Κούβα Κούβα: μόνοι ή με πρακτορείο?

alexand

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
η κουβα ειναι ασφαλης χωρα. θα προτιμουσα να παω χωρις γκρουπ.
γενικως δεν θεωρω τρελο να ταξιδευει κανεις μονος του ειτε με γκρουπ ειτε χωρις
Σε ευχαριστώ για την απάντηση :) ..επειδή είμαι λίγο άσχετη και τώρα ξεκίνησα να ψάχνομαι σχετικά με τα πρακτορεία,εάν αποφασίσω τελικά να πάω με γκρουπ έχω την δυνατότητα να μην το ακολουθώ σε όλες τις προγραμματισμένες δραστηριότητες; Να έχω δηλαδή κατά κάποιο τρόπο και την ελευθερία μου για να επιλέξω να κάνω και το δικό μου πρόγραμμα ταυτόχρονα :haha:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε ευχαριστώ για την απάντηση :) ..επειδή είμαι λίγο άσχετη και τώρα ξεκίνησα να ψάχνομαι σχετικά με τα πρακτορεία,εάν αποφασίσω τελικά να πάω με γκρουπ έχω την δυνατότητα να μην το ακολουθώ σε όλες τις προγραμματισμένες δραστηριότητες; Να έχω δηλαδή κατά κάποιο τρόπο και την ελευθερία μου για να επιλέξω να κάνω και το δικό μου πρόγραμμα ταυτόχρονα :haha:
Εννοείται, δε σε κρατάνε με αλυσίδες. Αλλά τις μέρες που υπάρχει μετακίνηση από πόλη σε πόλη θα είναι άβολο να μην ακολουθήσεις. Θα βρίσκεσαι εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά από το γκρουπ και οι μεταφορές κοστίζουν πολύ στην Κούβα.
 

alexand

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Εννοείται, δε σε κρατάνε με αλυσίδες. Αλλά τις μέρες που υπάρχει μετακίνηση από πόλη σε πόλη θα είναι άβολο να μην ακολουθήσεις. Θα βρίσκεσαι εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά από το γκρουπ και οι μεταφορές κοστίζουν πολύ στην Κούβα.
Όντως,έχεις απόλυτο δίκιο Γιώργο!Εν τω μεταξύ διάβασα πολλά από τα μυνήματά σου που έχεις αναφερθεί στην Κούβα και έχω κρατήσει αρκετές σημαντικές πληροφορίες που έδωσες γιατί θα τις χρειαστώ όταν πάω :) το ότι θα πάω μόνη με γκρουπ είναι μήπως λίγο περίεργο; Ποια είναι η γνώμη σου;Με αγχώνει κάπως το γεγονός ότι όλοι οι υπόλοιποι θα είναι παρέες,ζευγάρια και εγώ σαν το κούτσουρο:haha:..από την άλλη δεν θέλω με τίποτα να χάσω αυτό το ταξίδι που ονειρεύομαι χρόνια και επιτέλους μου δίνεται η ευκαιρία να το κάνω..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θέμα ασφαλείας δεν υπάρχει πάντως. Αν γι αυτό θες να πας με πρακτορείο, είναι ο λάθος λόγος για το συγκεκριμένο προορισμό. Το πρακτορείο σου προσφέρει κάποιες υπηρεσίες, το να πας μόνη σου έχει άλλα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

Στα περισσότερα γκρουπ έχει αρκετούς μονοκλινους, δεν είναι κάτι το περίεργο. Περίπου το 15-20% των δωματίων μονοκλινα είναι.
 

Strani21

Member
Μηνύματα
73
Likes
50
Όντως,έχεις απόλυτο δίκιο Γιώργο!Εν τω μεταξύ διάβασα πολλά από τα μυνήματά σου που έχεις αναφερθεί στην Κούβα και έχω κρατήσει αρκετές σημαντικές πληροφορίες που έδωσες γιατί θα τις χρειαστώ όταν πάω :) το ότι θα πάω μόνη με γκρουπ είναι μήπως λίγο περίεργο; Ποια είναι η γνώμη σου;Με αγχώνει κάπως το γεγονός ότι όλοι οι υπόλοιποι θα είναι παρέες,ζευγάρια και εγώ σαν το κούτσουρο:haha:..από την άλλη δεν θέλω με τίποτα να χάσω αυτό το ταξίδι που ονειρεύομαι χρόνια και επιτέλους μου δίνεται η ευκαιρία να το κάνω..
:haha::haha::clap::clap::clap:γεια σου! παντα οταν ταξιδευω μονος παω με γκρουπ γιατι θελω την ευκολια μου σε ολα.Δεν ειναι καθολου παραξενο να αισθανεσαι ετι αλλα μολις γνωρισεις και τους αλλους το ξεχνας.Παντα στα γκρουπ υπαρχουν αρκετες ωρες που μπορεις να πας οπου θες μονη σου!προχωρα!!αα περσι τον ιουνιο γυρισα απο κουβα ,θα την λατρεψεις...
 
Last edited by a moderator:

alexand

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
:haha::haha::clap::clap::clap:γεια σου! παντα οταν ταξιδευω μονος παω με γκρουπ γιατι θελω την ευκολια μου σε ολα.Δεν ειναι καθολου παραξενο να αισθανεσαι ετι αλλα μολις γνωρισεις και τους αλλους το ξεχνας.Παντα στα γκρουπ υπαρχουν αρκετες ωρες που μπορεις να πας οπου θες μονη σου!προχωρα!!αα περσι τον ιουνιο γυρισα απο κουβα ,θα την λατρεψεις...
μου έδωσες τόσο θάρρος να συνεχίσω!!:xalara:σίγουρα με πρακτορείο έχει τα μειονεκτήματά του αλλά επειδή είναι το πρώτο μου τόοοσο μακρινό ταξίδι και επειδή θα ταξιδέψω και μόνη μου ,το βρήκα σαν τη καλύτερη δυνατή λύση :)

Θέμα ασφαλείας δεν υπάρχει πάντως. Αν γι αυτό θες να πας με πρακτορείο, είναι ο λάθος λόγος για το συγκεκριμένο προορισμό. Το πρακτορείο σου προσφέρει κάποιες υπηρεσίες, το να πας μόνη σου έχει άλλα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

Στα περισσότερα γκρουπ έχει αρκετούς μονοκλινους, δεν είναι κάτι το περίεργο. Περίπου το 15-20% των δωματίων μονοκλινα είναι.
αρχικά το θέμα μου ήταν η ασφάλεια αλλά διάβασα από πάρα πολλούς στο forum ότι η κούβα είναι πολύ ασφαλής προορισμός..οπότε το θέμα μου τώρα είναι η οργάνωση που προσφέρει το γκρουπ ,πράγμα που εγώ δεν έχω,πόσο μάλλον για να κανονίσω ένα τέτοιο ταξίδι..
 
Last edited by a moderator:

annoula

Member
Μηνύματα
253
Likes
524
Νομίζω και εγώ θα πρότεινα οργανωμένα, όχι για λόγους ασφαλείας αλλά ιδίως γιατί αν θες να δεις και άλλα πράγματα πέρα από την Αβάνα, μόνος νομίζω είναι λίγο δύσκολο....
 

alexand

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Νομίζω και εγώ θα πρότεινα οργανωμένα, όχι για λόγους ασφαλείας αλλά ιδίως γιατί αν θες να δεις και άλλα πράγματα πέρα από την Αβάνα, μόνος νομίζω είναι λίγο δύσκολο....
Nαι όντως Άννα! Θα το κοιτάξω με πρακτορείο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι δεν παίζει να πάει κάτι στραβά..σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας ειλικρινά:)
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
223
Likes
947
Μ Ο Ν Η εννοείται.

Δεν θα νιώσεις ούτε ένα λεπτό ότι δεν είσαι ασφαλής. Διαμονή σε καλό casa particular μέσω airbnb, μετακινήσεις με taxi collectivo και όχι Viazul και κάνα tour άμα θελήσεις κλεισμένο στα αγγλικά και έχεις γλυτώσει τα μισά χρήματα.
 

PanosKatos

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Κουβα ειχε παει ο κολλητος με την WorldVentures προσφατα.Αυτος ειναι γενικα της φιλοσοφιας να κλεινει πακετα για την χαμηλοτερη τιμη σε διαμονη και αεροπορικα αλλα να πορευεται μονος εκει περα...Μπορω να τον ρωτησω για πληροφοριες.Εγω οπως εγραψα και στο αναλογο θεμα ψαχνομαι για Περου και ακομα δεν εχω κατασταλαξει πως θελω να παω.Γενικα μου αρεσει να ταξιδευω μονος.Χωρις παρεα.Στα μακρινα τουλαχιστον.
 

Christina65

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ειμαστε τετραμελης οικογενεια {σε ηλικια εφηβειας τα παιδια}, και σκεφτομαστε γνωστο πρακτορειο με κατηγορια budget...Oλες οι εκδρομες ορργανωμενες...αναρρωτιεμαι για την διαμονη..{casa particular ???...}..το εχει δοκιμασει καποιος και ποια η γνωμη του?
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
223
Likes
947
Στο airbnb έχει πια άπειρα, δείτε τις κριτικές είναι πολύ οικονομικά και γνωρίζεις και ντόπιους που είναι στοιχείο αυτού του ταξιδιού.

Το πρακτορείο δε σας προσφέρει διαμονή?

Γενικότερα, είναι πάρα πολύ εύκολο να κινηθείτε και μόνοι σας όποτε ξανασκεφτείτε το
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom