The Official Offtopic v5

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

North66

Member
Μηνύματα
4.298
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Q: Why has nobody been to the moon in such a long time?

A: That's not an 8-year-old's question.
That's my question.
I wanna know but I think I know.
'Cause with didn't go there and that's the way it happened.
And if it didn't happen it's nice to know why it didn't happen so in the future
if we want to keep doing something we need to know why something stopped in the past.

Είναι σα να είχαμε κάποιο Έλληνα αστροναύτη που να πήγε στο φεγγάρι και να τον ρωτούσαν:
- Γιατί δεν έχει πάει στο φεγγάρι κάποιος τόσο καιρό;
- Θέλω κι εγώ να το μάθω αλλά νομίζω πως ξέρω. Γιατί δεν πήγαμε εκεί και έτσι έγινε.

Είναι αυτή κατά τη γνώμη σου νορμάλ απάντηση αστροναύτη;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.067
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Η ερωτηση γινεται για την μετα περιοδο απο τη στιγμη που πατησαν το φεγγαρι. Και το we didn't go παει σε αυτη την περιοδο. Αν ηθελε να πει ποτε θα ελεγε we never went. Αλλα ετσι κι αλλιως στο βιντεο που εχει ολοκληρη την συνεντευξη αναφερει αρκετες φορες πως πηγαν που δεν υπαρχει λογος αμφισβητησης απο ενα λεκτικο ή γραμματικο λαθος. Αρκει να δεις ολο το βιντεο.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία

North66

Member
Μηνύματα
4.298
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Αλλα ετσι κι αλλιως στο βιντεο που εχει ολοκληρη την συνεντευξη αναφερει αρκετες φορες πως πηγαν που δεν υπαρχει λογος αμφισβητησης απο ενα λεκτικο ή γραμματικο λαθος. Αρκει να δεις ολο το βιντεο.
Όταν κάνεις μια ομιλία ή δίνεις μια συνέντευξη μπορεί να τα πεις όλα τέλεια όπως σχεδίασες να τα πεις ή όπως πρέπει να ειπωθούν και να κάνεις ένα μικρό λεκτικό λάθος που θα τα ανατρέψει όλα. Μπορεί φυσικά αυτό το μικρό λεκτικό λάθος να είναι αυτό που ήθελες πραγματικά να πεις ή να κάνεις, κανείς δεν ξέρει.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.067
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Καλα...Και η Γη ειναι επιπεδη...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.298
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Καλα...Και η Γη ειναι επιπεδη...
Τι σχέση έχουν οι βλακείες για την επίπεδη Γη με τη δυσκολία του εγχειρήματος να στείλεις άνθρωπο στο φεγγάρι βασιζόμενος σε έναν on-board υπολογιστή με 100KB μνήμη ο οποίος όταν παράξει το μοναδικό σφάλμα λάθους τερματίζει τη λειτουργία του δυσκολεύοντας πάρα πολύ την πλοήγηση του σκάφους;
H εποικοδομητική κριτική είναι κομμάτι της επιστημονικής έρευνας, η φανατική προσήλωση είναι δείγμα δογματισμού.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.067
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Επικοδομητικη κριτικη με αποσπασματικα βιντεο δεν γινεται.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Τι έγινε τελικά;; πήγαμε ή δεν πήγαμε;;

Τι στο καλό έβλεπα προχθές το "Hidden figures" που παρεπιπτόντως είναι καλή ταινία και μου έκανε εντύπωση ο ρατσισμός ακόμα και στην κοινότητα των επιστημόνων της ΝΑΣΑ (εντάξει δεκαετία 60 θα πει κάποιος αλλά έλεος)..
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Πήγα να απαντήσω σοβαρά...δεν αξίζει.
Τα εμβόλια προκαλούν αυτισμό.
Μας ψεκάζουν αλουμίνιο.
Η Γη είναι επίπεδη, κούφια και έχει μεσα ερπετομορφους
Δεν πήγαμε ποτέ στο φεγγαρι.
Η Παναγία θα μας προστατεύσει.
Η ομοιοπαθητική είναι πραγματική ιατρική.
Ο Σόρος έφερε ειδικό λέιζερ για την συγκέντρωση την Κυριακή που μας πέρασε και τα σουβλάκια βγάζανε ειδική τσίκνα για να επηρεάσουν τους βαρεμενους.

Τι άλλο;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.298
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Τι έγινε τελικά;; πήγαμε ή δεν πήγαμε;;

Τι στο καλό έβλεπα προχθές το "Hidden figures" που παρεπιπτόντως είναι καλή ταινία και μου έκανε εντύπωση ο ρατσισμός ακόμα και στην κοινότητα των επιστημόνων της ΝΑΣΑ (εντάξει δεκαετία 60 θα πει κάποιος αλλά έλεος)..
Εγώ είδα το 'First man' και μου έκανε εντύπωση ότι στο έργο οι αστροναύτες δεν πολυπίστευαν ότι θα πάνε στο φεγγάρι ή καλύτερα υπήρχε μια διάχυτη απαισιοδοξία για το πρόγραμμα Apollo (συνεχή ατυχήματα, κατασκευαστικά λάθη στις κάψουλες, προβλήματα επικοινωνίας κτλ) σε αντίθεση με το πόσο τέλειο μας έχουν παρουσιάσει το Space Race οι Αμερικανοί. Ο δε Άρμστρονγκ μου φάνηκε ότι πήγαινε στη δουλειά μόνο και μόνο για να γλιτώσει την παντόφλα απ' τη γυναίκα του.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom