Πολωνία Αποριες για κρακοβια

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Είμαι Κρακοβία και θέλω να πάω Άουσβιτς. Έχω κλείσει εισιτήρια στο Άουσβιτς στις 9.μπορει κάποιος να μου εξηγήσει αναλυτικά ποιο λεωφορείο παιρνω,ωρες κλπ από τον σιδηροδρομικο σταθμό? Ευχαριστωωωω :)
Νομίζω έχει απαντηθεί αρκετές φορές μέσα στο φόρουμ.
Μια αναφορά βρίσκω εδώ σε ταξιδιωτική ιστορία φιλου
https://www.travelstories.gr/commun...βία-Βαρσοβία-με-μια-διαφορετική-οπτική.58406/
 

Nikipi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Εχοντας διαβασει ολα τα σχολια σε αυτο το thread ακομα δεν εχω καταληξει στο αν αξιζει να πας αουσβιτς μονος(αγοραζοντας το βιβλιαρακι στα ελληνικα) ή με ξεναγο στα αγγλικα..Αν υπαρχει καποιος που πηγε προσφατα με ξεναγο στα αγγλικα ας μας πει τη γνωμη μου μπας και καταληξουμε εν τελει καπου.. :p
Καλησπέρα, εμείς πήγαμε με ξεναγό που μένει στην Πολωνία ονομάζεται Piotr Rutkowski και μας έκανε την ξενάγηση στα ελληνικά, πραγματικά αξίζει. Μπορείτε να τον βρείτε στο Facebook. Είναι πολύ καλός πήγαμε τον Νοέμβριο στην Κρακοβία και μας έκανε ξενάγηση στα αλατωρυχεια, στο Άουσβιτς, στην παλιά πόλη και στο καινούργιο μουσείο.
 
Μηνύματα
55
Likes
9
Katkats ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου
 

Kikiriki

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Καλημέρα! Το σκεφτόμαστε για Κρακοβία τον Απρίλη, οπότε θα ήθελα να σας ρωτήσω πόσες ημέρες πιστεύετε ότι είναι οκ για Κρακοβία (με ημερήσια επίσκεψη στο Άουσβιτς)? 3 ολόκληρες ημέρες είναι καλά ? Η πτήση φτάνει Κυριακή βράδυ και η αναχώρηση από Κρακοβία θα είναι Πέμπτη μεσημέρι.
 

alexiskatsam

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γειά σας παιδιά!Επειδή και εγω σε 3 μέρες θα παω Κρακοβία, το μόνο που δεν εχω καταφέρει να βρώ είναι ποιό λεωφορείο πρέπει να πάρω για το Άουσβιτς. Εχω κλείσει εισιτήρια για τις 9 το πρωί χωρίς ξενάγηση. Γνωρίζει κάποιος απο που θα πάρω το λεωφορείο και τι ώρες έχει??
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γειά σας παιδιά!Επειδή και εγω σε 3 μέρες θα παω Κρακοβία, το μόνο που δεν εχω καταφέρει να βρώ είναι ποιό λεωφορείο πρέπει να πάρω για το Άουσβιτς. Εχω κλείσει εισιτήρια για τις 9 το πρωί χωρίς ξενάγηση. Γνωρίζει κάποιος απο που θα πάρω το λεωφορείο και τι ώρες έχει??
Τα λεωφορεία φεύγουν μπροστά απο το σταθμό του τραίνου. Δεν θυμάμαι το νούμερο του λεωφορείου, πάντως έχει συχνά. Κάνει περίπου 1 1/2 ώρα να φθάσει, οπότε πρέπει να το υπολογίσεις. Ρώτα στο γκισέ των εισιτηρίων και θα σου πουν.
 

alexiskatsam

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Τα λεωφορεία φεύγουν μπροστά απο το σταθμό του τραίνου. Δεν θυμάμαι το νούμερο του λεωφορείου, πάντως έχει συχνά. Κάνει περίπου 1 1/2 ώρα να φθάσει, οπότε πρέπει να το υπολογίσεις. Ρώτα στο γκισέ των εισιτηρίων και θα σου πουν.
Ευχαριστώ πολύ Κατερίνα!Θα ρωτήσω τότε μόλις φτάσω στον σταθμό!
 

smaria

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΟΣ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΒΙΕΤΝΑΜ
Γεια σας..!!!
Αρχικα, χιλια μπραβο σε ολους.. εχω μαθει τοσα πολλα απο ολους εσας για τη Κρακοβια..!!!
Θα παμε κι εμεις 4-7 Απριλιου και ξεκινησαμε να πραγραμματιζουμε..!!!
Εχουμε κλεισει ηδη στις 5 Απριλιου να παμε χωρις ξεναγηση στο Άουσβιτς στις 9:40π.μ.
Σκεφτομαστε στις 6 Απριλιου να παμε αλατορυχεια και θελουμε να επισκεφτουμε και το καστρο Wawel.. Οι αποριες μου ειναι οι εξής: 1. βολευει να παμε την ιδια μερα στο καστρο (πρωι) και στα αλατορυχεια (οταν τελειωσουμε απ το καστρο) ή θα ηταν προτιμοτερο να παμε στο καστρο την επομενη μερα που η πτηση αναχωρησης ειναι στις 18:45??
2. Στα αλατορυχεια πρεπει να κλεισουμε απο πριν ξεναγηση σε τουριστικο ή εχει κι εκει οταν παμε;; υπαρχει σελιδα στο ιντερνετ που να μπορουμε να κλεισουμε για να μη περιμενουμε σε ουρες κλπ;;
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
514
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
1) ναι βολεύει. Εμεις πηγαμε πρωι στο καστρο Βαβελ και το απογευμα αλατορυχεια. Φυσικα Μπορείτε να πατε την επόμενη αλλα εγω θα άφηνα την τελευταία μερα για μια πιο χαλαρή βολτα.

2) εμεις πήγαμε και βγαλαμε εκείνη την ωρα. Ουτε ενας δεν ήταν στην ουρά για τα εισιτήρια.
 

bortzos

Member
Μηνύματα
46
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Γειά σας παιδιά!Επειδή και εγω σε 3 μέρες θα παω Κρακοβία, το μόνο που δεν εχω καταφέρει να βρώ είναι ποιό λεωφορείο πρέπει να πάρω για το Άουσβιτς. Εχω κλείσει εισιτήρια για τις 9 το πρωί χωρίς ξενάγηση. Γνωρίζει κάποιος απο που θα πάρω το λεωφορείο και τι ώρες έχει??
Screenshot_2.png
 

zik

New Member
Μηνύματα
2
Likes
12
Καλησπερα και απο εμενα....Πριν παω Κρακοβια διαβασα αρκετα απο τα ποστ εδω προσπαθωντας να βγαλω μια ακρη οσον αφορα τις επισκεψεις στα αλατωρυχεια της Wieliczka και στο Αουσβιτς-Αουσβιτς Μπιρκεναου
Δεν ειμαι ανθρωπος των γκρουπ οποτε μεταφερω 2 πραγματα για αυτους που θελουν να κινηθουν μονοι τους.
Αρχικα για το Αουσβιτς η Όσβιετσιμ ...Φευγουν αρκετες εταιριες απο το MDA(σαν τα δικα μας Κτελ).Το MDA και ο κεντρικος σιδηροδρομικος σταθμος(krakow glowny) ειναι διπλα το ενα με το αλλο......Μια μονο εταιρια --η LAJKONIK--σταματα ακριβως διπλα απο το μνημειο...Οι υπολοιπες κανουν σταση 100 μετρα πιο περα ,μια η αλλη δηλαδη.
Προσωπικα πηγα στο MDA πηρα το πρωτο διαθεσιμο λεωφορειο πληρωσα 11 ζλοτυ μεσα στο λεωφορειο στον οδηγο και περπατησα 100 μετρα( σταση στην οδο Więźniów Oświęcimia ο οδηγος του λεωφορειου μας ειδοποιησε ποτε να κατεβουμε )
Δεν εκλεισα με καποια ξεναγηση ειχα κανει booking στο επισημο σαιτ καιρο πριν ---δεν υπαρχει εισιτηριο εισοδου---- αγορασα τον οδηγο μουσειου---ΤΟΠΟΣ ΜΝΗΜΗΣ ΑΟΥΣΒΙΤΣ ΜΠΙΡΚΑΝΑΟΥ--στα ελληνικα και περιηγηθηκα οσο χρονο ηθελα.Ο οδηγος ειναι λεπτομερης και αφορα και το Μπιρκεναου οπου πηγαινει καποιος με λεωφορειο αστικο χωρις εισιτηριο.Αναχωρηση του αστικου ακριβως εξω απο το Αουσβιτς ανα 20 λεπτο με τελευταια αναχωρηση 5.10 Προς Μπιρκεναου και αντιστοιχα 5.40 απο Μπιρκεναου προς Αουσβιτς για την χειμερινη περιοδο(διαρκεια διαδρομης 5-7 λεπτα).Επιστροφη προς Κρακοβια με παρομοιο τροπο απο την οδο Więźniów Oświęcimia.Υπαρχει σταση λεωφορειου αστικου που εξυπηρετει και τα υπεραστικα για Κρακοβια.

Οσον αφορα τα αλατωρυχεια μπορει να παρει καποιος το λεωφορειο 304-αναχωρηση απο την οδο Ogrodowa πλησιον και αυτη του σταθμου και του GALLERIA KRAKOWIA SHOPPING MALL.Το λεωφορειο διασχιζει την πολη μεσω της λεωφορου Adama Mickiewicza -οποτε μπορειτε να το παρετε απο καποια σταση εκει αν ειστε μακρια απο την αφετηρια-- Σταση στο wieliczka kopalnia soli(μετα απο 15 στασεις απο την αφετηρια ).Κοστος λεωφορειου 7.60 πηγαινε ελα η 8 ζλοτυ αν κοψετε διαφορετικο εισιτηριο στο πηγαινε και στο ελα ...Να εχετε ομως το ακριβες αντιτιμο σε ψιλα η πληρωστε με καρτα διοτι το μηχανημα δεν δινει ρεστα μεσα στο λεωφορειο.
Η εισοδος στο αλατωρυχειο κοστιζει 89 ζλοτυ για ξενο υπηκοο και 64 για Πολωνο και αναγκαστικα ακολουθειτε καποιον ξεναγο(ξεναγηση στα ελληνικα δεν υπαρχει οποτε η συνηθης λυση ειναι ξεναγηση στα αγγλικα) .
Αν σας ενδιαφερει να βγαλετε φωτο πληρωνετε 10 ζλοτυ παραπανω στην εισοδο

Ελπιζω να βοηθησα η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι οποιος πηγαινει με καποιο γραφειο στα 2 αυτα μερη πληρωνει παραπανω χρηματα χωρις λογο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom