Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Επειδή η @sinefoula Επίσης η βία Βενετο είναι γεματη υπουργεία και πρεσβείες και με τόσα που γίνονται δεν θα ήθελα να είμαι κοντά..
Αν σκεφτομαστε ετσι, ουτε στην Αθηνα θα κυκλοφορουμε που το κεντρο ειναι γεματο πρεσβειες και υπουργεια. Ας μη δημιουργουμε φοβιες χωρις λογο.
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Επειδή η @sinefoula ταξιδεύει μόνη το υπογειως για να βγαίνει από την πίσω πλευρά στην πιάτσα Ντι Σπάνια δεν το είχα καν στο μυαλό μου ...Τουλάχιστον για ώρες αιχμής δεν θα έχει πρόβλημα βεβαια, αλλά για αργά βράδυ δεν θα το προτεινα... Επίσης η βία Βενετο είναι γεματη υπουργεία και πρεσβείες και με τόσα που γίνονται δεν θα ήθελα να είμαι κοντά..
Υπογείως είναι μέσω του σταθμού μετρό της piazza di spagna. Εγώ οσες φορές πήγα δεν αισθάνθηκα φόβο και ανασφάλεια. Βέβαια όντως δεν ήμουν ποτέ μόνη..
Όντως είναι η αμερικάνικη πρεσβεία πιο χαμηλά αλλά επίσης και τα πιο χλιδάτα 5αστερα ξενοδοχεία της Ρώμης..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν σκεφτομαστε ετσι, ουτε στην Αθηνα θα κυκλοφορουμε που το κεντρο ειναι γεματο πρεσβειες και υπουργεια. Ας μη δημιουργουμε φοβιες χωρις λογο.
Μα γι αυτο το λογο εξαλλου ειναι απο τις ασφαλεστερες περιοχες. Καμερες κ βαριά αστυνομευση παντου. Κανενας κινδυνος.
Οι κυλιομενες ειναι φωτισμενες κ καμερες παντου. Ως το ωραριο μετρο κανενα προβλημα απολυτως.
Οι μικροκλοπες δεν γινονται εκει...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Υπογείως είναι μέσω του σταθμού μετρό της piazza di spagna. Εγώ οσες φορές πήγα δεν αισθάνθηκα φόβο και ανασφάλεια. Βέβαια όντως δεν ήμουν ποτέ μόνη..
Όντως είναι η αμερικάνικη πρεσβεία πιο χαμηλά αλλά επίσης και τα πιο χλιδάτα 5αστερα ξενοδοχεία της Ρώμης..
Ο πιο κυριλέ δρόμος της πόλης είναι όπως τα έγραψες χαμος από υπουργεία χλιδατα ξενοδοχεία ...Είναι θυμαμαι και η πρεσβεία της Ουρουγουάης ψηλά είναι και η Αμερικανική χαμηλα...
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ,μια ερωτηση ακομα,θα χρειαστει να βγαλω εισητηριο απεριοριστων διαδρομων λογικα για 3 μερες,εχει κιοσκι μεσα στο αεροδρομιο;ή εκτος αεροδρομιου;ενα πολυ ενδιαφερον που εχω βρει ειναι αυτο γραφει πολλες πληροφοριες αν βοηθα κανεναν.........https://www.rome2rio.com/ αλλα κι αυτο δεν γραφει απο που θα αγορασω εισητηρια,ή καρτα για 3 μερες.......@vagar78 δε βγαινω μονη το βραδυ,ειδικα οταν ταξιδευω σολο...........που να παω;ουτε βουδαπεστη πηγα καπου,ουτε μπεργκαμο,ουτε ολλανδια,ουτε παρισι λογω γεγονοτων.........σε γενικες γραμμες ολη μερα περπαταω,βλεπω μνημεια,φωτογραφιζω και πεφτω ξερη νωρις.......και παλι σ ευχαριστω. οπως και ολα τα παιδια εδω.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ,μια ερωτηση ακομα,θα χρειαστει να βγαλω εισητηριο απεριοριστων διαδρομων λογικα για 3 μερες,εχει κιοσκι μεσα στο αεροδρομιο;ή εκτος αεροδρομιου;ενα πολυ ενδιαφερον που εχω βρει ειναι αυτο γραφει πολλες πληροφοριες αν βοηθα κανεναν.........https://www.rome2rio.com/ αλλα κι αυτο δεν γραφει απο που θα αγορασω εισητηρια,ή καρτα για 3 μερες.......
Αυτή η ερώτηση είναι εκτός θεματος εδώ. Διάβασε όμως από αυτό το μήνυμα και κάτω https://www.travelstories.gr/commun...ώμης-και-αντίστροφα.30110/page-35#post-723253
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
148
Κάστρο Sant' Angelo: Απορίες για την επίσκεψη

Καλημέρα σε όλους και όλες!
Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την επίσκεψη στο Κάστρο San't Angelo και ζητάω την βοήθειά σας.
Θέλω να προγραμματίσω επίσκεψη στο Κάστρο αμέσως μετά την επίσκεψη στο Βατικανό ένα Σάββατο στα μέσα Φλεβάρη. Έχω ήδη κλείσει ηλεκτρονικά τα εισιτήρια για το Βατικανό στις 10 το πρωί. Υπολογίζω λοιπόν την επίσκεψη στο Κάστρο γύρω στο μεσημεράκι ή απόγευμα. Μπαίνοντας στο επίσημο site του κάστρου για να δω τι παίζει με τα εισιτήρια και αν χρειάζεται να κάνω επίσης κράτηση, μου δημιουργήθηκαν αρκετές απορίες.
1) ποια είναι η τιμή του εισιτηρίου. Ενώ στη πρώτη σελίδα λέει ότι το ολόκληρο έχει 14 ευρώ, όταν προχωράς για να κάνεις κράτηση λέει 16. Σκέφτηκα ότι μάλλον θα έχει κάποια έκθεση και γι αυτό θα έχει αυξημένο εισιτήριο, αλλά από το κειμενάκι που διάβασα πάνω από τις κρατήσεις εισιτηρίων, κατάλαβα ότι η έκθεση που έχει είναι μόνιμη. Εντωμεταξύ στο TripAdvisor διάβασα από επισκέπτες που πήγαν πρόσφατα ότι το εισιτήριο έχει 15 ευρώ. Δεν κάνω μανούρα για τα 1 ή 2 ευρώ παραπάνω (είμαστε 2 άτομα), αλλά επειδή κάνω κάποιους υπολογισμούς για το αν θα πάρουμε Roma pass και σε ποια μουσεία θα την αξιοποιήσουμε, θέλω να ξέρω τις πραγματικές τιμές για να δω τι μας συμφέρει. Στη συγκεκριμένη περίπτωση για παράδειγμα, επειδή το Βατικανό δε συμμετέχει στη Roma Pass και θα μας φάει όλη τη μέρα, δε θέλουμε να ενεργοποιήσουμε την κάρτα το απόγευμα στο Κάστρο, αλλά από το επόμενο πρωί για να κερδίσουμε μια μέρα (συνολικά θα είμαστε εκεί 6 μέρες, φτάνοντας την πρώτη μέρα γύρω στις 6 το απόγευμα και φεύγοντας την τελευταία πάλι απόγευμα, οπότε γι αυτές θα χρειαστούμε ενα απλο εισιτήριο των 1.5 ευρώ, η δεύτερη μέρα στο Βατικανό χωρίς κάρτα και η 3η-5η με Roma pass. Έτσι το έχουμε σκεφτεί). Έτσι λοιπόν έχουμε επιλέξει να πληρώσουμε κανονικά εισιτήριο στο Κάστρο.
2) ποιες είναι τελικά οι ώρες επίσκεψης. Ενώ στην αρχική σελίδα λέει ότι οι ώρες είναι 9.00-19.30 όταν πας να κάνεις κράτηση (που προς το παρόν μπορείς να κάνεις μόνο για Γενάρη) σου βγάζει μόνη διαθέσιμη ώρα για κάθε μέρα μόνο 9 το πρωί!!! Τι ισχύει πάλι? Προφανώς αν ισχύει κάτι τέτοιο ο προγραμματισμος μας ανατρέπεται γιατί το πρωί είπαμε θα είμαστε Βατικανό.
3) και τελικά χρειάζεται να κάνει κανείς κράτηση για το Κάστρο, έχει ουρές με τις ώρες όπως τα άλλα μνημεία ή πας επιτόπου και βγάζεις το εισιτηριάκι σου χωρίς αναμονή?
Όποιος από εσάς μπορεί, ας με διαφωτίσει για τα παραπάνω, σας παρακαλώ!
Καλή σας μέρα και πάλι!
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το Castel Sant'Angelo δεν εχει εισοδο με ωρα οπως μουσεια Βατικανου. Με την κρατηση απλα εξασφαλιζεις την εισοδο σου εκεινη την ημερα κ πας οτι ωρα θελεις. Κλεινει την εισοδο οταν οι αριθμοί επισκεπτων ειναι υψηλοι για λογους ασφαλειας. Δηλ σπανιοτατα κ ποτε Ιανουαριο. Οι ουρες ειναι αναποφευκτες αρα δεν χρειαζεται κρατηση που κοστιζει 1€ επιπλεον των 15 (14+1 εκθεση) της εισοδου αλλα μονο προγραμματισμος εκτος ωρων αιχμης γκρουπ. Δηλ μετα τις 13.00 ειναι οκ.
Το μνημειο ειναι το 5ο σε επισκεπτες στη χωρα, που δεν το αξιζει κατ εμε, καθαρα λογω της θεσης του. Υπαρχουν πολυ καλυτερα στη χώρα αλλα κ στην πολη.
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
148
Το Castel Sant'Angelo δεν εχει εισοδο με ωρα οπως μουσεια Βατικανου. Με την κρατηση απλα εξασφαλιζεις την εισοδο σου εκεινη την ημερα κ πας οτι ωρα θελεις. Κλεινει την εισοδο οταν οι αριθμοί επισκεπτων ειναι υψηλοι για λογους ασφαλειας. Δηλ σπανιοτατα κ ποτε Ιανουαριο. Οι ουρες ειναι αναποφευκτες αρα δεν χρειαζεται κρατηση που κοστιζει 1€ επιπλεον των 15 (14+1 εκθεση) της εισοδου αλλα μονο προγραμματισμος εκτος ωρων αιχμης γκρουπ. Δηλ μετα τις 13.00 ειναι οκ.
Το μνημειο ειναι το 5ο σε επισκεπτες στη χωρα, που δεν το αξιζει κατ εμε, καθαρα λογω της θεσης του. Υπαρχουν πολυ καλυτερα στη χώρα αλλα κ στην πολη.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Οπότε δε θα κάνω κράτηση και θα πάμε σίγουρα με τις 13.00 που όπως λες κι εσύ δεν είναι ώρα αιχμής. Να κάνω και άλλη μια ερώτηση με την ευκαιρία για τη βίλα Μποργκέζε. Θα χρησιμοποιήσουμε τη roma pass για την πινακοθήκη ως δεύτερο δωρεάν μνημείο και είδα ότι οποιαδήποτε πρέπει να κάνω κράτηση γιατί η επίσκεψη γίνεται ανα δίωρο. Ήθελα να ρωτήσω επειδή σκέφτομαι να κάνω την κράτηση μέσω e-mail και όχι τηλεφωνικά, και επειδή δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη φόρμα να συμπληρώσω, αν θα πρέπει στο e-mail να αναφέρω ότι θα χρησιμοποιήσουμε τη Roma pass για δωρεάν είσοδο και αν μπορώ να διαλέξω εγώ την ώρα της επίσκεψης και όχι να μου δώσουν αυτοί μια τυχαία ώρα με βάση τη διαθεσιμότητα τους. Σημειωτέον ότι αφού θα κάνω την κράτηση αυτές τις μέρες και η επίσκεψη μας στη βίλα θα είναι στις 18/2, είναι αρκετά νωρίς πιστεύω και σε φαντάζομαι να επικαλεστούν ότι δεν έχουν διαθεσιμότητα την ώρα και τη μέρα που θέλω. Έτσι δεν είναι?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Οπότε δε θα κάνω κράτηση και θα πάμε σίγουρα με τις 13.00 που όπως λες κι εσύ δεν είναι ώρα αιχμής. Να κάνω και άλλη μια ερώτηση με την ευκαιρία για τη βίλα Μποργκέζε. Θα χρησιμοποιήσουμε τη roma pass για την πινακοθήκη ως δεύτερο δωρεάν μνημείο και είδα ότι οποιαδήποτε πρέπει να κάνω κράτηση γιατί η επίσκεψη γίνεται ανα δίωρο. Ήθελα να ρωτήσω επειδή σκέφτομαι να κάνω την κράτηση μέσω e-mail και όχι τηλεφωνικά, και επειδή δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη φόρμα να συμπληρώσω, αν θα πρέπει στο e-mail να αναφέρω ότι θα χρησιμοποιήσουμε τη Roma pass για δωρεάν είσοδο και αν μπορώ να διαλέξω εγώ την ώρα της επίσκεψης και όχι να μου δώσουν αυτοί μια τυχαία ώρα με βάση τη διαθεσιμότητα τους. Σημειωτέον ότι αφού θα κάνω την κράτηση αυτές τις μέρες και η επίσκεψη μας στη βίλα θα είναι στις 18/2, είναι αρκετά νωρίς πιστεύω και σε φαντάζομαι να επικαλεστούν ότι δεν έχουν διαθεσιμότητα την ώρα και τη μέρα που θέλω. Έτσι δεν είναι?
Διαθεσιμότητα εδω: http://gebart.it/it/musei/galleria-borghese
Νομίζω ότι είναι ακόμη νωρίς για να κλείσεις εισιτηρια και θα πρέπει να περιμένεις δύο βδομάδες ακόμη.

Αν έχεις συγκεκριμένη ώρα στο νου σου καλύτερα να πάρεις τηλέφωνο. Δεν είναι πολύ γρήγοροι στα e-mail.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Οπότε δε θα κάνω κράτηση και θα πάμε σίγουρα με τις 13.00 που όπως λες κι εσύ δεν είναι ώρα αιχμής. Να κάνω και άλλη μια ερώτηση με την ευκαιρία για τη βίλα Μποργκέζε. Θα χρησιμοποιήσουμε τη roma pass για την πινακοθήκη ως δεύτερο δωρεάν μνημείο και είδα ότι οποιαδήποτε πρέπει να κάνω κράτηση γιατί η επίσκεψη γίνεται ανα δίωρο. Ήθελα να ρωτήσω επειδή σκέφτομαι να κάνω την κράτηση μέσω e-mail και όχι τηλεφωνικά, και επειδή δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη φόρμα να συμπληρώσω, αν θα πρέπει στο e-mail να αναφέρω ότι θα χρησιμοποιήσουμε τη Roma pass για δωρεάν είσοδο και αν μπορώ να διαλέξω εγώ την ώρα της επίσκεψης και όχι να μου δώσουν αυτοί μια τυχαία ώρα με βάση τη διαθεσιμότητα τους. Σημειωτέον ότι αφού θα κάνω την κράτηση αυτές τις μέρες και η επίσκεψη μας στη βίλα θα είναι στις 18/2, είναι αρκετά νωρίς πιστεύω και σε φαντάζομαι να επικαλεστούν ότι δεν έχουν διαθεσιμότητα την ώρα και τη μέρα που θέλω. Έτσι δεν είναι?
Πρεπει να κανεις κράτηση ειτε με τηλ ειτε με email. Μπορεις να διαλεξεις ωρα. Τι θα απαντησουν δεν μπορω να ξερω. Επειδη με email αναφέρεται οτι θα απαντησουν εντος 48 ωρων φαντασου τι θα συμβει αν δεν εχει διαθεσιμοτητα η ξερω γω τι. Αλλες 48 ωρες μετα. Χασιμο χρονου κ αβεβαιότητα. Παρε τηλ.
 

Pagi79

Member
Μηνύματα
63
Likes
45
Για την borghese μου απάντησαν στο email μου μετά από 5 μερες. Γραψε ότι θα χρησιμοποιήσεις roma pass.
Για το Σαντ'Αντζελο θα σου προτεινα να το επισκεφτείς κατά τη διάρκεια που έχεις ενεργοποιήσει το roma pass, γιατι έτσι εχει έκπτωση 50% και γλιτώνεις την ουρά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom