Ταξιδιωτικός Απολογισμός 2018

La_viajera

Member
Μηνύματα
21
Likes
94
Επόμενο Ταξίδι
Tel Aviv
Ονειρεμένο Ταξίδι
Colombia
Η φετινή ταξιδιωτική χρονιά ήταν για τα δικά μου δεδομένα αρκετά πλούσια και μου άφησε τις καλύτερες των εντυπώσεων.
Φλεβάρης: Οδοιπορικό στην Τοσκάνη. Με βάση την Pisa επισκέφτηκα Lucca, Livorno, Bologna, Volterra και San Gimignano.
Απρίλιος: Επιστροφή στην Ισπανία αλλά σε καινούργια μέρη...Oviedo, Gijon και Salamanca.
Ελληνικό καλοκαίρι...
Ιούνιος: Aγκίστρι
Ιούλιος: Kύθνος
Σεπτέμβριος: Μετεγκατάσταση στο Newcastle της Αγγλίας και από εκεί μονοήμερες σε Whitby και Durham.
Νοέμβριος: Katowice και Wroclaw στην Πολωνία.
Νοέμβριος: Επιτέλους Εδιμβούργο.
Δεκέμβριος: Βρυξέλλες και Μπρυζ για πρώτη φορά.

Το 2019 ξεκινάει με πολλές υποσχέσεις για ακόμα περισσότερα ταξίδια που ελπίζω να επαληθευτούν. :clap:
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.675
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Γενάρης: 6 μέρες Αθήνα
Φλεβάρης: 7 μέρες σε Μπέργκαμο, Βερόνα, Πάντοβα και Βενετία
Απρίλης: 6 μέρες Αθήνα
Μάιος: 4 μέρες σε Pisa, Lucca και Cinque Terre
Ιούνιος: 6 μέρες Τοσκάνη road trip
Ιούλιος: 11 μέρες Αθήνα και Αγκίστρι
Οκτώβρης: 6 μέρες σε Riga, Jurmala, Sigulda
Νοέμβρης: δύο φορές Αθήνα

Αυτά τα ταξίδια μου για το 2018. Ακύρωσα και δυο ταξίδια σε Βουδαπέστη και Μαγιόρκα που δεν μπόρεσα να πάω για προσωπικούς λόγους. Επίσης τα πηγαινέλα στην Αθήνα δεν τα θεωρώ ταξίδια απλά τα έγραψα να γεμίσει η λίστα :p:p Ελπίζω το 2019 να πάει καλύτερα, να βγω επιτέλους και έκτος Ευρώπης λίγο και να μην ακυρώσω κανένα από τα ταξίδια που έχω ήδη κανονίσει!!!
 

Ftero

Member
Μηνύματα
18
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία-Μαυροβούνιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλό ήταν το 2018 ταξιδιωτικά και δεν του φαινόταν εξαρχής:
Φεβρουάριο: Κων/πολη με την παρέα
Ιούνιο :Τανζανία-Ζανζιβάρη με highlight την ανάβαση στο Κιλιμάντζαρο μεσω Machame route.Το ξημέρωμα στην κορυφή Uhuru είναι απερίγραπτο!
Αύγουστο:Τήλο-Σύμη-Χάλκη
Σεπτέμβριο:Σκωτία ( η διαδρομή στο Loch ness marathon στο Ινβερνές μοναδικής ομορφιάς)
Δεκέμβριος:Χριστούγεννα στη Ρουμανία(Σιμπίου,Μπρασοφ,Βουκουρέστι).
Να είμαστε γεροί να φέρνουμε τον κόσμο πάνω-κάτω!Καλή ταξιδιωτική χρονιά!
 

Eri_travel

Member
Μηνύματα
11
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη από τα ταξίδια που έκανα το 2018!

Άνοιξη: Βουδαπέστη
Καλοκαίρι: Μπαλί
Φθινόπωρο: Κωνσταντινούπολη
Χειμώνας: Ντουμπάι

Λόγο δουλειάς δεν μπορώ να λείπω για πολύ μεγάλη περίοδο.
Ευελπιστώ να κάνω τα ανάλογα ταξιδια και το '19!
Εύχομαι σε όλους σας μια όμορφη χρονιά με πολλές ταξιδιωτικές εμπειρίες!!
 

andronikiz

Member
Μηνύματα
7
Likes
11
Ονειρεμένο Ταξίδι
bora bora
Ένα πλούσιο ταξιδιωτικά 2018 για μένα , ελπίζω και το 2019 να μου χαρίσει αντίστοιχες συγκινήσεις!

Ιανουάριος: Μόναχο,Σάλτσμπουργκ,Νυρεμβέργη, Φύσσεν (Νοσβανστάιν) 8 ημέρες.
Ιούνιος:
Μπολόνια, Φλωρεντία, Σιένα, Πίζα, Λούκα 8 ημέρες.
Αύγουστος
: Κέρκυρα 8 ημέρες.
Νοέμβριος
: Λονδίνο 6 ημέρες.

Καλή χρονιά σε όλη την παρέα με πολλά και όμορφα ταξίδια!!!!
 

erodios

Member
Μηνύματα
77
Likes
195
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Απολογηθείτε. Μη ρωτήσει κανεις παλι "που τα βρισκετε τα λεφτα" μόνο :haha:.
Λεφτά; Ποια λεφτά; Δεν υπάρχουν λεφτά!
Υπάρχει οικονομική κρίση εξαιτίας της οποίας (ή χάρις σ΄ αυτήν, όπως το πάρει κανείς) τα τελευταία χρόνια αποφάσισα να αναθερμάνω τη σχέση μου με τα ταξίδια, διαθέτοντας όλο το υστέρημά μου σε αυτά. Έτσι, ένα πρώην αποταμιευτικό όν (εγώ) γαλουχημένο με αξίες όπως φασούλι το φασούλι, κλπ., κλπ., δε βάζω πλέον τίποτα στην άκρη, αλλά ταξιδεύω… Πολλές φορές μόνο με το νου, όπως συνηθίζω να λέω…
Για το 2018 λοιπόν οι τράπεζες «έχασαν» κάποιες αποταμιεύσεις μου και εγώ σίγουρα κέρδισα: (α) ένα ταξίδι τον Απρίλιο στο Μαρόκο, που με περίμενε τα τελευταία χρόνια μετά από κάποιες αναβολές, (β) ένα ταξίδι τον Αύγουστο στη Βαλτική (Εσθονία, Λετονία, Λιθουανία), που μου έδωσε την ευκαιρία κατά την επιστροφή να περιηγηθώ για λίγο και στη Φραγκφούρτη, και (γ) ένα ταξίδι τον Δεκέμβριο στην Κούβα.
Αυτά μπόρεσα για φέτος. Το μόνο άσχημο είναι ότι στο 2018 δεν έκανα κάποιο ταξίδι στην Ελλάδα. Του χρόνου; Βλέπουμε! Καλά να ‘μαστε να ταξιδεύουμε!
 
Last edited:

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Χαιρετισμούς σε όλους μετά από καιρό(με 3.000 αδιάβαστα μηνύματα στην πλάτη χάρηκα πολύ που είδα νέα πολλών από εσάς μετά από καιρό) και εύχομαι σε όλους καλή χρονιά, γεμάτη αξιομνημονεύτα και πανέμορφα ταξίδια!

Καλή χρονιά και για εμένα το 2018 και ελπίζω το 2019 να είναι εξίσου καλό. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Ιανουάριος: Ξεκίνησα να πάω με φίλο στο Νις της Σερβίας για τριήμερο διασκέδασης. Κατέληξα να επισκεφθώ την τελευταία αδερφή της μητέρας μου που δεν είχα γνωρίσει ποτέ σε μια φάρμα στο Ράινατς καθώς και μερικούς ακόμα μακρινούς συγγενείς στο Τρστενικ. Εκείνη την ημέρα έτυχε να γεννήσει και μία αγελάδα. Γύρισα πίσω στο Νις με ένα αυτοκίνητο γεμάτο τυριά, σαλάμια και παρόμοια προοϊόντα. Τρομερά συγκινητική εμπειρία. Άνθρωποι φτωχοί(μόνο στα οικονομικά) να μοιράζονται και αυτά τα ολίγα ανιδιοτελώς μαζί μας. Και εμείς που είχαμε πήγαμε με άδεια χέρια. Να πάρει η ευχή να πάρει......(Στόχος για το 2019 να το διορθώσω).

Φεβρουάριος: Μπάνσκο Βουλγαρίας. Απαράδεκτο μέρος, απαράδεκτη εμπειρία. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά μας φορτώθηκε και απαράδεκτη παρέα. Δεν συνεχίζω γιατί ακόμα δεν το έχω χωνέψει.


Απρίλιος - Μάϊος: Πάφος και Ιορδανία για 12 ημέρες. Πριν μερικά χρόνια έτυχε να περάσω μερικές ημέρες στην Πάφο από σπόντα. Έκτοτε όποτε νιώθω πιεσμένος ψυχολογικά πάω σε αυτή την πόλη. Δεν έχω καταλάβει γιατί αλλά πάντα βοηθάει! Η Ιορδανία ήταν ιδιαίτερη εμπειρία καθώς κάποτε είχα έναν συγκάτοικο από εκεί που πίναμε μπύρες και τον συνάντησα μετά από 9 χρόνια και γνώρισα τη γυναίκα του και τα παιδιά του πλέον. Γενικά όταν καταστάλαξε η σκόνη εκτίμησα περισσότερο αυτό το ταξίδι.

Οκτώβριος: 15 ημέρες Χο Τσι Μινχ - Πνομ Πενχ - Σιέμ Ριπ - Μπανγκόκ. Μακριά από τα δικά μου στάνταρ καθώς πήγαμε μικτή παρέα. Ωραία περάσαμε είδαμε και τον Άνγκορ Βατ. Το Βιετνάμ μου έκανε κλικ. Η ιστορία τους, η συμπεριφορά τους, οι κακουχίες που έχουν περάσει, όλα. Θα ήθελα να περάσω μερικούς μήνες σε αυτή τη χώρα σε αντίθεση με την Καμπότζη που δε θα ήθελα να ξαναπάω.

Σας κούρασα λίγο αλλά είχα και αρκετό καιρό να γράψω!

Να είστε καλά και καλή χρονιά με υγεία και ταξίδια και πάλι!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μπάνσκο Βουλγαρίας. Απαράδεκτο μέρος, απαράδεκτη εμπειρία. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά μας φορτώθηκε και απαράδεκτη παρέα. Δεν συνεχίζω γιατί ακόμα δεν το έχω χωνέψει.
μαλλον δεν θα εκανες σκι. εχει συζητηθει εκτενως στο παρελθον. δεν ειναι για βολτες. ειναι ομως μια αριστη λυση για σκιερ και ιδιαιτερα της Β. Ελλαδας. πολυ πιο πανω απο τα ελληνικα δεδομενα και σχετικα φθηνο.
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
μαλλον δεν θα εκανες σκι. εχει συζητηθει εκτενως στο παρελθον. δεν ειναι για βολτες. ειναι ομως μια αριστη λυση για σκιερ και ιδιαιτερα της Β. Ελλαδας. πολυ πιο πανω απο τα ελληνικα δεδομενα και σχετικα φθηνο.
Ισχύει αυτό που αναφέρεις και θυμάμαι και το αντίστοιχο νήμα που γίνεται επίκαιρο κάθε χρόνο συγκεκριμένη εποχή. Δυστυχώς είχα πολύ άσχημη εμπειρία με αποτέλεσμα να υπάρχει υπερβολική υποκειμενικότητα στο μήνυμά μου. Τις θερμότερες ευχές μου για το νέο έτος και πάλι αγαπητέ!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ισχύει αυτό που αναφέρεις και θυμάμαι και το αντίστοιχο νήμα που γίνεται επίκαιρο κάθε χρόνο συγκεκριμένη εποχή. Δυστυχώς είχα πολύ άσχημη εμπειρία με αποτέλεσμα να υπάρχει υπερβολική υποκειμενικότητα στο μήνυμά μου. Τις θερμότερες ευχές μου για το νέο έτος και πάλι αγαπητέ!
δεν αμφισβητω διολου τους χαρακτηρισμους. απεναντιας τους επικροτω..προσθεσα μονο οτι ειναι ειδικο μερος. οποτε εχω παει κατεβαινω απο το βουνο σχεδον νυχτα. μονο φαι κ κανα ποτο. δεν ειναι για τπτ αλλο πλην χειμερινων σπορ που λογω των αυστριακων ειδικων το κατεχουν πολυ καλα το θεμα. δεν ειχαν κ περιβαλλοντικες οργανωσεις κ το εκαναν μες στο δασος. τωρα βεβαια για τη "μαθουσαλαια" επεκταση που σχεδιαζαν ειχαν πολλες αντιρρησεις. δεν παρακολουθησα περαιτερω τις εξελιξεις.
και επισης καλη χρονια! με υγεια προπαντων αλλα και καλα ταξιδια...
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Να κανω και γω τον απολογισμό για το 2018!
Ιανουάριος: αλλαγή χρονιάς Νεα Υόρκη
Πάσχα: Πράγα
Αύγουστος: Ντουμπάϊ
Οκτώβριος: Κενυα
Νοέμβριος: Ιορδανια
Αυτά!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom