Ταξιδιωτικός Απολογισμός 2018

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τα off topic μηνύματα διαγράφηκαν, σας παρακαλώ μη χαλάσουμε το θέμα, συνεχίστε on topic :)
 

Maria L.

Member
Μηνύματα
35
Likes
381
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Τι όμορφο να κάνεις απολογισμό ταξιδίων...
Με ταξιδέψατε...

Το 2018 για εμένα είχε ως εξής:

New York για ένα Σαββατοκύριακο (δίπλα μας είναι άλλωστε...);)
Ελλάδα (μετά από 2 χρόνια) και συγκεκριμένα Θεσσαλονίκη
Key West - Miami - Orlando
California roadtrip: San Francisco, Yosemite, Los Angeles, Grand Canyon, Las Vegas
Nashville - New Orleans - Ashville

Το 2019 έχω την αίσθηση πως θα κανω τσεκ ορισμένους προορισμούς που ονειρεύομαι χρόνια.... :lol:
Εύχομαι σε όλους καλά και πολλά ταξίδια!!!
Να γεμίζουμε εμπειρίες και όμορφες εικόνες!!
 
Μηνύματα
70
Likes
30
απριλιο ααραου ελβετια κ φραιμπουρκ γερμανια,μαιο ουγγαρια βουδαπεστη κ σλοβακια μπρατισλαβα κ δεκεμβριο τσεχια πραγα αυστρια βιεννη κ τουρκια σμυρνη τον ιδιο μηνα..αυτα το 2018 και ειναι αληθεια..τα ταξιδια τα αγαπαω παρα πολυ οπως κ εσεις,βοηθατε με τις εμπειριες σας ολους μας κ σας ευχαριστω πολυ για αυτο..
 
Last edited by a moderator:

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Η χρονιά ήταν ταξιδιωτικά πτωχή...
Φεβρουάριο πήγαμε Βουκουρέστι - Τρανσυλβανία μετά τέκνου.
Απρίλιο Θεσσαλονίκη μετά τέκνου
Ιούνιο και Δεκέμβριο Αθήνα διότι ήμεθα επαρχιωτάκια (πάλι μετα τέκνου μη τα ξαναλέμε).
Αύγουστο Κάσο (ναι! μετά τέκνου βεβαίως)
Νοέμβριο Τρίκαλα Κορινθίας (το ζεύγος αμοναχό)

και αρκετά διήμερα εντός νησιού τα οποία δεν προσμεντρόνται μεν, είναι άκρως αναζογωνητικά δε.
Το 2019 φλερτάρω με Τελ Αβιβ ή Γεωργία εκτός από το ηδη προγραμματισμένο του Φεβρουαρίου ... Για να δούμε
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Το 2018 ταξιδιωτικά ήταν μια χρονιά που μου άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις και συναισθήματα. Είδα μέρη που με εξέπληξαν ευχάριστα και άλλα που δεν ήταν τόσο φοβερά όσο περίμενα. Επίσης πολλά από τα μέρη που επισκέφτηκα,τα είχα χιλιοεπισκεφτεί στο παρελθόν αλλά η αγάπη μου για αυτά ενισχύεται συνεχώς.

Από Ελλάδα δεν τα θυμάμαι όλα μάλλον, γιατί κάνω αρκετά ταξίδια στην Ελλάδα το χρόνο αλλά πάμε να γράψουμε ότι θυμάμαι : Αγαπημένα μέρη της Πελοποννήσου, ένα γύρο σε Τρίκαλα,Ελάτη,Περτούλι, Νεραϊδοχώρι ,Πύλη και τα υπόλοιπα τριγύρω χωριά, Μετέωρα αρκετές φορές- μια παράκαμψη για να πάμε στα Μετέωρα είναι σχεδόν πάντα στο πρόγραμμα, Καστοριά και Πρέσπες με τα υπέροχα χωριά Άγιος Αχίλλειος, Άγιος Γερμανός, Ψαράδες με την απίστευτη κρουαζιέρα στη λίμνη και διάφορα χωριά πέριξ της Καστοριάς, Νυμφαίο Φλώρινας, Γράμμος , λίγο από την όμορφη Ήπειρο, διάφορες εκδρομές σχετικά κοντά στην Αθήνα π.χ.Καμμένα Βούρλα κλπ. Φυσικά στο πρόγραμμα ήταν και νησιά όπως κάθε χρόνο. Εκτός από τα χιλιοειδωμένα Χίο, Εύβοια, Πάρο, είδα και Αμοργό, Κουφονήσια, Δονούσα.

Απο εξωτερικό για αρχή πήγα ξανά στην πολυαγαπημένη μου Πορτογαλία. Λισσαβώνα , Έβορα και νησιά Αζόρων (Σάο Μιγκέλ και Τερσέιρα). Στην συνέχεια Ιρλανδία όπου εκτός από το Δουβλίνο είδα και αρκετά μέρη εκτός, όπως Belfast, Giants Causeway, Cliffs of Moher, Galway, Kilkenny, Glendalough, Wicklow Mountains, διασχίσαμε την Carrick A Rede Bridge, κάναμε βόλτες σε απόκρημνες ακτές δίπλα στον ωκεανό, είδαμε αβαία με κέλτικους σταυρούς κλπ....

Καλά να είμαστε να ταξιδεύουμε είτε σε κοντινά είτε σε μακρινά μέρη, αρκεί να περνάμε όμορφα και να δημιουργούμε ευχάριστες αναμνήσεις.
 

Krekouzas

Member
Μηνύματα
218
Likes
4.809
Επόμενο Ταξίδι
Darjeeling.
Ταξίδι-Όνειρο
ΡαπαΝουι,BurningMan Fest.
Αν και αργά ας γράψω και εγώ τα δικά μου.

Η χρονιά ξεκίνησε όμορφα όταν 2 Γενάρη πήγα για μια εβδομάδα Βουδαπέστη.
Απρίλη Καζακστάν, Ουζμπεκιστάν, Τουρκμενιστάν.
Μάης Κυργυστάν όπου γυρίσαμε με αυτοκίνητο σχεδόν όλη τη χώρα. Συνεχίσαμε οδηγώντας στα υπέροχα Παμίρ του Τατζικιστάν, φτάνωντας και τα σύνορα του Αφγανιστάν! Τρομερές εμπειρίες!
Μάης στην επιστροφή μικρό Roadtrip στη Βαυαρία, περνώντας απο Αυστρία και Λίχτενστάιν στην Ελβετία και την υπέροχη Λουκέρνη. Συνεχίσαμε στην Καλμάρ,Γαλλία, στην Χαιδελβέργη και Φρανκφούρτη στη Γερμανανία!
Ιούνιος, Συναυλικοί προορισμοί. 3ήμερο φεστιβάλ στη Νυρεμβέργη αρχές του μήνα και τέλος του μήνα Πάντοβα και Μιλάνο για τους Pearl Jam.
Και 3 επισκέψεις στην Ελλάδα τουσ μήνες Ιούνιο, Ιούλιο και Οκτώβρη. Ζάκυνθος, Κρήτη, Σαντορίνη και επιστροφή στη λεβεντογένα Λαμια.
 

dsgeo

Member
Μηνύματα
35
Likes
181
Ταξίδι-Όνειρο
To the MOON and back
Ταξιδιωτικά σούπερ χρόνια το 18, με σύνολο 12 χώρες..
Απρίλιος: Roadtrip στα Βαλκάνια με
Σκόπια
Σερβία
Κροατία
Σλοβενία
Ιταλία
Βοσνία
Μαυροβούνιο
Αλβανία

Ιούλιος : Βουλγαρία + UAE

Δεκέμβριος : Βιέννη + Μπρατισλάβα

Και για να πάει καλά το '19, αύριο Σικελία! ✈
 

MakisSRV

Member
Μηνύματα
23
Likes
141
Καλημέρα και Καλή Χρόνια σε όλους.

Για το 18 είχαμε Μεσσηνιακη Μανη, Φλώρινας και Χαλκιδική. Τα δυο τελευταία για δουλειά. Φτωχή χρόνια αλλά περιμέναμε τη Μπέμπα μας να γεννηθεί. Φέτος, θα έχουμε Βουδαπέστη 5 ημέρες, εκ των οποίων οι 3 θα ειναι για επαγγελματικούς σκοπούς και το καλοκαίρι πάλι Μανη και λίγες μέρες στην Πάρο. Αυτά ειναι τα σχεδιασμένα προς το παρόν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom