Γερμανία 7 μέρες στην βόρεια Γερμανία

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
Πολύ καλησπέρα σας και καλή χρονιά!! Κλείσαμε εισητηρια για το Ντίσελντορφ μιας κ πετύχαμε πολύ καλή τιμή 60 ευρώ το ατομο πήγαινε έλα από το ηρακλειο Κρήτης.. 7 βραδυα έχουμε στην διάθεση μας και δεν ξέρω πως θα τα μοιράσουμε.. Λέμε να κάτσουμε 4 εκεί κ να πάμε 3 μέρες κάπου αλλού.. Παίζουν λοιπόν οι Βρυξέλλες για να επισκεφτούμε και την Γάνδη με την Μπριζ που έχω διαβάσει τόσα ή το Άμστερνταμ το οποίο το σκεφτόμαστε πολύ γιατί βλέπω ότι η διαμονή είναι πολύ ακριβή ή το Αμβούργο με μια μονοήμερη στην Βόννη .. Επίσης έχουμε κατά νου μήπως βάλουμε και καμιά μονοήμερη στην κωλονια που είναι δίπλα. Τι έχετε να προτείνετε εσείς??
Και κάτι ακόμα συμφέρει καλύτερα να κλείσουμε τραινο ή να νοικιαζαμε αυτοκίνητο για 2 άτομα?? Ευχαριστώ πολυυ..
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Σε περίπτωση που δεν αλλάξετε χώρα με ημερήσιες εκδρομές μπορείτε να δείτε αρκετές πόλεις στην περιοχη:
Βόννη
Κολωνία
Ααχεν σε συνδυασμό με Μααστριχ
Βουπερταλ με το ανάποδο τρένο
Munster
Όπως και άλλα αξιοθέατα οπως:
Κάστρο solingen
Kettwig ένα ομορφο χωριό έξω από το εσεν

Σε περίπτωση που πάτε Ολλανδία προτείνω να νοικιάσετε αυτοκίνητο και πριν πάτε Άμστερνταμ να επισκεφτείτε το θαυμάσιο giethoorn ή την Ουτρέχτη. Αλλά σημεια ενδιαφεροντος είναι το χαρλεμ το lieden η χαγη με το ντελφ αλλά και δύο χωριουδάκια το μάρκεν και το φολενταμ

Για το Βέλγιο το πρόγραμμα σου είναι εξαιρετικό
 

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
Σ ευχαριστώ πολύ για την απαντηση.. Εσύ θα πρότεινες να μεινω 7 μέρες Ντίσελντορφ και να κάνω ημερήσιες στις γύρω πόλεις ή να βγω από την χώρα??
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Και οι δύο επιλογές είναι καλές ανάλογα τι θέλεις. Εγώ θα έμενα εκεί και θα έβλεπα τα παντα
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Όλα τα παραπάνω που σου πρότεινε ο tol pap ότι και να επιλέξεις είναι πολύ καλές επιλογές. Προσωπικά το Βέλγιο θα το άφηνα για άλλη φορά και θα έβλεπα με ημερήσιες σίγουρα Βόννη, Κολωνία, Άαχεν με μααστριχ. Επίσης εάν δεν βρεις φτηνή διαμονή στο Ντίσελντορφ μπορείς να μείνεις κάποιες ημέρες και σε άλλη πόλη πχ στη Βόννη όπου βολεύει να δεις και το κομπλεντζ σε συνδυασμό με cochem και άλλα μέρη της περιοχής καθώς και το τριερ που είναι πανέμορφη πόλη.
 

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
Σίγουρα θέλουμε να μείνουμε και σε άλλη πόλη πιστεύω είναι πολλά βραδυα μόνο για dusseldorf.. Εσύ μου προτείνεις Βόννη δλδ για διαμονή? Όχι Αμβούργο που είναι μεγαλύτερο και φαίνεται πολύ όμορφο? Είναι λίγο μακρυά βέβαια απ ότι είδα ένα 3ωρο με το τρένο αλλά πιστεύω πως αξίζει.. Και βλέπω Αμβούργο και Βρέμη που φαίνεται όμορφη..
 
Last edited:

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Ναι το αμβουργο είναι όμορφο αλλά και το Παρίσι 3 ώρες μακριά ειναι. Γνώμη είναι να μην προσπαθήσεις να δεις όλη τη δυτική και τη βόρεια Γερμανία σε μια φορα. Μπορείς να μοιράσεις τις διανυκτερευσεις σε dusseldorf και Κολωνία ή Βόννη και να δεις τα πάντα στην περιοχή χωρίς τρέξιμο. Για παράδειγμα στην Κολωνία μπορείς να επισκεφτείς τις θερμοπισινες carolus thermes που είναι φανταστικές αλλά σεία ημερήσια εκδρομή δεν θα μπορέσεις να πας. Αντίστοιχα αν σου αρέσουν οι ζωολογικό κήποι στο duisburg υπάρχει ένα πάρα πολύ μεγάλος και στο oberhaussen υπάρχει το sea life πολύ καλό ενυδρειο.

Έχεις 6 ολόκληρες ημέρες. Αυτή που φτάνεις και φεύγεις δεν τις μετράω. Οποτε:
1 dusseldorf
1 Ααχεν και Μααστριχ
2 Κολωνία
1 Βόννη
Για πλάκα γινανε 4 οπότε στις άλλες 2 κάνεις κάτι από τα παραπάνω που σου ανέφερα.

Αν και πάλι θέλεις να φύγεις κάπου μακριά εντός Γερμανίας θα προτεινα την Φρανκφούρτη.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Σίγουρα θέλουμε να μείνουμε και σε άλλη πόλη πιστεύω είναι πολλά βραδυα μόνο για dusseldorf. Εσύ μου προτείνεις Βόννη δλδ για διαμονή? Όχι Αμβούργο που είναι μεγαλύτερο και φαίνεται πολύ όμορφο? Είναι λίγο μακρυά βέβαια απ ότι είδα ένα 3ωρο με το τρένο αλλά πιστεύω πως αξίζει.. Και βλέπω Αμβούργο και Βρέμη που φαίνεται όμορφη..
Το Αμβούργο είναι αρκετά πιο βόρεια και συνδυάζεται με λούμπεκ σβεριν, ροστόκ, Βρέμη, λυνεμπουργκ, βισμαρ κ.α βέβαια αν θέλεις να πας μπορείς αλλά αφού έχεις πολλά να δεις στη περιοχή ποιος ο λόγος να πας Αμβούργο. Με τη λογική που μπορείς να φτάσεις πηγαίνεις οπουδήποτε επιθυμείς. Πχ αν φτάσεις Αμβούργο σε λιγότερο από 2 ώρες πας με το ice στην άλλη άκρη στο Βερολίνο! Σχετικά με τη πόλη διαμονής η Βόννη είναι πιο συμαζεμενη πόλη από τη Κολωνία. Εγώ είχα μείνει εκεί γιατί ήταν φτηνότερα διότι είχα πέσει πάνω στο καρναβάλι της Κολωνίας που γινόταν στην κυριολεξία χαμός και οι τιμές στα ύψη.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.664
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Για παράδειγμα στην Κολωνία μπορείς να επισκεφτείς τις θερμοπισινες carolus thermes που είναι φανταστικές
Έχω την εντύπωση ότι οι θερμοπισινες carolus thermes βρίσκονται στο Aachen. Υπάρχουν αντίστοιχες και στην Κολωνία;
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Έχω την εντύπωση ότι οι θερμοπισινες carolus thermes βρίσκονται στο Aachen. Υπάρχουν αντίστοιχες και στην Κολωνία;
Δεν ξέρω για Ααχεν αλλά Κολωνία έχει σίγουρα τις έχω επισκεφτεί
 

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
Συχαριστώ πολύ παιδιά... Θα το δω... Για τις θερμοπισινες που λες είναι τύπου λουτρά που έχει και στην Βουδαπέστη?? Γιατί είχα πάει εκεί αλλά δεν τρελάθηκα με την εμπειρία..
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom