Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
148
Ευχαριστώ πολύ! Βλέπω ακόμη οτι και το Virginiae έχει καλές κριτικές και οι τιμές καλούτσικες. Το έχετε υπόψη σας? Γενικώς είμαστε καλόβολοι άνθρωποι και δε μας πειράζει τις υπόλοιπες μέρες να φάμε και σε πιο "pizza φάση", απλά επειδή εκείνο το συγκεκριμένο βράδυ, όπως προανέφερα, έχω τα γενέθλιά μου, θα ήθελα κάτι πιο "ζεστό ". Βέβαια καλή διάθεση και καλή παρέα να έχεις, παντού καλά περνάς!!! Αλλά καθώς τώρα θα είμαστε σε μια ξένη χώρα, ας πάμε λίγο πιο οργανωμένοι!:)
Καλή σας μέρα!
 
Last edited by a moderator:

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ναι όντως είναι το ίδιο link. Ευχαριστώ πολύ πάντως! Βλέπω ακόμη οτι και το Virginiae έχει καλές κριτικές και οι τιμές καλούτσικες. Το έχετε υπόψη σας? Γενικώς είμαστε καλόβολοι άνθρωποι και δε μας πειράζει τις υπόλοιπες μέρες να φάμε και σε πιο "pizza φάση", απλά επειδή εκείνο το συγκεκριμένο βράδυ, όπως προανέφερα, έχω τα γενέθλιά μου, θα ήθελα κάτι πιο "ζεστό ". Βέβαια καλή διάθεση και καλή παρέα να έχεις, παντού καλά περνάς!!! Αλλά καθώς τώρα θα είμαστε σε μια ξένη χώρα, ας πάμε λίγο πιο οργανωμένοι!:)
Καλή σας μέρα!
Προτείνω το Armando Al Pantheon (http://www.armandoalpantheon.it). Πολύ καλό παραδοσιακό φαγητό και αξιόλογη λίστα κρασιων. Θελει κράτηση καιρό πριν.
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
148
Προτείνω το Armando Al Pantheon (http://www.armandoalpantheon.it). Πολύ καλό παραδοσιακό φαγητό και αξιόλογη λίστα κρασιων. Θελει κράτηση καιρό πριν.
Σ' ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία! Πολύ ωραίο φαίνεται! Θα δω μήπως πάμε κάποιο άλλο βράδυ, γιατί απ' ό,τι είδα στο link που μου έστειλες, Σάββατο βράδυ και Κυριακή είναι κλειστά κι εγώ ενδιαφέρομαι για Σάββατο βράδυ.:)
 

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!! Ετοιμαζόμαστε κ εμείς για Ρώμη σιγά σιγά και δεν βλέπω την ώρα.. Λοιπόν θέλω να βάλω μια ημερήσια δεν έχω πολλές μέρες 6 συνολικά αλλά θέλω να πάρω μια γεύση κ απο αλλού.. Κοιτούσα για τιβολι αλλά δεν μ γέμισε το μάτι.. Σιένα θέλω πολύ να παω είναι 2μιση ωριτσες βέβαια αλλά δεν βαριέσαι?? Αξίζει πιστεύετε?? Και αν ναι πόσος χρόνος χρειάζεται?? Για Φλωρεντία εννοείται το σκεφτόμασταν αλλά λέτε όλοι δεν προλαβαίνεις να δεις τίποτα αυθημερόν και λέω να σας εμπιστευτώ.. Αν έχετε καμία άλλη ιδέα καλοδεχουμενη!! Ευχαριστώωω..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!! Ετοιμαζόμαστε κ εμείς για Ρώμη σιγά σιγά και δεν βλέπω την ώρα.. Λοιπόν θέλω να βάλω μια ημερήσια δεν έχω πολλές μέρες 6 συνολικά αλλά θέλω να πάρω μια γεύση κ απο αλλού.. Κοιτούσα για τιβολι αλλά δεν μ γέμισε το μάτι.. Σιένα θέλω πολύ να παω είναι 2μιση ωριτσες βέβαια αλλά δεν βαριέσαι?? Αξίζει πιστεύετε?? Και αν ναι πόσος χρόνος χρειάζεται?? Για Φλωρεντία εννοείται το σκεφτόμασταν αλλά λέτε όλοι δεν προλαβαίνεις να δεις τίποτα αυθημερόν και λέω να σας εμπιστευτώ.. Αν έχετε καμία άλλη ιδέα καλοδεχουμενη!! Ευχαριστώωω..
Μονοημερη μονο Τιβολι, castelli romani. Αλλες ειναι μικροτερου ενδιαφεροντος η υψηλου κοστους. Αν το τελευταιο δεν σου ειναι θεμα, τοτε Φλωρεντια με το γρηγορο τραινο 1ωρα κ κατι. Προλαβαινεις μια καλη γευση απο πολη, μουσεια κ αφηνεις τα λοιπα για αλλη φορα. Με μπατζετ ομως 120€+/ατομο.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
καλημερα και χρονια πολλα σε ολους,σε λιγες μερες ξεκιναω για ρωμη,θα μεινω 3 μερες,ελπιζω να καταφερω να δω οσα περισσοτερα γινεται............το ξενοδοχειο που θα μενω τελικα ειναι το relais at via veneto Via Vittorio Veneto, 146, 00187 Roma RM, Ιταλία.......τι λετε ειναι καλη περιοχη;βολικη; μπορω με τα ποδια να κινηθω στο κεντρο της ρωμης;ειναι διπλα σχεδον στη βιλα μπορκεζε,και πιστεψα οτι θα ναι καλη επιλογη,δεν εχω θεμα με το περπατημα,μ αρεσει να περπαταω,εδω στη βουδαπεστη με χιονι και ψοφο,ανεβηκα με τα ποδια μεχρι τη σιταντελα,συνηθως ταξιδευω μονη μου,δεν εχω ξαναπαει ρωμη........θα παω με aegian φιουμιτσινο αεροδρομιο δλδ.........και λεω να παω στο ξενοδοχειο με λεοφωρειο........και κατι ακομα εχω κανει κρατηση απ το καλοκαιρι στο κολοσαιο,το μονο που μου εχουν στειλει ειναι εναν κωδικο να το πω;αριθμο;που ειναι υποτιθεται το εισητηριο μου,που εχω ηδη πληρωσει απ το καλοκαιρι.........που θα το δειξω αυτο;ιταλικα δεν μιλαω......εχω κανει ενα προχειρο προγραμμα για τις 3 μερες που θα μεινω εκει.........κι οτι προλαβω...........ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις......!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
καλημερα και χρονια πολλα σε ολους,σε λιγες μερες ξεκιναω για ρωμη,θα μεινω 3 μερες,ελπιζω να καταφερω να δω οσα περισσοτερα γινεται............το ξενοδοχειο που θα μενω τελικα ειναι το relais at via veneto Via Vittorio Veneto, 146, 00187 Roma RM, Ιταλία.......τι λετε ειναι καλη περιοχη;βολικη; μπορω με τα ποδια να κινηθω στο κεντρο της ρωμης;ειναι διπλα σχεδον στη βιλα μπορκεζε,και πιστεψα οτι θα ναι καλη επιλογη,δεν εχω θεμα με το περπατημα,μ αρεσει να περπαταω,εδω στη βουδαπεστη με χιονι και ψοφο,ανεβηκα με τα ποδια μεχρι τη σιταντελα,συνηθως ταξιδευω μονη μου,δεν εχω ξαναπαει ρωμη........θα παω με aegian φιουμιτσινο αεροδρομιο δλδ.........και λεω να παω στο ξενοδοχειο με λεοφωρειο........και κατι ακομα εχω κανει κρατηση απ το καλοκαιρι στο κολοσαιο,το μονο που μου εχουν στειλει ειναι εναν κωδικο να το πω;αριθμο;που ειναι υποτιθεται το εισητηριο μου,που εχω ηδη πληρωσει απ το καλοκαιρι.........που θα το δειξω αυτο;ιταλικα δεν μιλαω......εχω κανει ενα προχειρο προγραμμα για τις 3 μερες που θα μεινω εκει.........κι οτι προλαβω...........ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις......!
Εγώ θα στο πρότεινα αυτό το ξενοδοχείο μόνο αν ήθελα να σε τιμωρησω για κάτι..Τρεις ημέρες είναι λίγες για Ρώμη και η θέση του ξενοδοχείου τις κάνει ακόμα λιγότερες..Σου κόβει και την επιλογή να μπορείς να πας για λίγο στο δωμάτιο να αφήσεις ψωνια ή να ξεκουραστείς ...Από ότι θυμάμαι σου είχα πει όχι σε αυτό το σημείο...Το ότι περπατάς πολύ δεν σημαίνει ότι είσαι μαρσθωνοδρομος να σε βάλουμε να μείνεις Βία βενετο τέρμα πάνω. .Τώρα τελείωσε το εκλεισες μην σε παίρνω από τα μούτρα...Τυπώσε το μαιλ που σου έστειλαν από κολοσαιο και δειξτο. .Το λεωφορείο μια χαρά επιλογή θα σε πάει μέχρι τερμινι από εκεί και πέρα η πιο κοντινή στάση μέτρο είναι η Μπαρμπερινι μακριά από το ξενοδοχείο και φουλ ανηφόρα....Άρα αναγκαστικά κάποιο λεωφορειο και θα πρέπει να πάρεις και κάρτα για τα μέσα για 3 ημέρες που δεν τη χρειαζοσουν αν έμενες κέντρο...Όποιος σου προτείνε να μείνεις σε αυτό το σημείο μην του μιλήσεις ξανά :) :)
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Εγώ θα στο πρότεινα αυτό το ξενοδοχείο μόνο αν ήθελα να σε τιμωρησω για κάτι..Τρεις ημέρες είναι λίγες για Ρώμη και η θέση του ξενοδοχείου τις κάνει ακόμα λιγότερες..Σου κόβει και την επιλογή να μπορείς να πας για λίγο στο δωμάτιο να αφήσεις ψωνια ή να ξεκουραστείς ...Από ότι θυμάμαι σου είχα πει όχι σε αυτό το σημείο...Το ότι περπατάς πολύ δεν σημαίνει ότι είσαι μαρσθωνοδρομος να σε βάλουμε να μείνεις Βία βενετο τέρμα πάνω. .Τώρα τελείωσε το εκλεισες μην σε παίρνω από τα μούτρα...Τυπώσε το μαιλ που σου έστειλαν από κολοσαιο και δειξτο. .Το λεωφορείο μια χαρά επιλογή θα σε πάει μέχρι τερμινι από εκεί και πέρα η πιο κοντινή στάση μέτρο είναι η Μπαρμπερινι μακριά από το ξενοδοχείο και φουλ ανηφόρα....Άρα αναγκαστικά κάποιο λεωφορειο και θα πρέπει να πάρεις και κάρτα για τα μέσα για 3 ημέρες που δεν τη χρειαζοσουν αν έμενες κέντρο...Όποιος σου προτείνε να μείνεις σε αυτό το σημείο μην του μιλήσεις ξανά :) :)
μωρε εσυ καλα τα ειπες,το θεμα ειναι οτι ειχε ηδη πληρωθει το ξενδοχειο απ το καλοκαιρι,οπως κι ολα τα αλλα ταξιδια,γενικα.........τωρα εγινε.....δεν εχω ξαναπαει ρωμη και σαν ξεροκεφαλη,δν μου προτεινε κανενας να μεινω εκει.......μονη μου την εκανα.....θα το παλεψω κι οτι γινει και παλι ευχαριστω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1..Σου κόβει και την επιλογή να μπορείς να πας για λίγο στο δωμάτιο να αφήσεις ψωνια ή να ξεκουραστείς ...
2.πιο κοντινή στάση μέτρο είναι η Μπαρμπερινι μακριά από το ξενοδοχείο και φουλ ανηφόρα...
1. Δε νομιζω...
2. Οχι. Η πιο κοντινη σταση ειναι Spagna.
,δν μου προτεινε κανενας να μεινω εκει.....
Εγω θα στο προτεινα. Δεν μου αρεσουν τα φθηνα καταλυματα περιξ των μνημειων. Πολυ φασαρια κ τουριστιλα. Η βια Βενετο κ ειδικα εκει που έκλεισες μου αρεσει. Αξεπεραστη η βραδυνη βολτα στη βια με εσανς 60's..Με κυλιομενες σε λιγα λεπτα με 0 κουραση εισαι piazza di Spagna κ αντιστροφως φυσικα.
Στην περιοχη σου αχαστο το come il latte. Πολυ καλο το primi e veloci για γευμα κ piccolo Abruzzo, ai fienaroli για δειπνο.
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
1. Δε νομιζω...
2. Οχι. Η πιο κοντινη σταση ειναι Spagna.

Εγω θα στο προτεινα. Δεν μου αρεσουν τα φθηνα καταλυματα περιξ των μνημειων. Πολυ φασαρια κ τουριστιλα. Η βια Βενετο κ ειδικα εκει που έκλεισες μου αρεσει. Αξεπεραστη η βραδυνη βολτα στη βια με εσανς 60's..Με κυλιομενες σε λιγα λεπτα με 0 κουραση εισαι piazza di Spagna κ αντιστροφως φυσικα.
Στην περιοχη σου αχαστο το come il latte. Πολυ καλο το primi e veloci για γευμα κ piccolo Abruzzo, ai fienaroli για δειπνο.
Συμφωνώ και να προσθέσω καπουτσίνο στο Harry's bar με αέρα άλλης εποχής.
Ακριβώς η piazza di spagna υπογείως είναι ούτε 5'. Κάθε φορά στη Ρώμη με αυτόν τον τρόπο πάω για καφέ στο Harry's bar και βόλτα στη via Veneto.
Καλά να περάσεις!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Επειδή η @sinefoula ταξιδεύει μόνη το υπογειως για να βγαίνει από την πίσω πλευρά στην πιάτσα Ντι Σπάνια δεν το είχα καν στο μυαλό μου ...Τουλάχιστον για ώρες αιχμής δεν θα έχει πρόβλημα βεβαια, αλλά για αργά βράδυ δεν θα το προτεινα... Επίσης η βία Βενετο είναι γεματη υπουργεία και πρεσβείες και με τόσα που γίνονται δεν θα ήθελα να είμαι κοντά..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom