Η ταινία Κυνόδοντας στη λίστα των 9 για τα Όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας

Zoe the painter

New Member
Μηνύματα
2
Likes
4
Δεν εχεις και αδικο..χαχαχα... καληνύχτα παιδια..χαρηκα που ειπαμε.. ελπίζω να δωθουν κι αλλες ευκαιριές για κουβέντα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.507
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω πολλή περιέργεια να τη δω την ταινία πάντως με αυτά που γράφετε.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.423
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Προσωπικά, και με εξαίρεση την πρώτη του ταινία την "Κινέττα" που κόντεψα να κόψω φλέβες, μου έχουν αρέσει όλες οι ταινίες του Λάνθιμου. Από όλες, η πλέον μέχρι στιγμής λατρεμένη μου ήταν ο "Αστακός" και close second o "Κυνόδοντας". Περιμένω πως και πως να δω το "The Favourite", που νομίζω πως θα παίξει δυνατά και αυτό σε οσκαρικές υποψηφιότητες
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Οποιος δεν διαβασε η ειδε στο θεατρο και το σινεμα τον Τιτο Ανδρονικο σου Σεξπιρ να ταιζει την εχθρο του σε τραπεζι τα παιδια της μαγειρεμενα σε πιτα αφου τα εσφαξε, δεν φανταζεται ποση ωμοτητα υπηρχε παλια στη μυθοπλασια :haha:. Αυτη ηταν η αισθητικη παλια...

του Πίτερ Γκρίναγουεϊ σαν πιο προσφατο παράδειγμα (λατρεμένο soundtrack από τον Μάικλ Νάιμαν)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.991

του Πίτερ Γκρίναγουεϊ σαν πιο προσφατο παράδειγμα (λατρεμένο soundtrack από τον Μάικλ Νάιμαν)
Αυτο ειναι κορυφαιο συμβολικο εργο. Αλλα ηθελα να τονισω οτι υπαρχει μια εσφαλμενη αντιληψη οτι η αισθητικη παλιοτερα ηταν πιο "μελισταλαχτη" και μονο οι καινουριοι δημιουργοι σοκαρουν. Αμ δε, ψαχνω να βρω το γραφικο με τον αριθμο των φονων ανα σεξπιρικη τραγωδια που το αιμα ερρεε ποταμι.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Kai μόνο το γεγονός ότι αυτή η ταινία δημιούργησε τόσο ντόρο και απέκτησε η φανατικούς υπέρμαχους η φανατικούς πολέμιους την καθιστά..ενδιαφέρουσα ..κάτι δείχνει ,χωρίς να την τοποθετώ και για Όσκαρ πάντως σε καμιά περίπτωση δεν την βάζω στα..σκουπίδια.
Σοκαριστική ναι ωμή ναι ακραία ναι αλλά δυστυχώς αντικατοπτρίζει ένα νοσηρό κομμάτι της κοινωνίας που υφίσταται με μικρές ίσως παραλλαγές αλλά υπάρχει.Πόσες περιπτώσεις όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό δεν έχουν δεί το φώς της δημοσιότητας(και πόσες άλλες αποκρύπτονται από ντροπή η φόβο)με διεστραμμένους ψυχοπαθείς ψυχανώμαλους πατέρες που βιάζουν ..και αποκτούν παιδιά με τα παιδιά τους!!και γενικά όχι μόνο πατεράδων αλλά υπανθρώπων που φυλακίζουν και βιαιοπραγούν επι χρόνια ολόκληρα αθώες γυναίκες;;
Η ταινία(το ξαναλέω με ακραίο σοκαριστικό υπερβολικό αηδιαστικο σε πολλά σημεία τρόπο)περνάει μηνύματα και πραγματικά και αλληγορικά ...
Αναδεικνύει και την αθωότητα των παιδιών που είναι τα μονα ΘΥΜΑΤΑ που δεν φέρουν καμία απολύτως ευθυνη για την συμπεριφορά τους όταν μεγαλώνουν μ εναν πατέρα διαστροφικό ψυχανώμαλο ψυχάκια η πως αλλιώς να το περιγράψει κανείς;;όταν ο πρώτος πυλώνας στην ανατροφή του παιδιού(και στην περίπτωση της ταινίας)είναι και ο μοναδικός!!είναι νοσηρός τι απαίτηση να έχει κανείς απο αυτά τα παιδιά;; Ποιός όμως είναι και ο ρολος της "μάνας"και στην ταινία και στη ζωή στα ανάλογα περιστατικά;;Τα παιδιά παρα το γεγονός ότι ΔΕΝ εχουν άλλες προσλαμβάνουσες κάποιο-κάποια απ αυτά (για να μην επεκταθώ και πολύ ήδη είπα πολλά για το έργο)ενστικτωδως?αντιδρά...το ερωτηματικό που πάντα σ αυτές τις περιπτώσεις που έρχονατι στο φως της δημοσιότητας ήταν και η μεγάλη μου απορία ...πως όοοολες οι μάννες αγνοούν δήθεν..δεν παίρνουν χαμπάρι την ψυχανωμαλία του συζύγου...θεωρώ ότι καλύπτουν κουκουλώνουν το όλο θέμα για δικούς τους λόγους...Στην ταινία λοιπόν (και γενικά)βλέπουμε την συνυπευθυνότητα της μητέρας ,να μην πως ότι είναι η περισσότερο ένοχη !!!στο όλο σκηνικό,ασπάζεται απολύτως τη στάση του πατέρα ...άρα η και οι δύο είναι το ίδιο διαστροφικοί η ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του στο τι ωθεί μια "μάννα"να έχει αυτή τη στάση απέναντι στα παιδιά της
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αν θέλετε να δείτε μια πραγματικά βίαιη και σκοτεινή ταινία, για την Αγία (ελληνική) Οικογένεια, που μπροστά της ο Κυνόδοντας φαντάζει παιδική, δείτε τη Miss Violence του Αλέξανδρου Αβρανά (ασημένιος λέων στη Βενετία, μεταξύ άλλων). Μπόνους οι πολύ καλές ερμηνείες (Θέμης Πάνου - βραβείο καλύτερου ηθοποιού επίσης στη Βενετία, Ρένη Πιττακή).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.991
Αν θέλετε να δείτε μια πραγματικά βίαιη και σκοτεινή ταινία, για την Αγία (ελληνική) Οικογένεια, που μπροστά της ο Κυνόδοντας φαντάζει παιδική, δείτε τη Miss Violence του Αλέξανδρου Αβρανά (ασημένιος λέων στη Βενετία, μεταξύ άλλων). Μπόνους οι πολύ καλές ερμηνείες (Θέμης Πάνου - βραβείο καλύτερου ηθοποιού επίσης στη Βενετία, Ρένη Πιττακή).
Την ειδα. Εφυγα απο το σινεμα με το στομαχι κομπο x10 σε σχεση με τον Κυνοδοντα. Σπουδαια ταινια γιατι η βια ειναι τοσο υπογεια.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αν θέλετε να δείτε μια πραγματικά βίαιη και σκοτεινή ταινία, για την Αγία (ελληνική) Οικογένεια, που μπροστά της ο Κυνόδοντας φαντάζει παιδική, δείτε τη Miss Violence του Αλέξανδρου Αβρανά (ασημένιος λέων στη Βενετία, μεταξύ άλλων). Μπόνους οι πολύ καλές ερμηνείες (Θέμης Πάνου - βραβείο καλύτερου ηθοποιού επίσης στη Βενετία, Ρένη Πιττακή).
κι εγώ την είχα δει παλαιότερα δεν την πολυθυμάμαι..αλλά δεν με άγγιξε τόσο όσο ο Κυνόδοντας..ουτε οι ερμηνείες μου είχαν αρέσει σε αντίθεση με τις ερμηνείες των ηθοποιών στον Κυνόδοντα ,την είχα βρεί προβλέψιμη και όχι τόσο εύστοχη...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.423
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Το είχα δει και το miss violence το 2013...όντως βίαιο κ σκοτεινό...είναι όμως πολύ διαφορετική ταινία από τον Κυνόδοντα. Ο Κυνόδοντας έχει έντονο το weird στοιχείο, ενώ το miss violence σαφέστερα πιο ρεαλιστικές αφηγηματικές νόρμες. Προσωπικά προτιμώ τον Κυνόδοντα. Είναι σαφέστερα πιο "εξυπνη" κ πρωτότυπη ταινία.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Εχω δει τον Κυνόδοντα 2-3 φορές . Αυτο το κάνω με ταινίες που μου κάνουν εντυπωση .
Επειδή πάντα είχα θέμα με την οικογένεια και την ¨αγία ελληνική¨ αλλά και όλες τις οικογένειες γενικά, μου άρεσε .
Και ωραια ταινια είναι και πιάνει το θέμα ταμπου τι συμβαινει πίσω απο τις κλειστες πόρτες , που δεν ειναι ανάγκη να ειναι ακραία όπως της ταινιας .Τη ζημιά τους την κάνουν ετσι και αλλοιως .
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.423
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εχω δει τον Κυνόδοντα 2-3 φορές . Αυτο το κάνω με ταινίες που μου κάνουν εντυπωση .
Επειδή πάντα είχα θέμα με την οικογένεια και την ¨αγία ελληνική¨ αλλά και όλες τις οικογένειες γενικά, μου άρεσε .
Και ωραια ταινια είναι και πιάνει το θέμα ταμπου τι συμβαινει πίσω απο τις κλειστες πόρτες , που δεν ειναι ανάγκη να ειναι ακραία όπως της ταινιας .Τη ζημιά τους την κάνουν ετσι και αλλοιως .
Και το σημαντικότερο: παρουσιάζει με ένα έξυπνα συμβολικό τρόπο τους βαθυτερους μηχανισμούς λειτουργίας της ελληνικής οικογένειας. Ενώ για παράδειγμα το miss violence απλά παρουσίαζε μια ιστορία οικογενειακής βίας κ γενικά την οικογενειακή βία, ο Κυνόδοντας μέσα από αυτή τη συμβολική κ weird ιστορία του έδειχνε το πόσο ομφαλοσκοπει η πατριαρχικη ελληνικη οικογένεια κ ποσο κόβει τα φτερά στα μέλη της (κ ειδικα από τα παιδιά της) κ τα απομακρύνει -μέσω του πλεγματος της- από την αληθινή ζωή
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.325
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom