Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

Marianaf

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Μην αγχώνεσαι πολύ με το συνάλλαγμα. Υπάρχουν σε πολλά σημεία ( σταθμούς μετρό , αγορές, πολυκαταστήματα ) , μηχανές μετατροπής $ σε ¥ , με απόλυτη ασφάλεια και χωρίς προμήθεια.
Όσον αφορά τις εσωτερικές διαδρομές, η ANA με 12.500 μίλια και 4.5€ σε πάει οπουδήποτε μέσα στην Ιαπωνία.
Τέλεια!
Τις πτήσεις πρέπει να τις κλεισεις πριν πας Ιαπωνία ή μπορείς να κλείσεις και όταν θα είσαι εκεί;
 

croce

Member
Μηνύματα
223
Likes
401
Τέλεια!
Τις πτήσεις πρέπει να τις κλεισεις πριν πας Ιαπωνία ή μπορείς να κλείσεις και όταν θα είσαι εκεί;
Κλείνεις τα award εισιτήρια όσο το δυνατόν νωρίτερα. Φυσικά μπορείς να τα κλείσεις όποτε θέλεις, εάν υπάρχει διαθεσιμότητα.
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Καλησπέρα, να πω τα 2-3 που λέω πάντα για Ιαπωνία:
Συνάλλαγμα χρειάζεσαι γιατί σε αντίθεση με τις ανεπτυγμένες χώρες δεν πολυχρησιμοποιούν κάρτες (αν κ διεισδύουν όλο κ περισσότερο). Εγώ σηκώνω από το ΑΤΜ κατευθείαν (όχι από πιστωτική αλλά από χρεωστική) κι έχει αρκετά καλή ισοτιμία. Κοιτάτε τι κάρτες έχετε και ποιά τράπεζα έχει τις λιγότερες χρεώσεις κι από εκεί σηκώνετε. Προσοχή: Αν δεν σας δίνει πχ 500 ευρώ, κατεβαίνετε μέχρι να βρείτε το όριο, έτσι την πάτησα την πρώτη φορά Ιαπωνία κ νόμιζα 4 κάρτες ήταν μπλοκαρισμένες για cash ενώ απλά έδιναν μέχρι 390 ευρώ τη φορά. Εισιτήρια τρένου, ξενοδοχεία κλπ μεγάλα ποσά θα τα πληρώστε με κάρτα, μικροέξοδα πάνε όλα cash. Προσοχη: σε μερικά σημεία κάποια POS δεν έχουν πανω logo VISA κι είναι κάποιο τοπικό ασιατικό σύστημα και βαράει τρελές χρεώσεις. Είναι σπάνιο αλλά μπορεί να το πετύχετε οπότε κοιτάτε το χαρτάκι που λέει το κόστος συν την κράτηση και το τελικό ποσο πριν πειτε οκ στην συναλλαγη.

Wifi boxes δεν χρειαζονται πια, μπορειτε ν αγορασετε κανονικη SIM για τουριστες, να την βαλτε στο κινητο σας κ να χετε 3G οπως εδω και να μη μπλεκετε. Παλια που οι Ιαπωνες ειχαν αλλες μπαντες στα κινητα δεν λειτουργουσαν τα δικα μας, τωρα πια λειτουργουν κανονικα παντου (για καλου κακου δειτε εδω: https://willmyphonework.net/ ), την πρώτη φορά που πήγα μ ένα iphone 4 απλά δεν έπιανε σήμα πουθενά, το χα μονο για wifi. Πληροφορίες για prepaid SIM κάρτες εδώ http://prepaid-data-sim-card.wikia.com/wiki/Japan , είχα πάρει μία της B-Mobile απο το κιοσκι στο αεροδρομιο και τέλος.

Το ρεύμα τους εκεί είναι όπως της Αμερικής: 110V άρα χρειάζεσαι μετασχηματιστή για σεσουάρ (και αρκετά μεγάλο γιατί καίει 1200W και πάνω). Οι φορτιστές κινητών που έχουμε όλοι αν δείτε γράφουν 110V-220V οπότε δουλεύουν και στα δύο ρεύματα. Πριν βάλετε οποιαδήποτε συσκευή εκεί κοιτάξτε τι input ρεύμα παίρνει αλλιώς ... τσουφ και κάηκε.
 

Marianaf

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Καλησπέρα, να πω τα 2-3 που λέω πάντα για Ιαπωνία:
Συνάλλαγμα χρειάζεσαι γιατί σε αντίθεση με τις ανεπτυγμένες χώρες δεν πολυχρησιμοποιούν κάρτες (αν κ διεισδύουν όλο κ περισσότερο). Εγώ σηκώνω από το ΑΤΜ κατευθείαν (όχι από πιστωτική αλλά από χρεωστική) κι έχει αρκετά καλή ισοτιμία. Κοιτάτε τι κάρτες έχετε και ποιά τράπεζα έχει τις λιγότερες χρεώσεις κι από εκεί σηκώνετε. Προσοχή: Αν δεν σας δίνει πχ 500 ευρώ, κατεβαίνετε μέχρι να βρείτε το όριο, έτσι την πάτησα την πρώτη φορά Ιαπωνία κ νόμιζα 4 κάρτες ήταν μπλοκαρισμένες για cash ενώ απλά έδιναν μέχρι 390 ευρώ τη φορά. Εισιτήρια τρένου, ξενοδοχεία κλπ μεγάλα ποσά θα τα πληρώστε με κάρτα, μικροέξοδα πάνε όλα cash. Προσοχη: σε μερικά σημεία κάποια POS δεν έχουν πανω logo VISA κι είναι κάποιο τοπικό ασιατικό σύστημα και βαράει τρελές χρεώσεις. Είναι σπάνιο αλλά μπορεί να το πετύχετε οπότε κοιτάτε το χαρτάκι που λέει το κόστος συν την κράτηση και το τελικό ποσο πριν πειτε οκ στην συναλλαγη.

Wifi boxes δεν χρειαζονται πια, μπορειτε ν αγορασετε κανονικη SIM για τουριστες, να την βαλτε στο κινητο σας κ να χετε 3G οπως εδω και να μη μπλεκετε. Παλια που οι Ιαπωνες ειχαν αλλες μπαντες στα κινητα δεν λειτουργουσαν τα δικα μας, τωρα πια λειτουργουν κανονικα παντου (για καλου κακου δειτε εδω: https://willmyphonework.net/ ), την πρώτη φορά που πήγα μ ένα iphone 4 απλά δεν έπιανε σήμα πουθενά, το χα μονο για wifi. Πληροφορίες για prepaid SIM κάρτες εδώ http://prepaid-data-sim-card.wikia.com/wiki/Japan , είχα πάρει μία της B-Mobile απο το κιοσκι στο αεροδρομιο και τέλος.

Το ρεύμα τους εκεί είναι όπως της Αμερικής: 110V άρα χρειάζεσαι μετασχηματιστή για σεσουάρ (και αρκετά μεγάλο γιατί καίει 1200W και πάνω). Οι φορτιστές κινητών που έχουμε όλοι αν δείτε γράφουν 110V-220V οπότε δουλεύουν και στα δύο ρεύματα. Πριν βάλετε οποιαδήποτε συσκευή εκεί κοιτάξτε τι input ρεύμα παίρνει αλλιώς ... τσουφ και κάηκε.
Πάρα πολύ χρησιμες ολες οι πληροφορίες!Σας ευχαριστώ πολύ!
 

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route Transcanadienne
Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά!
Επειδή αρχίζω σιγά σιγά και ετοιμαζω το ταξίδι μου για Ιαπωνία μήπως ξερει κάνεις να μου πει τι γίνεται με το ρεύμα; Χρειάζομαι power converter;
Για κινητό,ισιωτικό μαλλιων,καμερα και τα λοιπα;
Η τάση του ρεύματος στην Ιαπωνία είναι 100 Volt, ενώ στην Ελλάδα 230V. Παρ'όλα αυτά οι φορτιστές των φορητών συσκευών σου (κινητά, κάμερες...) πλέον λειτουργούν υπό οποιαδήποτε τάση. Τώρα για το ισιωτικό μαλλιών, έλεγξε εσύ στη συσκευασία (αν την έχεις κρατήσει) ή πάνω στην πρίζα του σε τι τάση δουλεύει, μήπως είναι μόνο για Ευρώπη (220-240V).
 

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route Transcanadienne
Δεν είναι τόσο δύσκολο, αφού βέβαια επιλέξεις πρώτα τα αγγλικά.
Έπειτα βάζεις τον ταχυδρομικό κώδικα του ξενοδοχείου σου και σου βγάζει όλα τα διαθέσιμα konbini στη γύρω περιοχή απ' όπου μπορείς να παραλάβεις (μάλιστα τα αποθηκεύει και για επόμενη χρήση).
Το θέμα είναι πώς θα συνεννοηθείς στο konbini (όπου πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα touchscreen, για να αναζητήσεις το δέμα σου στα γιαπωνέζικα!)
Ευκολάκι μόνο αν επιλέξεις Lawson για παραλαβή, γιατί τότε, μαζί με το confirmation email, θα σου στείλουν ένα barcode. Το εκτυπώνεις ή το σκανάρεις από το τηλέφωνο στο Lawson που επέλεξες και that's it!
Ή τουλάχιστον έτσι διατείνεται αυτός ο τύπος.
Στην πράξη θα διαπιστώσω ευκολίες και δυσκολίες σε λιγότερο από 2 μήνες (ελπίζω).
Να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου για όποιον ενδιαφέρεται.
Όλα κανονικά και εύκολα, λοιπόν, με τη sim card και την αγορά της από το amazon.co.jp (επειδή την είχε πιο φτηνά). Με 22 € είχα 4G ίντερνετ σε όλη την Ιαπωνία και τις 17 μέρες που βρισκόμουν εκεί. Ισχύς 5Gb για 21 μέρες με δυνατότητα επέκτασης - παράτασης. Μου περίσσεψε κι 1 Gb.
Με 22€.

Την sim την είχα πληρώσει με Mastercard της Εθνικής (επειδή η Εθνική δεν κρατάει προμήθεια κατά την μετατροπή από ξένα νομίσματα) και την παρέλαβα (με zero έξοδα αποστολής) από ένα Lawson της γειτονιάς του πρώτου ξενοδοχείου μου, στο Τόκιο.

Την είχα παραγγείλει 8 μέρες πριν την ημέρα άφιξης. Στο Lawson έδειξα στον ταμία του καταστήματος την pdf απόδειξη που μου είχε στείλει η Amazon, για να με ενημερώσει ότι η παραγγελία μου είχε φτάσει και με περίμενε στο Lawson της επιλογής μου, δείχνοντάς την στο κινητό μου.
Το δεματάκι, όπως με ενημέρωσε η Amazon, θα παρέμενε στο konbini για 10-11 μέρες. Μετά απλώς θα ακυρωνόταν η παραγγελία και θα μου πιστωνόταν το ποσό που είχα πληρώσει.
Είχα φροντίσει να κρατήσω στιγμιότυπο οθόνης (screenshot) του barcode και του αριθμού της pdf απόδειξης (επειδή δεν θα είχα data, παρόλο που όταν έφτασα πολύ εύκολα συνδέθηκα στο wifi του Lawson -όλα τα konbini έχουν, με οδηγίες στα αγγλικά) και κανένα πρόβλημα. Ο ταμίας απλώς σκάναρε το barcode από την οθόνη του κινητού μου και μου έδωσε χαμογελαστά το πακέτο. Θα μπορούσα να επιλέξω να πληρώσω στο κατάστημα παραλαβής (αντικαταβολή) αλλά τότε θα πλήρωνα κάτι παραπάνω. Τα μεταφορικά πάλι ΔΩΡΕΑΝ για παραλαβή από konbini.
Η παραλαβή από konbini - κάν'το όπως οι ντόπιοι- ήταν ενδιαφέρουσα εμπειρία και μετάνιωσα που δεν είχα παραγγείλει κι άλλα καλούδια - προσφορές από το amazon π.χ. φακελάκια τσάι matcha, που το είχε πιο φτηνά από οπουδήποτε αλλού.
Προσοχή μόνο στο πότε θα δοθεί η παραγγελία, γιατί θα μείνει για 10 μόνο μέρες στο konbini.
Και από αλλού μπορείς να παραλάβεις (π.χ. seven-11), αλλά, τουλάχιστον πέρσι και απ' ό,τι είχα διαβάσει, μόνο στα Lawson μπορούσες να παραλάβεις με την ευκολία του σκαναρίσματος, ενώ στα άλλα konbini πρέπει να καταχωρίσεις μόνος σου σε ένα μηχάνημα (σαν atm) για τέτοιες δουλειές κάποια στοιχεία κι αριθμούς (και ίσως στα ιαπωνικά). Πάντως είμαι πολύ σίγουρος ότι κάποιος υπάλληλος θα αναλάμβανε χαμογελαστά να το κάνει για σένα ακόμη κι αυτό.

Μια άλλη χρήσιμη και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ επιλογή μου ήταν να μην χρησιμοποιήσω το πανάκριβο τρένο από το Narita Airport (δεν ήθελα να ενεργοποιήσω το Japan Rail Pass) αλλά επέλεξα να πάω στο Τόκιο με λεωφορείο (τέρμα και αφετηρία στο Tokyo Station). Η διαδρομή διήρκεσε μία ώρα και 10 λεπτά (συνήθως 1 ώρα). Το καλύτερο ήταν πως δεν είχα το άγχος να βρω yen άμεσα ούτε αναγκάστηκα να κάνω συνάλλαγμα στο αεροδρόμιο, όπου οι ισοτιμίες ανταλλαγής ποτέ δεν είναι συμφέρουσες. Τα εισιτήρια μεταφοράς από και προς το αεροδρόμιο (μόνο 900 yen η κάθε διαδρομή) τα είχα πληρώσει με την ίδια Mastercard της Εθνικής από Ελλάδα και απλώς έδειξα εκτυπωμένη την επιβεβαίωση που μου είχαν στείλει με mail.
Tα είχα αγοράσει από εδώ
http://honyaku.j-server.com/LUCKEIS...me,busstop,&XCHARSET=UTF-8&XPORG=,,,,&XJSID=0
ή γκουγκλάρετε Tokyo Shuttle bus, η εταιρεία λέγεται Keisei Bus και νομίζω πως υπάρχει ακόμη μία.
Ενδεικτικά εισιτήριο αλέ ρετούρ με το N'EX (Narita Express) κάνει 4000 yen (εγώ πλήρωσα συνολικά 1800 yen το άτομο πήγαιν' έλα) και με wifi στο λεωφορείο και με τα δαντελένια σεμεδάκια στο προσκέφαλο (must γενικά σε ταξί και λεωφορεία). Άσε που η μία μεμονωμένη διαδρομή με το N'EX κοστίζει παραπάνω από 3000 yen (για Tokyo Station, αλλού ακριβότερα).
https://www.jreast.co.jp/e/nex/tickets.html

Συνάλλαγμα έκανα πάντα από atm στα Seven Eleven, όπως όλοι -ΔΙΚΑΙΩΣ- προτείνουν. Χρησιμοποιώντας τη χρεωστική Revolut κάρτα που έχω, δεν μου κράτησε ποτέ (εντυπωσιακό; ) καθόλου προμήθεια, μου τα μετέτρεπε στην τρέχουσα ισοτιμία (ακόμη πιο εντυπωσιακό, αν σκεφτείς ότι έλεγε πως για αναλήψεις συναλλάγματος μόνο μέχρι τα πρώτα 200 € δεν κρατάει προμήθεια). Την λάτρεψα. Στην ίδια τρέχουσα ισοτιμία που έδινε ένα app που έχω, το exchange rates. Κάποια προμήθεια κρατάει αν κάνεις ανάληψη σε μέρα και ώρα που είναι κλειστές οι τράπεζες στην Ευρώπη για λόγους ασφάλειας (ψιλά γράμματα). Οπότε κανονίζετε να κάνετε αναλήψεις απόγευμα και ... ποτέ την Κυριακή. Ούτε το Σάββατο ;) Αλλά, γενικώς, λίγες ήταν οι περιπτώσεις όπου δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω πιστωτική (είχα ενημερώσει τις τράπεζές μου) κι ακόμη σπανιότερα (όταν δεν δούλευε κάποια πιστωτική μου) αντιμετώπιζα πρόβλημα με την Revolut (γι' αυτό την λάτρεψα).
Με όσα συζητιούνται εδώ (τόσα χρόνια) νόμιζα πως θα είχα πρόβλημα με τις κάρτες και με τη δήθεν έλλειψη wifi, αλλά -έτυχε;- λίγες ήταν οι περιπτώσεις που κάποιος καταστηματάρχης δε δεχόταν κάρτες και τότε το δήλωναν ξεκάθαρα επιγραφές σε εμφανή σημεία και στα αγγλικά.
Ε, ναι, σε πανηγύρια και υπαίθριες αγορές πλήρωνα μετρητά.
Όσο για το wifi υπάρχει -εννοείται free- σχεδόν σε όλα τα εστιατόρια, σε όλα τα κονμπίνι, σε όλους σχεδόν τους σταθμούς τρένων - λεωφορείων και και σε πολλούς δημόσιους χώρους, συνήθως με πολύ ικανοποιητικές ταχύτητες.

Κάτι άλλο, που το έχουν αναφέρει πολλοί, να επιβεβαιώσω κι εγώ.
Αν δεν θέλετε να κουβαλάτε τις μεγάλες βαλίτσες, παρά μόνο το σακίδιο - τσάντα σας, κανονίστε, συνήθως με τη ρεσεψιόν του ξενοδοχείου σας, και με 1000 yen η βαλίτσα καμπίνας πάει από Τόκιο Κιότο ή Kanazawa (τιμές ανάλογα με τον όγκο και την περιφέρεια που θα στείλεις την αποσκευή) κι εσύ ξενοιάζεις κι απολαμβάνεις τη χλίδα της οικονομικής θέσης του shinkansen.
 
Last edited:

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Να πω κι εγώ οτι εκτός του πανάκριβου N'Ex είχε και τα απλά τρένα (non-express) που με μία αλλαγή μας πήγαν από Tόκυο - Ναριτα σε 1 ώρα και 20 λεπτα (30 λεπτά παραπάνω από το N'Εx σε λιγότερη απ τη μισή τιμή). Και βόλευε καλύτερα από το σημείο που μέναμε στην Akihabara γιατί δεν χρειαζόταν να πάμε σε πιο κεντρικό σταθμό που περνούσε το N'Ex. Την πρώτη φορά που είχα πάει το google maps δεν έδειχνε καθόλου τέτοιες πληροφορίες, την επόμενη φορά είχε λεπτομερέστατες και ακριβέστατες οδηγίες κι έτσι δοκιμάσαμε το τοπικό αντί για το Ν'Εx.

@estiades πολύ ενδιαφέρον αυτό με την αποσκευή γιατί (κυριολεκτικά) μου ελευθερώνει τα χέρια να κλείσω με low cost τοπική εταιρεία αντί να κουβαλάω το θηρίο μαζί. Στο επόμενο ταξίδι θα πάω Sapporo και πάλι Τokio (πάντα Tokio) και ψάχνω μήπως χωρέσω μία Hiroshima ενδιαμεσα οπότε μία τέτοια επιλογή ίσως συμφέρει (ανάλογα πόσο χρόνο παίρνει βέβαια).

Edit: Η υπηρεσία αυτή λέγεται Takuhaibin (宅配便) κι απ ότι βλέπω είναι προέκταση αποστολών courier (η Yamato Transport το ξεκίνησε): https://www.japan-guide.com/e/e2278.html
 
Last edited:
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Γεία σας

Βρίσκω για Τόκυο αεροπορικα με ALITALIA γύρω στα 550 ευρω για 7 μέρες τον Ιούνιο. είναι καλά ή να περιμένω λίγο ακόμα.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Γεία σας

Βρίσκω για Τόκυο αεροπορικα με ALITALIA γύρω στα 550 ευρω για 7 μέρες τον Ιούνιο. είναι καλά ή να περιμένω λίγο ακόμα.
Με αντίστοιχη τιμή είχαμε πάει και εμείς αλλά με aeroflot, ως τιμή είναι καλή αλλά οι μέρες για τέτοιου κόστους εισιτήριο θεωρώ είναι λίγες.
 

evaven

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
καλησπέρα σε όλες κι όλους. ετοιμαζόμαστε για ταξίδι την ιαπωνία σε λίγες μέρες με τα 2 παιδάκια μας 7 ετών κι 1 έτους. έχουμε στη διάθεση μας 17 μέρες και θα θέλαμε να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα. φτάνουμε τοκυο και θα θελαμε να κινηθούμε βορεια εως το hirosaki για να προλάβουμε τη sakura αλλα΄να φτάσουμε κι ως τη Χιροσίμα να δουμε κυοτο, τακαγιάμα, ναρα, νικκο, κουρασίκι, καμακουρα (από μια πρώτη έρευνα έχω σημειώσει αυτες τις τοποθεσίες).
κι οι ερωτήσεις έρχονται βροχή ;) 1) θα βγει το πρόγραμμα ή θα μας βγει η ψυχή :)
2) σε ryokan ή minshuku θα μας δεχθουν με μωράκι; 3) πώς προτείνετε να ξεκινήσουμε τη διαδρομή;
4) jr ή ενοικίαση αυτοκινήτου.
ευχαριστώ πολύ.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
καλησπέρα σε όλες κι όλους. ετοιμαζόμαστε για ταξίδι την ιαπωνία σε λίγες μέρες με τα 2 παιδάκια μας 7 ετών κι 1 έτους. έχουμε στη διάθεση μας 17 μέρες και θα θέλαμε να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα. φτάνουμε τοκυο και θα θελαμε να κινηθούμε βορεια εως το hirosaki για να προλάβουμε τη sakura αλλα΄να φτάσουμε κι ως τη Χιροσίμα να δουμε κυοτο, τακαγιάμα, ναρα, νικκο, κουρασίκι, καμακουρα (από μια πρώτη έρευνα έχω σημειώσει αυτες τις τοποθεσίες).
κι οι ερωτήσεις έρχονται βροχή ;) 1) θα βγει το πρόγραμμα ή θα μας βγει η ψυχή :)
2) σε ryokan ή minshuku θα μας δεχθουν με μωράκι; 3) πώς προτείνετε να ξεκινήσουμε τη διαδρομή;
4) jr ή ενοικίαση αυτοκινήτου.
ευχαριστώ πολύ.
Καλησπέρα.
Γνώμη μου είναι να αφήσετε το hirosaki και να κινηθείτε μόνο Νότια. Σε 17 μέρες δεν είμαι σίγουρος ότι προλαβαίνετε όλες αυτές τις τοποθεσίες. Θα πρέπει να ήστε αρκετά στο τρέξιμο.

Θα πρότεινα, Tokyo, Kamakura, Nikko, Hiroshima, Miyajima, Himeji, Osaka, Nara, Kyoto. Ίσως αντί για Nikko λίμνη Kawaguchiko. Η Takayama είναι όντως όμορφη αλλά για να συνεχίσετε το δρόμο σας Νότια θα πρέπει να κάνετε ενδιάμεση αλλαγή Nagoya και γενικά πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να είστε στο τρέξιμο αφού θα έχετε και τα παιδάκια σας.
Για το νο2 δυστυχώς δεν έχω ιδέα.
Η μετακίνηση με το Jr είμαι σίγουρος ότι θα είναι και πιο γρήγορη και πιο βολική.
 

evaven

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα.
Γνώμη μου είναι να αφήσετε το hirosaki και να κινηθείτε μόνο Νότια. Σε 17 μέρες δεν είμαι σίγουρος ότι προλαβαίνετε όλες αυτές τις τοποθεσίες. Θα πρέπει να ήστε αρκετά στο τρέξιμο.

Θα πρότεινα, Tokyo, Kamakura, Nikko, Hiroshima, Miyajima, Himeji, Osaka, Nara, Kyoto. Ίσως αντί για Nikko λίμνη Kawaguchiko. Η Takayama είναι όντως όμορφη αλλά για να συνεχίσετε το δρόμο σας Νότια θα πρέπει να κάνετε ενδιάμεση αλλαγή Nagoya και γενικά πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να είστε στο τρέξιμο αφού θα έχετε και τα παιδάκια σας.
Για το νο2 δυστυχώς δεν έχω ιδέα.
Η μετακίνηση με το Jr είμαι σίγουρος ότι θα είναι και πιο γρήγορη και πιο βολική.
ευχαριστώ πολύ Βασίλη. ίσως αφήσουμε το hirosaki και τα άνθη κερασιάς για άλλη φορά ;) αν υπάρξει τέτοια. μπορεί να είναι υπερεκτιμημένη η sakura? osaka είναι πολύ must see; αν δεν πάμε βορεια, ίσως κερδίσουμε χρόνο και πάμε takayma για να δούμε εκεί διάφορα (όπως shirakawa-go, shinbodaka cable car και onsen).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom