στο κέντρο της πόλης) στην πλευρά της Kinoteca. Εκεί υπάρχει πινακίδα με τα δρομολόγια . Το εισιτήριο κοστίζει 35 Zl το άτομο και η διαδρομή είναι μία ώρα περίπου. Συχνά έχει κίνηση στους δρόμους ,οπότε πρέπει να υπολογίσει κανείς την ώρα. Αν το κλείσει κανείς από internet μπορεί να πετύχει καλύτερη τιμή .
 

AlejandraT

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία, Κρακοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουτάν
Καλημέρα !! Θα πάω κι εγώ για 4 μέρες Βαρσοβία και μετά Κρακοβία. Εσείς που πήγατε δώστε μου μία συμβουλή. Πώς να μοιράσω τις ημέρες?? Ευχαριστώ !!!
 
Last edited:

apos

Member
Μηνύματα
197
Likes
526
Καλημέρα !!! Πάω Βαρσοβία και μετά Κρακοβία συνολικά για 4 ημέρες. Πώς να μοιράσω τις ημέρες μου??? Ευχαριστώ !!
Καλημέρα.. 2+2 είναι το ιδανικό πιστεύω μιας και θα μπορέσεις να πάρεις μια γεύση και από τις δύο πόλεις κινούμενη κεντρικά.
 
Μηνύματα
13
Likes
0
Καλημέρα στην παρέα,

Ετοιμάζω ένα ταξίδι και εγώ για πολωνία με την κοπέλα μου 23 Μαρτίου με 27 Μαρτίου. Φτάνουμε Κρακοβία στις 9 το πρωί στις 23 και γυριζουμε από Βαρσοβία στις 27 αλλά πετάμε βράδυ. Το σχεδιάγραμμα που έχω βγάλει είναι να μείνουμε 2 βράδια Κρακοβία και 2 βράδια Βαρσοβία.
Θα ήθελα την βοήθεια σας.
-Αρχικά έχετε να μου προτείνετε κάποια διαμερίσματα ή ξενοδοχεία για διαμονή;
-Eπίσης έλεγα να κλείσω αυτοκίνητο από όταν φτάσω Κρακοβία μέχρι το απόγευμα στις 25 που θα πάω Βαρσοβία, έτσι ώστε να μην μετακινηθώ με τρένα για ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΟΥΣΒΙΤΣ καθώς και για ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΑΡΣΟΒΙΑ.
Ποια είναι η άποψη σας?
-Σχετικά με το Αουσβιτς θα μπορέσω να το γυρίσω χωρίς ξεναγό? ή δεν αξίζει λέτε?

Γενικώς θα ήθελα τα φώτα σας και την βοήθεια σας. Εχω διαβάσει διάφορα ποστ και η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
514
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Για το Αουσβιτς αν διαβάσεις μερικές σελίδες πίσω θα βρεις τις πληροφορίες που ζητάς.

Όσο αφορά τα αμάξι δεν νομίζω οτι χρειάζεται. Το σκεφτήκαμε και εμείς αλλά οι συγκοινωνίες είναι μια χαρά και βολεύουν. Ιδικά με το τρένο σε 2 ώρες είσαι Βαρσοβία.

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι 3 βράδια Κρακοβία και 1 Βαρσοβία. Αν θες να πας Αουσβιτς και αλατωρυχεία,δεν θα προλάβεις να ευχαριστηθείς την Κρακοβία.
 

Georgia1982

Member
Μηνύματα
11
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη-Γκρατζ-Λιουμπλιάνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα Κώστα,

Υποθέτω ότι το πρόγραμμα είναι Σ/Κ Κρακοβία, Δευτέρα Άουσβιτς, Τρίτη-Τετάρτη Βαρσοβία.
Για το Άουσβιτς - Μπίρκεναου εγώ πήγα με οργανωμένο tour σε συνδυασμό με αλατωρυχεία (ολοήμερη) με το Krakow Shuttle και το προτείνω. Υπάρχει επιλογή για επίσκεψη μόνο Άουσβιτς- Μπίρκεναου που λόγω χρόνου νομίζω ότι το καλύτερο για εσάς. Νομίζω ότι έχει νόημα μόνο με ξεναγό η επίσκεψη εκεί, πραγματικά. Ούτως ή άλλως η ξεναγήσεις γίνονται από το προσωπικό του χώρου εκεί σε Πολωνικά ή Αγγλικά σε συγκεκριμένες ώρες οπότε αν πάτε με δικό σας μέσο, δείτε από πριν τα ωράρια.

Η Κρακοβία (προσωπική άποψη) είναι πανέμορφη και μπορείς να τη δεις με τα πόδια αν μένεις κεντρικά. Το πολύ πολύ να πάρετε ένα τραμ αν θέλετε να πάτε από την άλλη πλευρά του ποταμού. Το αυτοκίνητο όσο κινείστε στην πόλη είναι μάλλον περιττό.

Για διαμονή στην Κρακοβία προτείνω το Well Well Aparthotel. Γενικότερα θα πρότεινα 3 διανυκτερεύσεις Κρακοβία (θα φάτε μισή μέρα σίγουρα στο Άουσβιτς) και 1 στη Βαρσοβία εφόσον έχετε αναχώρηση αργά.

Ενημερωτικά το τρένο Κρακοβία-Βαρσοβία είναι αρκετά καλό και αν δεν κάνω λάθος αρκετά πιο γρήγορο από το αυτοκίνητο.

Καλό Ταξίδι!!!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλημέρα στην παρέα,

Ετοιμάζω ένα ταξίδι και εγώ για πολωνία με την κοπέλα μου 23 Μαρτίου με 27 Μαρτίου. Φτάνουμε Κρακοβία στις 9 το πρωί στις 23 και γυριζουμε από Βαρσοβία στις 27 αλλά πετάμε βράδυ. Το σχεδιάγραμμα που έχω βγάλει είναι να μείνουμε 2 βράδια Κρακοβία και 2 βράδια Βαρσοβία.
Θα ήθελα την βοήθεια σας.
-Αρχικά έχετε να μου προτείνετε κάποια διαμερίσματα ή ξενοδοχεία για διαμονή;
-Eπίσης έλεγα να κλείσω αυτοκίνητο από όταν φτάσω Κρακοβία μέχρι το απόγευμα στις 25 που θα πάω Βαρσοβία, έτσι ώστε να μην μετακινηθώ με τρένα για ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΟΥΣΒΙΤΣ καθώς και για ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΑΡΣΟΒΙΑ.
Ποια είναι η άποψη σας?
-Σχετικά με το Αουσβιτς θα μπορέσω να το γυρίσω χωρίς ξεναγό? ή δεν αξίζει λέτε?

Γενικώς θα ήθελα τα φώτα σας και την βοήθεια σας. Εχω διαβάσει διάφορα ποστ και η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα. Κρακοβία όπως είπαν και τα παιδιά ποιο πάνω άνετα 3 βράδια. Εμείς είχαμε μείνει στην παλιά πόλη εδω: http://www.booking.com/Share-bYZJjcu και πραγματικά πηγαίναμε παντού με τα πόδια. Αν έχεις αμάξι στην Κρακοβία είναι έγκλημα γιατί δεν θα ζήσεις την πόλη όπως αν είσαι με τα πόδια.

Καλό είναι να έχεις ξεναγό για το Αουσβιτς. Μαθαίνεις πράγματα που μόνος σου δεν θα τα ξέρεις. Εγώ πάντως δεν θα έβαζα την ίδια μέρα Άουσβιτς και Salt Mines. Το έχω ξανά γράψει και σε παλιά πόστς. Ένα την μέρα για να το χαρείτε γιατί αλλιώς από την κούραση δεν θα δίνεται βάση. Πάντως το Salt Mine καλό αλλά ως εκεί. Σίγουρα πρέπει να πάτε.

Για φαγητό, ποτό και γλυκά θα διαβάσεις πολλά στις πίσω σελίδες. Αν θες ρίξε μια ματιά στην ιστορία μου. Δυστυχώς μένει να γράψω την τελευταία μέρα αλλά η ουσία είναι στις 3 αυτές μέρες: https://www.travelstories.gr/community/threads/Πολωνία-Κρακοβία.58614/
 
Μηνύματα
13
Likes
0
Καλησπέρα. Κρακοβία όπως είπαν και τα παιδιά ποιο πάνω άνετα 3 βράδια. Εμείς είχαμε μείνει στην παλιά πόλη εδω: http://www.booking.com/Share-bYZJjcu και πραγματικά πηγαίναμε παντού με τα πόδια. Αν έχεις αμάξι στην Κρακοβία είναι έγκλημα γιατί δεν θα ζήσεις την πόλη όπως αν είσαι με τα πόδια.

Καλό είναι να έχεις ξεναγό για το Αουσβιτς. Μαθαίνεις πράγματα που μόνος σου δεν θα τα ξέρεις. Εγώ πάντως δεν θα έβαζα την ίδια μέρα Άουσβιτς και Salt Mines. Το έχω ξανά γράψει και σε παλιά πόστς. Ένα την μέρα για να το χαρείτε γιατί αλλιώς από την κούραση δεν θα δίνεται βάση. Πάντως το Salt Mine καλό αλλά ως εκεί. Σίγουρα πρέπει να πάτε.

Για φαγητό, ποτό και γλυκά θα διαβάσεις πολλά στις πίσω σελίδες. Αν θες ρίξε μια ματιά στην ιστορία μου. Δυστυχώς μένει να γράψω την τελευταία μέρα αλλά η ουσία είναι στις 3 αυτές μέρες: https://www.travelstories.gr/community/threads/Πολωνία-Κρακοβία.58614/

Το αμάξι κυρίως θα το πάρω για την την μετακίνηση μου στο Αουσβιτς και στην Βαρσοβία. Εξάλλου 100 ευρώ για τις 3 μέρες θα μου κοστίσει. Για αυτό το σκέφτηκα! Συν ότι την πρώτη μέρα φτάνουμε 8 η ώρα και τσεκ ιν θα πρέπει να κάνουμε στις 14:00. Άρα θα παρατήσω κάπου το αμάξι με της βαλίτσες μέσα και θα βολτάρω στην Κρακοβία. Τι λες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.620
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom