Ιορδανία ή Μαρόκο?

mariagkots

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός.
Το 2019 σκεφτομαστε να βγουμε πρωτη φορα εκτος Ευρωπης!
Ειμαστε αναμεσα σε Ιορδανια και Μαρόκο.
Ποια προτεινετε για πρωτη φορα εξω?
Ποσες μερες θελει η μια και ποσες η αλλη ωστε να τις γυρισεις ?
Ποια ειναι και πιο οικονομικη ?
Με ποια θα εντυπωσιαστω περισσοτερο ?
Ευχαριστω εκ προτερων!
 

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
Καλησπέρα έχοντας πάει πολλές φορές ιορδανια είμαι μαγεμένη από αυτή τη χώρα δεν έχω πάει μαροκο για να συγκρίνω αλλά η ιορδανια έχει πολλα να σας δείξει ,δεν είναι από τα πιο οικονομικά ταξίδια οι τιμές είναι περίπου όπως στην Ελλάδα αλλά το διαμορφώνεται ανάλογα τα γούστα η το ποσο budget θέλετε να έχετε μια βδομάδα είναι υπέρ αρκετή για ιορδανια κ προλαβαίνετε να περάσετε μονοήμερη στην Ιερουσαλήμ ευχομαι όσο μπορούσα να βοήθησα καλό ταξίδι
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το 2019 σκεφτομαστε να βγουμε πρωτη φορα εκτος Ευρωπης!
Ειμαστε αναμεσα σε Ιορδανια και Μαρόκο.
1.Ποια προτεινετε για πρωτη φορα εξω?
2.Ποσες μερες θελει η μια και ποσες η αλλη ωστε να τις γυρισεις ?
3.Ποια ειναι και πιο οικονομικη ?
4.Με ποια θα εντυπωσιαστω περισσοτερο ?
Ευχαριστω εκ προτερων!
1. Και οι δυο ειναι ευκολες χωρες αλλα η Ιορδανια ειναι σιγουρα ασφαλεστερη. Για την ακριβεια ασφαλεστατη.
2. Για Μαροκο 7-8 διανυχτερευσεις, για Ιορδανια 5-6 ειναι καλα
3. Το Μαροκο ασυζητητι
4. Και με τις 2. Το Μαροκο μου αρεσε λιγο περισσοτερο αλλα και η Ιορδανια, ιδιαιτερα η Νοτια εχει εκπληκτικα μερη.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γενικά συμφωνώ με τον @tripakias .
Προσωπικά πάντα προτείνω σε όσους βγαίνουν πρώτη φορά εκτός Ευρώπης και βρίσκονται σε δίλημμα μεταξύ των δύο αυτών χωρών την Ιορδανία. Πιο ασφαλής, πιο καθαρή, λιγότερο χύμα, περισσότερο ευγενικοί άνθρωποι, χωρίς ενοχλητικές ή αμήχανες καταστάσεις. Σίγουρα πιο ακριβή, αλλά σε καμία περίπτωση κάτι τρομερά υψηλό.
Από εκεί και πέρα και οι δύο χώρες έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον και εντυπωσιακά σημεία. Προσωπικά αγάπησα περισσότερο την Ιορδανία, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μου άρεσε πάρα πολύ και το Μαρόκο. Θα επέστρεφα και στις δύο με ευχαρίστηση.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Εγω θα έλεγα οτι εξαρτάται απο τις διαθέσιμες μέρες
Αν πάτε για 4-5 μέρες τοτε επιλέξτε Ιορδανία να δείτε τα highlights
Αν έχετε σκοπό να διαθέσετε πχ 10 μέρες τότε πηγαίνετε Μαρόκο κ νοικιάστε αυτοκίνητο --- μεγαλύτερη ποικιλία, ασύγκριτα ομορφότερες πόλεις
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Το Μαρόκο υπερτερεί ασυγκρίτως σε χρώμα, πόλεις, φαγητό, τιμές. Στην Ιορδανία αξίζουν η Πέτρα και η καταπληκτική της έρημος.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το Μαρόκο υπερτερεί ασυγκρίτως σε χρώμα, πόλεις, φαγητό, τιμές. Στην Ιορδανία αξίζουν η Πέτρα και η καταπληκτική της έρημος.
Καλά βρε, το ξεφτίλισες κι εσύ! :p Μόνο η Πέτρα και η έρημος σε μια χώρα που έχει άπειρα αρχαία, Νεκρά Θάλασσα, Ερυθρά Θάλασσα, φαράγγια, πεζοπορίες και δε συμμαζεύεται;
Καταλαβαίνω απόλυτα κάποιος να προτιμάει το Μαρόκο, αλλά το ισοπέδωσες. :D
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Καλά βρε, το ξεφτίλισες κι εσύ! :p Μόνο η Πέτρα και η έρημος σε μια χώρα που έχει άπειρα αρχαία, Νεκρά Θάλασσα, Ερυθρά Θάλασσα, φαράγγια, πεζοπορίες και δε συμμαζεύεται;
Καταλαβαίνω απόλυτα κάποιος να προτιμάει το Μαρόκο, αλλά το ισοπέδωσες. :D
...και χάλια έως αδιάφορες πόλεις. Το αντίθετο με το Μαρόκο δηλ. που π.χ. η Φεζ είναι όνειρο, δε τη χορταίνεις. Για μένα, εντελώς και αυστηρά προσωπικά δηλαδή, καμία σύγκριση μεταξύ των δύο (γιατί δεν έχει το Μαρόκο αρχαία; φαράγγια; καταρράκτες; σε ό,τι μπορώ να σκεφτώ υπερτερεί κατά πολύ το Μαρόκο, πλην Πέτρας και ερήμου που είναι πολύ ιδιαίτερη στην Ιορδανία και αξίζει 1000%). Προσωπικές απόψεις είναι αυτές άλλωστε..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
...και χάλια έως αδιάφορες πόλεις. Το αντίθετο με το Μαρόκο δηλ. που π.χ. η Φεζ είναι όνειρο, δε τη χορταίνεις. Για μένα, εντελώς και αυστηρά προσωπικά δηλαδή, καμία σύγκριση μεταξύ των δύο (γιατί δεν έχει το Μαρόκο αρχαία; φαράγγια; καταρράκτες; σε ό,τι μπορώ να σκεφτώ υπερτερεί κατά πολύ το Μαρόκο, πλην Πέτρας και ερήμου που είναι πολύ ιδιαίτερη στην Ιορδανία και αξίζει 1000%). Προσωπικές απόψεις είναι αυτές άλλωστε..
Εννοείται ότι αυτά είναι προσωπικές απόψεις, απλά μου φάνηκε μωρέ κάπως αφοριστικό το ύφος σου και για αυτό σχολίασα. :)

Συμφωνώ απόλυτα ότι έχει υπέροχες πόλεις το Μαρόκο, πόλεις που παραπέμπουν στις χίλιες και μία νύχτες, έχει βέβαια και φόλες όπως την απαράδεκτη Καζαμπλάνκα. Όσο για την Ιορδανία θεωρώ ότι βρίθει από "κωμοπόλεις", οι οποίες αποτελούν προπύργιο για ποικίλες εξορμήσεις, αν κάποιος δηλαδή θέλει να κάνει "αστικό" τουρισμό απλά δεν πάει Ιορδανία. Μοναδική της πόλη-πόλη είναι κατ' εμέ το Αμμάν, το οποίο θεωρώ τρομερά γοητευτικό και ενδιαφέρον.

Στο θέμα φύση το Μαρόκο έχει μεγαλύτερη ποικιλομορφία (είναι άλλωστε και πολύ μεγαλύτερη χώρα), αλλά αυτά που έχει η Ιορδανία είναι απλά μοναδικά. Η φύση του Μαρόκου μου θύμισε πχ πολύ την Τυνησία, οι θέες στον Ατλαντικό μου φάνηκαν αντίστοιχες με Πορτογαλία, η Σαχάρα πάλι προσεγγίζεται από πολλές αφρικάνικες χώρες. Η Wadi Rum όμως είναι one of a kind, η Νεκρά Θάλασσα είναι ένας τόπος που μπορεί κανείς να προσεγγίσει μόνο από Ιορδανία και Ισραήλ, ο βυθός της Ερυθράς (παρότι δεν έκανα snorkelling) είναι one of a kind πάλι κλπ κλπ.

Για αρχαία εντάξει, είναι αστεία η οποιαδήποτε σύγκριση όταν μιλάμε για τη χώρα στην οποία βρίσκεται η Πέτρα. Που εντάξει, εμένα και τα διάφορα ρωμαϊκά στην Ιορδανία μου άρεσαν πολύ, αλλά ναι, δεν είναι ότι δεν τα βρίσκεις και αλλού.

(Να διευκρινίσω @GTS ότι αυτά δεν τα γράφω με ξερολίστικο στυλάκι, με ξέρεις άλλωστε, περισσότερο τα γράφω για να δώσω μια πλήρη εικόνα στην κοπέλα. Κι επειδή σήμερα δεν έχω δουλειά και με έχει πιάσει οίστρος. :p)

Και να προσθέσω κάτι ακόμα, σχετικά με τους λόγους που εγώ συνήθως προτείνω την Ιορδανία για *πρώτο* ταξίδι εκτός Ευρώπης έναντι του Μαρόκου. Η Ιορδανία είναι, ας το πω απλά, πιο "πολιτισμένη". Είναι πιο καθαρή, οι άνθρωποι πιο ευγενικοί, αν είσαι γυναίκα δεν κινδυνεύεις να σου πιάσουν τα οπίσθια καθώς περπατάς στο δρόμο και γενικότερα νιώθεις πιο ασφαλής. Το Μαρόκο, παρ' όλη τη μαγεία του, είναι μες στη βρώμα, σου ζητάνε μπαξίσι για το παραμικρό, σου λένε χυδαιότητες, σου τα πρήζουν να αγοράσεις χασίσι κλπ κλπ. Θέλει πιο γερά νεύρα από την Ιορδανία και (κατ' εμέ) μεγαλύτερη εμπειρία.

Φιλικό ζευγάρι πρότεινε σε μένα και το σύντροφό μου να κάνουμε όλοι μαζί ταξίδι Μαρόκο. Το αφήσαμε ανοιχτό, ενώ παράλληλα εκείνοι πήγαν Ιορδανία. Πέρασαν υπέροχα, παρ' όλα αυτά έκαναν και λόγο για τρελή βρωμιά, για την άθλια οδήγηση των Ιορδανών, για χυμαδιό κλπ κλπ. Αυτό που τους είπα είναι ότι αν τους φάνηκε η Ιορδανία χαρντκοριά το Μαρόκο ίσως και να τους ξενερώσει και να χαλαστούν.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Η Ιορδανία είναι, ας το πω απλά, πιο "πολιτισμένη". Είναι πιο καθαρή, οι άνθρωποι πιο ευγενικοί, αν είσαι γυναίκα δεν κινδυνεύεις να σου πιάσουν τα οπίσθια καθώς περπατάς στο δρόμο και γενικότερα νιώθεις πιο ασφαλής. Το Μαρόκο, παρ' όλη τη μαγεία του, είναι μες στη βρώμα, σου ζητάνε μπαξίσι για το παραμικρό, σου λένε χυδαιότητες, σου τα πρήζουν να αγοράσεις χασίσι κλπ κλπ. Θέλει πιο γερά νεύρα από την Ιορδανία και (κατ' εμέ) μεγαλύτερη εμπειρία.
Στο Μαρόκο ταξίδεψες με σύντροφο ή με φίλες ?
Γιατί προφανώς τα πράγματα είναι διαφορετικά στην αντιμετώπιση των ντόπιων
Πχ εμείς πήγαμε με τη δικιά μου για 12 μέρες κ πουθενά δεν αντιμετωπίσαμε αυτά που λες -- αν εξαιρέσεις τους ταξιτζήδες που οκ σε κάθε τέτοια χώρα πρέπει να σε κλέψουν κ λίγο αν σέβονται τον εαυτό τους ;)
Αυτο που περιγράφεις μου κάνει για Αίγυπτο
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Στο Μαρόκο ταξίδεψες με σύντροφο ή με φίλες ?
Γιατί προφανώς τα πράγματα είναι διαφορετικά στην αντιμετώπιση των ντόπιων
Πχ εμείς πήγαμε με τη δικιά μου για 12 μέρες κ πουθενά δεν αντιμετωπίσαμε αυτά που λες -- αν εξαιρέσεις τους ταξιτζήδες που οκ σε κάθε τέτοια χώρα πρέπει να σε κλέψουν κ λίγο αν σέβονται τον εαυτό τους ;)
Αυτο που περιγράφεις μου κάνει για Αίγυπτο
Μαρόκο ταξίδεψα με σύντροφο, Ιορδανία με φίλες.
Παρ' όλα αυτά (και το έχω αναφέρει και άλλη φορά) σε κάποιες φάσεις που είχε τύχει να "χωριστούμε" με τον τότε φίλο μου η αντίδραση των αντρών ήταν διαφορετική (δηλ. άλλο "σεβασμό" δείχνουν στη μόνη γυναίκα, άλλο στη γυναίκα που "συνοδεύεται").
Τα υπόλοιπα (μπαξίσια, βρωμιά κλπ) δεν έχουν να κάνουν βέβαια τόσο με το αν είσαι άντρας ή γυναίκα, είναι γενικότερα και έχουν συμβεί και σε πολλούς φίλους μου που έχουν πάει εκεί.
Η Αίγυπτος (το 2004 που είχα πάει ως φοιτήτρια) ήταν πολύ πιο εξτρίμ από Μαρόκο και μου είχαν συμβεί πολύ πιο "ακραία" σκηνικά (πολύ πιο φορτικοί για tip, πολύ πιο βρώμικα, απίστευτα σκηνικά σεξουαλικής παρενόχλησης-με αποκορύφωμα το 15χρονο που μου έπιασε το στήθος ενώ βρισκόμουν μέσα σε ΤΑΞΙ που είχε σταματήσει στην κίνηση). :shock:
Το Μαρόκο προσωπικά δεν το θεωρώ καμιά τρελή χαρντκοριά, απλά για πρώτη φορά εκτός Ευρώπης θα πρότεινα κάτι άλλο (Ιορδανία, Ταϋλάνδη, Τουρκία πχ).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στο σουκ με τα κοσμηματα στο Μαρακες ενα θηριο με ειχε στησει στη γωνια και απειλουσε να μου σβησει το τσιγαρο του στα μουτρα αν δεν του εδινα ενα χαρτονομισμα των εικοσι δολλαριων που ειχε δει πως εχω στο πορτοφολι μου. Τελικα του εδωσα ενα ιδιο πορτοφολι (τα ειχα παρει σε προσφορα 1+1 δωρο) που ειχα αδειο. Εγινε καπνος αυτος, εγινα καπνος κι εγω. Εντυπωση μου ειχε κανει πως ενω ειχε πολυ κοσμο κανενας δεν φιλοτιμηθηκε να βοηθησει. Πανε και εικοσι χρονια απο τοτε, ισως να εχουν αλλαξει τα πραγματα.

Αλλα ειναι πολυ ωραια χωρα το Μαροκο. Η Ιορδανια εχει πολυ ομορφο Νοτο. Η Πετρα, το Ραμ και η Ερυθρα οπως αναφερθηκαν. Αμμαν, αρχαια και θρησκευτικου περιεχομενου αξιοθεατα με αφησαν ασυγκινητο. στη Νεκρα πηγα απο Παλαιστινη και το ματανιωσα που πηγα. Εχασα ποση ωρα για να δω 10 λεπτα πως ειναι να κολυμπας/επιπλεεις σε τοσο αλμυρο νερο. Δεν γεμιζα καλυτερα την πισινα μου με χοντρο αλατι...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.223
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom