Γαλλία Απορίες για Παρίσι

tripakias

Member
Μηνύματα
7.982
Likes
12.036
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δύο ερωτήσεις ακόμα:
1) Να έχω λεφτά πάνω μου σε μετρητά ή να πληρώνω με κάρτα;
2) Τα δεδομένα που έχω στο φοιτητικό whatsup λειτουργούν στην Γαλλία;
1) Οπως σε βολευει. Υπαρχουν ελαχιστα μερη που δεν δεχονται καρτα αλλα και μερικα οπου σε μικρα ποσα υπαρχει μια εξτρα χρεωση.
2) Ναι, αλλα με πολιτικη ορθης χρησης αναλογα με το πακετο σου. Δες στη σελιδα της cosmote ή ρωτα σε καποιο καταστημα.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Παιδες καλησπερα!! Εχω στην διαθεση μου ενα πενθημερο αρχες Μαρτιου για ενα ταξιδι.. αξιζει το παρισι τετοια εποχη? Τι καιρο θα συναντησω??
 

ArisMario70

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Με το RER είσαι 30 με 40 λεπτά μακρυά αλλά και με αυτοκίνητο τόσο περίπου είναι..αν δεν έχεις πρόβλημα με αυτό τότε είσαι μια χαρά..
Είναι όμως δίπλα στο πολύ όμορφο Vincennes που θες 1 με 2 μέρες να το δεις καλά όλο το πάρκο με το σατώ, το παρκ φλοραλ, τις λιμνούλες, περπατημα στο δασος (προσοχη μη πέσεις σε κανα ποδηλάτη η άλογο) αντε και τον ζωολογικό ...
Φίλε κατ αρχην σ ευχαριστώ πάρα πολύ.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν περνω αυτοκιαυτο το παρκινγκ ειναι ακριβό στο κεντρο του Παρισιού
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Φίλε κατ αρχην σ ευχαριστώ πάρα πολύ.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν περνω αυτοκιαυτο το παρκινγκ ειναι ακριβό στο κεντρο του Παρισιού
Δεν βλέπω τα λινκ αν έχεις βάλει.. κάτι έχεις κάνει λάθος .. αλλά για τιμές πάρκινγκ δεν ξέρω κάτι.. ότι σου δίνουν τα συγκεκριμένα site ..
Επίσης μη νομίζεις ότι είναι τόσο αδύνατο να παρκάρεις στο δρόμο.. εξαρτάται το που και πότε.. υπάρχουν και παρκόμετρα (υπήρχαν τουλάχιστον) ή κάρτες..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.982
Likes
12.036
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Φίλε κατ αρχην σ ευχαριστώ πάρα πολύ.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν περνω αυτοκιαυτο το παρκινγκ ειναι ακριβό στο κεντρο του Παρισιού
Στο δρόμο είναι 4€ (2,40€ για τα arr. 12-20) η ώρα αλλά απαγορευεται να το αφήσεις πάνω από 2 ωρες. Στα ιδιωτικά ξεκινούν από 2,50€ η πρώτη ώρα για να ξεπεράσουν τα 20-25€ από 12-24 ώρες.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
τον ιουνη αυτο που ειναι κατω απο την πλατεια μπροστα στη νοτρ νταμ χρεωνε 5 την πρωτη ωρα.αμα ειναι να ψαχνεις για παρκινγ σαν τουριστας,θες δυο βδομαδες για να προκανεις τα βασικα αξιοθεατα.
 

Stathistyler

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ

Μια ακόμη ερώτηση...
Έχει βρεθεί κανένας Παρίσι πρωτομαγιά??
Μόλις έκανα την σύνδεση ότι θα βρίσκομαι εκεί εκείνες τις μέρες

Λειτουργεί τίποτα?Θα είναι εύκολη έστω το να κάνεις βόλτες στην πόλη η καλύτερα είναι να είσαι μέσα?

Ελπίζω μην μου πάει μια μέρα χαμένη ρε γαμώτο αλλά απτήν άλλη ίσως να είναι κ μια εμπειρία
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.982
Likes
12.036
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις... Μπορει να μην ειναι ανοιχτα τα περισσοτερα αξιοθεατα αλλα αν εχει καλο καιρο ειναι μια απο τις ωραιοτερες μερες του χρονου στο Παρισι. Μπορειτε να κανετε βολτες, κρουαζιερα, να περιπλανηθειτε στη Μονμαρτρη, να κανετε πικ-νικ κατω απο τον Αιφελ (αν και θα ειναι ανοιχτος ισως θα ηταν καλυτερα να αποφυγετε να ανεβειτε), να καθισετε σε ενα ή περισσοτερα απο τα πολλα καφε, μπαρ, εστιατορια που θα ειναι ανοιχτα και φυσικα να περπατησετε μαζι με τους διαδηλωτες απο Βαστιλλη μεχρι Νασιον.
Επισης θα προτεινα να αποφυγετε και τη Ντισνευλαντ και γιατι θα χασετε μια υπεροχη μερα στο Παρισι και επειδη θα γινετε πανικος.
 

anie

Member
Μηνύματα
34
Likes
9
Καλημέρα σε όλους.. @tripakias θα ήμουν ευγνώμων αν έδινες τις πολύτιμες συμβουλές σου για ακόμη μια φορά. Θα βρισκόμαστε 2 άτομα στο Παρίσι Σάββατο με Τρίτη. Ξέρω πως είναι λίγες οι μέρες, τρεχάτε ποδαράκια μου!
1. Στις μετακινήσεις μας συμπεριλαμβάνονται αεροδρόμιο και disneyland. Κατά τα άλλα θα κινηθούμε στα κεντρικά διαμερίσματα. Να πάρουμε καρνε των 10 εισητηριων και ξεχωριστά για τις άλλες διαδρομές ή υπάρχει καλύτερη λύση;

2. Από αξιοθέατα θα περιορίσουμε στα πολύ βασικά πυργος του Αιφελ, Λούβρο, Παναγία των Παρισίων, Βασιλική της ιερής καρδιάς, πυργος Montparnasse και ασπίδα του θριάμβου ίσως στο εσωτερικό της. Εννοείται πως θα κλείσουμε από πριν online. Θεωρείτε πως πρέπει να αφαιρέσουμε κάποιο ή να συμπεριλάβουμε κάτι άλλο; θα θελαμε να περπατήσουμε και να αισθανθούμε όσο γίνεται την πόλη. Εκεί που χρειάζομαι τη γνώμη σας είναι στο ποιες περιοχές "επιβάλλεται" να δούμε; και πως είναι ο καλύτερος γεωγραφικός συνδιασμος των παραπάνω σημείων;

3. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο εστιατόριο για αξιοπρεπές γαλλικό φαγητό. Η τιμή κατά άτομο 50 - 60 ευρώ. Ένα βράδυ θα θελαμε να έχουμε ένα πιο καλό γεύμα. Διάβασα πως υπάρχουν διάφορες επιλογές σε μενού ακόμη και σε βραβευμένα εστιατόρια αλλά κατάλαβα πως είναι καλύτερα να αποφύγουμε αυτήν την επιλογή και να παραγγείλουμε ανεξάρτητα.
Ευχαριστώ
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.982
Likes
12.036
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Καλημέρα σε όλους.. @tripakias θα ήμουν ευγνώμων αν έδινες τις πολύτιμες συμβουλές σου για ακόμη μια φορά. Θα βρισκόμαστε 2 άτομα στο Παρίσι Σάββατο με Τρίτη. Ξέρω πως είναι λίγες οι μέρες, τρεχάτε ποδαράκια μου!
1. Στις μετακινήσεις μας συμπεριλαμβάνονται αεροδρόμιο και disneyland. Κατά τα άλλα θα κινηθούμε στα κεντρικά διαμερίσματα. Να πάρουμε καρνε των 10 εισητηριων και ξεχωριστά για τις άλλες διαδρομές ή υπάρχει καλύτερη λύση;

2. Από αξιοθέατα θα περιορίσουμε στα πολύ βασικά πυργος του Αιφελ, Λούβρο, Παναγία των Παρισίων, Βασιλική της ιερής καρδιάς, πυργος Montparnasse και ασπίδα του θριάμβου ίσως στο εσωτερικό της. Εννοείται πως θα κλείσουμε από πριν online. Θεωρείτε πως πρέπει να αφαιρέσουμε κάποιο ή να συμπεριλάβουμε κάτι άλλο; θα θελαμε να περπατήσουμε και να αισθανθούμε όσο γίνεται την πόλη. Εκεί που χρειάζομαι τη γνώμη σας είναι στο ποιες περιοχές "επιβάλλεται" να δούμε; και πως είναι ο καλύτερος γεωγραφικός συνδιασμος των παραπάνω σημείων;

3. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο εστιατόριο για αξιοπρεπές γαλλικό φαγητό. Η τιμή κατά άτομο 50 - 60 ευρώ. Ένα βράδυ θα θελαμε να έχουμε ένα πιο καλό γεύμα. Διάβασα πως υπάρχουν διάφορες επιλογές σε μενού ακόμη και σε βραβευμένα εστιατόρια αλλά κατάλαβα πως είναι καλύτερα να αποφύγουμε αυτήν την επιλογή και να παραγγείλουμε ανεξάρτητα.
Ευχαριστώ
1. Μαλλον δεν εχετε καλυτερη λυση.

2 Η Αψιδα στο εσωτερικο της εχει μια περιστρεφομενη σκαλα. Αν δεν θελετε να ανεβειτε μπορειτε απλα να τη βγαλετε καποιες φωτογραφιες απ' εξω. Αν θεωρησω πως εχετε δυο μερες καθαρες Κυριακη και Δευτερα και η μια θα ξοδευτει στη Disneyland μου φαινονται παρα πολλα. Αν θα εχετε ελευθερο χρονο Σαββατο ή/και Τρίτη τοτε ισως μπορεσετε να τα προλαβετε. Αν ειχα μια μερα και εμενα καπου σχετικα κοντα στην Παναγια θα ξεκινουσα απο εκει με μια γρηγορη επισκεψη νωρις το πρωι. Στη συνεχεια θα πηγαινα στο Λουβρο οπου θα καθομουν γυρω στις 3 ωρες (οχι παραπανω). Θα ακολουθουσε η Μονμαρτρη οπου πριν καλα καλα δυσει ηλιος θα την εγκατελειπα για την Αψιδα για γρηγορες φωτογραφιες και μια συντομη βολτα στα Ηλυσια Πεδια. Τη σκυταλη θα επαιρνε ο Πυργος του Αιφελ και αν εμενα χρονος θα κατεληγα στο Μονπαρνας για ποτο. Βεβαια τα Ηλυσια Πεδια και το Μονπαρνας ή τον Αιφελ μπορειτε (εδικα για τα Ηλυσια θα ηταν καλυτερα) να τα επισκεφθειτε το Σαββατο αν φτασετε στο Παρισι σχετικα νωρις. Επισης αν φευγετε την Τριτη αργα μπορειτε να αφησετε για το πρωι εκεινης της μερας την Παναγια ή τη Μονμαρτρη.

3. Αν σας αρεσει το a la carte menu δεν υπαρχει λογος να το αποφυγετε αλλα don't be stuck in it μονο και μονο επειδη θα γλιτωσεις μερικα χρηματα. Για να μην προτεινουμε ο,τι να 'ναι πες τη κουζινα προτιματε και περιοχη περιπου.
 

anie

Member
Μηνύματα
34
Likes
9
Ενα ευχαριστώ είναι λίγο για τον χρόνο που διαθέτεις σε όλους μας! Το Σάββατο φτάνουμε ευτυχώς νωρίς, συνεπώς υπάρχει διαθέσιμος χρόνος. Αναφορικά με το δείπνο, κάποιο εστιατόριο σε τοποθεσίεα προσβάσιμη από τα αξιοθέατα αλλά αν χρειάστει και κάποια μετακίνηση, δεν αποτελεί θέμα. Σχετικά με τις γεύσεις δεν έχω ξεκάθαρη απάντηση καθώς δεν έχω ξαναδοκίμασει την τοπική κουζίνα και δεν γνωρίζω ακριβώς τι περιλαμβάνει. Ίσως πάπια, θαλασσινά ή ο,τι άλλο εύγευστο έχει να προτείνει η γαλλική κουζίνα!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.982
Likes
12.036
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ενα ευχαριστώ είναι λίγο για τον χρόνο που διαθέτεις σε όλους μας! Το Σάββατο φτάνουμε ευτυχώς νωρίς, συνεπώς υπάρχει διαθέσιμος χρόνος. Αναφορικά με το δείπνο, κάποιο εστιατόριο σε τοποθεσίεα προσβάσιμη από τα αξιοθέατα αλλά αν χρειάστει και κάποια μετακίνηση, δεν αποτελεί θέμα. Σχετικά με τις γεύσεις δεν έχω ξεκάθαρη απάντηση καθώς δεν έχω ξαναδοκίμασει την τοπική κουζίνα και δεν γνωρίζω ακριβώς τι περιλαμβάνει. Ίσως πάπια, θαλασσινά ή ο,τι άλλο εύγευστο έχει να προτείνει η γαλλική κουζίνα!
Ωχ! Πως να σου το πω τωρα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom