Revolut

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Στελνεις το ποσο που θες να χαλασεις και σου κραταει η τραπεζα σου για το εμβασμα μια προμηθεια των 1-2ε(ψαξε στο πινακα της πειραιως ή δες στο ινσομνια)απο εκει και περα μολις μπουν τα λεφτα(δηλαδη 2-3 εργασιμες)τα μετατρεπεις μονος σου απο ευρω σε λει και πληρωνεις παντου με την καρτα..δεν εχεις καμια αλλη προμηθεια ή χρεωση...για να παραλαβεις καρτα ρεβο στελνεις αρχικα ενα ποσο των 10ε για να σου ρθει δωρεαν στη πορτα σου και για να ενεργοποιησεις την ανεπαφη λειτουργια στη καρτα σου απλα κανε μια αγορα σ ενα μαγαζι εδω με το 10ε που ηδη θα χεις στειλει
Σε ευχαριστώ πολύ. Με κάλυψες απόλυτα. Σε περίπτωση που σηκώσω λεφτά από την κάρτα αυτή έχω κάποια προμήθεια? Π.χ άμα πάω να βγάλω 140€ σε λει όμως θα μου κρατήσει κάποιο ποσό μεγάλο η να μην δώσω σημασία γιατί θα είναι μικρό?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Σε ευχαριστώ πολύ. Με κάλυψες απόλυτα. Σε περίπτωση που σηκώσω λεφτά από την κάρτα αυτή έχω κάποια προμήθεια? Π.χ άμα πάω να βγάλω 140€ σε λει όμως θα μου κρατήσει κάποιο ποσό μεγάλο η να μην δώσω σημασία γιατί θα είναι μικρό?
Μεχρι 200 σε οποιο νομισμα και αν εισαι δεν εχεις προμηθεια..αν σηκωσεις παραπανω τοτε θα χει αλλα δε ξερω ποση γιατι εγω δε σηκωσα καθολου..απλα να διαλεξεις ατμ τραπεζας και οχι αυτα της euronet(τα τουριστικα ατμ να το πω αλλιως)επισης μην τα υπολογιζεις σε ευρω..εσυ τωρα αν βγαλεις ρεβο και περασεις απο πειραιως 400ε και τα κανεις και τα 400ε σε λει τοτε θα βγαλεις 140 σε λει πχ...μπορεις βεβαια να αφησεις να κανει τη μετατροπη μονη της η ρεβο και να ζητας να πληρωνεις σε λει αλλα δε το βρισκω ιδανικη λυση...εγω πχ ειχα ενα μεγαλο ποσο σε λιρες και λιγα σε ευρω,σ ολα τα καταστηματα που πληρωσα με καρτα σε λιρες γινοταν η συναλλαγη,μονο σ ενα με ρωτησαν λιρες ή ευρω(στο λεω αυτο σε περιπτωση που δε θες να αλλαξεις ολο το ποσο που θα περασεις στη ρεβο)
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Τη Revolut την έχει χρησιμοποιήσει κανείς και με νομίσματα που δεν υποστηρίζει (π.χ. λεβ, αιγυπτιακές λίρες,...). Κρατά διαφορετική προμήθεια, να υποθέσω; Μιλάω α) για πληρωμές με κάρτα και β)ανάληψη από ΑΤΜ, που θεωρητικά δεν κρατά προμήθεια.
Τι αλλάζει πρακτικά (ισοτιμία ας πούμε;) σε σύγκριση με τις περιπτώσεις άλλων νομισμάτων αλλά και σε σχέση με τις ελληνικές τράπεζες, καθώς και τι από τα δύο σας συνέφερε να χρησιμοποιείτε (Ρέβολουτ ή ελληνική);
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Τη Revolut την έχει χρησιμοποιήσει κανείς και με νομίσματα που δεν υποστηρίζει (π.χ. λεβ, αιγυπτιακές λίρες,...). Κρατά διαφορετική προμήθεια, να υποθέσω; Μιλάω α) για πληρωμές με κάρτα και β)ανάληψη από ΑΤΜ, που θεωρητικά δεν κρατά προμήθεια.
Τι αλλάζει πρακτικά (ισοτιμία ας πούμε;) σε σύγκριση με τις περιπτώσεις άλλων νομισμάτων αλλά και σε σχέση με τις ελληνικές τράπεζες, καθώς και τι από τα δύο σας συνέφερε να χρησιμοποιείτε (Ρέβολουτ ή ελληνική);
Και λεβ υποστηριζει και αιγυπτιακες λιρες,μολις το τσεκαρα απο την εφαρμογη!
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Και λεβ υποστηριζει και αιγυπτιακες λιρες,μολις το τσεκαρα απο την εφαρμογη!
Όντως; Ανοίγω την εφαρμογή και όταν επιλέγω να μετατρέψω ένα μέρος του υπολοίπου μου σε άλλο νόμισμα, μου εμφανίζει 24 νομίσματα, αλλά κανένα από αυτά δεν είναι ούτε το βουλγάρικο ούτε το αιγυπτιακό νόμισμα. Εσύ δηλαδή μπορείς να επιλέξεις κάποιο εξ αυτών και να μετατρέψεις ευρώ σε λεβ λ.χ.; Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Υ.Γ. Αν και το γενικότερο ερώτημα παραμένει (με όσα δεν υποστηρίζονται), οπότε όποιος έχει εμπειρία και θέλει να τη μοιραστεί ας το κάνει.
Υ.Γ.2. Παρ' όλα αυτά τα δυο νομίσματα που αναφέρθηκαν με αφορούν πιο άμεσα, οπότε και επί του συγκεκριμένου θέματος καλοδεχούμενα τα σχόλια.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Όντως; Ανοίγω την εφαρμογή και όταν επιλέγω να μετατρέψω ένα μέρος του υπολοίπου μου σε άλλο νόμισμα, μου εμφανίζει 24 νομίσματα, αλλά κανένα από αυτά δεν είναι ούτε το βουλγάρικο ούτε το αιγυπτιακό νόμισμα. Εσύ δηλαδή μπορείς να επιλέξεις κάποιο εξ αυτών και να μετατρέψεις ευρώ σε λεβ λ.χ.; Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Υ.Γ. Αν και το γενικότερο ερώτημα παραμένει (με όσα δεν υποστηρίζονται), οπότε όποιος έχει εμπειρία και θέλει να τη μοιραστεί ας το κάνει.
Υ.Γ.2. Παρ' όλα αυτά τα δυο νομίσματα που αναφέρθηκαν με αφορούν πιο άμεσα, οπότε και επί του συγκεκριμένου θέματος καλοδεχούμενα τα σχόλια.
Ναι εχεις δικιο εγω τα βρηκα στις ισοτιμιες και θεωρησα οτι τα υποστηριζει και τα 2!τωρα δοκιμασα να αλλαξω ευρω σε λεβ και δε το δειχνει πουθενα..σορρυ που σε ξεσηκωσα!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα! Έστειλα τα 10 ΕΥΡΩ που πρέπει να βάλεις για να σου στείλουν την κάρτα! Να πω πως η προμήθεια ήταν 1.20 ΕΥΡΩ! Πόσο καιρό θέλει να έρθει η κάρτα ? Επίσης εκεί που έχει επιλογή να προσθέσω κάρτα μπορώ να βάλω της Πειραιώς που έχω η δεν χρειάζεται ?
 
Last edited:

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.263
Likes
7.827
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΔΑΟΥΣ: Την ώρα που κάνεις την αλλαγή από ευρώ σε ότι άλλο στο rate που σου το αλλάζει δεν έχει εκεί το commission ? Άρα τελικά μήπως είναι το ίδιο με το να πάρεις χρήματα με DEBIT Ελληνικής τράπεζας και να σου κρατήσει το 5-3-10 (τόσα όσα) ευρώ commission ....?
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.467
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Όντως; Ανοίγω την εφαρμογή και όταν επιλέγω να μετατρέψω ένα μέρος του υπολοίπου μου σε άλλο νόμισμα, μου εμφανίζει 24 νομίσματα, αλλά κανένα από αυτά δεν είναι ούτε το βουλγάρικο ούτε το αιγυπτιακό νόμισμα. Εσύ δηλαδή μπορείς να επιλέξεις κάποιο εξ αυτών και να μετατρέψεις ευρώ σε λεβ λ.χ.; Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Υ.Γ. Αν και το γενικότερο ερώτημα παραμένει (με όσα δεν υποστηρίζονται), οπότε όποιος έχει εμπειρία και θέλει να τη μοιραστεί ας το κάνει.
Υ.Γ.2. Παρ' όλα αυτά τα δυο νομίσματα που αναφέρθηκαν με αφορούν πιο άμεσα, οπότε και επί του συγκεκριμένου θέματος καλοδεχούμενα τα σχόλια.
Άλλο υποστηριζει συναλλαγες σε ενα νόμισμα κ αλλο το να αλλάξεις ευρω στο νόμισμα κ να τα έχεις στο λογαριασμό σου. Απλα δεν καταλαβαινω γιατι θέλετε να αλλάξετε απο πριν τα ευρω σε λεβ πχ
Απλα πηγαίνετε εκει κ οπου μπορείτε πληρώνετε με τη κάρτα κ το exchange θα γίνεται με τη τρέχουσα ισοτιμία. Δεν πρόκειται αυτη η ισοτιμία να μεταβληθεί δραματικά σε περίοδο μερικών ημερών. Κ αν θέλεις μετρητά τραβάς απο ΑΤΜ μεχρι 200Ε / μηνα
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Άλλο υποστηριζει συναλλαγες σε ενα νόμισμα κ αλλο το να αλλάξεις ευρω στο νόμισμα κ να τα έχεις στο λογαριασμό σου. Απλα δεν καταλαβαινω γιατι θέλετε να αλλάξετε απο πριν τα ευρω σε λεβ πχ
Απλα πηγαίνετε εκει κ οπου μπορείτε πληρώνετε με τη κάρτα κ το exchange θα γίνεται με τη τρέχουσα ισοτιμία. Δεν πρόκειται αυτη η ισοτιμία να μεταβληθεί δραματικά σε περίοδο μερικών ημερών. Κ αν θέλεις μετρητά τραβάς απο ΑΤΜ μεχρι 200Ε / μηνα
Μισό λίγο! Βάζω μέσα στον λογαριασμό μου 200 ΕΥΡΩ! Ωραία ? Εγώ τα μετατρέπω στο νόμισμα της Ρουμανίας η και να τα αφήσω σε ΕΥΡΩ δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί τα μετατρέπει μόνο του κάθε φορά που κάνω κάποια αγορά ?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τα μετατρεπει μονο του. Να επιλεγεις παντα πληρωμη στο νομισμα της χωρας που κανεις την αγορα. Μεχρι να σου ερθει η κανονικη καρτα μπορεις να τη χρησιμοποιεις ως virtual για ιντερνετικες αγορες.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Τα μετατρεπει μονο του. Να επιλεγεις παντα πληρωμη στο νομισμα της χωρας που κανεις την αγορα. Μεχρι να σου ερθει η κανονικη καρτα μπορεις να τη χρησιμοποιεις ως virtual για ιντερνετικες αγορες.
Οπότε να μην κάνω καμία μετατροπή εγώ από το πρόγραμμα μέσα! Ταξιδεύω στις 2 Φλεβάρη! Πιστεύετε θα την έχω την κάρτα μέχρι τότε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom