ΗΠΑ καταρράκτες Νιαγάρα..

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θα κάνουμε ένα ταξίδι στη Νέα Υόρκη με μια φίλη, το καλοκαίρι και ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να πάμε και στους Καταρράκτες Νιαγάρα.Θα θέλαμε να διανυκτερεύσουμε εκεί. Τι έχετε να μας προτείνετε ??:):)
Νομίζω ότι ο πιό εύκολος τρόπος ειναι να νοικιάσετε αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο του Μπάφαλο. Είναι περίπου 3/4 της ώρας απόσταση. Με τα gps θα βοηθηθείτε πολύ στην οδήγηση.

Προτείνω διαμονή στο Niagara on the lake, ένα "χωριό" περίπου 20' απο τους καταρράκτες. Eίναι τόσο υπέροχο!! Εχει απίστευτα bed+breakfast για διαμονή!
 
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Eυχαριστώ
KaterinaJ
Μου αρέσει η ιδέα της διαμονής εκεί. Τη μετακίνηση από Νέα Υόρκη προς Mπούφαλο αεροπορικώς να τη φροντίσω από Ελλάδα ή όταν θα πάω Νέα Υόρκη με δεδομένο ότι έχω 16 μέρες διαμονή στις ΗΠΑ.Τη διαμονή για Niagara on the lake να τη φροντίσω από εδώ,ή από NY??

αεροπλάνο για Μπάφαλο
Ναι, αυτό σκέφτομαι κι εγώ.Σε ευχαριστώ!!
 
Last edited by a moderator:

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Eυχαριστώ
KaterinaJ
Μου αρέσει η ιδέα της διαμονής εκεί. Τη μετακίνηση από Νέα Υόρκη προς Mπούφαλο αεροπορικώς να τη φροντίσω από Ελλάδα ή όταν θα πάω Νέα Υόρκη με δεδομένο ότι έχω 16 μέρες διαμονή στις ΗΠΑ.Τη διαμονή για Niagara on the lake να τη φροντίσω από εδώ,ή από NY??
Νομίζω ότι είναι καλύτερα όλα απο εδώ. Είναι καλοκαίρι και είναι πολύ τουριστικο μέρος. Επίσης να ξέρεις ότι θα βρείς καλύτερες τιμές μεσοβδόμαδα και όχι Σαββατοκύριακο.

Τσεκάρισε πτήσεις με Delta αλλά και με Jetblue που ειναι low cost
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Eυχαριστώ
KaterinaJ
Μου αρέσει η ιδέα της διαμονής εκεί. Τη μετακίνηση από Νέα Υόρκη προς Mπούφαλο αεροπορικώς να τη φροντίσω από Ελλάδα ή όταν θα πάω Νέα Υόρκη με δεδομένο ότι έχω 16 μέρες διαμονή στις ΗΠΑ.Τη διαμονή για Niagara on the lake να τη φροντίσω από εδώ,ή από NY??
Προσωπικα θα το εκανα απο δω, δεν υπάρχει λογος να ξοδευεις χρονο στις διακοπες σου να ψαχνεις πτησεις κ ξενοδοχεία τελευταία στιγμη, ενω μπορει να γινει εκ των προτέρων εφοσον εισαι σιγουρη για το τι θες να κανεις. Υποψιν οτι το Niagara on the lake ειναι οντως πανεμορφο και μην το χασεις, και ειναι στον Καναδα, οχι στην Αμερικη.
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Θα είμαστε Νέα Υόρκη τον Μάιο και θέλαμε να πάμε στους καταρράκτες. Επειδή θα είμαστε πολλά άτομα 6-7 σκεφτόμασταν με αυτοκίνητο. Έχει κάνει κανείς την διαδρομή? Πόσες ώρες?
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θα είμαστε Νέα Υόρκη τον Μάιο και θέλαμε να πάμε στους καταρράκτες. Επειδή θα είμαστε πολλά άτομα 6-7 σκεφτόμασταν με αυτοκίνητο. Έχει κάνει κανείς την διαδρομή? Πόσες ώρες?
Εχω κάνει την διαδρομή με αυτοκίνητο, με πήγαν (δεν ξέρω ποιό δρόμο ακολούθησαν) και κάναμε 6-7 ώρες. Στο δρόμο σταματήσαμε για φαγητό (πάνω στη διαδρομή) σε ενα Cracker and Barrel https://crackerbarrel.com/ . Φανταστικό αμερικάνικο φαγητο και γουέστερν διακόσμηση. Eπίσης είχαμε περάσει απο West Point Academy (στρατιωτική ακαδημία) που είναι ένα εκπληκτικο μέρος
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Υποψιν οτι το Niagara on the lake ειναι οντως πανεμορφο και μην το χασεις, και ειναι στον Καναδα, οχι στην Αμερικη.
Σωστό, οπότε πρέπει να μεριμνήσει κάποιος από πριν και για τη βίζα Καναδά (ΕΤΑ). Σημειωτέον επίσης ότι η θέα των καταρρακτών είναι καλύτερη από την Καναδική πλευρά.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Δεν ειμαι σιγουρη αν χρειάζεται eta αφου θα περασει τα συνορα με λεωφορείο η αυτοκινητο φαντάζομαι, ας απαντησει καποιος που το εχει κανει προσφατα.
 
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Προσωπικα θα το εκανα απο δω, δεν υπάρχει λογος να ξοδευεις χρονο στις διακοπες σου να ψαχνεις πτησεις κ ξενοδοχεία τελευταία στιγμη, ενω μπορει να γινει εκ των προτέρων εφοσον εισαι σιγουρη για το τι θες να κανεις. Υποψιν οτι το Niagara on the lake ειναι οντως πανεμορφο και μην το χασεις, και ειναι στον Καναδα, οχι στην Αμερικη.
Μια ερώτηση:Eπειδή τα οικονομικά μας δεν επαρκούν να πάμε παντού,τι μας προτείνετε να πάμε Niagara on the lake αεροπορικώς από Buffalo ή να πάμε οδικώς από την άλλη πλευρά Βοστώνη, Ουάσινγκτον,Φιλαδέλφεια??Αξίζουν αυτά τα μέρη αν έχεις πάει Νέα Υόρκη??
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μια ερώτηση:Eπειδή τα οικονομικά μας δεν επαρκούν να πάμε παντού,τι μας προτείνετε να πάμε Niagara on the lake αεροπορικώς από Buffalo ή να πάμε οδικώς από την άλλη πλευρά Βοστώνη, Ουάσινγκτον,Φιλαδέλφεια??Αξίζουν αυτά τα μέρη αν έχεις πάει Νέα Υόρκη??
Μιλας για δύο διαφορετικά πράγματα.

1. Niagara on the Lake πας οδικώς απο Buffalo και όχι αεροπορικά. Για την περιοχή χρειάζεσαι το πολύ 2 διανυκτερεύσεις.

2. Η Βοστώνη απο την Ουάσινγκτον απέχει αρκετά. H μία είναι βόρεια και η άλλη νότια της ΝΥ. Δεν ξέρω ποιά βάση θες να χρησιμοποιήσεις ή που θες να κάνεις διανυκτερεύσεις. Νότια έχουν ενδιαφέρον η Φιλαδέλφεια, η Ουάσινγκτον αλλά και το Atlantic City με τα καζίνο του αλά Λας Βέγκας.
 
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μιλας για δύο διαφορετικά πράγματα.

1. Niagara on the Lake πας οδικώς απο Buffalo και όχι αεροπορικά. Για την περιοχή χρειάζεσαι το πολύ 2 διανυκτερεύσεις.

2. Η Βοστώνη απο την Ουάσινγκτον απέχει αρκετά. H μία είναι βόρεια και η άλλη νότια της ΝΥ. Δεν ξέρω ποιά βάση θες να χρησιμοποιήσεις ή που θες να κάνεις διανυκτερεύσεις. Νότια έχουν ενδιαφέρον η Φιλαδέλφεια, η Ουάσινγκτον αλλά και το Atlantic City με τα καζίνο του αλά Λας Βέγκας.
KaterinaJ Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Έκανα την ερώτηση γιατί είμαστε αναποφάσιστες για το πού να πάμε κάποιες εκδρομές εκτός ΝΥ, έχοντας σαν βάση μας τη ΝΥ. Πού υπάρχει περισσότερο ενδιαφέρον σε θεάματα??
Με την παραπάνω ερώτηση εννοώ ότι Niagara on the Lake μέχρι Buffalo πας αεροπορικώς.Θα έχω υπόψη και την Atlantic City με τα καζίνο του αλά Λας Βέγκας!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom