Ολλανδία Ταξίδι στο Άμστερνταμ

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλή χρονια σε όλους και πολλές εμπειρίες με όμορφα ταξίδια.
Υπάρχει κανένας οδηγός ή χαρτης βολικός για το Άμστερνταμ;
Εμένα με βολεύουν πολύ οι οδηγοί TOP10.Για το Άμστερνταμ έκανα τη χαζομάρα και πήρα έναν που μου πρότεινε ο βιβλιοπώλης και τον άφησα στην Ελλάδα τόσο δυσχρηστος ήταν.
 
  • Like
Reactions: rea

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Tωρα ειδα ποιον ειχα αγορασει για Αμστερνταμ και μου φανηκε αχρηστος του explorer ηταν.Δεν εχει το χαρτη σε μια σελιδα αλλα σε πολλα κομματια και οσο και να προσπαθησα δεν μπορεσα να τον καταλαβω....Ο ΤΟP 10 πέραν του ότι έχει έναν ενιαίο χάρτη για όλη την πόλη,ο οποίος ξεδιπλώνει,εχει και την πολη χωρισμενη σε δεκα κομματια και σου λεει ποια σημεια ενδιαφεροντος υπαρχουν στο καθε ενα κομματι. Αν και μετα το Αμστερνταμ αποφασισα οτι δεν ξαναδινω χρηματα για οδηγο,δεν μου δινει καμια απολυτως επιπλεον πληροφορια απο το travelstories forum.:clap:
 
  • Like
Reactions: rea

rea

Member
Μηνύματα
57
Likes
15
Αγαπητοί φίλοι του Άμστερνταμ. Θα ήθελα να μου λύσετε 3 απορίες που γεννήθηκαν με το που ήρθα πρώτη μέρα Άμστερνταμ. Πρώτη απορια:Μέσα στο τραμ είχε...γκισέ με ρεσεψιονιστ! Και όχι δεν έβγαζε εισητηρια! Τι ακριβώς κάνει κάποιος σε αυτό το ποστο;
Δεύτερη απορια:Τόσο στο ξενοδοχειο όσο και σε ένα μπεργκεραδικο δεν σερβίρουν αλκοολ! Στη χώρα της ελευθερίας και του ποταμού άμα Τελ δεν δίνουν μπύρες!
Τρίτη:Δεν πήραμε απόδειξη ούτε στο καφέ του ξενοδοχείου ούτε στο μπεργκεραδικο!
Τι να πω όλο εκπλήξεις το Αμστερνταμ!
Θα μου λύσετε τις αποριες παρακαλώ;
Να μην ξεχάσω να αναφέρω το ποσό κρύο έχει! Βέβαια με 94% υγρασία τι να περιμένει κανείς!
Το δαγκωσαμε κανονικά!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
25.762
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Πρώτη απορια:Μέσα στο τραμ είχε...γκισέ με ρεσεψιονιστ! Και όχι δεν έβγαζε εισητηρια! Τι ακριβώς κάνει κάποιος σε αυτό το ποστο;
Εγώ δεν μπήκα καθόλου σε τραμ! Παντού πήγα με τα πόδια!! Ίσως κάποιος άλλος φίλος σου λύσει την απορία :)

Δεύτερη απορια:Τόσο στο ξενοδοχειο όσο και σε ένα μπεργκεραδικο δεν σερβίρουν αλκοολ! Στη χώρα της ελευθερίας και του ποταμού άμα Τελ δεν δίνουν μπύρες!
Χαχα ούτε αλκοόλ πίνω, οπότε και εδώ δεν γνωρίζω να σου απαντήσω, για το πού θα σε σερβίρουν μπύρες. Σίγουρα θα βρεθούν πολλοί φίλοι συμφορουμίτες λάτρεις της μπύρας και του αλκοόλ να σε ενημερώσουν και να σου προτείνουν μαγαζιά.

Τρίτη:Δεν πήραμε απόδειξη ούτε στο καφέ του ξενοδοχείου ούτε στο μπεργκεραδικο!
Τι να πω όλο εκπλήξεις το Αμστερνταμ!
Εμείς δεν συναντήσαμε πουθενά κάτι τέτοιο. Πήραμε αποδείξεις ακόμη και για τα μαγνητάκια που αγοράσαμε από τα σουβενιράδικα.

Να μην ξεχάσω να αναφέρω το ποσό κρύο έχει! Βέβαια με 94% υγρασία τι να περιμένει κανείς!
Το δαγκωσαμε κανονικά!
Κρύο είχε, αλλά ευτυχώς δεν έριξε ούτε σταγόνα βροχής, μάλιστα τη δεύτερη μέρα είχε κατά διαστήματα και ήλιο, οπότε τί άλλο να ζητήσει κανείς?
Καλό ντύσιμο και καλή διασκέδαση!!
 

rea

Member
Μηνύματα
57
Likes
15
Εγώ δεν μπήκα καθόλου σε τραμ! Παντού πήγα με τα πόδια!! Ίσως κάποιος άλλος φίλος σου λύσει την απορία :)



Χαχα ούτε αλκοόλ πίνω, οπότε και εδώ δεν γνωρίζω να σου απαντήσω, για το πού θα σε σερβίρουν μπύρες. Σίγουρα θα βρεθούν πολλοί φίλοι συμφορουμίτες λάτρεις της μπύρας και του αλκοόλ να σε ενημερώσουν και να σου προτείνουν μαγαζιά.



Εμείς δεν συναντήσαμε πουθενά κάτι τέτοιο. Πήραμε αποδείξεις ακόμη και για τα μαγνητάκια που αγοράσαμε από τα σουβενιράδικα.



Κρύο είχε, αλλά ευτυχώς δεν έριξε ούτε σταγόνα βροχής, μάλιστα τη δεύτερη μέρα είχε κατά διαστήματα και ήλιο, οπότε τί άλλο να ζητήσει κανείς?
Καλό ντύσιμο και καλή διασκέδαση!!
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Ναι αυριο θα βάλω όλα μου τα ισοθερμικα και θα ...βγω χα χα.
Λέω να πάω και στο Μουσείο σπιτι του Ρέμπραντ. Πιστεύω Ότι αξίζει .
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
25.762
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Για να μην φανεί παράξενο, ότι απαντώ σε κάποιο μέλος, ενώ δεν γνωρίζω τις σωστές απαντήσεις, να ενημερώσω ότι οι ερωτήσεις έγιναν αρχικά στην ιστορία που έχω γράψει:

https://www.travelstories.gr/community/threads/Κυνηγώντας-το-Φως-Αφιέρωμα-στο-amsterdam-light-festival-mini-φωτο-ιστορία.60667/

και εκεί δόθηκαν οι απαντήσεις, οι οποίες στη συνέχεια μεταφέρθηκαν σε αυτό το topic.
Αν οι ερωτήσεις είχαν γίνει εξ' αρχής εδώ, δεν θα είχα δώσει καμία απάντηση, αφήνοντας αυτούς που γνωρίζουν να ενημερώσουν την @rea .
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.113
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Αγαπητοί φίλοι του Άμστερνταμ. Θα ήθελα να μου λύσετε 3 απορίες που γεννήθηκαν με το που ήρθα πρώτη μέρα Άμστερνταμ. Πρώτη απορια:Μέσα στο τραμ είχε...γκισέ με ρεσεψιονιστ! Και όχι δεν έβγαζε εισητηρια! Τι ακριβώς κάνει κάποιος σε αυτό το ποστο;
Δεύτερη απορια:Τόσο στο ξενοδοχειο όσο και σε ένα μπεργκεραδικο δεν σερβίρουν αλκοολ! Στη χώρα της ελευθερίας και του ποταμού άμα Τελ δεν δίνουν μπύρες!
Τρίτη:Δεν πήραμε απόδειξη ούτε στο καφέ του ξενοδοχείου ούτε στο μπεργκεραδικο!
Τι να πω όλο εκπλήξεις το Αμστερνταμ!
Θα μου λύσετε τις αποριες παρακαλώ;
Να μην ξεχάσω να αναφέρω το ποσό κρύο έχει! Βέβαια με 94% υγρασία τι να περιμένει κανείς!
Το δαγκωσαμε κανονικά!
Η "ρεσεψιονιστ" στο τραμ μας έλεγε τις στασεις και έλυνε αποριες ! Αλλά και εγώ απόρησα με την χρησιμότητα της!! ;)
Αποδείξεις μας εφερναν σχεδον παντα.
Μπυρες ήπιαμε σε εστιατόρια και σε καφέ.
Μέσα στο Γεναρη τι περίμενες, εκτός από τσουχτερό κρύο!:eek::eek:
Κοίτα να βάλεις τα ισοθερμικά σου και να περασεις όμορφα!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Πρώτη απορια:Μέσα στο τραμ είχε...γκισέ με ρεσεψιονιστ! Και όχι δεν έβγαζε εισητηρια! Τι ακριβώς κάνει κάποιος σε αυτό το ποστο;
Κι εγώ κουφάθηκα ολίγον τι με την ρεσεψιονίστ του τραμ :D Σε κάποια φάση έκανε επίπληξη κάτι έφηβους που έκαναν φασαρία και χτύπαγε ο ένας τον άλλον! Μπορεί λοιπόν να είναι για να βάζει σε τάξη τους ατίθασους. Εννοείται έλυνε και απορίες. Ωραίο πόστο:p
 
  • Like
Reactions: rea

kleri

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Στη θέση σας μάλλον θα έκανα μία ημερήσια ή εκδρομή μισής μέρας. Εμένα το Ρότερνταμ μου άρεσε κυρίως επειδή είναι διαφορετικό από τη κλασική Ολλανδική πόλη.
Όσο αφορά το Άμστερνταμ, τα κύρια αξιοθέατά τους είναι σε γενικές γραμμές τα εξής:
  • Centraal Station
  • Rembrandtplein
  • Rijksmuseum
  • Van Gogh Museum
  • Red District
  • Madame Tussauds και Anne Frank Huis ανάλογα με τα γούστα.
  • Κανάλια όπως π.χ. Prinsengracht, Leliegracht, Herengracht .


Όχι δεν συμφέρει. Είναι ακριβή πόλη βέβαια, αλλά όχι και να δίνεις 17 ευρώ για πρωινό.
Εμείς είχαμε δοκιμάσει τη κούνια από την ταράτσα του ψηλότερου κτηρίου της πόλης. Το κόστος ήταν γύρω στα 17 ευρώ και μου άρεσε. https://www.adamlookout.com/
Η ιδέα της κούνιας πολυ εντυπωσιακή. Φάγατε κιόλας εκεί;
 

onoma meloys

Member
Μηνύματα
70
Likes
25
Καλησπέρα σας, τις επόμενες ημέρες πρόκειται να επισκεφτούμε το Άμστερνταμ και έχω λίγο πελαγώσει σχετικά με το θέμα φαγητού. Εάν κάποιος έχει την οποιαδήποτε πρόταση για σχετικά οικονομικά και καλά εστιατόρια ή καφετέριες, που σερβίρουν ολλανδική κουζίνα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα εάν βοηθούσε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom