Ισπανία Μαδριτη

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Τολεδο οπωσδηποτε. Μπορεις και Σεγκοβια,ειναι κοντα κι αυτο.Απο φαγητο εχει παρα ολλες επιλογες.Προτεινω το tapas e tapa, που εχει 2 μαγαζια στο κεντρο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σεγκόβια και Τολέδο
Η κάθε πόλη θέλει απο μία μέρα σίγουρα, αν θέλεις να δείς και κάποια απο τα αξιοθέατα της. Ειδικά το Τολέδο θέλει και διανυκτέρευση!
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Και χωρις διανυκτερευση,παιρνεις μια καλη γευση κατ εμε
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τολέδο με ρα χέρια κάτω, αλλά η μη διανυκτέρευση είναι ταξιδιωτικό έγκλημα.
 

VAKOUL

New Member
Μηνύματα
2
Likes
10
Καλημέρα! Είμαι νέα στην ομάδα αλλά παρακολουθώ το site σαν επισκέπτης και θέλω να πω ότι με βοήθησε να φτιάξω ένα υπέροχο οικογενειακό roadrip στην κεντρική Ευρώπη πριν 2 χρόνια που θα μας μείνει αξέχαστο (θα το ανεβάσω σύντομα). Τελικά, θεώρησα πολύ χρήσιμο να γραφτώ γιατί μου αρέσουν τα ταξίδια και τα τελευταία χρόνια μαζί με τα παιδιά μας! Επίσης, μου αρέσει τελικά να τα οργανώνω μόνη μου ψάχνοντας tips και οδηγίες από την εμπειρία και των άλλων.
Ας ξεκινήσουμε, λοιπόν!!

Έχω κλείσει ήδη εισιτήρια για Μαδρίτη (13-21/08). Ξέρω, δεν είναι η καλύτερη περίοδος αλλά τότε θα έχουμε άδεια! Θα είμαστε 4 (2 ενήλικες και 2 παιδιά, 10 και 12 ετών) και μας αρέσει να τριγυρνάμε όλη μέρα και να βλέπουμε όσα περισσότερα μπορούμε! Τα παιδιά βέβαια χρειάζονται διαλείμματα και τρελαίνονται για πάρκα δραστηριοτήτων. Τι λέτε για το Parque de Attraccione; Επίσης, θέλουμε να πάμε Τολέδο και Σεργκόβια μάλλον.. Θέλαμε και Σεβίλλη αλλά είναι μακριά για τις μέρες που έχουμε...Μάλλον θα είναι η αφετηρία μας για ένα άλλο ταξίδι στην Ανδαλουσία.. Διαμονή σκεφτόμαστε σε airbnb. Θα θέλαμε τη γνώμη σας για την καλύτερη οργάνωση ενός οικογενειακού ταξιδιού. Ααα! Μάλλον, λέμε να μην νοικιάσουμε αυτοκίνητο αυτή τη φορά...
 

athens8

Member
Μηνύματα
125
Likes
464
Καλημέρα! Είμαι νέα στην ομάδα αλλά παρακολουθώ το site σαν επισκέπτης και θέλω να πω ότι με βοήθησε να φτιάξω ένα υπέροχο οικογενειακό roadrip στην κεντρική Ευρώπη πριν 2 χρόνια που θα μας μείνει αξέχαστο (θα το ανεβάσω σύντομα). Τελικά, θεώρησα πολύ χρήσιμο να γραφτώ γιατί μου αρέσουν τα ταξίδια και τα τελευταία χρόνια μαζί με τα παιδιά μας! Επίσης, μου αρέσει τελικά να τα οργανώνω μόνη μου ψάχνοντας tips και οδηγίες από την εμπειρία και των άλλων.
Ας ξεκινήσουμε, λοιπόν!!

Έχω κλείσει ήδη εισιτήρια για Μαδρίτη (13-21/08). Ξέρω, δεν είναι η καλύτερη περίοδος αλλά τότε θα έχουμε άδεια! Θα είμαστε 4 (2 ενήλικες και 2 παιδιά, 10 και 12 ετών) και μας αρέσει να τριγυρνάμε όλη μέρα και να βλέπουμε όσα περισσότερα μπορούμε! Τα παιδιά βέβαια χρειάζονται διαλείμματα και τρελαίνονται για πάρκα δραστηριοτήτων. Τι λέτε για το Parque de Attraccione; Επίσης, θέλουμε να πάμε Τολέδο και Σεργκόβια μάλλον.. Θέλαμε και Σεβίλλη αλλά είναι μακριά για τις μέρες που έχουμε...Μάλλον θα είναι η αφετηρία μας για ένα άλλο ταξίδι στην Ανδαλουσία.. Διαμονή σκεφτόμαστε σε airbnb. Θα θέλαμε τη γνώμη σας για την καλύτερη οργάνωση ενός οικογενειακού ταξιδιού. Ααα! Μάλλον, λέμε να μην νοικιάσουμε αυτοκίνητο αυτή τη φορά...
Καλησπέρα και από μένα... Εμείς πηγαμε μαδριτη αρχές Μάιου.. Και μπορώ να πω ότι ειχε παρά πολύ ζεστη... τολεδο να πας σίγουρα Αλλά δεν ξέρω αν θα την παλεψετε με τν καύσωνα... Σεβίλλη είναι μακριά. Γενικά έχει πολλά να δείτε στη μαδριτη και πολλά πάρκα... (βοτανικό κήπο σίγουρα retiro που έχει πολύ περπάτημα Αλλά είναι μαγικά... στο κήπο που έχει το βασιλικό ανάκτορο...campo del moro...Και από φαΐ έχει πολύ ωραία ταπας ... πολλά μαγαζιά ατελείωτα στον πεζόδρομο.... καπέλα αντηλιακά και ορεξη για περπάτημα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Ιουλη ειχε 43 βαθμους το μεσημερι και το βραδυ επεφτε στους 37 και μπορουσες να φας κατι. Αν αντεχετε τετοιες θερμοκρασιες μονο...
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Γεια σας και απο μενα.
Έκλεισα εισιτήρια για Μαδρίτη 18-24 Νοέμβρη.
20-22/11 θα πάμε Πόρτο.
Σαν πρώτη ερώτηση πως είναι ο καιρός συνήθως αυτό το διάστημα;
Επίσης υπάρχει δυνατότητα να αφήσω αποσκευές στο αεροδρόμιο για το διάστημα που θα πάμε στο Πόρτο;
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Κρυουλάκι θα έχει λογικά, λίγο περισσότερο από ότι Ελλάδα και συνήθως ηλιοφάνεια στη Μαδρίτη.
Αποσκευές στο αεροδρόμιο μπορείς να αφήσεις, η χρέωση είναι 10 ευρώ/μέρα.
https://www.aeropuertomadrid-barajas.com/eng/left-luggage-office.htm

Αν κατάλαβα καλά μετά τις 22 θα γυρίσετε πάλι στη Μαδρίτη, οπότε σας συμφέρει να αφήσετε τις αποσκευές σε κάποιο από τα άπειρα μέρη που υπάρχουν γι αυτό το σκοπό μες στην πόλη. Όταν χρειάστηκε να αφήσω τη μεγάλη βαλίτσα που είχα για 1 εβδομάδα, προτίμησα αυτό https://www.nannybag.com/en/luggage-storage καθώς η χρέωση είναι 6 ευρώ την πρώτη μέρα και 4 κάθε έξτρα ημέρα. Υπάρχουν πάρα πολλά σημεία μέσα στην πόλη που μπορείς να αφήσεις τα πράγματα, μπορείς να διαλέξεις όποιο σε βολεύει. Συνήθως τα μέρη αυτά είναι τα lock & be free, μία εταιρεία γι αυτό το σκοπό που έχει δικό της τιμοκατάλογο, συνεργάζεται όμως και με τη nannybag. Αν τελικά το αφήσετε σε ένα τέτοιο μέρος, υπάρχει περίπτωση να μπερδευτούν και να σας χρεώσουν σύμφωνα με τις δικές τους τιμές (8 ευρώ η μεγάλη βαλίτσα/μέρα) οπότε καλό θα ήταν να επισημάνετε ότι κάνατε κράτηση μέσω nannybag.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Ευχαριστώ πολύ. Μάλλον θα τις αφήσω στη πόλη εκεί που είπες. Να είμαστε πιο ελαφριά στο πήγανε έλα.
Θα μελετήσω τις ιστορίες που έχετε γράψει και θα επανέλθω.
Απο όσο έχω διαβάσει πρέπει να πάω και ένα Τολέδο...
 

grinder22

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Καλησπερα, πηγαινω Μαδριτη Σαββατο απογευμα με Τριτη βραδυ κι εχω δυο ερωτησεις.

Χωραει μονοημερη Τολεδο η θα χασω πραγματα απο Μαδριτη? Διανυκτερευση ειναι ηδη κλεισμενη ολα τα βραδια στη Μαδριτη οποτε θα ειναι με επιστροφη την ιδια μερα.

Το τουρ στο Μπερναμπεου αξιζει η χαμενος χρονος?

Ευχαριστω.
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
και τα 2 αξίζουν ,αν τα προλαβεις(οριακά),το τουρ φυσικά, εφόσον είσαι ποδοσφαιρόφιλος ... Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι τη μέρα που θα πας ,να μην έχει προπόνηση η ομάδα ή παίζει κάποιος άλλος περιορισμός, ο οποίος ανακοινώνεται στη σελίδα.Έτσι, κάνεις ένα μέρος της περιήγησης.Ωραία εμπειρία.Στην επιλογή ενός εκ των δύο Τολέδο>>> Bernabeu
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.729
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom