Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ουτε εγώ τα έχω προσωπικά με κανένα λαό.αλλά προσπαθώ να μπώ ψυχολογικά και στη θέση ατόμων που έχουν πληγεί και μάλιστα πολλές φορές και ανεπανόρθωτα...

Εξ ίσου εύκολο μ αυτό που λες στο τέλος είναι να το παίζει κανείς άνετος εκ του ασφαλούς και εκφράζοντας μια άποψη από τον καναπέ του στο ιντερνετ(όπως καλή ώρα κανουμε κι εμεις τώρα)παρά να βρίσκεται σε πραγματικά δεινή θέση και να ζεί ένα γεγονός...
Δε νομίζω να έχουν πληγεί ανεπανόρθωτα καμιά εξακοσαριά χιλιάδες Έλληνες που ψηφίζουν Χ.Α., από αλλοδαπούς που μπαίνουν στα σπίτια, τους, βιάζουν και σκοτώνουν.
Βέβαια, οι ίδιοι που γκρίνιαζαν για τους πρόσφυγες στην Ειδομένη όταν πρωτοπήγαν, μετά ήθελαν για λίγο ακόμα τα λεφτά των Μ.Κ.Ο. που είχαν νοικιάσει τα σπίτια για τους εθελοντές στα χωριά. ;) Και το συζητούσαν κιόλας κάποιοι στη δουλειά μου στη Θεσσαλονίκη τότε. "Γκαντεμιά, έπρεπε να μείνουν λίγο ακόμα οι άπλυτοι για να αφήνουν λεφτά στα χωριά". Ανθρωπιά βρε, αγνή..
Αλλά μην πας μακριά, πες μου πόσοι Ελληνες σέβονται το αυτονόητο του πάρκινγκ αναπήρων, για τους συνέλληνες που έχουν κινητικά θέματα. Ή το κάπνισμα σε εσωτερικούς χώρους. Ο ρατσισμός είναι παντού, χωρίς καν να το επιδιώκεις. Απλά υπάρχει, και θέλει παιδεία και πάτημα στο λαιμό ταυτόχρονα για να εξαλειφθεί.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αλλά μην πας μακριά, πες μου πόσοι Ελληνες σέβονται το αυτονόητο του πάρκινγκ αναπήρων, για τους συνέλληνες που έχουν κινητικά θέματα. Ή το κάπνισμα σε εσωτερικούς χώρους. Ο ρατσισμός είναι παντού, χωρίς καν να το επιδιώκεις. Απλά υπάρχει, και θέλει παιδεία και πάτημα στο λαιμό ταυτόχρονα για να εξαλειφθεί.
α καλά σ αυτό με βρίσκεις απολύτως σύμφωνη!! δεν έχουμε την απαιτούμενη παιδεία και τον σεβασμό για να δούμε και λίγο"πέρα απο τη μύτη μας"...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.107
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αλλά μην πας μακριά, πες μου πόσοι Ελληνες σέβονται το αυτονόητο του πάρκινγκ αναπήρων, για τους συνέλληνες που έχουν κινητικά θέματα. Ή το κάπνισμα σε εσωτερικούς χώρους. Ο ρατσισμός είναι παντού, χωρίς καν να το επιδιώκεις. Απλά υπάρχει, και θέλει παιδεία και πάτημα στο λαιμό ταυτόχρονα για να εξαλειφθεί.
Θα συμφωνησω πως ειναι θεματα ελλεψης παιδειας, θα διαφωνησω πως προκειται για ρατσισμο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν θα μπω σε διάλογο για το αν αυτός που ψηφίζει Λε Πεν στη Γαλλία ή χρυσή αυγή στην Ελλάδα είναι ρατσιστής/φασίστας. Νομίζω ότι υποτιμά τη νοημοσύνη μας κάτι τέτοιο.
Ενσταση επί της διαδικασίας: Μην τους βάζεις στον ίδιο κουβά. Στη μια περίπτωση έχουμε ένα μιλιταριστικό μόρφωμα που θέλει να καταλύσσει το πολίτευμα και να επιβάλλει δια της βίας τις ρατσιστικές του απόψεις, και ενδεχομένως να είναι και εγκληματική οργάνωση (εκκρεμεί δίκη), ενώ στην άλλη περίπτωση έχουμε ένα ακροδεξιό κόμμα με ρατσιστικές θέσεις κάποιες φορές που όμως είναι στα πλαίσια του δημοκρατικού πολιτεύματος (κάτι σαν το ΛΑΟΣ). Και με τα δυο εμένα τουλάχιστον με χωρίζει άβυσσος, αλλά τουλάχιστον η ΛεΠεν δεν είναι εγκληματίας, και βάζοντας μαζί της τη ΧΑ την ξεπλένουμε.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Υπηρχαν κι αλλοι μαυροι υπουργοι και πολιτικοι κατα το παρελθον. Σημερα δεν υπαρχει κανενας και σε καθε περιπτωση η εκπροσωπηση τους δεν ειναι αναλογικη. Η Flessel, η υπουργος στην οποια αναφερεσαι ειναι ενας μυθος της παγκοσμιας ξιφασκιας και η πιο πετυχημενη Γαλλιδα αθλητρια σε Ολυμπιακους αγωνες.
επισης πολυ ωραια γυναικα και πολυ ευγενικη.Την γνωρισα σ ενα γκαλα στο Παλαι Βιβιεν που διοργανωσε η εταιρεια του ανηψιου μου Piano Lab!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.107
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ενσταση επί της διαδικασίας: Μην τους βάζεις στον ίδιο κουβά. Στη μια περίπτωση έχουμε ένα μιλιταριστικό μόρφωμα που θέλει να καταλύσσει το πολίτευμα και να επιβάλλει δια της βίας τις ρατσιστικές του απόψεις, και ενδεχομένως να είναι και εγκληματική οργάνωση (εκκρεμεί δίκη), ενώ στην άλλη περίπτωση έχουμε ένα ακροδεξιό κόμμα με ρατσιστικές θέσεις κάποιες φορές που όμως είναι στα πλαίσια του δημοκρατικού πολιτεύματος (κάτι σαν το ΛΑΟΣ). Και με τα δυο εμένα τουλάχιστον με χωρίζει άβυσσος, αλλά τουλάχιστον η ΛεΠεν δεν είναι εγκληματίας, και βάζοντας μαζί της τη ΧΑ την ξεπλένουμε.
Συμφωνω μαζι σου, το κομμα της Λε Πεν μοιαζει με αυτο του ΛΑΟΣ, με τον Καμμενο και με το συντηρητικοτερο τμημα της ΝΔ αλλα ειναι ολοι τους φασιστες. Λιγο ή πολυ δεν εχει σημασια. Καλα για τα αποβρασματα δεν κανω καν λογο.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ενσταση επί της διαδικασίας: Μην τους βάζεις στον ίδιο κουβά. Στη μια περίπτωση έχουμε ένα μιλιταριστικό μόρφωμα που θέλει να καταλύσσει το πολίτευμα και να επιβάλλει δια της βίας τις ρατσιστικές του απόψεις, και ενδεχομένως να είναι και εγκληματική οργάνωση (εκκρεμεί δίκη), ενώ στην άλλη περίπτωση έχουμε ένα ακροδεξιό κόμμα με ρατσιστικές θέσεις κάποιες φορές που όμως είναι στα πλαίσια του δημοκρατικού πολιτεύματος (κάτι σαν το ΛΑΟΣ). Και με τα δυο εμένα τουλάχιστον με χωρίζει άβυσσος, αλλά τουλάχιστον η ΛεΠεν δεν είναι εγκληματίας, και βάζοντας μαζί της τη ΧΑ την ξεπλένουμε.

Ζούμε σε περίεργες εποχές. Κάποτε έλεγε κι αυτή μη μας τσουβαλιάζετε μαζί τους. Τώρα που τους έχει ανοίξει η όρεξη για εξουσία θα δούμε πολλά!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πάντως σε όλα τα blogs της περιοχής μου όταν υπάρχουν άρθρα με κλοπή από κάποιον κάτοικο ΚΥΤ (Κέντρο Υποδοχής και Ταυτοποίησης), τα σχόλια από κάτω πέφτουν βροχή: "ήρθαν να μας φάνε, έξω οι πίθηκοι, λαθρέποικοι μπλα μπλα". Στο αμέσως επόμενο άρθρο που "συνελήφθη ημεδαπή" το απόλυτο κενό. Κανένα σχόλιο. Και αυτό γίνεται καθημερινά, δεν έτυχε να μην το διαβάσουν δηλαδή.
Εννοείται βέβαια ότι οι περισσότεροι από αυτούς κάνουν κανονικά μπίζνες με τους "κλέφτες, απολίτιστους, φύγετε απόδω": σούπερ μάρκετ, περίπτερα, ταξί, ντελιβεράδικα, νοικιασμένα σπίτια, εισιτήρια καραβιών. Για να μην πω για αυτούς που διπλοτριπλοχρέωναν τα προιόντα τους τον πρώτο καιρό, ή νοικιάζανε πρίζες για να φορτίζουν το κινητό τους οι...ανθρωποφάγοι.
Τώρα ποιος είναι ο ανθρωποφάγος, δεν νομίζω ότι χρειάζεται και πολύ εξήγηση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
"The animal sent by the great leader Comrande Kim Jong Il", "...by the respected Marshal Kim Jong Un". Μην μου πεις ότι δεν έσκαγες στα γέλια από μέσα σου. :haha:
Επειδη δεν επιτρεπονται τα πολιτικα σχολια στο φορουμ, θα ρωτουσες εναν αθεο αν σκαει στα γελια μεσα του οταν επισκεπτεται ορθοδοξα μοναστηρια, βουδιστικους ναους η βλεπει τελετες και ανθρωπους να προσευχονται σε κατι που ισως σεβονται?
Ακομη κι αν ταξιδευουν καποιοι χωρις να νιωθουν σεβασμο για την ανθρωπολογικη, πολιτικη, πολιτιστικη, κοινωνικη ποικιλομορφια καθε τοπου, ας μην εκβιαζουν απαντησεις παρομοιες απο τους αλλους λες και μια ολοκληρη χωρα και οι κατοικοι της ειναι ανθρωπινος ζωολογικος κηπος.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Επειδη δεν επιτρεπονται τα πολιτικα σχολια στο φορουμ, θα ρωτουσες εναν αθεο αν σκαει στα γελια μεσα του οταν επισκεπτεται ορθοδοξα μοναστηρια, βουδιστικους ναους η βλεπει τελετες και ανθρωπους να προσευχονται σε κατι που ισως σεβονται?
Ακομη κι αν ταξιδευουν καποιοι χωρις να νιωθουν σεβασμο για την ανθρωπολογικη, πολιτικη, πολιτιστικη, κοινωνικη ποικιλομορφια καθε τοπου, ας μην εκβιαζουν απαντησεις παρομοιες απο τους αλλους λες και μια ολοκληρη χωρα και οι κατοικοι της ειναι ανθρωπινος ζωολογικος κηπος.
Να σου απαντήσω λοιπόν ως άθεος, ότι ενώ σέβομαι την πίστη του καθενός, και κυρίως την ανάγκη του να πιστεύει κάπου, ναι, γελάω μέσα μου όταν κάποιες φορές διαπιστώνω το σημείο αναξιοπρέπειας και γελοιότητας στο οποίο μπορεί να φτάσουν οι άνθρωποι λόγω του καταναγκασμού που τους δημιουργεί ο φόβος μίας "ανώτερης" δύναμης, είτε υπόκεινται σε αυτόν αυτοβούλως, είτε τους επιβάλλεται αναγκαστικά και βίαια.
Δεν εκβιάζω τίποτα, ο καθένας μπορεί να απαντήσει αυτό που νομίζει. Αλλά για εμένα, αυτό που συμβαίνει εκεί δεν μπορεί να μπει με το ζόρι στο κουτάκι μίας κανονικότητας, που είναι απλά "διαφορετική" από τη δική μας. Δεν πρόκειται περί αυτού. Και ούτε είναι όλες οι διαφορετικότητες αποδεκτές. Υπάρχουν διαφορετικότητες που μπορούν να μας πάνε πίσω στον Μεσαίωνα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Αλλά για εμένα, αυτό που συμβαίνει εκεί δεν μπορεί να μπει με το ζόρι στο κουτάκι μίας κανονικότητας, που είναι απλά "διαφορετική" από τη δική μας. Δεν πρόκειται περί αυτού. Και ούτε είναι όλες οι διαφορετικότητες αποδεκτές. Υπάρχουν διαφορετικότητες που μπορούν να μας πάνε πίσω στον Μεσαίωνα.
Απο εδω λοιπον για τη Βορεια Κορεα.

Προφανως τα υπερογκα χρεη για σπουδες, οι φοιτητες που εισαγονται στα κορυφαια πανεπιστημια σκανδαλωδως με λαδωματα των γονιων τους, οι ανασφαλιστοι και οι αστεγοι του πολυ Δυτικου κοσμου ειναι το κουτακι της κανονικοτητας που δεν μας παει πισω στον Μεσαιωνα?
Οκ, ο καθενας εχει την αποψη του περι του τι ειναι Μεσαιωνας.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.769
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom